Montare mobilier din PAL melaminat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vdingo11
    Membru Marcant
    • 07.iul.2006
    • 620

    Montare mobilier din PAL melaminat

    Doresc sa imi mobilez o camera cu mobla dupa o schita facuta de mine si pentru a iesi mai ieftin am mers la o fabrica care proiecteaza mobila dupa schita mea, imi face necesarul, debiteaza si eu urmeaza sa le imbin.
    Problema este ca am facut eu destule lucrari practice (gletuit, pus faianta, parchet, etc) toate duse cu scucces in urma sfaturilor de pe acest forum dar mobila niciodata.
    Ei mi-au facut un necesar de suruburi de diferite dimensiuni dar sincer nu stiu unde sa le folosesc pe fiecare.
    Este vorba de un birou (am zis sa incerc cu ceva mic sa vad daca ma descurc dupa care sa continui) si ca si elemente de prindere ar fi placile de pal intre ele, picioare, balamale, manere, si glisiere (sertar +suport tastatura)
    Va rog foarte mult sa imi spuneti unde se folosesc urmatoarele:
    1. euro surub 5x50 (astea banuiesc ca se folosesc la imbinarea a doua placi intre ele, dar nu stiu daca se da inainte gaura cu burghiu de lemn (de ce dimensiune) sau nu). Banuiesc ca la imbinarea pe o lungime de 60cm sunt suficiente 2 buc.
    2. holtzsurub 4x18
    3 holtzsurub 2,5x25
    4.holtzsurub 4x30

    Va multumesc anticipat si sper sa primesc sfaturi punctuale.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #2
    Răspuns la: Montare mobilier din pal melamnat

    1. la toate imbinarile de placi de pal dispuse perpendicular
    2.Hotzsurub 4x18 se folosesc la prinderea balamalelor de pal
    3. habar nu am - sigur nu s suruburi si nu holtzsuruburi ?
    4. holtzsuruburile 4x25 se folosesc la unirea a doua placi de pal ( paralel )
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • vdingo11
      Membru Marcant
      • 07.iul.2006
      • 620

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Montare mobilier din pal melamnat

      Postat în original de coby
      1. la toate imbinarile de placi de pal dispuse perpendicular
      2.Hotzsurub 4x18 se folosesc la prinderea balamalelor de pal
      3. habar nu am - sigur nu s suruburi si nu holtzsuruburi ?
      4. holtzsuruburile 4x25 se folosesc la unirea a doua placi de pal ( paralel )
      Multumesc foarte mult.
      La doua intrebari nu am primit raspuns
      1. Clar holtzsuruburile se prind direct cu surubelnita cu acumulator (fara gaurire prealabila). La eurosuruburi 5x50 se dau gauri in prealabil? Daca da cu ce dimensiune de burghiu.
      2. la ce distanta este indicata sa se faca prinderea cu eurosuruburi?

      Multumesc din nou.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        #4
        Răspuns la: Montare mobilier din pal melamnat

        completare : gaura pt eurosurub se face cu un burghiu de 4 in prealabil ( nu stiam ca nu stiti ) ; distanta fata de margine 3 la fix 9 mm ca sa fie la mijlocul placii puse perpendicular ( daca avem pal de 18 mm ) - din ochi mai degraba ... eu cel putin asa fac !
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • vdingo11
          Membru Marcant
          • 07.iul.2006
          • 620

          #5
          Răspuns la: Montare mobilier din pal melamnat

          Postat în original de coby
          distanta fata de margine 3 la fix 9 mm
          9 mm - ca sa fie la mijlocul placii asta este clar
          Ce ati vrut sa spuneti cu "distanta fata de margine 3 la fix 9 mm?
          - burghiu de lemn sau de fier (un coleg mi-a spus chiar acum la telefon ca el a folosit burghiu de fier de 3,5 mm - cica merg mai bine cele de fier pe pal
          - si ma refeream si la ce distanta se pun aceste eurosuruburi intre ele: adica se lasa x cm fata de capatul placii, se pune un eurosurub iar intre ele se lasa y cm (ma refer pe lungimea placii)
          Experienta va ajuta sa faceti din ochi, eu incerc sa aflu aceste detalii.

