Casa lu’ Fane de 100.000 lei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2394

    #61
    Răspuns la: Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

    Postat în original de Sandu_T
    Dacă vă permite buzunarul, construiți coșul la exterior, din cărămidă plină, în două rânduri. Indiferent de izolație, coșul va condensa mereu. Coșul condensează când nu mai avem foc în centrală și se răcește. Mortarul de la îmbinarea dintre elemente se îmbibă cu gudron și face punte cu buza superioară și îngheață. În 5-6 ani, în funcție și de frecvența focurilor, mortarul se va măcina.
    Gizas, de unde condens daca nu mai este foc?
    Vaporii apar in timpul arderii in mare parte datorita lemnelor care au o umiditate de 15-20-30-etc%. Odata ce lemnul s-a transformat in mangal (jaraticul) nu mai are loc vaporizarea si astfel nu mai avem nici condens. Ceea ce relatez aici este "stabilit" in urma experimentelor pe o cazan de zidarie in condensatie.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • Sandu_T
      Membru Marcant
      • 18.nov.2011
      • 358

      #62
      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

      Postat în original de cheluakame
      Gizas, de unde condens daca nu mai este foc?
      Din faptul că acel coș încă este cald și răcirea se face treptat, fapt ce conduce la producerea unei pelicule de condens pe interiorul coșului, peliculă ce îngheață și se topește la următorul foc. Din moment ce ai gura coșului destupată, buza se va răci, fapt ce va conduce la formarea condensului pe interiorul coșului de sus în jos. Ca o analogie, este exact același principiu ca atunci când vă îngheață parbrizul pe interior. La fel se întâmplă cu orice cămin de vizitare, ce are pereții înghețați până la circa un metru adâncime iar sub un metru temperatura nu scade sub zero grade dar nici nu e suficient de ridicată să mai condenseze. La fel și în cazul fântânilor. La fel și în cazul locuințelor izolate ce se lasă închise peste iarnă și îngheață pe interior.

      Izolarea coșului nu se face așa, oricum. Coșul trebuie să se răcească cât mai repede pentru a evita formarea condensului.
      Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2394

        #63
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

        Dumneata te auzi ce spui?
        Pentru ca un cos sa condenseze este nevoie de doua conditii:
        1. Vapori de apa
        2. Sursa rece sub temperatura de condensare

        La inceputul focului, folosindu-se calea directa pentru "amorsarea" cosului, temperatura pe cos este suficient de mare pentru a nu permite vaporilor sa condenseze pe suprafata cosului. Si chiar daca ar condensa, dupa cateva minute, cosul se incalzeste si ajuta la evaporarea acelui condens.

        Spre sfarsitul focului cand ramane doar jaraticul, acesta nu mai are ce vapori sa elimine si astfel chiar daca temperatura cosului scade, nu are ce sa condenseze.

        La finalul focului, inchizand-se cenusarul/admisia de aer, ori unde exista, suberul pe cos circulatia aerului pe cos se opreste si astfel cosul se raceste treptat.

        Intr-adevar ar fi bine ca un cos sa fie din material cat mai subtire si izolat pentru a permite incalzirea sa rapida astfel incat sa nu apara condens in el.

        Nu stiu cum este fizica dumneavoastra, dar intre un mediu de 80-100*C si unul de 0/-15*C eu tind sa cred ca in cel de-al doilea vor condensa vaporii nicidecum in primul.

        A, si daca un cos trebuie sa se raceasca cat mai repede, de ce se mai recomanda izolarea? De ce se mai foloseste caramida de 12 cm sau elemente ceramice cu "camere" de aer?
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • Sandu_T
          Membru Marcant
          • 18.nov.2011
          • 358

          #64
          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

          Postat în original de cheluakame
          Dumneata te auzi ce spui?
          Domnule, un coș condensează indiferent că arde lemne ude sau brichete din rumegus compresat sau PARCHET. Dvs vorbiți fără să cunoașteți efectiv ce se întâmplă într-un coș după ce se încinge și se răcește. Chiar nu vreau să mai intru în detalii fiindcă iar încep o discuție interminabilă la fel ca în cazul centralei electrice. Ca să vă gâdil orgoliul, vă spun din capul locului că AVEȚI DREPTATE și cam atât. Dacă nu ați văzut sloiuri de gheață în coșuri chiar nu am ce să discut cu dumneata!
          Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2394

