Achizitie centrala electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dsczonero
    Incepator
    • 05.feb.2014
    • 1

    Achizitie centrala electrica

    Salut, sunt interesat de o centrala electrica pentru un magazin cu suprafata a 30mp format din 2 camere, o camera de 20mp si sa zicem ca magazia in spate de 10mp, magazinul este din lemn construit de acu 20 de ani, din punct de vedere de rezistenta e foarte bun.. interiorul este totul placat cu rigips si pe jos este gresie, fata magazinului este modificata si e inchisa cu boltari de 10cm+polistiren de 10cm peste boltari si tamplarie de termopan partile urmeaza a fii acoperite tot cu polistiren de 10cm. Intrebarea mea este se merita o centrala pe curent? si cam ce mi-ar trebui? precizez ca e un service gsm si vanzari accesorii, in acest domeniu pentru a putea lucra linistit trebuie o temperatura de 20 23 de grade. O parere a voastra as avea nevoie! Multumesc foarte mult....
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Ajutor achizitie "Centrala Electrica" ?!?

    Ar merge mai bine 2 radiatoare electrice cu termostat = investitia e semnificativ mai mica si mult mai rapida
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2467

      #3
      Răspuns la: Achizitie centrala electrica

      Eu am cumparat asta http://www.calor.ro/centrale-termice...szn-4-kw-220-v
      pentru o casa cu suprafata utila de 36 mp. Pret. 2.051 lei (cu taxa verde inclusa)
      Voi monta 3 calorifere din otel si un portprosop.
      Ultima editare de fanero; 05.feb.2014, 13:09.

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2391

        #4
        Răspuns la: Achizitie centrala electrica

        Postat în original de dsczonero
        Salut, sunt interesat de o centrala electrica pentru un magazin cu suprafata a 30mp format din 2 camere, o camera de 20mp si sa zicem ca magazia in spate de 10mp, magazinul este din lemn construit de acu 20 de ani, din punct de vedere de rezistenta e foarte bun.. interiorul este totul placat cu rigips si pe jos este gresie, fata magazinului este modificata si e inchisa cu boltari de 10cm+polistiren de 10cm peste boltari si tamplarie de termopan partile urmeaza a fii acoperite tot cu polistiren de 10cm. Intrebarea mea este se merita o centrala pe curent? si cam ce mi-ar trebui? precizez ca e un service gsm si vanzari accesorii, in acest domeniu pentru a putea lucra linistit trebuie o temperatura de 20 23 de grade. O parere a voastra as avea nevoie! Multumesc foarte mult....
        Fiind un magazin recomand un aparat de aer conditionat.
        Pe langa faptul ca va incalzi mai repede magazinul (datorita jetului de aer), va avea si un consum mai mic (cunosc aplicatii cu AC inverter ce au COP de 2 in plina iarna).
        Unul putin supradimensionat (inverter bineinteles) va ajuta la cresterea coeficientului de performanta.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          #5
          Răspuns la: Achizitie centrala electrica

          Intradevar e mai buna solutia cu aer conditionat mai ales pentru ca un singur echipament va face si rece si cald.

          Comentariu

          • JohnJohnJohn
            Incepator
            • 29.mai.2015
            • 1

            #6
            centrala electrica?

            Ma intereseaza ce incalzire imi recomandati pentru un spatiu comercial micut cu dimensiunea de 30mp? (7.5 * 4 m) ...aceasta suprafata face parte din casa iar peretii de 4m izolati cu polistiren de 10cm, cel de 7m cu polistiren de 5cm iar interior cu vata minerala + termopan...eu m-am gandit la o mica centrala electrica deoarece gaz nu e in localitate iar pt cea de lemne nu este spatiu...
            Astept opinii, multumesc!

            Comentariu

            • Scifficus
              Membru Marcant
              • 23.iun.2013
              • 857

              #7
              Răspuns la: centrala electrica?

              Curentul electric ii curent electric. Recomand un convector/radiator electric iar pentru apa calda un mic boiler. Mai simplu si mai ieftin.

              Comentariu

              • cheluakame
                Living Legend
                • 27.oct.2012
                • 2391

                #8
                Răspuns la: centrala electrica?

                Postat în original de JohnJohnJohn
                Ma intereseaza ce incalzire imi recomandati pentru un spatiu comercial micut cu dimensiunea de 30mp? (7.5 * 4 m) ...aceasta suprafata face parte din casa iar peretii de 4m izolati cu polistiren de 10cm, cel de 7m cu polistiren de 5cm iar interior cu vata minerala + termopan...eu m-am gandit la o mica centrala electrica deoarece gaz nu e in localitate iar pt cea de lemne nu este spatiu...
                Astept opinii, multumesc!
                Asa cum am recomandat anterior, un aparat de aer conditionat inverter cred ca este cea mai ok varianta. Costul de exploatare va fi semnificativ mai mic decat cu centrala electrica.
                Pentru ACM un boiler mic sau instant electric (desi acesta necesita o putere instalata mai mare).
                iTermice --- Sursa ta de caldura

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2343

                  #9
                  Răspuns la: Achizitie centrala electrica

                  Aveti in vedere si centralele Ceta.. .sunt pe alt principiu decat cele clasice.

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2391

                    #10
                    Răspuns la: Achizitie centrala electrica

                    Postat în original de spik1
                    Aveti in vedere si centralele Ceta.. .sunt pe alt principiu decat cele clasice.
                    Mda ... adica centralele clasice au un randament de doar 69% (vrs 99% cat zic ei ca au centrala lor)?

                    Reclama ieftina ...
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • spik1
                      Living Legend
                      • 20.apr.2012
                      • 2343

                      #11
                      Răspuns la: Achizitie centrala electrica

                      Eu cunosc pe cineva ce are de vreo 8 ani o asemenea centrala. Am cochetat si eu cu aceasta idee, dar faptul ca nu produce apa calda menajera m-a convins sa nu o instalez.

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3606

                        #12
                        Răspuns la: Achizitie centrala electrica

                        Postat în original de spik1
                        Aveti in vedere si centralele Ceta.. .sunt pe alt principiu decat cele clasice.
                        cum adica alt principiu ?

                        Comentariu

                        • spik1
                          Living Legend
                          • 20.apr.2012
                          • 2343

                          #13
                          Răspuns la: Achizitie centrala electrica

                          Adica nu incalzeste apa prin intermediul rezistentei electrice, ci prin electrozi.

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3606

                            #14
                            Răspuns la: Achizitie centrala electrica

                            si cum se reflecta asta in privinta consumului ?

                            Comentariu

                            • spik1
                              Living Legend
                              • 20.apr.2012
                              • 2343

                              #15
                              Răspuns la: Achizitie centrala electrica

                              Pai nu ma pricep sa explic, probabil contactul direct este mai eficient decat acea rezistenta protejata...zic si eu. ..
                              Puteti viziona explicatiile lor si va veti forma o parere, oricum aveti mult mai multe cunostinte in materie fata de mine.
                              Ultima editare de spik1; 31.mai.2015, 19:57.

                              Comentariu

                              Procesare...