Montare mobilier din PAL melaminat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • PROfan
    Moderator
    • 10.apr.2011
    • 662

    Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

    Postat în original de vdingo11
    Daca pe peretele unde vin suspendatele este o teava de gaz (va veni pe la jumatatea corpurilor cum ma sfatuiti sa procedez ? (tai la mana lateralele cu un ferastrau unghiular pentru a permite teava. Cu MDF-ul de pe spate cum procedez?
    Dimensionează corpurile în așa fel încât țeava să fie doar în dreptul unuia dintre corpuri, nicidecum în zona îmbinării acestora. În desene sunt simbolizate trei țevi, una de gaze iar celelalte de termoficare dar principiul rămâne același.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • vdingo11
      Membru Marcant
      • 07.iul.2006
      • 615

      Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

      Multumesc de sfaturi dar am uitat sa precizez ca teava nu este pe verticala ci pe orizontala (intra prin perete si strabate un perete pana la aragaz)

      Si mai am nevoie de un sfat: am de facut un dulap (cu 2 sertare si 2 usi) care are blatul iesit in afara cu 3 cm peste tot (deci blatul este mai mare decat corpul) iar deasupra lui vine un corp suspendat.

      Cum credeti ca arata mai bine:

      1. corpul suspendat sa fie la dimensiunea blatului sau
      2. corpul suspendat sa fie la dimensiunea corpului dulapului

      Multumesc anticipat.

      Maine as vrea sa dau comanda si nu stiu cum sa procedez.

      Comentariu

      • sisica_si
        Membru Marcant
        • 19.dec.2013
        • 937

        Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

        La dimensiune corpului.

        Comentariu

        • PROfan
          Moderator
          • 10.apr.2011
          • 662

          Răspuns la: Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

          Postat în original de vdingo11
          Multumesc de sfaturi dar am uitat sa precizez ca teava nu este pe verticala ci pe orizontala (intra prin perete si strabate un perete pana la aragaz)...
          As fi vrut sa-ți dau un sfat dar am uitat la ce ma gândisem.

          Comentariu

          • vdingo11
            Membru Marcant
            • 07.iul.2006
            • 615

            Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

            Multumesc.
            Si as mai dori un sfat cat de repede se poate: pentru un corp suspendat cu polite (fibra pentru lateralele corpului este pe verticala) dar nu stiu daca pentru polite sa fac fibra sa fie perpendiculara pe fibra lateralelor (am desenat cu rosu) sau cum am desenat cu albastru.


            Aceeasi intrebare si pentru fibra MDF-ului de pe spate: se pune de sus in jos sau de la stg la dr?
            Fișiere Atașate
            Ultima editare de vdingo11; 28.aug.2014, 17:25.

            Comentariu

            • vdingo11
              Membru Marcant
              • 07.iul.2006
              • 615

              Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

              Un sfat va rog.

              Comentariu

              • PROfan
                Moderator
                • 10.apr.2011
                • 662

                Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                Postat în original de vdingo11
                Un sfat va rog.
                Nu exista reguli. Cum îți place ție ca executant sau clientului ca beneficiar. Daca n-ați convenit nimic legat de acest aspect fa cum îți place ție (in fond produsul are amprenta ta) iar dacă clientul are obiecțiuni răspunzi cum ar face-o vecinul meu nea Pandele: asa-i modelu'.

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6869

                  Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                  Fibra la polite si la mdf de pe spate este aleasa mai mult la " incadrarea " materialului pe coala de pal cand se face centralizatorul pt taiere ; ca poate ( zic si eu ca am mai intalnit cazuri ) nu incape tot pe o coala si mai trebuie inca o bucata iar daca nu ai de unde lua doar o bucata mai trebuie sa cumperi o coala intreaga sau depinde , dupa caz. platesti pt bucata in plus care nu s a incadrat cu fibra cum ai vrut + pierdere 20 % = depinde de situatie . Lateralele si usa e mai bine sa fie cu fibra pe verticala ca arata mai " frumos "
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • vdingo11
                    Membru Marcant
                    • 07.iul.2006
                    • 615

                    Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                    Va multumesc (eu sunt si client si executant. Iti dai seama ca la cunostitele pe care le am in domeniu sa fac mobila pentru altii ar fi bataie de joc iar eu nu sunt genul. Fac doar pentru mine dezamagit de modul cum mi-au executat altii mobila si m-am saturat sa aud la intrebarile mele: dar de ce nu sunt usile reglate, de ce sertare nu se deschid fara sa agate - le reglati acasa ( si sa nu le mai poti regla perfect), cand eu platesc sa fie reglate si corect executate.
                    Recunosc ca si eu am gresit dar am gresit pe banii mei nu pe banii altora, iar la final a iesit un lucru care ma multumeste pe deplin.
                    Si evident fara sfaturile voastre, plecand de la cunostinte zero nu as fi reusit, fapt pentru care va multumesc din nou pentru sprijunul acordat.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6869

                      Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                      Cu mare placere !
                      La fel si eu ( fac mobila doar pt mine ) si am satisfactia lucrului bun facut cu rabdare si bani mai putini
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • vdingo11
                        Membru Marcant
                        • 07.iul.2006
                        • 615

                        Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                        La prinderea unui suspendat pe perete folosind acele piese in colturile de sus sunt suficiente dibluri de 8 sau de 10?

                        Comentariu

                        • sisica_si
                          Membru Marcant
                          • 19.dec.2013
                          • 937

                          Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                          Ambele sunt ok, adancime sa fie de minim 5 cm in perete.

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6869

                            Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                            Postat în original de vdingo11
                            La prinderea unui suspendat pe perete folosind acele piese in colturile de sus sunt suficiente dibluri de 8 sau de 10?
                            Depinde si din ce e peretele si despre ce corp e vorba ( dimensiuni / greutate finala ) .
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • Alexe79
                              Incepator
                              • 11.oct.2014
                              • 1

                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                              Postat în original de PROfan
                              Poate că exprimarea mea nu a fost foarte fericită dar am încercat să-ți dau un răspuns cât mai general neștiind cum se deschide ușa. O ușă cu balamale se poate deschide (roti) în plan vertical sau în plan orizontal. M-am gândit că folosind termenii vertical și orizontal pot creea confuzii. (Observația se încadrează în categoria date insuficiente.)
                              Tu ai găsit o formulare mai intuitivă.
                              În loc de "latura paralelă cu axa balamalelor" ar fi trebuit să folosesc expresia "latura pe care se prind balamalele" iar pentru "latura perpendiculară pe axa balamalelor" ar fi trebuit "latura fără balamale".
                              Există și un caz care ar putea fi încadrat ca excepție la povestea de mai sus (vezi pozele din atașate).
                              salut

                              te rog imi poti spune cum se numesc balamalele de la usa de jos, am vazut ca au prindere laterala.
                              merci

                              Comentariu

                              • vdingo11
                                Membru Marcant
                                • 07.iul.2006
                                • 615

                                Răspuns la: Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                                Postat în original de coby
                                2. eu merg pe 60 cm ( dar depinde si de inaltimea persoanelor : nu e tot una sa ai 1,8 m sau 1,5 m inaltime )
                                Cat de mult ai mers sub 60 la distanta dintre suspendat si corpul de jos.
                                Eu am fixat un suspendat la 61 cm fata de corpul de jos si mi se pare prea sus (suspendatul are o polita si deasupra vin usile si banuiesc ca din aceasta cauza se vede usa prea sus)
                                O persoana de 1,50 ajunge cu greu la raftul dinsuspendat si nu stiu catdemult sa il cobor casa nu arate nici urat.

                                Comentariu

                                Procesare...