Camere de filmat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2343

    Camere de filmat

    Buna seara !
    Un vecin de peste strada si-a montat o camera de filmat , sau de luat vederi, nu stiu denumirea exacta, in asa fel incat poate vedea si la mine in curte....este legal !
    Multumesc pentru eventualele raspunsuri, cele bune !
    Ultima editare de spik1; 24.oct.2013, 21:20.
  • Scifficus
    Membru Marcant
    • 23.iun.2013
    • 857

    #2
    Răspuns la: Camere de filmat

    Daca se uita cu ochiul liber la tine in curte sau cu binoclu ascuns in spatele unui geam mai este legal/ilegal?

    Vecinu ce fel de om ii?

    Comentariu

    • bgd_stanescu
      Membru
      • 18.dec.2009
      • 205

      #3
      Răspuns la: Camere de filmat

      Eu m-as bucura sa am vecini care monteaza camere. In cazul unor furturi, cauciucuri intepate, masini indoite, ...etc poate recunoaste ceva politia pe filmari...

      Atat timp cat nu stii ce filmeaza si nu publica nicaieri materialele, e legal. Ar fi ilegal daca ar filma ceva la tine in curte si apoi ar pune pe youtube.
      Oricum, sunt foarte multe aspecte pe care nu le stii si nici nu le vei sti legat de camerele lui; cateva aspecte:
      - poate sunt camere false doar sa sperie hotii
      - poate unghiul de filmare e mic si nu iti vede curtea
      - poate are masking pe camera si partea de imagine de la tine din curte nu se vede
      - poate nu se vede aproape nimic la distanta aia, pentru ca doar camerele Megapixel filmeaza bine la peste 10 m
      - .... etc
      Orice ai face nu o sa poti oricum sa vezi ce filmeaza el pt ca sunt camerele lui si nu e obligat sa dea nimanui explicatii (atat timp cat nu publica imaginile nicaieri).

      Alt aspect pe care ar trebui sa il consideri: acum sunt camere atat de mici ca daca vrea cineva sa te filmeze, te filmeaza oricum fara sa stii ca are o camera indreptata spre curtea ta. Uite un exemplu de camera: http://www.spy-gadget.ro/camere-cctv...-cctv-321.html . Sunt si unele mai mici decat asta.

      Acum poate te simti cu musca pe caciula si nu vrei sa te filmeze pentru ca vii in fiecare zi cu cate o amanta acasa ?

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2343

        #4
        Răspuns la: Camere de filmat

        Pai, ce-s tampit sa vin cu amanta acasa ?!
        Nu am nimic de ascuns...dar parca e un sentiment ciudat cand stii ca ala se poate distra uitandu-se la tine cum te scarpini in... sau mai stiu eu ce gesturi si "mimici" ce fiecare le face cateodata cand se crede singur.
        Dumneavoastra v-ati simti confortabil cu o camera atintita spre curtea personala ?

        Comentariu

        • bgd_stanescu
          Membru
          • 18.dec.2009
          • 205

          #5
          Răspuns la: Camere de filmat

          Cum a spus si Sciffcus, in functie de pozitia geamurilor, vecinii se pot uita si direct(geam, balcon, perdea, ...etc), mai ales in oras unde casele sunt mai inghesuite. De exemplu eu am un bloc langa mine de unde de la etajul 2 la 5 se pot toti uita la mine in curte. Daca ar fi camere tot aceaasi priveliste ar avea-o cei din bloc.
          Personal, ma simt mai confortabil cu camere decat sa dau oci-in-ochi cu privitorii...asta poate si din cauza ca si eu am camere si m-am obisnuit cu ele Ma mai scarpin in fund, ma mai scobesc in nas, ...etc, dar nu tin cont ca sunt "supravegheat". Si oricum nu cred ca cineva ar avea timp sa vizualizeze atatea ore de filmare in fiecare zi.

          Camera despre care vorbiti pare sa va fie "destinata"? Adica nu pare sa acopere nimic altceva decat curtea dumneavoastra?
          De exemplu, unele din camerele mele sunt spre curtea mea, dar jumatate din imagine e totusi din strada sau alte curti. Daca nu ar mai fi spre strada, ar insemna sa fie jumatate spre curte si jumatate spre perete, deci nu am nimic de castigat din asta.