          Comentariu

          • spik1
            Living Legend
            • 20.apr.2012
            • 2271

            #6
            Răspuns la: Montare mobilier din pal melamnat

            Postat în original de vdingo11
            Doresc sa imi mobilez o camera cu mobla dupa o schita facuta de mine si pentru a iesi mai ieftin am mers la o fabrica care proiecteaza mobila dupa schita mea, imi face necesarul, debiteaza si eu urmeaza sa le imbin.
            Problema este ca am facut eu destule lucrari practice (gletuit, pus faianta, parchet, etc) toate duse cu scucces in urma sfaturilor de pe acest forum dar mobila niciodata.
            Ei mi-au facut un necesar de suruburi de diferite dimensiuni dar sincer nu stiu unde sa le folosesc pe fiecare.
            Este vorba de un birou (am zis sa incerc cu ceva mic sa vad daca ma descurc dupa care sa continui) si ca si elemente de prindere ar fi placile de pal intre ele, picioare, balamale, manere, si glisiere (sertar +suport tastatura)
            Va rog foarte mult sa imi spuneti unde se folosesc urmatoarele:
            1. euro surub 5x50 (astea banuiesc ca se folosesc la imbinarea a doua placi intre ele, dar nu stiu daca se da inainte gaura cu burghiu de lemn (de ce dimensiune) sau nu). Banuiesc ca la imbinarea pe o lungime de 60cm sunt suficiente 2 buc.
            2. holtzsurub 4x18
            3 holtzsurub 2,5x25
            4.holtzsurub 4x30

            Va multumesc anticipat si sper sa primesc sfaturi punctuale.
            Salut!
            In afara de placerea d-tra de a lucra la mobilier, ati facut o socoteala , daca iesiti (si cu cat) in avantaj, decat daca ati fi facut biroul la un atelier ?
            Mie in urma cu 2-3 ani mi-a iesit o diferenta de 100 de lei la un dulap de 2,3 latime* 2m inaltime*0,65 grosime si am achitat bucuros diferenta pt. a fi executat la un atelier de profil.
            Cele bune !

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              #7
              Răspuns la: Montare mobilier din pal melamnat

              Postat în original de vdingo11
              9 mm - ca sa fie la mijlocul placii asta este clar
              Ce ati vrut sa spuneti cu "distanta fata de margine 3 la fix 9 mm?
              - burghiu de lemn sau de fier (un coleg mi-a spus chiar acum la telefon ca el a folosit burghiu de fier de 3,5 mm - cica merg mai bine cele de fier pe pal
              - si ma refeream si la ce distanta se pun aceste eurosuruburi intre ele: adica se lasa x cm fata de capatul placii, se pune un eurosurub iar intre ele se lasa y cm (ma refer pe lungimea placii)
              Experienta va ajuta sa faceti din ochi, eu incerc sa aflu aceste detalii.

              distanta de la margine "3" .. 3 -ul era in plus - greseala de tastare , scuze
              burghiu de pal de preferinta dar merge si lemn sau metal ( nu e densitate mare ca si la lemn masiv ) se gaureste usor
              la distanta fata de margine aici depinde daca folositi ghidaje ( lamele sau dopuri de lemn in gauri facute de lamelor sau burghiu ) daca folositi ghidajele ( asta va ajuta daca ansamblati singur ) clar dupa ghidaje si nu prin ele deci de la capete 100-150 mm - depinde si de latimea placii - daca e f lata se pot pune 2 spre margini si unul in mijloc .
              complicat nu este dar va trebuie putina indemanare si rabdare
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • ChiBo
                Membru Marcant
                • 26.iul.2010
                • 506

                #8
                Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                1. pentru eurosuruburi se foloseste (mai ales daca esti incepator) burghiu 5-7 , partea de 7 fiind catre mandrina masinii de infiletat si este utilizata pentru a face "sanfren"/frezare pentru capatul eurosurubului care este mai gros. (ca sa nu dezlipeasca abs-ul/cantul)
                2. suruburi de 4 x 18 folositi la balamale, iar la glisiere/sine sertar folositi 3,5 x 18 (cu capat mai mic pentru a nu deranja la glisarea sertarelor)
                3. nu inteleg la ce trebuie suruburi de 25? iar cele de 30 le puteti folosi la prinderea blatului asta in cazul in care aveti traverse/legaturi sub el.

