Casa lu’ Fane de 100.000 lei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2394

    #91
    Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

    Pentru izolare as recomanda minim 5 cm vata bazaltica.
    Armarea, as recomanda sa nu o faceti pe colturi cu fier beton (ceramica, fierul si cimentul au coeficienti de dilatare diferiti, ca urmare se poate fisura).
    Asa ca ar ramane construirea cosului (ideal ar fi cu chit/adeziv special), izolarea sa cu vata bazaltica si apoi, montat pe colturi 4 corniere, legate intre ele cu platband. Peste acestea aplicati plasa de fibra si aplicati adeziv sau tencuiala.
    Daca nu intelegeti exact, spuneti-mi si va atasez un desen (aveam o poza pe undeva).
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2495

      #92
      Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

      Postat în original de cheluakame
      (aveam o poza pe undeva).
      Multumesc.
      Daca gasiti poza, ar fi utila

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6862

        #93
        Răspuns la: Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

        Postat în original de fanero
        Si ultima serie de poze.
        Sambata si Duminica decofram si la exterior si pana la primavara luam o pauza.
        Intreb si eu : totusi pt o "casuta / cabanuta" era necesar o fundatie asa costisitoare ? Nu exista o varianta la fel de buna dar cu costuri mai scazute ?
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2495

          #94
          Răspuns la: Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

          Postat în original de coby
          Nu exista o varianta la fel de buna dar cu costuri mai scazute ?
          Si care ar fi aceea?

          Ati fi preferat sa fac cum a facut smeagle aici http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...in-lemn/page10.
          Eu nu intentionez sa fac o casa ”provizorie”.
          Ultima editare de fanero; 03.nov.2013, 20:10.

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2394

            #95
            Răspuns la: Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

            Postat în original de coby
            Intreb si eu : totusi pt o "casuta / cabanuta" era necesar o fundatie asa costisitoare ? Nu exista o varianta la fel de buna dar cu costuri mai scazute ?
            Din pacate legislatia din Romania nu permite o fundatie aparte pentru casele cu structuri usoare ...
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6862

              #96
              Răspuns la: Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

              Postat în original de fanero
              Si care ar fi aceea?

              Ati fi preferat sa fac cum a facut smeagle aici http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...in-lemn/page10.
              Eu nu intentionez sa fac o casa ”provizorie”.
              Daca erati atent ati fi vazut ca nu sustineam in nici un fel modelul de " fundatie " ales de @smeagle .
              Intrebam daca exista un alt tip de fundatie " agreat " care sa nu fie asa de costisitoare , tinand cont ca urmeaza o contructie usoara pe ea .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • fanero
                Living Legend
                • 02.aug.2008
                • 2495

                #97
                Răspuns la: Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

                Postat în original de coby
                Intreb si eu : totusi ........era necesar o fundatie asa costisitoare ?
                Imi cer scuze daca nu am inteles bine cui ii era adresata intrebarea.

                O sa caut si o sa postez varianta fundatiei din proiect care are avizul MLPAT.
                Ce am realizat eu este o varianta "simplificata" si dupa o discutie si cu "acordul" constructorului.

                Am incercat sa atasez documentul care contine varianta de fundatie din proiect, insa acesta este prea mare pentru limita acceptata de forum.
                Asa ca ............

                Si ca tot ne bucuram de o toamna lunga si frumoasa, a fost realizata si montarea cablului de alimentare pana la BMP.
                Am inlocuit cablul CYY 5x6 pozat în tub de protectie, cum se specifica in proiect, cu CYABY-F 5x6 montat direct in pamant.
                Santul in care a fost montat cablul are adancimea de 60cm.

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1-101113.jpg 
Afișări:	1024 
Mărime:	302,9 KB 
ID:	613567 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2-101113.jpg 
Afișări:	1023 
Mărime:	397,8 KB 
ID:	613568 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3-101113.jpg 
Afișări:	955 
Mărime:	504,7 KB 
ID:	613569 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	4-101113.jpg 
Afișări:	871 
Mărime:	588,9 KB 
ID:	613570 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	5-101113.jpg 
Afișări:	943 
Mărime:	563,5 KB 
ID:	613571 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	6-101113.jpg 
Afișări:	931 
Mărime:	393,6 KB 
ID:	613572
                Ultima editare de fanero; 04.nov.2013, 13:17.

