Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Radulian
    Membru Marcant
    • 03.apr.2012
    • 319

    Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

    Postat în original de Monica21
    Bună,

    Voiam să vă întreb dacă sunteți mulțumit de centrala electrică. Mi-am pus și eu anul acesta la casă de 130 mp, izolație exterioară de 5 cm, construită la parter, tavan izolat cu vată minerală. Mi-a venit și prima factură pe luna noiembrie de 880 de lei (și restul consumatorilor sunt tot pe curent) și eram curioasă dacă există ceva sfaturi să pot să scad consumul. Într-o lună friguroasă cât ar putea ajunge factura?

    Merci frumos!
    Eu sunt inca in perioada de teste. Luna aceasta 26.11-26.12.2014 estimez un consum in Kw de aprox 2700Kw, adica 1417lei.
    Insa am tot facut teste. Iti pot recomanda un termostat de ambient, asta daca nu cumva este cineva pe toata perioada zilei acasa, nu costa mult si isi face si banii, zic eu.
    Am incercat sa las aceasi temperatura pe toata perioada zilei iar consumul a crescut cu undeva la 30%. Eu podul (placa peste dormitoare) il am izolat f putin, 6 cm positiren extrudat, sunt convins ca altfel ar fi consumul daca izolatia ar fi mai buna.

    Nu sunt un mare cunoascator, invat din mers, nu stiu unde este casa ta, eu ma astept ca intr-o luna friguroasa, adica cu temp cu "- " sa nu depaseasca 1550 lei. Este discutabila treaba asta. Eu am pus pentru fiecare zi temperatura de pe ACCUWEATHER, insa temperatura resimitita pe teresa, unde fumez de obicei este mult mai mica, trag eu un fum si vantul 3. Adica pot fi grade sub 0, insa cu acelasi consum.

    Comentariu

    • Monica21
      Incepator
      • 01.ian.2014
      • 28

      Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

      Pereții sunt din porotherm, geamurile sunt termopane, caloriferele sunt dimensionate corespunzător (am testat și se face repede cald), izolația exterioară este din polistiren de 5, nu știu grosimea izolației tavanului, iar pe jos este doar parchet.

      Comentariu

      • Monica21
        Incepator
        • 01.ian.2014
        • 28

        Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

        Postat în original de Radulian
        Eu sunt inca in perioada de teste. Luna aceasta 26.11-26.12.2014 estimez un consum in Kw de aprox 2700Kw, adica 1417lei.
        Insa am tot facut teste. Iti pot recomanda un termostat de ambient, asta daca nu cumva este cineva pe toata perioada zilei acasa, nu costa mult si isi face si banii, zic eu.
        Am incercat sa las aceasi temperatura pe toata perioada zilei iar consumul a crescut cu undeva la 30%. Eu podul (placa peste dormitoare) il am izolat f putin, 6 cm positiren extrudat, sunt convins ca altfel ar fi consumul daca izolatia ar fi mai buna.

        Nu sunt un mare cunoascator, invat din mers, nu stiu unde este casa ta, eu ma astept ca intr-o luna friguroasa, adica cu temp cu "- " sa nu depaseasca 1550 lei. Este discutabila treaba asta. Eu am pus pentru fiecare zi temperatura de pe ACCUWEATHER, insa temperatura resimitita pe teresa, unde fumez de obicei este mult mai mica, trag eu un fum si vantul 3. Adica pot fi grade sub 0, insa cu acelasi consum.
        Avem termostat și îl ținem în cea mai rece încăpere de trecere pe 17.5 grade, iar în rest se încălzește mult mai tare.

        Comentariu

        • Radulian
          Membru Marcant
          • 03.apr.2012
          • 319

          Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

          Postat în original de Monica21
          Pereții sunt din porotherm, geamurile sunt termopane, caloriferele sunt dimensionate corespunzător (am testat și se face repede cald), izolația exterioară este din polistiren de 5, nu știu grosimea izolației tavanului, iar pe jos este doar parchet.
          Aveti montat un termostat de ambient?