            #65
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000

            Postat în original de Sandu_T
            Domnule, un coș condensează indiferent că arde lemne ude sau brichete din rumegus compresat sau PARCHET. Dvs vorbiți fără să cunoașteți efectiv ce se întâmplă într-un coș după ce se încinge și se răcește. Chiar nu vreau să mai intru în detalii fiindcă iar încep o discuție interminabilă la fel ca în cazul centralei electrice. Ca să vă gâdil orgoliul, vă spun din capul locului că AVEȚI DREPTATE și cam atât. Dacă nu ați văzut sloiuri de gheață în coșuri chiar nu am ce să discut cu dumneata!
            Domnule, din pacate locuiesc la casa de vreo 10 ani si chiar nu am vazut sloiurile de gheata de care vorbiti.

            Daca ar fi fost asa, va intreb, de ce condensul apare pe interiorul geamurilor si nu pe exterior?
            Caci vaporii condenseaza pe surse reci nu pe surse calde, este logic. Daca temperatura cosului este peste cea a mediului exterior, vaporii nu vor condensa.
            Condensul apare in unele cazuri pe varful cosului tocmai pentru ca acesta nu este izolat si ramane mereu rece.

            Din pacate orgoliul meu nu are nicio treaba cu discutia aceasta.

            Cand vorbim de cos de fum 2 lucruri sunt confirmate:
            1. Cos cald - cos curat , cos rece - cos murdar
            2. Cos izolat - cos cald, cos neizolat - cos rece.

            Sunteti prima persoana care sustine ca un cos de fum nu trebuie izolat ...

            In plus, pe un cos neizolat va trebui sa "aruncam" mereu 130-200*C pentru al tine cald si pentru a nu condensa, pe cand la unul izolat, temperatura poate scade si aproape de punctul de roua (50-60*C).
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • Sandu_T
              Membru Marcant
              • 18.nov.2011
              • 358

              #66
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casa lu’ Fane

              Postat în original de cheluakame
              Domnule, din pacate locuiesc la casa de vreo 10 ani si chiar nu am vazut sloiurile de gheata de care vorbiti.
              Mi-e clar că dvs trăiți cu impresia că sunteți omniscient. Unde și când am susținut eu că un coș NU trebuie izolat? Nu discut mai departe despre coșuri. Personal știu să construiesc un coș care nu condensează și nu are nicio legătură cu ce spuneți dvs.
              Are strict legătură cu temperatura incintei coșului în raport cu temp exterioară. Probabil mai trebuie să scriu 10 mii de cuvinte ca să vă ofer o altă perspectivă, dar rămâne cum spuneți dvs fiindcă nu am energie. Eu am spus clar că buza superioară a coșului se răcește... ȘI EVIDENT CĂ DE ACOLO PLEACĂ CONDENSUL! Nu am spus că pelicula se formează pe peretele cald, așa cum insinuați. Coșul se răcește de sus în jos, domnule, iar aerul cald ce se ridică sus și condensează pe buză și sloiul de gheață se formează de sus în jos. Ne mai contrazicem mult?

              O să întrebați de unde aer cald, dacă nu avem foc. Din faptul că materialul coșului din zona inferioară a acestuia încă mai radiază.
              Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

              Comentariu

              • cheluakame
                Living Legend
                • 27.oct.2012
                • 2394

                #67
                Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

                Nu domnule, chiar nu ma consider omniscient, insa sunt cateva subiecte despre care m-am documentat si despre care am oarece idee (si cred ca se si observa ariile forumului pe care "activez")
                Dumneata ai afirmat ca un cos trebuie izolat intr-un fel anume astfel incat racirea sa se faca cat mai repede. Racirea cosului nu tine insa doar de tipul/grosimea izolatiei ci si de capacitatea termica masica a materialului, sau altfel spus de inertie.