          Comentariu

          • spik1
            Living Legend
            • 20.apr.2012
            • 2343

            #6
            Răspuns la: Camere de filmat

            Este ceva nou pt. mine si recunosc ca ma deranjeaza, nu stiu exact de ce ! Problema este ca se putea amplasa ( camera de luat vederi ) mult mai bine pentru vecin ! Putea f. bine sa o puna la o inaltime mai mica si nu se vedea decat la el in curte. Oricum are de gand sa mai puna doua camere pe stalpii stradali indreptate spre poarta lui si atunci acea camera pusa in curte, mult prea sus, pt a vedea spre poarta si la strada nu-si are sensul. ( vorbesc despre curtea vecinului de 6m* 4m )
            Ultima editare de spik1; 25.oct.2013, 20:49.

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6865

              #7
              Răspuns la: Camere de filmat

              Daca ar monta o mai jos n ar avea sens ... oricine ar putea s o "vandalizeze" ; pt montaj pe stalpii stradali ii trebuie aprobare / autorizatie . Ati incercat sa discutati cu dansul despre faptul ca va deranjeaza "orientarea " camerei spre curtea dvs ?
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12202

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Camere de filmat

                Postat în original de spik1
                Este ceva nou pt. mine si recunosc ca ma deranjeaza, nu stiu exact de ce ! Problema este ca se putea amplasa ( camera de luat vederi ) mult mai bine pentru vecin ! Putea f. bine sa o puna la o inaltime mai mica si nu se vedea decat la el in curte. .......
                Camera poate fi " ucisa " cu un fascicul laser bine orientat . Cumparati o jucarie cu laser si rezolvati problema .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2343

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Camere de filmat

                  Postat în original de Mircea G
                  Camera poate fi " ucisa " cu un fascicul laser bine orientat . Cumparati o jucarie cu laser si rezolvati problema .
                  Ei, asta vroiam sa intreb...maine am sa cumpar din targul Vitan niste "jucarii" laser ....e de vis ...multumesc pt. anticipare si de raspuns !
                  P.S. Pe stalpul stradal a pus o camera de 360 de grade.
                  Ultima editare de spik1; 26.oct.2013, 18:17.

                  Comentariu

                  • bgd_stanescu
                    Membru
                    • 18.dec.2009
                    • 205

                    #10
                    Răspuns la: Camere de filmat

                    Probabil ca aveti un conflict cu persona respectiva, pentru ca vad ca pana acum ati evitat raspunsurile tuturor despre subiect...
                    Sunt dezamagit ca unii membri (pe care ii consideram "marcanti") ai forumului deja va indruma la solutii "extreme", necunoscand situatia. De exemplu poate omul isi pune camera pentru ca ii aruncati mizerii in curte, poate ii aruncati otrava in curte, poate ii aruncati pietre pe masina masina, ...etc.
                    Daca omul isi pune camere, sunt sigur ca nu si le pune de placere si ca nu vrea sa cheltuie cateva mii de euro doar asa de distractie, sa va da cum se scarpina vecinii in fund.

                    Camerele pe care mi le-am instalat eu nu le-am cumparat de placere ci de nevoie. Mi s-a spart casa recent si am regretat tot timpul ca nu mi le-am instalat mai devreme sau ca nici un vecin nu a avut camere. De cand le-am instalat (un an si cateva luni) au surprins o spargere de locuinta, o tentativa de spargere si patru furturi.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12202

                      #11
                      Răspuns la: Camere de filmat

                      Postat în original de bgd_stanescu
                      Probabil ca aveti un conflict cu persona respectiva, pentru ca vad ca pana acum ati evitat raspunsurile tuturor despre subiect...
                      Sunt dezamagit ca unii membri (pe care ii consideram "marcanti") ai forumului deja va indruma la solutii "extreme", necunoscand situatia. De exemplu poate omul isi pune camera pentru ca ii aruncati mizerii in curte, poate ii aruncati otrava in curte, poate ii aruncati pietre pe masina masina, ...etc.
                      Daca omul isi pune camere, sunt sigur ca nu si le pune de placere si ca nu vrea sa cheltuie cateva mii de euro doar asa de distractie, sa va da cum se scarpina vecinii in fund.

