Temperatura termostat pompa de tur si pompa retur

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • irelevant
    Incepator
    • 21.oct.2013
    • 5

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Temperatura termostat pompa de tur si pompa retur

    parca FERRARI e marca termostateor (nu stiu daca am pus bine cei doi R) intrarea in termostat a fazei e notata cu "P" si pozitionata in mijloc si mai in adancime decat cele doua iesiri notate cu 1 si 2 . 1=normal inchis/cuplat iar 2=normal deschis

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2394

      #17
      Răspuns la: Temperatura termostat pompa de tur si pompa retur

      Uitati, asa arata conexiunile?
      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Montare termostate.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	61,6 KB 
ID:	613588
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • irelevant
        Incepator
        • 21.oct.2013
        • 5

        #18
        Răspuns la: Răspuns la: Temperatura termostat pompa de tur si pompa retur

        Postat în original de cheluakame
        Uitati, asa arata conexiunile?
        [ATTACH=CONFIG]79519[/ATTACH]
        multumesc pt schita, am respectat-o intocmai de la bun inceput, ce am eu in plus e inca un fir de la impamantare legat la fel ca si nulul, la cele doua pompe

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2394

          #19
          Răspuns la: Răspuns la: Temperatura termostat pompa de tur si pompa retur

          Postat în original de irelevant
          multumesc pt schita, am respectat-o intocmai de la bun inceput, ce am eu in plus e inca un fir de la impamantare legat la fel ca si nulul, la cele doua pompe
          Impamantarea este buna, nu reprezinta o problema, ba chiar este indicata (desi ideal ar fi sa treceti nulul prin termostate, nu faza, dar nu este obligatoriu).

          Daca spuneti ca asa sunt facute legaturile, atunci incercati un test, alimentati pompa pe direct, fara termostat si vedeti cum reactioneaza diferentiala. Daca tot decupleaza, inseamna ca este o problema din pompa. Daca nu, testati termostatele cu un bec in locul pompelor si folositi alimentari separate (nu mai folositi conexiunea de pe pinul 2 pe pinul P).

          In functie de rezultate vedeti care este defect, termostatul sau pompa.
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • irelevant
            Incepator
            • 21.oct.2013
            • 5

            #20
            Răspuns la: Temperatura termostat pompa de tur si pompa retur

            multumesc dl . cheluamake, am rezolvat problema ... nu mai avea instalatia electrica pamantare pt ca se facusera ceva depuneri (rugina...) la legatura dintre firul principal de pamantare si platbanda aia care merge in pamant. de-aia pica siguranta difretala , in rest sistemul de pompe +termostate functioneaza perfect...exact dupa schita dvs.

            Comentariu

            Procesare...