Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DaRock
    Incepator
    • 22.iun.2012
    • 16

    Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

    Salutari

    am un beci de beton, hidroizolat, captusit cu caramida la interior, cu podea de beton si de aprox 3 ani a inceput sa imi apara mucegai pe pereti si nu mai pot scapa de el in niciun fel.
    Am incercat tot felul de solutii recomandate de diversi mesteri: am dat cu solutii anti mucegai pe pereti, am spalat peretii de caramida cu clor si apoi i-am uscat, am folosit dezumidificatoare, am instalat doua ventilatoare care sa ventileze beciul (unul trage aer de jos fiind montat la aprox 20cm de podea in coltul opus gaurii de ventilare iar altul trage aerul de sus si este montat pe o latura undeva la jumatatea beciului), am izolat toate conductele de scurgere care trec prin beci (beciul fiind sub casa) si cu toate astea tot apare mucegaiul. Nu apare pe dusumea sau pe tavan ci doar pe pereti si pe scarile de la intrare in beci (gaura de aerisire a beciului se afla in tavan deasupra scarilor).
    Dimensiunile beciului sunt: 4.5m x 3.5.

    Daca aveti idei, sfaturi cum as putea scapa de mucegai va rog mult sa ma ajutati. Sunt disperat, vine toamna iar eu nu voi putea folosi beciul pentru depozitatea legumelor, fructelor si in special a vinului...

    Ms!
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #2
    Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

    Cum se ventileaza acel beci ? Mucegaiul apare datorita lipsei ventilatiei , de regula .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #3
      Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

      Cum este hidroizolat acest beci? Pe ce suprafete este aplicata hidroizolatia?Putem vedea ceva foto din beci, mai ales zonele afectate?

      Comentariu

      • DaRock
        Incepator
        • 22.iun.2012
        • 16

        #4
        Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

        Postat în original de coby
        Cum se ventileaza acel beci ? Mucegaiul apare datorita lipsei ventilatiei , de regula .

        Exista o gura de aerisiere pe care intra aerul de afara si doua ventilatoare care trag aerul din beci. Unul pozitionat opus gurii de aerisire, montat la 15 cm de podea si altul care trage aerul de sus (aerul cald).
        Beciul nu are ferestre si nici nu se pot face din cauza amplasarii.

        Ms

        Comentariu

        • DaRock
          Incepator
          • 22.iun.2012
          • 16

          #5
          Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

          Postat în original de Gemini
          Cum este hidroizolat acest beci? Pe ce suprafete este aplicata hidroizolatia?Putem vedea ceva foto din beci, mai ales zonele afectate?
          Hidroizolatia este aplicata pe toti peretii exteriori ai beciului. Aveti mai jos cate poze din beci:



          ms

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

            Pe exteriorul peretilor? Cu ce material?
            Pardoseala este hidroizolata?
            Scara, in spatele ei, are hidroizolatie sau trage umezeala din sol?
            De ce aveti 20 °C in beci? Mi se pare prea cald.

            Comentariu

            • DaRock
              Incepator
              • 22.iun.2012
              • 16

              #7
              Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

              Postat în original de Gemini
              Pe exteriorul peretilor? Cu ce material?
              Pardoseala este hidroizolata?
              Scara, in spatele ei, are hidroizolatie sau trage umezeala din sol?
              De ce aveti 20 °C in beci? Mi se pare prea cald.
              Scarile nu trag umeazeala din sol intrucat sunt izolate si ele. Pana de curand nici macar nu au facut mucegai.
              Toti peretii inclusiv pardoseala sunt hidroizolati dar nu stiu sa va spun cu ce material, casa a fost construita acum ceva anisori. Stiu doar ca a fost turnat perete de beton, hidroizolat, dupa care in interior peretii au fost captusiti cu caramida. Aprox 3 -4 ani totul a fost ok dupa care a inceput sa apara mucegaiul si nu mai reusesc sa scap de el.
              Intradevar 20C este o temperatura ridicata insa nu stiu de ce este atat de mare.

              Daca aveti sfaturi cum sa scap de mucegai si cum as putea sa scad temperatura v-as fi recunoscator.

