Cupru pentru apa rece menajera

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • aless
    Membru
    • 20.iun.2005
    • 266

    Cupru pentru apa rece menajera

    Care sunt riscurile folosirii tevii de cupru normala pentru apa rece menajera?
    Citesc pe forum ca mai nou se foloseste teava de cupru CARBON FREE.
  • bigjoe
    Membru Marcant
    • 19.mai.2006
    • 482

    #2
    Da

    Pai este toxic asta este.Are verzeala cuprului.
    Te aceea mai bine foloseste cele de fibra de sticla si PVC care exista pe piata.

    Succes!
    ai grija ..

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2348

      #3
      Sau pexal, ca se lucreaza mai usor cu el.

      Comentariu

      • KATALIN
        Membru marcant
        • 25.ian.2006
        • 405

        #4
        ce inseamna cupru normal?
        teava de cupru pt.instalatii cumparata din magazine de profil nu cred ca este toxica.
        KATA

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2348

          #5
          Nu inteleg de ce vrei sa folosesti Cu. Nu vezi ca toti instalatorii folosesc pexalul la montarea apometrelor? Daca la centrale termice mai exista discutii in privinta materialului pentru circuitul instalatiei, la instalatia de aprovizionare cu apa este mult mai bine de folosit pexalul. De ce tii atat de mult sa folosesti Cu?

          Comentariu

          • klaus
            Membru Marcant
            • 24.iun.2005
            • 960

            #6
            Re: Da

            Postat în original de bigjoe
            Te aceea mai bine foloseste cele de fibra de sticla si PVC care exista pe piata.Succes!
            Exista tevi de fibra de sticla pentru alimentarea cu apa?
            Viata e complexa si are multe aspecte...

            Comentariu

            • KATALIN
              Membru marcant
              • 25.ian.2006
              • 405

              #7
              draga klaus,ma dezamagesti! se poate!
              exista tevi de fibra de sticla ..........alimenteaza cu apa "rece"reziduala statia de epurare a orasului. si sunt atat de uzuale incat le gasesti in comert doar cu comanda si termen.
              KATA

              Comentariu

              • klaus
                Membru Marcant
                • 24.iun.2005
                • 960

                #8
                Eu nu ma refer la tevile de diametru mare.
                Ca mai stim si noi tehnologia de productie a produselor din fibra (cu plasa de fibra, cu pasta de fibra si insertii...).
                Eu ma refer la tevile de diametre mici, de diametre pana intr-un tol.
                Ca nu prea inteleg tehnologia de producerea a unor astfel de tevi, ca fibra trebuie intinsa pe o matrita, si as vrea eu sa vad cine face matrite lungi si subtiri pentru niste tevi care ies la pret mai scumpe decat PVC-ul sau polietilena (si datorita manoperei, ca piesele de fibra se fac manual, nu se pot face automatizat)
                La diametre mari este normal sa fie facute din fibra, ca se pot prelucra, si sunt probleme cu alte materiale care ar necesita tehnologii extrem de scumpe pentru diametrele alea. Insa pentru diametre mici eu cred ca extrudarea este sfanta...
                Viata e complexa si are multe aspecte...

                Comentariu

                • KATALIN
                  Membru marcant
                  • 25.ian.2006
                  • 405

                  #9
                  A fost doar o gluma cu referire la raspunsul lui bigjoe si mi-am permis sa fac gluma cu tine pentru ca ne "cunoastem"de ceva vreme.
                  nu m-am gandit nici o clipa ca vei lua in serios asta.







                  viata e complexa dar,sa mai si glumim.
                  te salut!
                  KATA

                  Comentariu

                  • aless
                    Membru
                    • 20.iun.2005
                    • 266

                    #10
                    ce inseamna cupru normal?
                    teava de cupru pt.instalatii cumparata din magazine de profil nu cred ca este toxica.
                    Ba chiar la o astfel de teava ma refeream.
                    Instalatia e deja facuta. Am pus intrebarea pentru ca daca as avea confirmarea unui grad ridicat al riscului, as putea schimba teava dintre colector si chiuveta din bucatarie - 0.5m. Colectorul e din plastic.

