Miros de canalizare in casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Catrinel75
    Incepator
    • 22.sep.2013
    • 14

    Miros de canalizare in casa

    Buna ziua,
    sper sa ma puteti ajuta cu un sfat.

    Stau intr-o casa veche, construita de vreo 70 ani.
    Canalizarea casei este facuta cum am incercat eu sa schitez ( cea desenata cu rosu este teava de canalizare, iar ceea ce este hasurat este pamint - scuzati schita asta caraghioasa ). Schita este in sectiune.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schita canalizare.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	36,2 KB 
ID:	638200

    Ideea este urmatoarea: doar cind e FRIG afara miroase in dormitor foarte tare a canalizare.
    Cit timp a fost cald nu a mirosit deloc. Cind insa vine frigul mirosul este din ce in ce mai puternic.
    Daca azi e la fel de frig ca ieri nu miroase. Dar daca azi e mai frig ca ieri miroase.
    Cu cit e mai frig cu atit mai puternic e mirosul.
    Toata treaba a inceput anul trecut in iarna, pina acum nu am avut asemenea probleme. Stam aici de 6 ani.

    Canalul din curte e un canal cu decantare.

    Titlul corect al postului cred ca ar fi fost: miros de canalizare pe SUB casa, dar nu stiu daca se poate modifica.
    Ultima editare de Catrinel75; 22.sep.2013, 14:27.
  • Catrinel75
    Incepator
    • 22.sep.2013
    • 14

    #2
    Răspuns la: Miros de canalizare in casa

    Am mai uitat sa zic: am un tub de aerisire care duce pina sus la acoperis ( coloana de ventilatie cred ca se cheama ).

    Iar din canal mai imi iese o teava destul de lunga, pe linga casa, care initial prelua o parte din apa pluviala. Deci canalul se aeriseste.

    Scurgerile de la chiuvete, cada, sifon nu miros.
    Ultima editare de Catrinel75; 22.sep.2013, 14:23.

    Comentariu

    • marchizu
      Incepator
      • 27.sep.2013
      • 44

      #3
      Răspuns la: Miros de canalizare in casa

      Sa inteleg ca acest bazin de decantare este foarte aproape de dormitor ? pt ca logic intr-un dormitor nu trebuie sa fie miros de canal, hai sa zicem bucatarie sau baie dar nu dormitor. Aceasta probleme a avut-o si un vecin de-al meu dar in baie si bucatarie, la el lipsea acel "gat de lebada" la chiuvete si mirosul vene in aceste incaperi datorita faptului ca aerul era impins in interiorul casei in momentul cand pe coloana se ducea un flux de apa mai mare de ex de la toaleta.
      Acest miros va patrunde in dormitor din interior sau exterior?
      „Am învătat că un om n-are dreptul să-l privească pe un altul de sus decât atunci când trebuie să se aplece pentru a-l ajuta să se ridice.“ G.G.Marquez

      Comentariu

      • Catrinel75
        Incepator
        • 22.sep.2013
        • 14

        #4
        Răspuns la: Miros de canalizare in casa

        Am si "gituri de lebada" peste tot. Nu miros scurgerile, chiuvetele, sifoanele etc.
        Mirosul vine din interior, de sub podea parca.

        Da, haznaua este foarte aproape de dormitor.
        Miine ne apucam sa ridicam fundul canalului, asa incit sa nu mai fie cu decantare. Sa se duca apa direct.
        Si refacem tencuiala din canal de jur imprejur.

        Sper ca asta sa fie rezolvarea.
        Daca nu, cred ca trebuie sa sparg toata podeaua in dormitor, sa ajung la teava si sa o schimb.

        A ... zilele astea a fost cald. Nu a mirosit deloc.
        Asta seara vad ca e un pic mai racoare sint curioasa daca va mirosi miine dimineata.

        Comentariu

        • marchizu
          Incepator
          • 27.sep.2013
          • 44

          #5
          Răspuns la: Miros de canalizare in casa

          ceva nu inteleg aici, aveti conducta care trece prin dormitor? aveti betonat acolo ? pe ce diametru aveti teava de scurgere poate nu a fost montata corect in sensul ca exista niste garnituri la imbinare daca are scurgeri in pamant in zona dormitorului atunci mult ca sigur ca pamantul sa imbibat si de aici mirosul dar totusi nu inteleg mirosul cand e cald si frig
          „Am învătat că un om n-are dreptul să-l privească pe un altul de sus decât atunci când trebuie să se aplece pentru a-l ajuta să se ridice.“ G.G.Marquez

          Comentariu

          • marchizu
            Incepator
            • 27.sep.2013
            • 44

            #6
            Răspuns la: Miros de canalizare in casa

            va rog faceti o schita vazuta de sus ? cu cateva distante sa pot intelege mai bine si sa va pot ajuta din experienta mea ( nu foarte mare) mai mult din hoby si ala cine am facut canalizari vreo 3 case pe la prieteni inclusiv a mea si nu am avut probleme de acest gen
            stima Radu
            „Am învătat că un om n-are dreptul să-l privească pe un altul de sus decât atunci când trebuie să se aplece pentru a-l ajuta să se ridice.“ G.G.Marquez

            Comentariu

            • Catrinel75
              Incepator
              • 22.sep.2013
              • 14

              #7
              Răspuns la: Miros de canalizare in casa

              Conducta trece pe sub dormitor, prin pamint.
              Nu stiu ce e sub podea, ca habar nu am. Dar nu cred ca e beton.
              O schita mai buna chiar nu stiu sa fac, ca nu ma pricep ...
              Conducta se duce la canal din subsol, prin pamint, pe sub dormitor.

