Montaj termopane - lipsa termoizolatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • amaciuca
    Incepator
    • 25.mar.2008
    • 5

    Montaj termopane - lipsa termoizolatie

    Buna ziua,

    As dori sa imi dati o parere legata de instalarea unor termopane.

    Locuiesc intr-un apartament cu 3 camere intr-un bloc nou. Sunt constient ca fiind noua constructia, umiditatea e un pic mai mare decat ar fi ideal. Am un termometru cu higrometru cu ajutorul caruia monitorizez in permanenta umiditatea din apartament. Ea se situeaza in majoritatea timpului intre 55% si 65%. Aerisesc dimineata si seara cate 15-20 de minute de fiecare data, pana cand umiditatea ajunge la 52%-54%.

    Asta iarna cand era frig afara aeriseam doar o data pe zi, dimineata, dar foloseam aproape zilnic un dezumificator (PurLine Seco-10) pentru a tine umezeala sub 60%. Consuma ceva curent electric asa ca acuma de cand s-a incalzit afara prefer sa aerisesc mai mult pana aduc umezeala sub 55%.

    Problema care ma deranjeaza la termopanele din apartament este condensul excesiv in special in partea de jos (chiar si 20-25 cm asta iarna), dar si pe laterale si in partea de sus in lungul garniturii. In afara de cei 20 de cm de condens de pe sticla, era condens si pe tocul din partea de jos a ferestrelor ceea ce mi se pare cam mult totusi. Asta se intampla asta iarna cand afara era destul de frig (-10...-15), si desi acum umiditatea in apartament e la fel ca atunci, termopanele nu mai condenseaza aproape deloc. Ce am observat e ca daca temperatura afara e peste 10 grade nu condenseaza deloc, daca e in jurul a 5 grade condenseaza de 2-3 degete si daca scade sub 0 grade e jale.

    Am adus pe cineva cu aparat cu termoviziune si la 23 de grade in casa si -8 afara, datele aratau in felul urmator:
    - peretii interiori 21-22 grade
    - peretii exteriori 19-20 grade
    - colturile exterioare 17-18 grade
    - tocurile din partea de jos ferestrelor 12-13 grade
    - tocurile din partea de sus a ferestrelor 17-18 grade

    Mentionez ca am incalzire in pardoseala si mi se pare un pic anormal ca temperatura tocurilor sa fie mai mica in partea de jos in sufragerie unde am un geam mare cat aproape toata suprafata peretelui iar partea de jos e la 20 de cm de podea.

    Asa stau datele "brute".
    Senzatia de frig era destul de mare cand ma apropiam de geamuri (de cateva ori am simtit chiar si vantul batand pe sub glaful interior) iar glaful interior era destul de rece. Am mai constat pierderi de caldura destul de mari prin partea de jos a ferestrelor: dupa doar 3 zile dupa ce a nins la sfarsitul lui Ianuarie, toata zapada de pe pervazurile exterioare era topita desi temperatura afara nici macar in timpul zilei nu a urcat peste -10 grade. In una din pozele atasate se poate observa cum zapada de pe pervaz se topeste de dedesubt si aluneca in bloc de pe pervaz desi pe alte suprafete (balcoane) la alte etaje era intacta. Dupa ce s-a mai incalzit afara am demontat pervazul de la bucatarie si am constatat ca termopanul fusese montat pe un toc fals si atat, spuma deloc, termoizolatie deloc. Pe la colturi ca sa nu bata vantul prea tare fusese pus silicon.

    As dori sa va intreb ce parere aveti despre montajul termopanelor (lipsa termoizolatie in partea de jos) si care ar putea fi cauza pierderilor de caldura prin partea de jos a ferestrelor.

    Multumesc.
    Fișiere Atașate
  • Consultant Tamplarie
    Moderator
    • 27.mai.2008
    • 903

    #2
    Răspuns la: Montaj termopane - lipsa termoizolatie

    Condensul este masiv si nu este normal. Daca pe geam, in zona inferioara poate sa apara ceva condens, maxim cativa cm in functie de gradul de izolare al ferestrei, umiditatea interioara, temepraturi etc., pe zona de PVC este o problema ca a aparut acel condens.
    Nu cunoasteti cum este montata acea fereastra? Care este structura pervazului si peretelui? Exista termosistem exterior?
    Lipsa spumei poate contribui la o izolare slaba si aparitia condensului insa va trebui sa desfaceti zonele si sa vedeti exact ce aveti acolo.