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12340

                  #98
                  Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

                  Adincimea de pozare este mica . Cablul se pozeaza in pat de nisip , se pun circa 30 de cm de pamint si apoi banda dedicata . Banda nu se pune direct pe cablu .
                  Pt siguranta dvs puteti monta si niste martori supraterani pe traseu.
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • fanero
                    Living Legend
                    • 02.aug.2008
                    • 2495

                    #99
                    Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

                    Postat în original de Mircea G
                    Cablul se pozeaza in pat de nisip
                    Pe asta am omis-o.
                    Cablu este in curte. Nu este o zona unde se vor executa sapaturi.

                    Postat în original de Mircea G
                    se pun circa 30 de cm de pamint si apoi banda dedicata. Banda nu se pune direct pe cablu .
                    Pt siguranta dvs puteti monta si niste martori supraterani pe traseu.
                    Uite asta cu banda nu am stiut-o.

                    Pentru siguranta am luat CYABY si ............ am facut poze
                    Ultima editare de fanero; 10.nov.2013, 21:12.

                    Comentariu

                    • DIY
                      Living Legend
                      • 07.sep.2007
                      • 1747

                      Răspuns la: Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

                      Topicul asta se numeste Casa lu’ Fane de 100.000 lei ... asa ca am intrat sa vad ce mai e cu bugetul, cum s-a impartit el, care etape au depasit bugetul initial si de ce, s.a.m.d. Inca n-am gasit asemenea detalii dar poate urmeaza, cine stie?

                      Ca tot vine iarna si constructia in sine ia o pauza, ne spui si noua ce anume ai luat in calcul in cei 100.00o lei? Eventual cu estimarile initiale pe faze, materiale, daca se poate. Am incercat sa-mi fac si eu o idee despre cat ar mai costa construirea unei case in zilele astea, dar majoritatea topicurilor cu asemenea amanunte sunt din 2010
                      Adica cam cat mai costa avize, aprobari, proiect, ce include fiecare s.a.m.d. In masura, zic eu din nou, in care ai timp si chef de asa ceva.

                      Multam.

                      Chiar asa, poate adminii forumului mai iau la mana topicurile marcate cu "important" si vad daca mai sunt de actualitate. Poate ar trebui aduse altele mai in fata. Cum ar fi asta, spre exemplu, daca n-ar fi avut toate discutiile pe tema cosurilor de fum, care discutii ar fi trebuit sa se poarte in alta zona a forumului; zic eu.
                      Numai bine,
                      DIY

                      Comentariu

                      • fanero
                        Living Legend
                        • 02.aug.2008
                        • 2495

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

                        Postat în original de DIY
                        ......bugetul, cum s-a impartit el....ce anume ai luat in calcul in cei 100.000 lei?
                        Bugetul de 100.000 lei l-am stabilit dupa estimari ale pretului pe metru patrat construit luate de pe diverse site-uri ale producatorilor de case din lemn.
                        Am plecat de la urmatoarele cifre:
                        - pretul mediu pe metru patrat construit cu TVA inclus – 1.650 lei.
                        La calculul suprafetei construite am luat in calcul suprafata construita a casei + 50% din suprafata construita a terasei acoperite.
                        Deci: 45,30 mp casa + 17,25/2 mp terasa acoperita = 53,93mp (pentru simplificarea calculelor am considerat suprafata construita 54 mp)
                        Si a rezultat suma de 1.650x54=89.100 lei, suma care include casa la cheie.
                        - la suma de 89.100 lei am adaugat „optionalele”:
                        Soba PRITY WD R 15 kW – 1.300 lei
                        Cosul, cu inaltimea de 6 metri, din caramida plina – 800 lei
                        Fosa septica ecologica pentru 6 locuitori SUPERSTAR IMHOFF STANDARD 1200 – 2.000 lei
                        Materiale pentru campul de drenaj al fosei – 1.300 lei
                        Aparat aer conditionat 12.000BTU – 1.200 lei
                        Instant pe GPL cu un debit de apa calda la DT=25 0C de 11 litri/min – 750 lei
                        Racord electric de la BMP pana la tabloul casei (cu un tablou de distributie montat sub BMP) – 900 lei
                        Sistemul hidrofor cu pompa submersibila si presostat – 1.000 lei
                        Trotuarul de garda – 1.500 lei

