Hota rustica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • missy
    Incepator
    • 30.nov.2011
    • 85

    Hota rustica

    Imi doresc foarte mult o hota rustica, din aceea cu brau de lemn, dar preturile sunt foarte mari, intre 1000-1900 lei.
    Vreau sa fac una (de fapt il pun pe sotul ) din rigips la care sa aplic un brau facut la comanda. Nu poate fi complicat si nu are cum sa fie atat de scumpa. Problema e cu functionalitatea. Vreau sa cumpar o hota electrica pe care s-o bag in masca rustica, asta inseamna ca nu trebuie sa aiba butoanele in fata ca sa nu fie acoperite de masca. Cum sa fac? Toate hotele pe care le-am vazut au butoanele in fata.
    Am avut pe vremuri o hota cu tiraj natural, nu era de nici o treaba, nu tragea, deci e musai o hota electrica. Imi da cineva niste idei?
  • Scifficus
    Membru marcant
    • 23.iun.2013
    • 841

    #2
    Răspuns la: cum se face o hota rustica?

    Tubulatura, ventilator de tubulatura, automatizarea aferenta.

    Comentariu

    • Seni
      Living Legend
      • 05.mar.2006
      • 3481

      #3
      Răspuns la: cum se face o hota rustica?

      nu trebuie sa cumperi o hota, numai subansamblurile de care ai nevoie...
      poti posta o schita, o poza... cu ce ai vrea sa realizezi?

      Comentariu

      • missy
        Incepator
        • 30.nov.2011
        • 85

        #4
        Răspuns la: cum se face o hota rustica?

        cam asa vreau sa arate hota. Vreau sa fac un schelet din rigips iar in el sa pun o hota electrica, mascata. Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	hota rustica.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	110,1 KB 
ID:	613145Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	corallo-lx-goa60-fgrezzo_3775_1_1307615560.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	44,1 KB 
ID:	613146

        Comentariu

        • georgel
          Membru
          • 12.sep.2009
          • 234

          #5
          Răspuns la: cum se face o hota rustica?

          ; Vreau sa cumpar o hota electrica pe care s-o bag in masca rustica, asta inseamna ca nu trebuie sa aiba butoanele in fata ca sa nu fie acoperite de masca. Cum sa fac? ;
          foarte simplu se demonteaza partea de actionare a hotei se prelungesc firele si se muta in alta parte unde sa nu se vada dar sa poata fi actionate

          Comentariu

          • Galaxy
            Membru
            • 21.dec.2012
            • 261

            #6
            Re: cum se face o hota rustica?

            Exista hote incastrabile; asa mi-am facut si eu.
            Vezi ca marea majoritate sunt telescopice, adica se trage de partea din faxa ca sa se extinda. Astea nu-s bune, trebuie una simpla. Cauta pe la magazine si vei gasi.

            Comentariu

            • emil88
              Incepator
              • 22.sep.2010
              • 90

              #7
              Răspuns la: Re: cum se face o hota rustica?

              Ma intereseaza si pe mine ideea pt viitorul apropiat cred ca o sa incerc sa imi fac si eu o hota de genul asta e tare frumoasa.

              Ce parere aveti de Ventilator Industrial Axial am gasit cu 300 lei cu gogu' care are urmatoarele specificatii:

              Debit de aer (mc/h): 1170
              Grad de protectie: IP 54
              Clasa de izolare: F
              Rotatii/minut: 2840
              Curent electric (A): 0,38
              Putere consumata (W): 60
              Alimentare (V/Hz): 230/50
              Dimensiuni (mm): A=222 / B=270 / C=130 / D=204 /
              Debit aer (mc/h): sub 1500
              Tip: Ventilatoare Axiale De perete
              Diametru (mm): 204

              Tubulatura cam mare trebuie si ea incastrata in rigips? Grilajul cu filtrele aferente din "gura" hotei unde se poate gasi? La un magazin de reparatii hote sau sh cautat undeva?

              Comentariu

              • DIY
                Living Legend
                • 07.sep.2007
                • 1736

                #8
                Răspuns la: Re: cum se face o hota rustica?