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

            Postat în original de Monica21
            Pereții sunt din porotherm, geamurile sunt termopane, caloriferele sunt dimensionate corespunzător (am testat și se face repede cald), izolația exterioară este din polistiren de 5, nu știu grosimea izolației tavanului, iar pe jos este doar parchet.
            Grosimea peretilor ? Sub parchet ce straturi sunt ? Incercati sa aflati aceste detalii caci sunt importante - grosimea termoizolatie la tavan - , altfel putem doar sa presupunem .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • Radulian
              Membru Marcant
              • 03.apr.2012
              • 319

              Răspuns la: Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

              Postat în original de coby
              Grosimea peretilor ? Sub parchet ce straturi sunt ? Incercati sa aflati aceste detalii caci sunt importante - grosimea termoizolatie la tavan - , altfel putem doar sa presupunem .
              Cred sigur ca noi putem doar sa presupunem.

              Comentariu

              • Monica21
                Incepator
                • 01.ian.2014
                • 28

                Răspuns la: Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

                Cred că 20 de cm au grosime pereții, iar sub parchet cred că e direct ciment și nici termoizolația la tavan nu e foarte groasă. Casa am cumpărat-o așa cum e anul ăsta și nu este cea mai calitativă. Deci să plecăm de la premisa asta, așadar mă interesează ce se poate face pentru a scădea consumul efectiv iarna asta, nefiind dispuși să mai facem investiții până la primăvară.

                Comentariu

                • Monica21
                  Incepator
                  • 01.ian.2014
                  • 28

                  Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

                  Postat în original de Radulian
                  Aveti montat un termostat de ambient?
                  Da, avem, unul mobil.

                  Comentariu

                  • Radulian
                    Membru Marcant
                    • 03.apr.2012
                    • 319

                    Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

                    Postat în original de Monica21
                    Avem termostat și îl ținem în cea mai rece încăpere de trecere pe 17.5 grade, iar în rest se încălzește mult mai tare.
                    Camera in care este pus este folosita? Si daca da, pentru ce?

                    Comentariu

                    • Monica21
                      Incepator
                      • 01.ian.2014
                      • 28

                      Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

                      Postat în original de Radulian
                      Camera in care este pus este folosita? Si daca da, pentru ce?
                      Este living momentan, dar o considerăm doar cameră de trecere, fiindcă nu petrecem timpul acolo, doar când trecem între baie/bucătărie/dormitor.

                      Comentariu

                      • anduvirgil
                        Membru Marcant
                        • 25.feb.2006
                        • 527

                        Răspuns la: Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

                        Postat în original de Monica21
                        Cred că 20 de cm au grosime pereții, iar sub parchet cred că e direct ciment și nici termoizolația la tavan nu e foarte groasă. Casa am cumpărat-o așa cum e anul ăsta și nu este cea mai calitativă. Deci să plecăm de la premisa asta, așadar mă interesează ce se poate face pentru a scădea consumul efectiv iarna asta, nefiind dispuși să mai facem investiții până la primăvară.
                        In primul rand 20-30cm vata in pod...in loc de bani pe curent
                        anda panda din ...

                        Comentariu

                        • Radulian
                          Membru Marcant
                          • 03.apr.2012
                          • 319

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

                          Postat în original de anduvirgil
                          In primul rand 20-30cm vata in pod...
                          pai ... fara investitii anul asta.

                          Comentariu

                          • anduvirgil
                            Membru Marcant
                            • 25.feb.2006
                            • 527

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

                            Postat în original de Radulian
                            pai ... fara investitii anul asta.
                            Investie in izolatie nu curent electric
                            anda panda din ...

                            Comentariu

                            • sisica_si
                              Membru Marcant
                              • 19.dec.2013
                              • 937

                              Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

                              Asta ar fi cea mai buna alegere.
                              Izolatia facuta acum scade factura lunara.

                              Comentariu

                              • Radulian
                                Membru Marcant
                                • 03.apr.2012
                                • 319

                                Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

                                Postat în original de Monica21
                                Este living momentan, dar o considerăm doar cameră de trecere, fiindcă nu petrecem timpul acolo, doar când trecem între baie/bucătărie/dormitor.
                                Ce putere are centrala electrica?

                                Comentariu

                                Procesare...