                      ...
                      Ok , multumesc !
                      Daca lucrurile erau clare si vecinul colegului ii explica situatia , eventual ii arata ce se vede filmat si cum , clar nu se ajungea la o discutie aici , deci nu exista cazul !
                      Este adevarat ca in ziua de azi sintem in c--rul gol in fata celor ce ne spioneaza pe toate caile posibile , dar este prea " direct " cind unul iti pune o camera spre curtea proprie .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6865

                        #12
                        Răspuns la: Camere de filmat

                        In mod normal si firesc o camera de luat vederi se indreapta spre o intrare in casa / garaj / curte , nu spre spatiul din curte ; eu raman la parerea ca exista totdeauna o solutie de discutie amiabila si nu pe solutii extreme .
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • Serban Valentin
                          Membru Marcant
                          • 12.nov.2006
                          • 384

                          #13
                          Răspuns la: Camere de filmat

                          Poate te ajuta intr-un fel sa te lamuresti :
                          După ce am dezvăluit motivele pentru care supravegherea video la blocuri e periculoasă, au început să curgă întrebările: de e ilegal să montezi camere video pe scările şi în spaţiile comune ale blocurilor de locuinţe, iar la magazin se poate? Ce


                          Proaspătul scandal al divulgării prin presă a unor înregistrări compromițătoare mi-a amintit de ceea ce doream să comentez mai demult în legătură cu legalitatea și admisibilitatea probelor audio-vi…
                          Ultima editare de Serban Valentin; 27.oct.2013, 12:17.

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12202

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Camere de filmat

                            Postat în original de Serban Valentin
                            Poate te ajuta intr-un fel sa te lamuresti :
                            După ce am dezvăluit motivele pentru care supravegherea video la blocuri e periculoasă, au început să curgă întrebările: de e ilegal să montezi camere video pe scările şi în spaţiile comune ale blocurilor de locuinţe, iar la magazin se poate? Ce


                            http://klewos.wordpress.com/2009/11/...oace-de-proba/
                            Povestiti dvs deoarece este prea mult de citit !
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • Serban Valentin
                              Membru Marcant
                              • 12.nov.2006
                              • 384

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Camere de filmat

                              1.Referitor la montare camere :
                              Legea 333/2003
                              ART. 34 (1) Persoanele fizice sau juridice pot desfasura activităţi de proiectare, producere, instalare şi întreţinere a sistemelor de alarmare impotriva efractiei sau a componentelor acestora numai pe baza licenţei eliberate de Inspectoratul General al Poliţiei Romane, reînnoită la fiecare 3 ani, şi cu avizul prealabil al Serviciului Roman de Informaţii, eliberat în termen de 30 de zile.
                              ART. 58 -Desfăşurarea de activităţi de paza sau protecţie, de proiectare, producere, instalare şi întreţinere a sistemelor de alarma impotriva efractiei sau a componentelor acestora fără atestat sau fără licenta de funcţionare prevăzută de lege constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

                              2.Referitor la utilizarea imaginilor
                              Decizia nr.52/2012 privind prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea mijloacelor de supraveghere video
                              Art.6- Prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea sistemelor de supraveghere video se efectuează cu consimtământul expres si neechivoc al persoanei vizate sau în cazurile prevăzute la art. 5 alin. (2) din Legea nr. 677/2001, cu modificările si completările ulterioare.

                              3.Referitor la indreptarea camerei catre curtea vecinului:
                              Art. 192. - Violarea de domiciliu -C.P
                              Patrunderea fara drept, în orice mod, într-o locuinta, încapere, dependinta sau loc împrejmuit tinând de acestea, fara consimtamântul persoanei care le foloseste, (….) , se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 4 ani.
                              Noul Cod Civil
                              ART. 71-(1) orice persoană are dreptul la respectarea vieţii sale private
                              (2) nimeni nu poate fi supus vreunor imixtiuni în viaţa intimă, personală sau de familie, nici în domiciliul, reşedinţa sau corespondenţa sa, fără consimţământul sau (….)
                              ART. 74- pot fi considerate ca atingeri aduse vieţii private următoarele:
                              (…) c) captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate într-un spaţiu privat, fără acordul acesteia;

                              Comentariu

                              Procesare...