IGRASIE pe perete

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • pauly
    Incepator
    • 20.feb.2014
    • 56

    #76
    Răspuns la: IGRASIE pe perete

    In niciun caz nu am chef de glume si nici nu ar fi cauzul. Da recunosc ca am scris polistiren in loc de foliede polietilena, dar fara a-mi da seama. Iar in ceea ce priveste grosime, da, v-am intrebat care ar fi mai recomandata? In cazul in care gasesc ceva Folie de Polietilena mai groasa (am inteles ca sant folii si de 0,5) ar fi mai buna, sau mai rea? Adica grosimea foliei, are atat de mare importanta?
    Fiind o folie de 4 m latime si lungimea necesara, asta inseamna o folie perfecta din punc de vedere al etansarii.
    As dori sa-mi spune-ti cum trebuie etansata (lipita) de jur imprejur Tavan, Podea, Pereti laterali?
    Va multumesc!

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #77
      Răspuns la: IGRASIE pe perete

      Este prea groasa folia de 0.5 mm? Sigur este de polietilena sau folie PEE? Folia PEE este cu totul altceva si se foloseste la montarea parchetului laminat.
      Este necesara etansarea barierei de vapori pe intre perimetrul, la contactul cu peretii si pardoseala. Etansarea se face cu un sigilant dedicat, il gasiti la tub (similar siliconului) in magazinele de bricolaj si nu numai.

      Comentariu

      • pauly
        Incepator
        • 20.feb.2014
        • 56

        #78
        OK. Am reusit sa achizitionez o cantitae mai mica dintr-un sul, de folie bariera de vapori, Folie Isoflex alu- pz. Am cerut si sigilant, dar mi-au oferit niste mastic sau silicon (la alegere). Am renuntat pentru a va intreba, ce anume sigilant se potriveste? Am mai vazut si;

        Bison Adeziv BISON 280ml POLYMAX alb 32,12 RON ; Bison Adeziv BISON Montage Kit pentru montaj 15,69 Roni ;
        Adeziv pasta pentru lipiri rapide şi puternice, bej, MONTAGE S 14,78 RON
        Adeziv poliuretanic pentru lipiri puternice, alb, SUPERBOND PU 21,00 RON.
        Care san sigilantii buni pentru folia respectiva?
        Ultima editare de Gemini; 25.ian.2015, 19:17.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #79
          Răspuns la: IGRASIE pe perete

          Produse de genul Delta Tixx, Isover Vario Double Fit sau Ceresit FT 101.

          Comentariu

          • pauly
            Incepator
            • 20.feb.2014
            • 56

            #80
            Răspuns la: IGRASIE pe perete

            OK. Dar alte produse care se si gasesc in magazinele de specialitate, nu se pot recomande? Iata ce spune despre Ceresit FT 101;
            - Produsul poate fi folosit pentru o varietate de materiale: ciment, caramizi, marmura, placi ceramice, fibra beton, otel galvanizat, otel inoxidabil, fier, metal vopsit, aluminiu, lemn, melamina etc. Nu adera pe polietilena, polipropilena, PTFE (Teflon®). In cazul utilizarii de materiale necu¬noscute sau situatii critice sunt recomandate teste.
            -Un sigilant de genul; SIGILANT SILICONIC SANISIL 300 ML [Sika] , care ,,este un sigilant monocomponent cu intarire bazata pe umiditate si acid Acetic, pentru aplicatii interioare si exterioare. Este adecvat pentru aplicatiile sanitare sau alte aplicatii de sigilare, unde este necesara rezistenta la mucegai".

            Structura metalica, este suficienta asacum eu am gandito? Sau mai trebuie inca un rand de stalpi in spatiul de 1200 mm?
            Pentru a nu mai monta inca un stalp pe coltul peretelui din stanga, (cel cu usa) am lasat un spatiu de 13 mm, pentru a putea intra Rigipsul si a putea fi blocat cu prima foaie de pe peretele mare. In partea dreapta, am lasat un spatiu de 50 mm, pentru a putea izola cu vata si nu a lasa sa atinga stalpul de perete.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	20,1 KB 
ID:	620507

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #81
              Răspuns la: IGRASIE pe perete

              Structura din foto este incorecta. Pe peretele din dreapta, se poate utiliza un profil UD pe care se aplica banda de etansare si se poate fixa fara probleme, fara riscuri. Distanta intre profilele verticale trebuie sa fie de maxim 60cm, masurata pe mijlocul profilelor CD. Trebuie sa mai adaugati profile verticale. La cotul din stanga pe ce fixati placa ce spuneti ca intra in rostul de 13mm?
              Siliconul sanitar nu este util pentru aplicarea pe bariera de vapori din aluminiu. Cum bariera dvs. este din aluminiu, nu aveti o interdictie pentru utilizarea FT101. Ideea cu sigilantul respectiv este sa fie impermeabil si elastic.