                        si am ajuns la 99.850 lei

                        Am selectat de pe internet peste 100 de firme care mentionau pe site sau in anunturi ca executa case pe structura din lemn si, in primele zile ale lunii august, le-am trimis o cerere de oferta, in care se solicita o oferta pentru constructia casei la cheie, incluzand „optionalele” .
                        Am primit 19 oferte.
                        Dintre acestea, o firma din Campulung a ofertat casa la cheie +„optionalele” fara fosa si aparatul de aer conditionat pentru suma de 100.000 lei.
                        Suma nu include:
                        - costul proiectului PAC (proiectul, a fost executat si finalizat in noiembrie 2011 de catre o firma din Bucuresti, contra sumei de 1.509 lei. Pretul pentru faza PAC a fost negociat la 6 EURO/mp cu taxe incluse).
                        - sumele aferente aprobarilor si autorizatiei de construire
                        - si asa cum am mentionat mai sus, fosa si aparatul de aer conditionat.

                        Pentru etapa "fundatie" am agreat cu constructorul sa achit suma de 25.000 lei, urmand ca restul sumei sa fie achitata esalonat pe etape.
                        Etapele vor fi stabilite de comun acord in aprilie 2014 cand se vor relua lucrarile.
                        Din cei 25.000 lei cheltuiti pana acum, 17.168 lei reprezinta valoarea materialelor folosite + cheltuielile de transport ale acestora.
                        Restul de 7.832 lei reprezinta suma achitata firmei, in contul manoperei finale.

                        Asta este pana acum.
                        Pentru etapele urmatoare veti avea detalii la primavara, dupa finalizarea fiecarei etape.

                        Postat în original de DIY
                        Poate ar trebui aduse altele mai in fata. Cum ar fi asta, spre exemplu, daca n-ar fi avut toate discutiile pe tema cosurilor de fum
                        Multumesc pentru aprecieri.
                        Discutia despre cosurile de fum a inceput la solicitarea mea, insa ai dreptate a avut cam prea multe detalii tehnice.

                        Sper sa nu deranjeze daca voi mai insera in topic si discutii despre alte subiecte care au legatura cu construirea casei.
                        Vreau sa am clarificate toate nelamuririle intr-un loc. Sa nu stau sa le caut pe forum.

                        Toate cele bune.

                        Comentariu

                        • DIY
                          Living Legend
                          • 07.sep.2007
                          • 1747

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

                          Am fost numai pe drumuri in ultimul timp, asa ca abia acum multumesc pentru toate amanuntele. Foarte folositor. Si, desigur, am iarasi o intrebare: 17.168 in materiale, numai pentru fundatie ??? Sau mai intra si alte materiale? Daca nu ai timp sa raspunzi si la asta, nu-i bai. Numai sa ne tii la curent cu evolutia casei

                          Nu, nu m-a deranjat partea tehnica din discutia despre cosuri ci faptul ca eu, spre exemplu, nu sunt de acord nici cu unul, nici cu celalalt

                          Postat în original de Sandu_T
                          [...]
                          Ideea este să respectați formula (pe care nu o cunosc pe de rost) cu privire la înălțimea coșului în relație cu panta acoperișului. Ideal este să ieșiți peste coamă cu 50 de centimetri dar când acest lucru nu este posibil, se aplică formula.[...]
                          Nu este chiar o formula ci vine cam asa:

                          1. panta acoperisului este mai mare de 20*:
                          A. in cazul in care cosul este la mai putin de 1.5m de coama acoperisului, cosul trebuie sa fie mai inalt decat punctul de maxima inaltime din coama, cu 50cm;
                          B. in cazul in care cosul se afla la o distanta mai mare de 1.5m de coama acoperisului, atunci se trece un plan imaginar prin coama acoperisului cu un unghi de 10* fata de verticala din coama, cu panta in jos. Gura cosului trebuie sa fie deasupra acestui plan si - in acelasi timp - la minim 1m de invelitoarea acoperisului. Ambele conditii trebuie indeplinite simultan.

