Montare mobilier din PAL melaminat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • vdingo11
    Membru Marcant
    • 07.iul.2006
    • 619

    #31
    Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

    Postat în original de coby
    Daca montati culcat pe o suprafata plana puteti face montajul si doar cu o singura menghina ; tine de indemanare , daca nu iese , puneti 2
    Multumesc.
    De indemanare, imi voi da seama cand voi incerca, dar eu doream sa stiu pentru achizitie (voi cauta doua pentru siguranta)
    Asa am zis ca le voi monta simplu prin presare, dar nu am reusit deloc (ma refer la cava perfect, ca asa cu diferente reusesc cu siguranta)

    Comentariu

    • vdingo11
      Membru Marcant
      • 07.iul.2006
      • 619

      #32
      Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

      Mai am cateva intrebari:
      1. avand un gol de x cm latime ce distanta se lasa pentru glisiere stg dreapta pentru a putea construi corpul sertarului (eu am masurat perechea de glisiere si au impreuna aprox un 1 cm. Trebuie sa las toleranta mare pentru a culisa usor)
      2. daca fata unui sertar are y cm latime, cum calculez cat va avea inaltimea corpul sertarului?
      3. cu ce se da gaura pentru suportii de rafturi?

      Multumesc.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #33
        Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

        1 . depinde ce glisiere folositi ; la cele traditionale metalice cu rola , 26 mm ; fundul de sertar e mai mic cu 26 mm fata de spatiul interior .
        2. inaltimea sertarului cu tot cu fund trebuie sa fie cu minim 1 cm mai mica ca si fata de sertar - pt siguranta din cauza glisierelor -
        3. suporti de rafturi depinde de fi-ul lor , preferabil un burghiu apropiat ca dimensiune sa intre putin presat ( sa nu joace )
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • vdingo11
          Membru Marcant
          • 07.iul.2006
          • 619

          #34
          Răspuns la: Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

          Multumesc.
          Sa stiti d-le coby ca am luat doua menghine la 90 de grade si imbinarea este perfecta.
          Dar sincer, pentru munca depusa nu se merita sa ansamblezi singur daca nu ai experienta.
          Intr-adevar satisfactia este mare si eu ma ambitionez sa finalizez lucrarea si sper ca voi fi si multumit. Dar referitor la pret nu prea se merita, doar ca imbinarile sunt perfecte nu ca cele facute prin unele ateliere.

          Postat în original de coby
          1 . depinde ce glisiere folositi ; la cele traditionale metalice cu rola , 26 mm ; fundul de sertar e mai mic cu 26 mm fata de spatiul interior .
          Sunt cele standard cu rola. Cei care mi-au proiectat sertarele au facut in asa fel inat corpul sertarului sa fie cu 30 mm mai mici fata de interior si acum o rola mai ruleaza cu foarte putin in glisiera.
          De acum o sa fac eu calculele exact si le voi da mur in gura.
          Dar mai am o nelamurire (cred ca tot firma care debitaza imi poate spune, dar experienta d-voastra poate fi de folos)
          Eu cand mi-au taiat bucatile de pal (au fost proiectate de ei dupa dimensiunile mele mari) au pus pe ele etichete cu dimensiunile. Eu am masurat cu ruleta su am vazut ca dimensiunile sunt cu tot cu cand (ABS de 2 sau 0,4)
          Eu daca ma duc cu dimeniunile aveti idee daca in calculator se baga dimensiunile finale cu tot cu cant sau fara cant?
          (Adica trebuie sa am eu grija: sa zic daca placa trebuie sa aiba 250mm cu tot cu cant de 2 sa mi-o taie la 246 si cu tot cu cant sa ajungi la 250 ? Sau ii spun 250 cu 2 canturi ABS 2)
          Doar daca stiti cum se lucreaza cu acele softuri de optimizare a colii. O sa intreb si la atelier dar ei evident vor spune calea usoara pentru ei. (Cantuirea o fac tot la ei)
          Postat în original de coby
          3. suporti de rafturi depinde de fi-ul lor , preferabil un burghiu apropiat ca dimensiune sa intre putin presat ( sa nu joace )
          Sunt acei suporti din metal care au in mijloc acel cerc (cred ca sunt clasici)

          Comentariu

          • ChiBo
            Membru Marcant
            • 26.iul.2010
            • 471

            #35
            Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

            ca sa calculezi un sertar faci asa:
            Latime corp de exemplu 400mm-36mm(adica 2 x 18mm de pal)=364mm interior corp
            din acesti 364 mai scazi inca 36(2laterale de sertar) si 25mm cat au glisierele
            adica sertarul are 303+61=364 cat are corpul pe interior

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6865

              #36
              Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

              Depinde cum construiesti sertarul ... adica eu m am invatat ca pt rezistenta ( f f important ) si usurinta fac fundul tot din pal ( si il fac aplicat ) atunci e si mai usor la imbinarile lateralelor plus ca scad din interiorul corpului 26 mm si am terminat
              Lateralele 2 cu 2 : vin 2 cu lungimea= adancimea sertarului si 2 transversale incadrate cu lungimea = cu latimea sertarului - 36 mm .
              @vdingo11 pt suporti gauri de fi 4 sau 5
              in mod normal nu calculezi grosimea cantului deoarece nu madifica dimensiunile corpurilor la imbinare - singura problema e in cazul usilor si fetelor de sertare daca aplicam cant ABS mai gros 2-3-4 mm atunci trebuie gandit si taiat cotele cu grosimea respectiva mai putin ; de regula si ca si pret se face cu cant ABS de 1 mm asa ca nu e mare diferenta si cotele raman neschimbate .