              Comentariu

              • pauly
                Incepator
                • 20.feb.2014
                • 56

                #82
                Răspuns la: IGRASIE pe perete

                Care benzi pot fi utilizate pentru etansarea foliei?Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	5008422_si_5000134_1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	81,1 KB 
ID:	620555Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	5007792.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	58,4 KB 
ID:	620554

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  #83
                  Răspuns la: IGRASIE pe perete

                  Cum ati specificat si dvs., banda adeziva din aluminiu. Oricare din cele doua produse, cu remarca ca al doilea este mult mai bun.

                  Comentariu

                  • pauly
                    Incepator
                    • 20.feb.2014
                    • 56

                    #84
                    Răspuns la: IGRASIE pe perete

                    Daca ar exista un pic de bunavointa, lucrurile ar putea fi mult mai simple si mai eficiente. S-ar putea face Video Tutoriale cu astfel de teme, in care sa pot fi vazute si materialele ce se folosesc. Pentru a nu se face reclama unei firme anume, se pot expune ca materiale necesare de la mai multe firme.
                    Acum dupa ceam cumparat si folia bariera de vapori, stau si ma intreb, cum ar fi mai bine sa o montez? Pe orizontala? Pe verticala? Daca o montez pe orizontala, folia are 1,2 m 1200 mm, ceea ce inseamna ca; Atat sus la partea tavanului, cat si jos la pardoseala, trebuie sa las o fasie de cel putin 5 - 10 cm, pentru a putea fi etansata cu sigilant, dupa care ceea ce depaseste trebuie indepartat. In felul acesta se formeaza un gol la mijloc de aproximativ 30 cm. Nu mai putem pune inca un rand de folie intreaga (ca latime) deoarece se suprapune prea mult.
                    Daca o sa pun folia pe verticala, avand 1,2 m latime, acopera perfect primul spatiu dupa care folia trebuie suprapusa cel putin 10-15 cm. Deci nu va mai ajunge sa acopere si cel de al doilea spatu, fiind necesara suprapunerea celui de al treilea rand de folie, undeva pe vata sau poliester.
                    Ca banda dublu adeziva, ce se poate folosii? Care banda?

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      #85
                      Răspuns la: IGRASIE pe perete

                      Fiecare priveste lucrurile din punctul sau de vedere si necesitatil eproprii, nu este chiar simplu si orice proiect necesita finantare, disponibilitate etc.
                      Folia se poate monta in pozitia in care necesita cele mai putine imbinari. Faptul ca se petrece mai mult sau mai putin, este o chestiune secundara, mai putin relevanta. Se poate monta pe lungul profilelor, fara suprapunere, in acest fel se aplica banda de imbinare exact pe profilele metalice, zona pe care se va aseza si marginea barierei de vapori. Procedand altfel nu mai este necesara banda dublu-adeziva.

                      Comentariu

                      • pauly
                        Incepator
                        • 20.feb.2014
                        • 56

                        #86
                        Răspuns la: IGRASIE pe perete

                        Ba eu cred ca este necesara banda dublu adeziva. In primul rand pentru a fixa capatul foliei pe UD-ul de sus (tavan). In cazul prezentat de d-voastra, cred ca ar fi bine, ca si pe CD-uri sa se aplice o banda dublu adeziva, pentru a putea fixa mai bine folia bariera de vapori in vederea izolarii pe exterior cu banda adeziva aluminizata. Tot la fel si in partea de jos

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          #87
                          Răspuns la: IGRASIE pe perete

                          Sigur, poate fi utilizata sau nu in functie de cum alegeti sa lucrati. Daca va avantajeaza si va usureaza lucrul o puteti utiliza. Se aplica din loc in loc, atat cat este nevoie sa sustineti bariera de vapori si nu pe intreaga lungime a profilelor respective. O marca nu va pot recomanda insa gasiti destule optiuni in magazinele de bricolaj si nu numai.

                          Comentariu

                          • pauly
                            Incepator
                            • 20.feb.2014
                            • 56

                            #88
                            Răspuns la: IGRASIE pe perete

                            Pentru etansarea foliei, pot folosi banda adeziva ISOFLEX TAPE 100 mm latime? Ma gandesc ca poate fi considerata ca si o suprapunere ceva fi facuta pe stalp.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              #89
                              Răspuns la: IGRASIE pe perete

                              Bnada Isoflex Tape se poate utiliza pentru etansarea barierei de vapori.

                              Comentariu

                              • pauly
                                Incepator
                                • 20.feb.2014
                                • 56

                                #90
                                Răspuns la: IGRASIE pe perete

                                Ca latime a benzii, este mai bine sa fie lata de 100 mm, sau este suficient de 50 mm?

                                Comentariu

                                Procesare...