Inlocuire siguranta la cofret

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • SERBANESCU CRISTI
    Membru
    • 17.iun.2006
    • 275

    Inlocuire siguranta la cofret

    Dragii mei,

    va rog mult sa ma ajutati in urmatoarea problema:

    deseori se intampla sa sara siguranta de la tabloul principal montat si sigilat de Electrica. Ultima data s-a intamplat astazi cand a trebuit sa dau gauri cu carota pt hota si evacuarea la centrala termica. Mentionez faptul ca tabloul si elementele componente sunt marca Comtec marca de "prestigiu ". In acest sens am atasat si niste poze sa vedeti si compenenta tabloului intrucat vreau sa schimb siguranta si celelalte componente BMPT-ul parca ...
    Rugamintea mea este sa ma ajutati si sa mi spuneti va rog ce elemente trebuie sa cumpar de la Schneider , as vrea sa le achizitionez si sa iichem pe cei de la Electrica sa le monteze.
    Intrebare: de ce nu sar sigurantele de la tablourile din casa si sare siguranta de la tabloul de afara ? este foarte ciudat ca trebuie sa ies mereu afara si sa activez siguranta.
    in afara de siguranta , in puteti va rog spune ce reprezinta celelalte elemente ( primul din stanga si urmatorele 2 dupa siguranta ) , ce reprezinta si ce rol au ? mentionez ca la ultima nu se mai aprinde niciun beculetz asa cum se intampla in trecut.
    Rugamintea mea este sa mi spuneti ce trebuie/pot inlocui din cele 4 elemente cu ajutorul celor de Electrica ? caci am sigiliu pe tablou si am inteles ca nu mai iei pot sa umble pe el. As putea sa le schimb pe toate 4 cu altceva de la Schneider si daca se poate cu ce anume ? va rog mult sa mi dati echivalentul de la SCHNEIDER pentru cele 4 elemente .
    Astept cu interes raspunsurile dvs.
    Multumesc anticipat,
    Cu stima,
    C.
    Fișiere Atașate
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    #2
    Răspuns la: Inlocuire siguranta la cofret

    Primul element din stanga este disjunctorul diferential de bransament avand curentul nominal de 32 A si curentul diferential de 0,3 A. Elementul din dreapta este dispozitivul de protectie la supratensiuni monofazat si monitorizare a nulului (DPSM-MN)iar in mijloc este bobina declansatoare a acestui DPSM-MN (numita shunt trip).
    Nu stiu ce produse similare are Schneider, dar poate va ajuta asta : http://www.recomplast.com/dispozitiv-de-protectie-la-supratensiune-si-monitorizarea-nulului/11-11-21

    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • uceniculgica
      Membru Marcant
      • 10.ian.2013
      • 572

      #3
      Răspuns la: Inlocuire siguranta la cofret

      Postat în original de SERBANESCU CRISTI
      As putea sa le schimb pe toate 4 cu altceva de la Schneider si daca se poate cu ce anume ? va rog mult sa mi dati echivalentul de la SCHNEIDER pentru cele 4 elemente .
      intrerupator diferential C60 Vigi + auxiliar MSU255

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2271

        #4
        Răspuns la: Inlocuire siguranta la cofret

        Postat în original de SERBANESCU CRISTI
        Dragii mei,

        va rog mult sa ma ajutati in urmatoarea problema:

        deseori se intampla sa sara siguranta de la tabloul principal montat si sigilat de Electrica. Ultima data s-a intamplat astazi cand a trebuit sa dau gauri cu carota pt hota si evacuarea la centrala termica. Mentionez faptul ca tabloul si elementele componente sunt marca Comtec marca de "prestigiu ". In acest sens am atasat si niste poze sa vedeti si compenenta tabloului intrucat vreau sa schimb siguranta si celelalte componente BMPT-ul parca ...
        Rugamintea mea este sa ma ajutati si sa mi spuneti va rog ce elemente trebuie sa cumpar de la Schneider , as vrea sa le achizitionez si sa iichem pe cei de la Electrica sa le monteze.
        Intrebare: de ce nu sar sigurantele de la tablourile din casa si sare siguranta de la tabloul de afara ? este foarte ciudat ca trebuie sa ies mereu afara si sa activez siguranta.
        in afara de siguranta , in puteti va rog spune ce reprezinta celelalte elemente ( primul din stanga si urmatorele 2 dupa siguranta ) , ce reprezinta si ce rol au ? mentionez ca la ultima nu se mai aprinde niciun beculetz asa cum se intampla in trecut.
        Rugamintea mea este sa mi spuneti ce trebuie/pot inlocui din cele 4 elemente cu ajutorul celor de Electrica ? caci am sigiliu pe tablou si am inteles ca nu mai iei pot sa umble pe el. As putea sa le schimb pe toate 4 cu altceva de la Schneider si daca se poate cu ce anume ? va rog mult sa mi dati echivalentul de la SCHNEIDER pentru cele 4 elemente .
        Astept cu interes raspunsurile dvs.
        Multumesc anticipat,
        Cu stima,
        C.
        Ce aveti dumneavoastra, am si eu, dar nu am aceste probleme si sudez in fiecare zi ! De ce ?