    Comentariu

    • amaciuca
      Incepator
      • 25.mar.2008
      • 5

      #3
      Răspuns la: Montaj termopane - lipsa termoizolatie

      Geamul e montat peste un toc fals destul de subtirel (3 maxim 4 cm) si cam atat, nici o spuma. Pe laterale si sus tocul geamului este inglobat cca 1 cm in izolatia termica, dar in partea de jos sta pur si simplu aproape in aer (ma rog, sta pe acel toc care e pus pe zidarie, deci nici un fel de izolatie sub geam). La exterior s-a montat un glaf de tabla si atat, nimic altceva (poza atasata). La interios este un pervaz care intra pe sub toc pana la acel toc fals (poza atasata), dar nici macar nu etanseaza perfect pentru ca asta iarna se simtea frigul si chiar vant cand afara era vreme mai vantoasa (nu mai vorbesc de izolatie termica).

      Am atasat o schita si cu zidul, izolatia si tamplaria din zona ferestrelor. Zidul este izolat pe exterior, dar sub geam nu exista nici un fel de izolatie termica.


      Dupa cum am spus mai sus, a venit cineva cu o camera termica si temperaturile erau asa: afara -7 C, toc interior jos 12-13 C, toc intorior sus 17-18 grade, temperatura glaf interior la imbinarea cu tocul 11 C. Mentionez ca este incalzire in pardoseala, deci caldura este distribuita (aproape) uniform pe verticala in camera (temeperatura pardoseala 23-24 grade, la 1 m pe verticala 22 grade).
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Consultant Tamplarie
        Moderator
        • 27.mai.2008
        • 903

        #4
        Răspuns la: Montaj termopane - lipsa termoizolatie

        In primul rand trebuie sa etansati toate zonele prin introducere spuma poliuretanica. Doar un strat de silicon pe o fata nu este in regula, aerul din golul prins intre silicon si alt material la interior, nu poate aduce o izolatie buna.
        Glaful interior este destul de mare si se pare ca circulatia aerului cald este o problema in zona inferioara a ferestrei.
        Nu ne-ati spus ce tamplarie aveti.
        Acel profil de toc fals, ar trebui sa fie un profil solbanc special pentru montarea tampalriei. La dvs. stiti din ce este facut? Credeti ca este ceva asemanator cu ce este in foto, care sa ofere o izolare buna?
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • amaciuca
          Incepator
          • 25.mar.2008
          • 5

          #5
          Răspuns la: Montaj termopane - lipsa termoizolatie

          Tocul fals pare intr-adevar sa fie profil solbanc.

          Pe geam era lipita o eticheta Aplast (Dual-Protect 4mm, 16A, Float 4mm, Argon). Pe tamplarie erau lipite folii de protectie tot cu Aplast dar mi s-a aratat un catalog cu profile Teraplast iar al meu cica ar fi TP6000.
          Oricum, din ce am inteles eu din acel catalog, nu prea este respectata schita de montaj: acel profil solbanc se "sprijina" pe un suport care e fixat in zidarie cu dibluri. La mine nu am vazut sa existe asa ceva.

          Am atasat pagina din catalog cu profilul TP6000
          Fișiere Atașate
          Ultima editare de amaciuca; 29.iul.2014, 19:18.

          Comentariu

          • ivarulz
            Incepator
            • 25.feb.2007
            • 59

            #6
            Răspuns la: Montaj termopane - lipsa termoizolatie

            E un subiect mai vechi, dar cred ca si eu sunt in aceeasi situatie.
            Tamplaria se sprijina pe solbanc.
            Montajul pleaca cu cu aliniere intre solbanc si tamplarie (exteriorul tamplariei se aliniaza cu exteriorul solbancului), dar pe lungime apare o distantare. Tamplaria incepe sa vina mai in exterior. Am vazut ca au incercat sa izoleze cu silicon partea inferioara de tamplarie ce "ramane in aer", dar nu peste tot.
            Revin cu o poza.
            Cred ca am pierederi termice si fonice destul de mari pe acolo.
            Exista ceva banda care sa o aplic astfel incat sa izole spatiul solbanc+tamplarie?

            Comentariu

            • Consultant Tamplarie
              Moderator
              • 27.mai.2008
              • 903

              #7
              Răspuns la: Montaj termopane - lipsa termoizolatie

              Nu ati postat foto. Glaf nu aveti ?
              Solbancul este mai retras fata de marginea tocului tamplariei, in mod normal.

              Comentariu

              Procesare...