Realitatea construiri unui imobil

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mircea karma
    Incepator
    • 09.mar.2014
    • 1

    Realitatea construiri unui imobil

    Buna ziua,sunt surprins de ceea ce citesc pe acest blog.Toti scrieti ca faceti case la preturi mici ,dar nici unul din voi nu spun clientului final ce cauta meseriasi sau firme de constructii,ca adevaratul pret al constructiei se stabileste in functie de un formular eliberat de catre firma de proiectare,FORMULARUL ,,C5'',unde sunt specificate toate cantitatiile si toate operatiile necesare realizari constructiei.Pe acest formular poate oricine oferta pe ceva real,iar beneficiarul poate lua o decizie corecta,vazand astfel si cat costa materialele si cat costa manopera.Nu o mai dati de gard cu oferte la mp ,pt ca acestea nu sunt deloc relevante.Cine doreste sa construiasca in adevaratul sens al cuvantului sa puna la dispozitie celui care va construe si ii va oferta intreaga lista de cantitati de material,nu doar fier, beton si suprafata casei.O casa se face dupa o anumita reteta ,ca o prajitura buna pe care ai mancat-o si vrei sa o mai mananci odata.Acea reteta a casei este stabilita de proiectant si de architect,vizata de catre primaria unde se realizeaza casa,astfel:,,SPRE NESCHIMBARE''.Imi sustin comentariu astfel deoarece sunt pe piata de 10 ani si ca firma si ca ,,echipa de constructii",posed depozit materiale de constructii,scule de toate tipurile,schela ,cofraje,popi metalici,etc si nu am reusit sa realizez o constructie la rosu(correct executata),pe care am oferit si garantie,conf.legi,sub suma de 150 euro,unde profitul meu este de MAXIM 5 %.Asadar daca doriti sa va ofertez si eu pt.o constructie(casa,depozit sau chiar bloc) va astept pe: http://karma-design.ro/ sau da-ti mail pe:mirceaistudor@karma-design.ro sau la tel.0722.301.842/0761.335.365.Nu ofertam decat pe cantitati reale.
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2107

    #2
    Răspuns la: Realitatea construiri unui imobil

    [QUOTE=mircea karma;564846] adevaratul pret al constructiei se stabileste in functie de un formular eliberat de catre firma de proiectare, FORMULARUL ,,C5'', unde sunt specificate toate cantitatiile si toate operatiile necesare realizari constructiei. Pe acest formular poate oricine oferta pe ceva real, iar beneficiarul poate lua o decizie corecta, vazand astfel si cat costa materialele si cat costa manopera[QUOTE]

    Ca sa nu consideram ca va faceti reclama, de ce nu ne spuneti si preturile pe care le practicati la manopera, pentru ca aici se vede realitatea ofertei dvs.
    Materialele au pretul pietei si daca te ”rupi in figuri” platesti pretul care trebuie.

    Eu care sunt beneficiarul unei firme de constructii, am primit oferte de la, hai sa le zicem firme, care solicitau 240 EURO/mp doar pentru manopera pentru o casa la cheie.
    Si nu ma ”rup in figuri”.

    Comentariu

    Procesare...