              Daca dau cu var peste caramida rezolv ceva? ...sau daca bag mai multe ventilatoare?

              Ms

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6701

                #8
                Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

                Daca mucegaiul provine de la peretele de beton , inseamna ca , captuseala cu caramida e compromisa , cel mai probabil va trebui inlaturata ...
                caramida absoarbe umezeala si de aici ... problemele
                Ultima editare de coby; 02.sep.2013, 14:42.
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • DaRock
                  Incepator
                  • 22.iun.2012
                  • 16

                  #9
                  Nu am cum sa imi dau seamna daca mucegaiul provine de la peretele de beton.
                  Dar nu cred ca este compromisa captuseala cu caramida deoarece decat un singur colt este afectat mai grav in rest sunt doar pete mici de mucegai. Ceea ce insemana ca mucegaiul a aparut din interior datorita unui mediu propice.
                  Plus ca temperatura ridicata a beciului ma face sa cred ca este o alta problema

                  Nu are nimeni nici-o idee?
                  Sau macar stie cineva un mester in astfel de probleme care sa fie din ploiesti?

                  Ms!
                  Ultima editare de Gemini; 03.sep.2013, 20:41.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #10
                    Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

                    Pentru a intelege modul de comportare al acestui beci ar trebui sa stim exact modul de constructie. Nu avem pre amulte detalii insa mucegaiul se formeaza acolo unde exista o umiditate ridicata si sunt materiale cu grad de izolare scazut.
                    Umiditatea poate proveni dinmai multe surse, chiar si de la ceea ce poate depozitati acolo, din sol, de la alte activitati.
                    Se observa zone umede pe vreo portiune dinperete sau pardoseala?
                    Acele conducte izolate ce sunt?
                    Mucegaiul s epoate curata insa atat timp cat vor fi conditiile actuale se va dezvolta din nou. Umiditate, condens mucegai... asta este ordinea aparitiei problemei dvs.
                    Acele mici dezumidificatoare chimice sunt prea putin. Pentru un control mai bun al umiditatii puteti achizitiona un dezumidificator electric, poate ati vazut prin diferite muzee.
                    Temperatura ridicata inseamna un continut mare de umiditate in aer si combinat cu zonele din beton, caramida etc. duce rapid la condens si mucegai.

                    Comentariu

                    • DaRock
                      Incepator
                      • 22.iun.2012
                      • 16

                      #11
                      Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

                      Postat în original de Gemini
                      Pentru a intelege modul de comportare al acestui beci ar trebui sa stim exact modul de constructie. Nu avem pre amulte detalii insa mucegaiul se formeaza acolo unde exista o umiditate ridicata si sunt materiale cu grad de izolare scazut.
                      Umiditatea poate proveni dinmai multe surse, chiar si de la ceea ce poate depozitati acolo, din sol, de la alte activitati.
                      Se observa zone umede pe vreo portiune dinperete sau pardoseala?
                      Acele conducte izolate ce sunt?
                      Mucegaiul s epoate curata insa atat timp cat vor fi conditiile actuale se va dezvolta din nou. Umiditate, condens mucegai... asta este ordinea aparitiei problemei dvs.
                      Acele mici dezumidificatoare chimice sunt prea putin. Pentru un control mai bun al umiditatii puteti achizitiona un dezumidificator electric, poate ati vazut prin diferite muzee.
                      Temperatura ridicata inseamna un continut mare de umiditate in aer si combinat cu zonele din beton, caramida etc. duce rapid la condens si mucegai.
                      1. "Se observa zone umede pe vreo portiune dinperete sau pardoseala?"
                      Am un perete, care este afectat mai rau si pare a fi usor umed

                      2."Acele conducte izolate ce sunt?"
                      sunt conducte de scurgere, care sunt uscate in permanenta, dar pentru siguranta le-am si izolat.

                      3. "Temperatura ridicata inseamna un continut mare de umiditate in aer si combinat cu zonele din beton, caramida etc. duce rapid la condens si mucegai."
                      Umeazeala si temperatura ridicata poate sa fie si din cauza aerului care intra de afara? Sau numai din cauza peretilor beciului?


                      ...legat de ventilatie....
                      imi puteti da un exemplu de ventilatie buna pentru beci, cum si unde sa montez ventilatoare?

