mai multe corpuri de iluminat!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    mai multe corpuri de iluminat!

    Am o intrebare va rog:

    Am de ralizat un circuit electric pentru iluminarea unei incaperi si am nevoie ca pe plafon sa existe mai multe corpuri de iluminat.
    Problema este ca nu stiu caum sa realizez circuitul: cu o doza comuna pe perete si cate un tub + conductoare pentru fiecare corp in parte (metoda corecta consider dar costisitoare pt ca e vb de 20 de corpuri de iluminat) sau pot sa merg cu circuitul din corp in corp? oare exista spatiu in acest fel pentru un sir de cleme de prindere in interiorul corpurilor de iluminat? (metoda mai ieftina dar nu stiu daca este si corecta si aplicabila) sau oare care a fi procedura de lucru in acest fel?

    tks!
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Problema a mai fost discutata pe forum! Trebuie sa tineti cont de puterea consumata de fiecare corp de iluminat, respectiv de puterea maxima consumata de toate corpurile. In functie de aceasta dimensionati conductorii (aveti un tabel de dimensionare chiar aici pe forum).
    Toate corpurile de iluminat se vor aprinde impreuna in cazul acestui tip de montaj!
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    Procesare...