                          2. panta acoperisului mai mica de 20*:
                          A. inaltimea cosului trebuie sa fie de minim 1m fata de cel mai inalt punct al invelitorii sau fata de alte elemente de constructie ce fac parte din invelitoare.
                          Numai bine,
                          DIY

                          Comentariu

                          • fanero
                            Living Legend
                            • 02.aug.2008
                            • 2495

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000 lei

                            Postat în original de DIY
                            am iarasi o intrebare: 17.168 in materiale, numai pentru fundatie ??? Sau mai intra si alte materiale?
                            Am refacut calculele referitoare la etapa "fundatie".
                            Suma de 25.000 lei, agreata cu constructorul a fost impartita astfel:
                            - 13.661,38 lei contravaloarea materialelor folosite
                            - 2.757 lei transport + ”atentii” (atentii, bacsis, ciubuc, spaga - cum vreti sa-i spuneti)
                            - 7.832 lei manopera
                            - 750 lei - partea din garantia de buna executie care se va plati la receptia finala a casei

                            Cine vrea detalii sa deschida fisierul atasat.
                            cheltuieli fundatie.pdf

                            Postat în original de DIY
                            Nu, nu m-a deranjat partea tehnica din discutia despre cosuri ci faptul ca eu, spre exemplu, nu sunt de acord nici cu unul, nici cu celalalt
                            In ceea ce priveste cosul pentru soba, dupa ce am mai discutat cu persoane care locuiesc la casa si folosesc sobe de teracota, am mai citit pe net si am primit mai multe oferte de la firme specializate in constructia de cosuri, am decis ca varianta pe care o voi folosi va fi un cos din caramida construit pe exteriorul casei (ca in documentul atasat).
                            Legatura de la soba la cos se va realiza prin racorduri din tabla, care se gasesc pe piata.
                            O sa caut un producator care le face din tabla mai groasa.

                            Si am o intrebare pentru dvs.
                            Inaltimea cosului, asa cum este in planul atasat, este suficienta?
                            Panta acoperisului este de 30*.
                            Fatada sud.pdf
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2394

                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000

                              Postat în original de fanero
                              care locuiesc la casa si folosesc sobe de teracota
                              Maestre, eu am explicat ceva mai in urma, acum este alegerea dumitale. Insa, la sobele de teracota putem pune si o teava de irigatii si tot va trage caci acelea au la cos temperaturi si de 300 grade, care ofera tiraj indiferent de tipul cosului.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • DIY
                                Living Legend
                                • 07.sep.2007
                                • 1747

                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casa lu’ Fane de 100.000

                                Postat în original de fanero
                                [...]
                                Si am o intrebare pentru dvs.
                                Inaltimea cosului, asa cum este in planul atasat, este suficienta?
                                Panta acoperisului este de 30*.
                                1.Am facut o greseala!! Deh, asa-i cand scrii pe fuga si din amintiri. Nu este vorba despre unghi de 20* ci de panta de 20%. Adica 20% din 90* => 18* panta.

                                2. Deci, in conformitate cu STAS 6793-86 , in cazul tau cosul trebuie sa depaseasca inaltimea maxima a coamei cu 50cm. Dupa cum vad eu din "fatada sud" atasata, tu ai numai 40cm. Nu zic ca nu merge si cu 40cm, daca ai acoperis de tabla, dar eu recomand intotdeauna STAS-urile din domeniu.

                                Numai bine,
                                DIY

                                Comentariu

                                Procesare...