                      Multumesc

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #12
                        Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

                        Umezeala poate fi atat de la umiditatea din aer cat si de la o eventuala problema de etansare catre solul exterior. Aici ar trebui vazut care este cauza exacta. Nu exista nici o perioada in care beciul este mai uscat? Instalati si un higrometru pentru a vedea nivelul umiditatii.
                        In penultima foto se vede o zona deschisa in perete, ce vrea sa fie?
                        Nu trebuie neaparat ventilatie fortata cu ventilator. Nu aveti nici o fereastra pe vreu perete al beciului in afara usii de acces?
                        Aerul care este mai cald poate tine o cantitate mai mare de vapori de apa iar cand acesta intalneste o suprafata mai rece, cum ar fi in zona inferioara a beciului, exista mari sanse sa apara condens.
                        Umiditatea din aer poate proveni atat din posibila problema a peretilor (hidroizolatie deficitara) cat si din aerul ce poate ajunge din camera alaturata daca este o bucatarie sau un spatiu ce produce umiditate (activitati casnice cum ar fi prepararea hranei pe aragaz, un spatiu de baie etc.).

                        Comentariu

                        • DaRock
                          Incepator
                          • 22.iun.2012
                          • 16

                          #13
                          Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

                          Postat în original de Gemini
                          Umezeala poate fi atat de la umiditatea din aer cat si de la o eventuala problema de etansare catre solul exterior. Aici ar trebui vazut care este cauza exacta. Nu exista nici o perioada in care beciul este mai uscat? Instalati si un higrometru pentru a vedea nivelul umiditatii.
                          In penultima foto se vede o zona deschisa in perete, ce vrea sa fie?
                          Nu trebuie neaparat ventilatie fortata cu ventilator. Nu aveti nici o fereastra pe vreu perete al beciului in afara usii de acces?
                          Aerul care este mai cald poate tine o cantitate mai mare de vapori de apa iar cand acesta intalneste o suprafata mai rece, cum ar fi in zona inferioara a beciului, exista mari sanse sa apara condens.
                          Umiditatea din aer poate proveni atat din posibila problema a peretilor (hidroizolatie deficitara) cat si din aerul ce poate ajunge din camera alaturata daca este o bucatarie sau un spatiu ce produce umiditate (activitati casnice cum ar fi prepararea hranei pe aragaz, un spatiu de baie etc.).
                          In weekend am curatat peretii de mucegai si am pus un higrometru in beci.
                          Si am constatat ca umezeala ajunge peste noapte si la 81%. Apoi am facut o gaura adanca de aprox 10 cm intr-un perete care mi s-a parut cel mai afectat de umeazeala si am constatat ca inclusiv la acea adancime peretele este ud.
                          Ce as putea face in aceasta situatie avand in vedere ca beciul se afla sub casa iar o hidroizolatia exterioara este exclusa din discutie.
                          Daca tencuiesc peretii in interior se va rezolva problema?
                          Exista saruri care pot trage umezeala din parete?

                          Multumesc

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #14
                            Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

                            In functie de umiditatea din structuri, cred ca varianta cea mai grea si indicata este desfacerea caramizilor apoi executarea unei hidroizolatii interioare pe zona de beton, inclusiv pardoseala.
                            Dupa aceasta se poate reface zidaria din caramida.
                            Pana atunci va trebuie o fereastra de ventilatie care sa reduca umiditatea exagerata, 81% este foarte mult.

                            Comentariu

                            • DaRock
                              Incepator
                              • 22.iun.2012
                              • 16

                              #15
                              Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

                              Multumesc pentru raspuns.

                              Din pacate fereastra nu se paote face din cauza pozitionarii casei. Singurul perete pe care s-ar fi putut face o fereatra este lipit de curtea vecinilor.
                              Am incercat in weekend sa instalez 3 ventilatoare care sa traga aerul de afara in sperata ca poate acest lucru va face umeazeala sa scada. Acum trebuie doar sa astept.

                              In legatura cu peretii, credeti ca se poate face hidraizolatie peste ei fara sa mai desfac peretii de caramida?

                              Multumesc

                              Comentariu

                              Procesare...