                Postat în original de emil88
                Debit aer (mc/h): sub 1500
                Ce inseamna SUB 1500?? 600 sau 1450? intreb fiindca o hota care sa functioneze bine are chiar 1500mc/h cu ventialtorul la maxim.

                Postat în original de emil88
                Tip: Ventilatoare Axiale De perete
                Atentie! Ventilatoarele axiale, de perete, nu sunt recomandate pentru hota construita la fata locului. In primul rand, ventilatoarele axiale sunt construite pe principiul debit mare cu presiune mica; fata de unele centrifugale, sa zicem. In plus, datorita montajului pe perete, timp incepe sa se scuga grasime de pe ele. Ideal, le montezi astfel incat sa ai acces sa le poti curata din cand in cand.

                Postat în original de emil88
                Diametru (mm): 204

                Tubulatura cam mare trebuie si ea incastrata in rigips? Grilajul cu filtrele aferente din "gura" hotei unde se poate gasi? La un magazin de reparatii hote sau sh cautat undeva?
                Atentie! Revenind la presiunea disponibila a ventilatorului, poti face o reductie dar NU folosi tub felexibil. In cazul ventilatoarelor axiale, mai ales daca faci si reductia, trebuie sa fie tubulatura neteda neteda la interior, circulara, cu pierderi de sarcina mici.

                Asta asa, fara sa fac vreun calcul si fara sa stiu cum arata curba de presiune a acestui ventilator.

                Nu spun ca nu s-ar putea sa functioneze si in alte conditii, dar una este sa ai debit real la hota si alta-i sa ai numai asa, de-o parere ...

                Comentariu

                • emil88
                  Incepator
                  • 22.sep.2010
                  • 90

                  #9
                  Răspuns la: Hota rustica

                  Debitul la cel de sus este 1170 mc/h, me reorientez sper unul care sa aiba 1500 mc/h, sa fie centrifugal (preferabil) si tubulatura pvc?
                  De curatat oricum trebuie luat in calcul varianta cu acces usor la el indiferent de ventilator. Cat despre grila din "gura hotei" si filtrele aferente aveti idee unde pot gasi?
                  Multumesc,

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Răspuns la: Hota rustica

                    Postat în original de emil88
                    Debitul la cel de sus este 1170 mc/h, me reorientez sper unul care sa aiba 1500 mc/h, sa fie centrifugal (preferabil) si tubulatura pvc?
                    De curatat oricum trebuie luat in calcul varianta cu acces usor la el indiferent de ventilator. Cat despre grila din "gura hotei" si filtrele aferente aveti idee unde pot gasi?
                    Multumesc,
                    Puteti face ce am de gind sa fac ...
                    Hota clasica la care voi desfinta motoarele si pe care o voi integra intr-o constructie de genul celei dorite de dvs ...
                    Motorul va fi exterior , in cazul meu .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • uceniculgica
                      Membru Marcant
                      • 10.ian.2013
                      • 572

                      #11
                      Răspuns la: Re: cum se face o hota rustica?

                      Postat în original de emil88
                      Ce parere aveti de Ventilator Industrial Axial am gasit cu 300 lei

                      Grilajul cu filtrele aferente din "gura" hotei unde se poate gasi?
                      genul asta de ventilatoare Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	SLCK40F.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	61,7 KB 
ID:	614570 se foloseste la tipul asta de hota, are 2 viteze, nu are nevoie de filtre, are un grilaj mai special, se demonteaza foarte simplu si usor capacul, grilajul de pe capac si turbina si se pot curata in masina de spalat vase, am folosit asa ceva cu ani in urma si este ok

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Răspuns la: Hota rustica

                        Si cum are acces la " minune " daca va construi o hota rustica , mai mult , cum va functiona daca se folosesc " grilele originale " ale unei hote ?
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • uceniculgica
                          Membru Marcant
                          • 10.ian.2013
                          • 572

                          #13
                          Răspuns la: Hota rustica

                          la mine ventilatorul era montat in interiorul hotei fara nici o grila, hota fiind zidita, montajul se rezuma la 2 dibluri cu surub L si ventilatorul agatat in ele

                          nu este nevoie de nici o grila, gratarul ventilatorului este suficient

                          Comentariu

                          Procesare...