              Nici eu nu vad legatura intre cald si frig, de aceea mi se pare si mie ciudat.
              E doar un lucru pe care l-am observat.

              Comentariu

              • Catrinel75
                Incepator
                • 22.sep.2013
                • 14

                #8
                Răspuns la: Miros de canalizare in casa

                Pina la urma cred ca sint 2 variante:
                - caminul/haznaua s-a fisurat. si atunci se infilteaza apa pe sub casa
                - teava de canalizare s-a spart si trebuie sa o schimb.
                Oricum e nasol.

                Comentariu

                • marchizu
                  Incepator
                  • 27.sep.2013
                  • 44

                  #9
                  Răspuns la: Miros de canalizare in casa

                  daca e veche instalatia de canalizare posibil sa se fi executat cu conducte fara mansoane de etansare (cunoasteti acest fapt? ) asa se gaseau atunci si eu pe traseu am pus 2 conducte din acestea de 4m la diam de 110mm dar sunt in pamant departe de casa ( le aveam prin podul casei ) dar la scurgerile din casa am facut tot cu teava cu garnituri
                  Oricum d-voastra trebuie sa fiti sigur ca acest miros nu cumva vine de afara, spun asta pt ca este o lucrare mai de anvergura si atunci trebuie eliminate toate posibilele cauze si de abia apoi sa va apucati de spart si renovat
                  „Am învătat că un om n-are dreptul să-l privească pe un altul de sus decât atunci când trebuie să se aplece pentru a-l ajuta să se ridice.“ G.G.Marquez

                  Comentariu

                  • Catrinel75
                    Incepator
                    • 22.sep.2013
                    • 14

                    #10
                    Răspuns la: Miros de canalizare in casa

                    De afara nu vine clar, ca ar tb sa miroasa doar cind e geamul inchis.
                    Miroase si cu geamul inchis.

                    Azi a inceput operatiunea haznaua. Momentan se decolmateaza canalul si apoi vor reface tencuiala.
                    Distractie de we.

                    Comentariu

                    • marchizu
                      Incepator
                      • 27.sep.2013
                      • 44

                      #11
                      Răspuns la: Miros de canalizare in casa

                      nu prea e distractie si intr-o hazna
                      Faceti si cateva poze? Sa aveti spor
                      „Am învătat că un om n-are dreptul să-l privească pe un altul de sus decât atunci când trebuie să se aplece pentru a-l ajuta să se ridice.“ G.G.Marquez

                      Comentariu

                      • Catrinel75
                        Incepator
                        • 22.sep.2013
                        • 14

                        #12
                        Răspuns la: Miros de canalizare in casa

                        Eu fac poze, dar cred le pastrez pt uzul personal.
                        Ca nu cred ca sint placute asemenea poze

                        Comentariu

                        • marchizu
                          Incepator
                          • 27.sep.2013
                          • 44

                          #13
                          Răspuns la: Miros de canalizare in casa

                          da i-mi dau seama si de ce, dar ma refeream la o poza doua de ansamlu nu cu interiorul, si o alta intrebare pe ce diam. e conducta care vine in hazna? plus ca, conducta care intra la hazna nu trebuie sa ajunga nivelul apei reziduale si sa o astupe Preaplin aveti la hazna? Adica o conducta care sa duca surplusul in alta directie (gradina)
                          „Am învătat că un om n-are dreptul să-l privească pe un altul de sus decât atunci când trebuie să se aplece pentru a-l ajuta să se ridice.“ G.G.Marquez

                          Comentariu

                          • Catrinel75
                            Incepator
                            • 22.sep.2013
                            • 14

                            #14
                            Răspuns la: Miros de canalizare in casa

                            Up-date la postare: de atunci am refacut fundul canalului, nu mai este cu decantare, apa se duce direct catre scurgerea orasului.
                            Am refacut putin si peretii interiori ai canalului.
                            NU mai miroase.
                            In mod cert mirosul venea de la tot pamantul imbibat de mizerie.

                            Comentariu

                            • Consultant sanitare
                              Moderator
                              • 16.oct.2006
                              • 1554

                              #15
                              Răspuns la: Miros de canalizare in casa

                              De ce canal si nu teava de scurgere de canalizare?

                              Comentariu

                              Procesare...