                Desemenea ati mai recomandat si construirea unu cos din caramida, insa cosul din caramida pe care dumneata il recomanzi este ok in cazul centralelor/sobelor cu functionare/ardere continua/prelungita. In cazul dumenalui unde soba functioneaza cu intreruperi, este nevoie de un cos cu inertie mica, pentru a se incalzi repede si astfel sa nu se ajunga la condensare. Caz in care este nevoie si de izolatie pentru a se pastra cald in timpul functionarii fara a fi nevoie ca temperatura fumului sa fie prea mare.
                iTermice --- Sursa ta de caldura

                Comentariu

                • Sandu_T
                  Membru Marcant
                  • 18.nov.2011
                  • 358

                  #68
                  Răspuns la: Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

                  Postat în original de cheluakame
                  Desemenea ati mai recomandat si construirea unu cos din caramida, insa cosul din caramida pe care dumneata il recomanzi este ok in cazul centralelor/sobelor cu functionare/ardere continua/prelungita.
                  Nu vreau să poluez topicul degeaba. Rămâne cum spuneți dvs fiindcă chiar nu mă interesează să mă contrez pe acest subiect. Nu am făcut fotografii, dar am găsit un coș pe care eu îl recomad și despre care știu că nu condensează, indiferent de sursă (centrală/sobă/șemineu).

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tour-scandinavian15-435.jpg 
Afișări:	966 
Mărime:	46,4 KB 
ID:	613188
                  Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                  Comentariu

                  • fanero
                    Living Legend
                    • 02.aug.2008
                    • 2494

                    #69
                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: C

                    Postat în original de Sandu_T
                    Personal știu să construiesc un coș care nu condensează
                    Ma invatati si pe mine cum sa construiesc un cos care sa nu condenseze.

                    Comentariu

                    • Sandu_T
                      Membru Marcant
                      • 18.nov.2011
                      • 358

                      #70
                      Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

                      Iar tot în legătură cu condensarea, aveți mai jos o metodă foarte simplă de a preveni condensarea, metodă pe care am menționat-o și eu tot ai ci pe forum acum ceva timp. Introducerea unui tub flexibil pe traseul coșului. Acel tub flexibil costă 11 milioane pentru un coș de 7 metri înălțime.

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Chimney-Liner-Install-Diagr_1.jpg 
Afișări:	1134 
Mărime:	48,5 KB 
ID:	613190 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Ventiox.jpg 
Afișări:	1281 
Mărime:	20,1 KB 
ID:	613191
                      Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                      Comentariu

                      • fanero
                        Living Legend
                        • 02.aug.2008
                        • 2494

                        #71
                        Răspuns la: Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

                        Postat în original de Sandu_T
                        Dacă vă permite buzunarul, construiți coșul la exterior, din cărămidă plină, în două rânduri.
                        Nu stiu cum vine asta.
                        Imi puteti explica ce inseamna "din caramida plina, in doua randuri".

                        Postat în original de cheluakame
                        In cazul dumenalui unde soba functioneaza cu intreruperi, este nevoie de un cos cu inertie mica, pentru a se incalzi repede si astfel sa nu se ajunga la condensare. Caz in care este nevoie si de izolatie pentru a se pastra cald in timpul functionarii fara a fi nevoie ca temperatura fumului sa fie prea mare.
                        Ce inseamna "cos cu inertie mica"?
                        Din ce se realizeaza un astfel de cos?

                        Si uite asa dupa discutia dintre Sandu_T si cheluakame nu prea am inteles nimic.

                        Revin cu 2 intrebari
                        1. din ce sa construiesc cosul?
                        - din caramida plina sau
                        - din elemente ceramice
                        2. unde sa construiesc cosul?
                        - la exterior, lipit de peretele casei sau
                        - la interior, cu trecere prin tavan si astereala.

                        Si mai am o nelamurire.
                        Cum trebuie sa izolez cosul la trecerea prin tavan si astereala.
                        Si daca are cineva, m-ar intresa o schita sau niste poze cu modul de realizare al izolatiei in cele doua zone.

                        Imi cer scuze daca stresez cu intrebarile mele, dar nu stiu nimic despre constructia cosurilor de fum.

                        Poate este mai bine de vecini mei de la tara care nu isi fac griji despre modul de constructie si izolare cosurilor.
                        Si nu i-am auzit ca isi fac probleme cu condensul.
                        Ultima editare de fanero; 20.oct.2013, 19:23.

                        Comentariu

                        • Sandu_T
                          Membru Marcant
                          • 18.nov.2011
                          • 358

                          #72
                          Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

                          fanero

                          Vederea de sus a unui coș din cărămidă plină în două rânduri (perete dublu).
                          Acest coș nu se mai izolează și se gâtuie sus cu o țeavă metalică cel puțin egală în diametru cu evacuarea sobei/centralei. Țeava trebuie să aibă înălțimea de cel puțin 50 cm.

