Design interior retro

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alecu2011
    Incepator
    • 04.iul.2011
    • 12

    Design interior retro

    Cam asa arata o casa din Vancouver, ce parere aveti? V-ati amenaja asa casa?
    Fișiere Atașate
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6359

    #2
    Răspuns la: Idee de design interior retro (traznet, dupa parerea mea)

    Ce anume este ”retro”?
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • Scifficus
      Membru marcant
      • 23.iun.2013
      • 841

      #3
      Răspuns la: Idee de design interior retro (traznet, dupa parerea mea)

      Si daca acel interior este copiat dupa unul din Ontario sau Amapa?

      Comentariu

      • PowerMC
        Administrator
        • 02.mai.2007
        • 2210

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Idee de design interior retro (traznet, dupa parerea mea)

        Postat în original de RaduCA
        Ce anume este ”retro”?
        Se prea poate ca retro la ei sa fie ceva modern la noi.
        Acest lucru doream sa intreb si eu, sunt curios sa vedem o explicatie.
        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

        Community Manager MC

        Comentariu

        • DIY
          Living Legend
          • 07.sep.2007
          • 1736

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Idee de design interior retro (traznet, dupa parerea mea)

          Postat în original de PowerMC
          Se prea poate ca retro la ei sa fie ceva modern la noi.
          Acest lucru doream sa intreb si eu, sunt curios sa vedem o explicatie.
          Interiorul este cat de poate de clar de insiratie retro; mai putin livingul unde rafturile de perete, comoda de televizor si canapeaua par ca sunt de inceputul anilor '90. De fapt, daca stau si ma gandesc bine, poate pentru unii si perioada asta a deja retro

          Scaunele de la masa sunt de inspiratie mid-century, un curent din anii '50. Dupa razboi si anii prafuiti ai reconstructiei, in plina lipsa de ... de toate ... la inceputul anilor '50 a venit un curent de inspiratie daneza, cu linii simple si materiale obisnuite, prelucrate insa intr-un mod sofisticat si cu atentie la detaliu. Scaunele cu pricina au la baza - zic eu - un design clasic danez din anii '50 probabil de inpiratie Hans Wegner, http://www.fullhouseconsign.com/deta...ontent=Seating
          Bratele ascutite sunt tipice pentru o serie de mobilier - de data asta in USA - din seria Kennedy chair (scaun Kennedy), de la inceputul anilor '60: http://www.thrivefurniture.com/kennedy-chair/
          Deci o combinatie de stiluri din zona '50-'60.

          Fotoliile din acelasi spatiu cu locul de servit masa sunt premergatoare acestui Kennedy chair si au ca inspiratie ... the Eisenhower chair: http://www.houzz.com/photos/416428/E...ern-armchairs-


          In rest, combinatia de alb cu furnir de nuc, simplitatea liniilor la toata mobila, culoarea verde avocado din bucatarie, corpurile de iluminat si - mai ales! - caramida aparenta din prima poza, sunt toate din sfarsitul anilor '60

          Alaturi de Bauhaus, mid-century este unul dintre curentele mele preferate in domeniul mobilierului.

          S-auzim de bine si ma bucur ca am avut ocazia sa "vorbesc" despre un subiect ce-mi place cu adevarat.
          Ultima editare de DIY; 21.nov.2013, 00:59.

          Comentariu

          Procesare...