              Si va spun eu ca merta sa le faci personal daca ai cat de cat mana , pt ca fara suparare fata de meseriasi , is cam fuseristi ; daca faci pt tine si ai gresit stii ca e greseala ta si n ai platit o dar sa ti greseasca altcineva si sa l mai si platesti ....
              Ultima editare de coby; 07.oct.2013, 01:03.
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • vdingo11
                Membru Marcant
                • 07.iul.2006
                • 619

                #37
                Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                Multumesc amundurora (acum sunt doxa in sertare)
                Mai am o problema la care sper sa ma ajutati cu o solutie. la corpul biroului unde am o usa spatiul interior este de 26cm si trebuie sa dau gauri pentru suportii raftului (nu am fost inspirat sa ii montez la inceput pe laterale) dar nu imi incape surubelnita cu acumulatori cu burgiul in ea.
                Exista vreun dispozitiv manual in care sa pot strange burhiul si sa dau gaura manual? (daca da cum se cheama) (stiu ca era o chestie cu care se dadea filetul intr-o gaura de fier, dar aceea (nu stiu cum se numeste) avea parca locasul in forma de patrat sau romb iar burghiul este rotund.

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6865

                  #38
                  Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                  Nasol moment ! ; taie un burghiu si fa l mai scurt sau cauta burghiu manual ( habar n am pe unde poti gasi )
                  cel mai simplu infiletezi niste holtzsuruburi de 4x16 pana la jumatate , pe post de suporti polita
                  Ultima editare de coby; 07.oct.2013, 08:52.
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • ChiBo
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2010
                    • 471

                    #39
                    Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                    daca tin eu minte bine ii zice filiera....la acea scula pentru facut gauri in fier (filet)
                    totusi o solutie ar fi o masina de infiletat mica exista pe piata sau suni un prieten si un burghiu taiat mai scurt cum zice coby
                    prin masina de infiletat mai mica ma refer la acele masinute(mai mult miniatura) de infiletat chestii mici /usoare.

                    Comentariu

                    • Yo
                      Membru Marcant
                      Expert mobilier
                      • 20.mar.2008
                      • 493

                      #40
                      Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                      sau cauti pe la LIDL sau alteClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1690A004-5604-DFD9-19D3-B40AF316353B.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	36,1 KB 
ID:	613027 magazine mandrina unghiulara la 90 de grade. Eu mi-am luat de la LIDL cu vreo 15 ron.

                      Comentariu

                      • PROfan
                        Moderator
                        • 10.apr.2011
                        • 662

                        #41
                        Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                        Postat în original de vdingo11
                        ... la corpul biroului unde am o usa spatiul interior este de 26cm si trebuie sa dau gauri pentru suportii raftului (nu am fost inspirat sa ii montez la inceput pe laterale) dar nu imi incape surubelnita cu acumulatori cu burgiul in ea...
                        Folosește suporţii din atașate. Poți înlocui cuiul cu un holtzşurub 3x20.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • vdingo11
                          Membru Marcant
                          • 07.iul.2006
                          • 619

                          #42
                          Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                          Multumesc tuturor - am aflat multe metode din posturile voastre.
                          Mai am inca o problema (de fapt sunt multe in cazul meu dar le descopar treptat): in cazul unei usi de dulap sertar incadrat in mobilier (adica usa nu este peste corp) cat se lasa spatiu sus, jos, stg, dr pana la laterale? (tine totul de optiunea fiecaruia sau sunt niste regululi dupa care se calculeaza aceasta distanta)

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6865

                            #43
                            Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                            La tipul de usa incadrata ( ca si la cea aplicata ) deoinde de optiunea fiecaruia pt un model/tipar ; la usile interioare se calculeaza usa cu cant cu tot de ex eu lasam 3 mm , dar atentie - daca , corpul nu este perfect in vinclu pot sa ai probleme la montaj ; depinde cum doresti sa fie incadrata , cu spatiu mic sau mai mare ..
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • vdingo11
                              Membru Marcant
                              • 07.iul.2006
                              • 619

                              #44
                              Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                              Multumesc
                              Voi lasa si eu 3-4 mm.Am vazut ca sunt balamale aplicate, semiaplicate si incadrate. In ce context se folosesc fiecare dintre ele.

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6865

                                #45
                                Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                                aplicate si semiaplicate = cand usa se inchide in exteriorul corpului
                                incadrate = cand usa se inchide in interiorul corpului
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...