                          Click image for larger version  Name:	Ujkr7Ah.jpg Views:	783 Size:	16.0 KO ID:	613192

                          Un coș cu inerție mică are pereții subțiri, se încinge repede și se răcește la fel de repede dacă nu este izolat. Dacă este izolat gazele se răcesc brusc la evacuare și va condensa încontinuu pe buza coșului iar adezivul/mortarul de la îmbinarea dintre elemente va coroda.

                          Aceste coșuri se pretează în Spania/Portugalia/Grecia (sudul Europei).

                          Click image for larger version  Name:	elemente-cos-fum-kebe.jpg Views:	812 Size:	61.2 KO ID:	613193

                          Postat în original de fanero
                          Poate este mai bine de vecini mei de la tara care nu isi fac griji despre modul de constructie si izolare cosurilor.
                          Si nu i-am auzit ca isi fac probleme cu condensul.
                          Nici eu nu știu pe nimeni să se plângă de condens dintre cei care au case vechi cu coșuri din cărămidă plină, chiar negâtuite. De când au apărut aceste elemente pe piață, au apărut numai probleme. Am rude, vecini și prieteni cu aceeași problemă. Coșuri din elemente, izolate, care au corodat în 5-6 ani. Eu nu aș da banii pe așa ceva. Un coș bun nu costă 12 milioane. Multă lume se ieftinește la această etapă.

                          LE
                          1. Am scos remarca cu scandinavia ca nu isi are rostul aici.
                          2. Incinta mare și gâtuirea superioară au rolul de a răci gazele în timpul arderii și aerul cald rezultat din inerție, după ardere. La o incintă mare, gazele se răcesc mai repede spre evacuare iar faptul că avem un element neizolat asigură răcirea totală și nu permite formarea unei punți între interior și exterior. Adică incinta va fi ferită de condens.

                          Postat în original de fanero
                          Si uite asa dupa discutia dintre Sandu_T si cheluakame nu prea am inteles nimic.
                          Două păreri sunt mai bune decât una. Bine ar fi dacă aceste păreri ar fi susținute de argumente solide.

                          Postat în original de fanero
                          Revin cu 2 intrebari
                          1. din ce sa construiesc cosul?
                          - din caramida plina sau
                          - din elemente ceramice
                          Din cărămidă plină în două rânduri. Vă costă circa 25 de milioane numai cărămida la un coș de 7 metri.

                          Postat în original de fanero
                          2. unde sa construiesc cosul?
                          - la exterior, lipit de peretele casei sau
                          - la interior, cu trecere prin tavan si astereala.
                          La exterior. NU ÎN CASĂ.
                          Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                          Comentariu

                          • fanero
                            Living Legend
                            • 02.aug.2008
                            • 2494

                            #73
                            Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

                            Postat în original de Sandu_T
                            Țeava trebuie să aibă înălțimea de cel puțin 50 cm.
                            Si maxim de cat?
                            Multumesc si pentru raspunsul referitor la cosul din caramida.

                            Postat în original de Sandu_T
                            La exterior. NU ÎN CASĂ.
                            Daca este din caramida plina mai este nevoie de "ancorare" sau rigidizare cu elemente metalice.
                            Conform proiect, cosul meu ar trebui sa aiba inaltimea de 5,66m.
                            Fatada sud.pdf

                            Postat în original de Sandu_T
                            Vederea de sus a unui coș din cărămidă plină în două rânduri (perete dublu).
                            Pentru o soba care are diametrul de evacuare de 130mm, care ar fi latura patratului interior al cosului construit din caramida?
                            Fișiere Atașate
                            Ultima editare de fanero; 20.oct.2013, 20:23.

                            Comentariu

                            • Sandu_T
                              Membru Marcant
                              • 18.nov.2011
                              • 358

                              #74
                              Răspuns la: Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

                              Postat în original de fanero
                              Si maxim de cat?