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Inlocuire siguranta la cofret

          Postat în original de uceniculgica
          intrerupator diferential C60 Vigi + auxiliar MSU255
          Intrerupatorul Vigi C60 mai trebuie completat, pe langa auxiliarul MSU, cu un magnetotermic bipolar (2P) de tip C60 pentru ca solutia sa fie valabila. Oricum,gama Multi 9 de la Schneider nu se mai fabrica (si nici nu prea se mai gaseste prin magazine). A fost inlocuita cu gama Acti 9, unde putem gasi iDPNa Vigi (P+N) care se poate asocia direct cu auxiliarul iMSU255.
          La vechea gama Multi 9 nu era posibila, de exemplu, asocierea unui DPNa-Vigi cu un MSU.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • uceniculgica
            Membru Marcant
            • 10.ian.2013
            • 572

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Inlocuire siguranta la cofret

            Postat în original de Cherubino
            Intrerupatorul Vigi C60 mai trebuie completat, pe langa auxiliarul MSU, cu un magnetotermic bipolar (2P) de tip C60 pentru ca solutia sa fie valabila.
            exact asta am scris mai sus:
            Fișiere Atașate
            Ultima editare de uceniculgica; 10.nov.2013, 22:42.

            Comentariu

            • SERBANESCU CRISTI
              Membru
              • 17.iun.2006
              • 275

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Inlocuire siguranta la cofret

              Dragii mei ,

              Multumesc mult pentru solutii dar eu tot nu sunt lamurit. sa inteleg ca trebuie schimbate toate cele 4 elemente din tabloul actual , adica disjunctorul de bransament , DPSM- MN -ul , bobina declansatoare si siguranta de 32 A de la Comtec. ? si cu ce trebuie inlocuite cele 4 elemente ? trebuie sa am spatiu si locasul respectiv din tablou ... daca la SCHNEIDER nu exista o solutie , poate exista la gama Legrand ...vreau sa inlocuiesc cu ceva de calitate ca sa nu mai am probleme ...
              intrebarea mea este: de ce nu sar sigurantele de la tabloul din interior ? nu asa ar trebui ? de ce se intampla acest lucru , adica sa sara siguranta de la tabloul de afara in loc de cea de la tabloul din interior ? inca o intrebare: cum ar trebui sa sune solicitarea catre Electrica astfel incat sa fie dispusi sa se deplaseze si sa mi faca acest serviciu de inlocuire a celor 4 elemente ? imi cer scuze ca insist , nu sunt de specialitate si de aceea vreau sa fiu lamurit ...as vrea ca inainte de a-i chema pe cei de la Electrica, sa cumpar produsele , sa le am deja...si de aceea vreau sa stiu exact ceea ce trebuie sa cumpar ( cu ce sa inlocuiesc cele 4 mentionate mai sus ) ...nu conteaza marca SCHNEIDER , LEGRAND ...vreau sa rezolv problema ..
              va multumesc anticipat,
              cu stima,
              C.

              Comentariu

              • SERBANESCU CRISTI
                Membru
                • 17.iun.2006
                • 275

                #8
                acum am vazut schita uceniculuigica...deci sa inteleg ca daca cumpar cele 2 elemente : intrerupator C60 si bloc diferential VIGI C60 care vin legate impreuna nu mai trebuie nimic si am rezolvat problema ? insa va ramane un loc liber in tablou. mentionez faptul ca taboul din interior contine sigurante marca SCHneider ... deci voi merge tot pe Schneider ca sa nu fie probleme ...
                astept de la dvs sa mi spuneti daca am inteles bine si cum sa abordez Electrica ca sa faca deplasarea urgent .
                multumesc inca o data ,
                C.

                Salut,

                Va rog mult sa ma ajutati in rezolvarea problemei de mai sus ...sa fiu lamurit sa stiu ce trebuie exact sa cumpar .

                Multumesc mult
                C.
                Ultima editare de Consultant electrice; 11.nov.2013, 21:03.