                Comentariu

                • ChiBo
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2010
                  • 506

                  #9
                  Răspuns la: Montare mobilier din pal melamnat

                  eurosuruburile in cazul unei placi de 60cm ar fi bine sa fie 3 bucati, iar de la 55cm in jos sa optati doar pentru 2bucati, sfatul meu este ca distanta la care dati euroburubul (masurand din partea fata respectiv spate a placii) sa fie de doar 5cm astfel "tragerea"/imbinarea celor 2 placii se face mai bine.

                  Comentariu

                  • ChiBo
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2010
                    • 506

                    #10
                    Răspuns la: Montare mobilier din pal melamnat

                    in cazul in care una / ambele placi sunt din pal mai gros (25mm) folositi eurobusurub mai lung -70mm

                    Comentariu

                    • vdingo11
                      Membru Marcant
                      • 07.iul.2006
                      • 620

                      #11
                      Răspuns la: Montare mobilier din pal melamnat

                      In primul rand va multumesc amundurora pentru lamuriri si voi continua cu neintelegerile mele
                      Postat în original de ChiBo
                      1. pentru eurosuruburi se foloseste (mai ales daca esti incepator) burghiu 5-7 , partea de 7 fiind catre mandrina masinii de infiletat si este utilizata pentru a face "sanfren"/frezare pentru capatul eurosurubului care este mai gros. (ca sa nu dezlipeasca abs-ul/cantul)
                      Este burghiu special pentru pal (eu nu am mai auzit pana cum de burghiu cu 2 dimensiuni - am inteles cum ar fi - burghiu de 5 care continua cu o freza pentru a face loc si la capul de eurosurub. Nici nu am cunostinte sau pretentii ca ar fi trebuit sa aud.
                      Colegul coby spunea de burghiu de 4. Cel de 5 nu va daura prea larga?

                      2. cand se da gaura prealabila pentru eurosurub se da de lungimea acestuia sau numai putin dupa care va inainta eurosurubul

                      3. care este tehnica de prindere a balamalelor (in partea gaurita in prealabil este simplu). Pe usa trebuie sa fie o "chichita" ca sa nu te chinui foarte tare la montaj.

                      Comentariu

                      • vdingo11
                        Membru Marcant
                        • 07.iul.2006
                        • 620

                        #12
                        Răspuns la: Montare mobilier din pal melamnat

                        Postat în original de coby
                        daca folositi ghidaje ( lamele sau dopuri de lemn in gauri facute de lamelor sau burghiu ) daca folositi ghidajele ( asta va ajuta daca ansamblati singur ) clar dupa ghidaje
                        Aici m-am pierdut in ceata d-le coby (cu lamele, dopuri). Cu siguranta este ceva usor dar nu am inteles ce este cu ele.

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6701

                          #13
                          Răspuns la: Montare mobilier din pal melamnat

                          Postat în original de vdingo11
                          Aici m-am pierdut in ceata d-le coby (cu lamele, dopuri). Cu siguranta este ceva usor dar nu am inteles ce este cu ele.
                          Hmmm v am zis calea usoara dar daca e sa intram in amanunte ... n o sa pricepeti mare lucru , daca erati din cj va aratam personal asa , cu explicatii pe net e f complicat si nu i sigur ca veti intelege .. o sa incerc sa va fac poze ajutatoare ok ?
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6701

                            #14
                            Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                            Aveti aici poze cu burghiul special de care zicea colegul de 4 cu 6 si cu 10 impreuna ; masina de frezat gauri pt lamele ; lamele de ghidaj ; frezare pal .
                            Fișiere Atașate
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • vdingo11
                              Membru Marcant
                              • 07.iul.2006
                              • 620

                              #15
                              Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                              Multumesc (nu am eu masina de frezat pentru lamele, deci raman la eurosuruburi)
                              Stiu ca nu este usor de explicat dar poate imi dati cateva indicatii la montarea glisierelor pentru sertar (pe sertar este simplu, dar pe partea fixa) si a balamalelor pe usi (nu imi dau seama cu cat sa inaintez cu balamaua pe usa)

                              Comentariu

                              Procesare...