                              Multumesc si pentru raspunsul referitor la cosul din caramida.
                              Am văzut și de 1,5 metri. Acea extensie trebuie să fie de forma unei pâlnii cu vârful în sus. Cu cât baza pâlniei este mai alungită cu atât mai bine. Asta pentru că diametrul acestei extensii trebuie să fie mare la început pentru ca răcirea să se nu se facă brusc, așa cum s-ar întâmpla dacă incinta extensiei ar fi mai mică în diametru de la bun început.
                              Ideea este să respectați formula (pe care nu o cunosc pe de rost) cu privire la înălțimea coșului în relație cu panta acoperișului. Ideal este să ieșiți peste coamă cu 50 de centimetri dar când acest lucru nu este posibil, se aplică formula.
                              La noi nu se obișnuiește să se cămășuiască coșul pe interior cu elemente ceramice sau oțel, dar dacă totuși optați pentru varianta ieftină, cu elemente, montați tub flexibil.
                              Această metodă are nenumărate avantaje, printre care și simplificarea mentenanței coșului.
                              Și tubul flexibil poate condensa însă nu există riscul să corodeze.

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	PAIGlJn.jpg 
Afișări:	710 
Mărime:	17,9 KB 
ID:	613197

                              Postat în original de fanero
                              Daca este din caramida plina mai este nevoie de "ancorare" sau rigidizare cu elemente metalice.
                              Conform proiect, cosul meu ar trebui sa aiba inaltimea de 5,66m.
                              Nu trebuie ancorat dacă îl zidiți pe peretele exterior al casei, însă trebuie să îi faceți un eșafodaj din beton armat cu fundație.
                              Ideal ar fi să îi faceți o bază conică.

                              Postat în original de fanero
                              Pentru o soba care are diametrul de evacuare de 130mm, care ar fi latura patratului interior al cosului construit din caramida?
                              Minim 20 cm urmând ca piesa (pâlnia) de sus să aibă terminația de 13-15 cm în diametru.

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	koNtZDT.jpg 
Afișări:	732 
Mărime:	32,8 KB 
ID:	613198
                              Ultima editare de Sandu_T; 20.oct.2013, 21:14.
                              Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                              Comentariu

                              • cheluakame
                                Living Legend
                                • 27.oct.2012
                                • 2394

                                #75
                                Răspuns la: Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

                                Postat în original de fanero
                                Revin cu 2 intrebari
                                1. din ce sa construiesc cosul?
                                - din caramida plina sau
                                - din elemente ceramice
                                2. unde sa construiesc cosul?
                                - la exterior, lipit de peretele casei sau
                                - la interior, cu trecere prin tavan si astereala.

                                Si mai am o nelamurire.
                                Cum trebuie sa izolez cosul la trecerea prin tavan si astereala.
                                Si daca are cineva, m-ar intresa o schita sau niste poze cu modul de realizare al izolatiei in cele doua zone.
                                Eu mi-am exprimat parerea anterior, elemente ceramice, construit la interior si izolat cu vata bazaltica.

                                Postat în original de fanero
                                Poate este mai bine de vecini mei de la tara care nu isi fac griji despre modul de constructie si izolare cosurilor.
                                Si nu i-am auzit ca isi fac probleme cu condensul.
                                Dar vecinii dumneavoastra s-au intrebat vreodata cata caldura arunca pe cos?
                                O banuiala de-a mea simpla si vreo 3 masuratori in zona la sobele cu 3, respectiv 5 fumuri, ar spune cam 200-250*C ...

                                Postat în original de fanero
                                Pentru o soba care are diametrul de evacuare de 130mm, care ar fi latura patratului interior al cosului construit din caramida?
                                Diametrul echivalent al unui cerc cu diametru 130 mm este un patrat cu latura de 130 mm.

                                Postat în original de Sandu_T
                                Din cărămidă plină în două rânduri. Vă costă circa 25 de milioane numai cărămida la un coș de 7 metri.
                                La exterior. NU ÎN CASĂ.
                                Care ar fi argumentele in aceste doua situatii.

                                Postat în original de Sandu_T
                                Am văzut și de 1,5 metri.
                                Daca ati ajuns sa spuneti ca, cosurile din Romania, prelungite cu tevi de irigatie sunt cosuri bine facute ... No comment si ma opresc aici.
                                Ultima editare de cheluakame; 20.oct.2013, 21:05.
                                iTermice --- Sursa ta de caldura

                                Comentariu

                                Procesare...