Semineu cu serpentina

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emtraco
    Incepator
    • 26.ian.2011
    • 14

    Semineu cu serpentina

    Buna ziua!
    Am un semineu de dimensiuni relativ mari (focar de 600/1200/1200) din caramida,cu evacuare de 250mm si hota realizata dintr-o cada de baie din fonta de 8mm. Avand in vedere ca are un randament termic scazut in raport cu dimensiunile,am de gand sa ii atasez in spatiul hotei o serpentina din teava de 2" sau un mic calorifer vechi din fonta cu rol de serpentina. Nelamurirea consta in capacitatea elementelor mai sus mentionate de a rezista conditiilor din hota semineului (eventual rezistenta expunerii directe la foc). Daca cineva are o oarecare experienta in acest sens, sau alte idei aplicabile in acest caz...astept cu nerabdare lamuriri.

    Totodata as dori niste sfaturi in legatura cu genul de imbinari intre elementele unei asemenea instalatii,in vederea asigurarii etanseitatii,bineinteles,avand in vedere amplasarea in zona expusa focului (de ex. sudura,holender cu garnitura de clingherit,cupru,etc.)

    Multumesc.
    Ultima editare de emtraco; 17.oct.2013, 15:55.
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3640

    #2
    Răspuns la: Semineu cu serpentina

    Cititi urmatoarele doua topicuri si daca aveti intrebari suplimentare va rog sa le postati acolo.

    Centrale termice, centrale termice pe lemne, centrale termice electrice, aer conditionat, pompe de caldura, calorifere, incalzire in pardoseala, incalzire cu aer cald, ventilatoare, tevi pentru circuite termice


    Centrale termice, centrale termice pe lemne, centrale termice electrice, aer conditionat, pompe de caldura, calorifere, incalzire in pardoseala, incalzire cu aer cald, ventilatoare, tevi pentru circuite termice

    Comentariu

    • emtraco
      Incepator
      • 26.ian.2011
      • 14

      #3
      Răspuns la: Semineu cu serpentina

      le-am citit inainte de a posta!...foarte util...urmeaza doar sa daram semineul ce functioneaza de 5 ani,sa renunt la ideea de serpentina si sa construiesc altul dupa indicatiile din articol...! Multumesc !

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3640

        #4
        Răspuns la: Semineu cu serpentina

        Cu placere daca maia veti intrebari va rog sa postati in unul din cele doua topicuri.

        Comentariu

        • djchrisboy
          Incepator
          • 07.sep.2014
          • 7

          #5
          Răspuns la: Semineu cu serpentina

          Buna Ziua...am o casa cu etaj pentru care as vrea sa fac un sistem de incalzire cu calorifer. M-am gandit la o soba de teracota cu serpentina pentru incalzire. insa in loc de acea serpentina m-am gandit sa folosesc un calorifer din fonta ( din cele vechi ) . Spuneti`mi va rog daca este posibil asa ceva si unde cum as putea sa aflu mai multe detalii, sau unde sa caut. Tin sa mentionez ca sus la etaj o sa am 3 calorifere mici iar jos in baie iarasi un calorifer mic. Va multumesc anticipat

          Comentariu

          • bambucea
            Membru marcant
            • 13.iun.2014
            • 319

            #6
            Răspuns la: Semineu cu serpentina

            Elementii unui calorifer din fonta sunt montati cu garnituri de etansare.
            Acele garnituri se vor deteriora,datorita temperaturilor mari din soba.

            Comentariu

            • lisapet
              Membru marcant
              • 02.ian.2012
              • 467

              #7
              Răspuns la: Semineu cu serpentina

              Postat în original de bambucea
              Elementii unui calorifer din fonta sunt montati cu garnituri de etansare.
              Acele garnituri se vor deteriora,datorita temperaturilor mari din soba.
              Daca garniturile sunt din clingherit, mai degraba se deterioreaza focarul decat schimbatorul de caldura format din elementi din fonta mentinut plin cu apa/agent termic.

              Comentariu

              • bambucea
                Membru marcant
                • 13.iun.2014
                • 319

                #8
                Răspuns la: Semineu cu serpentina

                Clingheritul rezista la temperatura ridicata,nu rezista la flacara.

                Comentariu

                • lisapet
                  Membru marcant
                  • 02.ian.2012
                  • 467

                  #9
                  Răspuns la: Semineu cu serpentina

                  Postat în original de bambucea
                  Clingheritul rezista la temperatura ridicata,nu rezista la flacara.
                  Consideri ca flacara va ajunge la garnitura de clingherit si va arde-o? Sau ai o alta solutie?
                  Sau nu agreezi elementii din fonta pe post de schimbator.

                  Comentariu

                  • bambucea
                    Membru marcant
                    • 13.iun.2014
                    • 319

                    #10
                    Răspuns la: Semineu cu serpentina

                    Postat în original de lisapet
                    Consideri ca flacara va ajunge la garnitura de clingherit si va arde-o? Sau ai o alta solutie?
                    Sau nu agreezi elementii din fonta pe post de schimbator.
                    Flacara va ajunge la garnitura,asta nu inseamna ca sunt impotriva elementilor din fonta.

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2297

                      #11
                      Răspuns la: Semineu cu serpentina

                      Postat în original de bambucea
                      Flacara va ajunge la garnitura,asta nu inseamna ca sunt impotriva elementilor din fonta.
                      Daca elementii respectivi vor fi montati in sistemul convectiv cum este logic si nu in focar cum fac toti, atunci or sa reziste mai mult decat semineul propriu zis.
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6929

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Semineu cu serpentina

                        Postat în original de cheluakame
                        Daca elementii respectivi vor fi montati in sistemul convectiv cum este logic si nu in focar cum fac toti, atunci or sa reziste mai mult decat semineul propriu zis.
                        Dar daca elementii se monteaza in focar si se protejeaza cu un "perete" din zidarie de samota nu rezista ?
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2297

                          #13
                          Răspuns la: Semineu cu serpentina

                          +1 inca o idee buna.

                          Dar tind sa cred ca fluxul termic va fi cam acelasi. Ramane doar sa se aleaga varianta cea mai usor constructiva.
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6929

                            #14
                            Răspuns la: Semineu cu serpentina

                            Ideea nu este a mea, e preluata de la cazanele industriale unde elementii cazanului sunt protejati cu zidarie din samota. Daca serpentina se pozitioneaza c-am la o treime din inaltimea focarului fluxul termic este maxim.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2297

                              #15
                              Răspuns la: Semineu cu serpentina

                              Postat în original de Maestrul Max
                              Daca serpentina se pozitioneaza c-am la o treime din inaltimea focarului fluxul termic este maxim.
                              Erau date pe acolo ceva valori aferente ale acestui flux?
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              Procesare...