Scadere presiune in instalatie centrala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coco1382
    Incepator
    • 23.oct.2013
    • 33

    Scadere presiune in instalatie centrala

    buna ziua,

    am instalat ieri, 22.10.2013, o centrala noua saunier duval f35 h-mode la o casa noua, cu instalatie ppr ; cei care au facut montajul au bagat o presiune de 1.7 bar la apa rece iar cand am facut proba am vazut ca presiune a urcat la 1.9 cu 70 grade, toate bune si frumoase, s-au incalzit toate 12 calorifere, s-au aerisit( instalatie noua); dupa ce am facut proba am oprit centrala, dar dupa 1h am constat ca a scazut presiunea in instalatie la 1.7 iar in aceasta dimineata am aprins din nou centrala fara a da drumul efectiv sa incalzeasca apa si imi indica o presiune de 1.4 atm; sunt tare speriat sa nu am scurgeri, pt ca totul este prin sape, este totul nou,dar nu se vede nicio picatura de apa, cu toate ca mi-a scazut presiunea.....deci tremur tot
  • Scifficus
    Membru marcant
    • 23.iun.2013
    • 841

    #2
    Răspuns la: scadere presiune in instalatie centrala

    Au mai iesit gaze din apa si in acest timp aerul captiv din instalatie. Inca nu este momentul sa te panichezi. Mai asteapta cateva zile, timp in care centrala sa mai functioneze. Dupa vezi daca se stabilizeaza presiunile de maxim si minim.

    Comentariu

    • coco1382
      Incepator
      • 23.oct.2013
      • 33

      #3
      Răspuns la: scadere presiune in instalatie centrala

      deci ma uit cu lupa dupa apa prin casa, dar nu se vede absolut nimic, ideea este ca 1h cat a functionat centrala, incalzind minunat absolut toate caloriferele, a functionat in 1.9, nu a scazut gram, dar dupa ce am oprit aceasta proba a inceput sa scada in timp ce se racea.....

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2298

        #4
        Răspuns la: scadere presiune in instalatie centrala

        Postat în original de coco1382
        deci ma uit cu lupa dupa apa prin casa, dar nu se vede absolut nimic, ideea este ca 1h cat a functionat centrala, incalzind minunat absolut toate caloriferele, a functionat in 1.9, nu a scazut gram, dar dupa ce am oprit aceasta proba a inceput sa scada in timp ce se racea.....
        Este si normal, apa prin incalzire isi mareste volumul (scade densitatea) si prin racire si-l micsoreaza.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • coco1382
          Incepator
          • 23.oct.2013
          • 33

          #5
          Răspuns la: scadere presiune in instalatie centrala

          deci sa stau linistit si sa nu mai caut, sa inteleg ? vad ca asa ramasa la 1.4, este ok sa functioneze asa ? in fisa tehnica a centralei zice ca este ok peste ...0.5, dar mi se pare cam mica.

          multumesc

          Comentariu

          • Scifficus
            Membru marcant
            • 23.iun.2013
            • 841

            #6
            Răspuns la: scadere presiune in instalatie centrala

            Este suficienta. Eu le tin la 1 atm de ani de zile.

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3639

              #7
              Răspuns la: Scadere presiune in instalatie centrala

              Deocamdata pare sa fi functionat corect. Urmariti timp de cateva zile sa vedeti daca variaza mult presiunea mai ales cand nu functioneaza instalatia.

              Comentariu

              • coco1382
                Incepator
                • 23.oct.2013
                • 33

                #8
                Răspuns la: Scadere presiune in instalatie centrala

                de doua zile de cand am montat-o a ramas presiunea la rece, nu stiu daca este tocmai un termen corect , la 1,4, deci cred ca este ok ?

                multam de raspunsuri, m-am panicat pt ca nu sunt pe domeniu si credeam ca o sa dea JIUL peste mine in casa

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3639

                  #9
                  Răspuns la: Scadere presiune in instalatie centrala

                  Da, nu aveti de ce sa va faceti griji.

                  Comentariu

                  Procesare...