                    Comentariu

                    • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                      Membru marcant
                      • 26.dec.2005
                      • 584

                      #11
                      cupru

                      Instalatia din CUPRU este ce-a mai indicata pt. apa curentafie rece sau
                      calda. De ce?
                      Este in grupa 11 din tabelul lui Mendeleev,grupa metalelor nobile inpreuna cu Ag si Au.Ce inseamna asta ? Ca si Ag nu permite dezvoltarea microbilor
                      in apa care circula prin ea. Una din recomandarile pt. combaterea
                      LEGIONELEI(boala de plamini) este utilizarea Cu.
                      Consulta www.copper.org unde ai sa afli mai multe detalii

                      Comentariu

                      • muale
                        Membru
                        • 06.ian.2006
                        • 156

                        #12
                        Re: cupru pentru apa rece menajera

                        Postat în original de aless
                        Care sunt riscurile folosirii tevii de cupru normala pentru apa rece menajera?
                        Citesc pe forum ca mai nou se foloseste teava de cupru CARBON FREE.
                        cuprul normal este toxic daca il folosesti pe conducta de apa rece,cu acea apa vei gati,pote o si bei.in reactia cu apa curul oxideaza (rugineste) si se inverzeste;verdele e toxic.
                        din cate am auzit exista cupru alimentar,care il poti folosi...stiu ca ala se foloseste la distilerii.

                        Comentariu

                        • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                          Membru marcant
                          • 26.dec.2005
                          • 584

                          #13
                          carbon free

                          Dezvoltarea microrganismelor in conductele altele decit Cu este de sase ori mai rapida,si daca are si depuneri(rugina,calcar,etc.) atunci este si mai propice.Conductele(tevile) CARBON FREE sunt cu puritate de 99% si sunt cele mai recomandate.Pt. sistem.de apa potabila se recomanda
                          ca temp. apei reci sa nu depaseasca 20 gr.C si apa calda sa nu coboare sub 55 gr.C
                          Cauta caleffi.it in rivista idraulica Nr. 30 si ai sa te lamuresti.

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #14
                            Este adevarat ce spuneti dumneavoastra domnule ing.GRIGORE ZAHARESCU, dar sa nu uitam ca piata romanesca este inundata de produse de proasta calitate "aduse cu vaporul" . Atata timp cat un produs, in speta teva de cupru, nu are specificat, in magazin, ca se poate folosi pentru instalatii de alimentare cu apa potabila si nu ti se ofera o garantie, e mai bine sa ne ferim de TvCu.


                            Despre teava de cupru CARBON FREE® FEINROHREN S.p.A(marca originara):
                            tehnicainstalatiilor.ro/nr_12/articol-ti-12,-01.php
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                              Membru marcant
                              • 26.dec.2005
                              • 584

                              #15
                              Piata noastra nu ar fi INUNDATA de produse proaste daca noi,nu le-am cere !!.Pt. cei mai multi dintre romani singurul criteriu este PRETUL.
                              Un alt motiv este inexistenta unor reglementari f. stricte pt. cei care au
                              dreptul sa execute lucrari de instalatii(sanitare,incalzire,etc.) Am avut ocazia sa vad lucrari facute de PIRATI care nu aveau nici cele mai elementare conditii tehnice:
                              -Subdimensionarea conductelor,pompelor,cazanelor,cosurilor de fum.
                              -sisteme de protectie inexistente
                              -folosirea unor materiale de calitate slaba
                              Motive:
                              -Dorinta clientului sa realiz. intal.f. ieftine,necunoscind conditiile tehnice
                              -Dorinta"meseriasului"sa nu-si piarda clientul,crecind pretul
                              -Furnizori de materiale care aduc produse se slaba calitate la preturi mari
                              -Inexistenta unui control strict al calitati produselor si lucrarilor
                              Cu respect, G.Z.

                              Comentariu

                              Procesare...