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2271

                  #9
                  Răspuns la: Inlocuire siguranta la cofret

                  Sa nu aveti probleme cu instalatia din casa, astfel ca acel disjunctor, sau cum se numeste, sensibil sa intrerupa. Au patit-o multi vecini cu instalatii vechi, sau "neconforme"!

                  Comentariu

                  • uceniculgica
                    Membru Marcant
                    • 10.ian.2013
                    • 572

                    #10
                    Răspuns la: Inlocuire siguranta la cofret

                    Postat în original de SERBANESCU CRISTI
                    deci sa inteleg ca daca cumpar cele 2 elemente : intrerupator C60 si bloc diferential VIGI C60 care vin legate impreuna nu mai trebuie nimic si am rezolvat problema ? insa va ramane un loc liber in tablou
                    la intrerupatorul C60 se cupleaza auxiliarul (declansator la prag de tensiune) MSU255

                    daca nu mai gasesti elementele din gama Vigi, vezi ce a scris colegul mai sus, cumpara din noua gama Acti9, tre sa fie cam aceiasi treaba

                    cred ca ar fi mai bine sa confirmi cu furnizorul de energie ca-ti va monta ce doresti sa cumperi in tablou

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Răspuns la: Inlocuire siguranta la cofret

                      Furnizorii de energie monteaza acest aparataj in principal pentru prevenirea furturilor de energie si a incendiilor. In multe instalatii vechi exista probleme si scurgeri catre pamant datorita vechimii conductoarelor. Este de ajuns sa conectati inca un aparat care sa completeze scurgerea spre pamant si sa declanseze protectia. Caz des intalnit este si proasta executie a prizei de pamant tehnologice. Acel conductor subtire care pleaca din cofret si se duce in pamant. Uneori contactul imperfect cu pamantul duce la declansarea proectiei. Testul este simplu, cand incepe sa se intample des, turnati o cana cu apa in locul unde intra in pamant acest conductor si incercati din nou daca se mai declanseaza protectia.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • SERBANESCU CRISTI
                        Membru
                        • 17.iun.2006
                        • 275

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Inlocuire siguranta la cofret

                        Postat în original de uceniculgica
                        la intrerupatorul C60 se cupleaza auxiliarul (declansator la prag de tensiune) MSU255

                        daca nu mai gasesti elementele din gama Vigi, vezi ce a scris colegul mai sus, cumpara din noua gama Acti9, tre sa fie cam aceiasi treaba

                        cred ca ar fi mai bine sa confirmi cu furnizorul de energie ca-ti va monta ce doresti sa cumperi in tablou
                        deci voi cumpara iDPNa Vigi (P+N) cu auxiliarul iMSU255 si o siguranta de 32 A nu ? oricum inainte o sa-i sun pe oamenii aia de la Electrica sa mi confirme caci ceea ce voi cumpara este OK din pct lor de vedere si vor veni sa le monteze.
                        multumesc

                        Comentariu

                        • spik1
                          Living Legend
                          • 20.apr.2012
                          • 2271

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Inlocuire siguranta la cofret

                          Postat în original de SERBANESCU CRISTI
                          deci voi cumpara iDPNa Vigi (P+N) cu auxiliarul iMSU255 si o siguranta de 32 A nu ? oricum inainte o sa-i sun pe oamenii aia de la Electrica sa mi confirme caci ceea ce voi cumpara este OK din pct lor de vedere si vor veni sa le monteze.
                          multumesc
                          Nu stiu de ce, dar cred ca o sa veti aceeasi problema si dupa ce faceti schimbarea !

                          Comentariu

                          • SERBANESCU CRISTI
                            Membru
                            • 17.iun.2006
                            • 275

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Inlocuire siguranta la cofret

                            Postat în original de spik1
                            Nu stiu de ce, dar cred ca o sa veti aceeasi problema si dupa ce faceti schimbarea !
                            va salut !
                            de ce credeti acest lucru ?

                            Comentariu

                            • spik1
                              Living Legend
                              • 20.apr.2012
                              • 2271

                              #15
                              Răspuns la: Inlocuire siguranta la cofret

                              Ati cerut parerea unui electrician, privitor la problema d-tra ? Cum ati ajuns la concluzia ca trebuie sa inlocuiti acele componente ?
                              Nu stiu daca vi le inlocuiesc pt. ca ce este acolo, in tablou, este al lor si ei raspund...de orice defectiune !
                              Cum am spus, eu am aceleasi componente (in cutia cu contor), sudez in fiecare zi, nu sunt probleme, iar daca se mai arde cate un bec imi sare siguranta (hager) din tabloul meu, imediat !
                              Cele bune !

                              Comentariu

                              Procesare...