Polistirenul expandat (EPS), alegere si caracteristici

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • teomihu
    Incepator
    • 06.nov.2015
    • 13

    Răspuns la: Polistirenul expandat (EPS), alegere si caracteristici

    Blocul in care locuiesc nu va intra prea curand in procesul de reabilitare termica, asa ca nu mai astept si in cel mai scurt timp vreau sa-mi fac eu singur izolarea. Incep sa ma documentez, deci mi-ar prinde bine orice informatie despre tipuri de materiale si producatori. Voi folosi un polistiren de 10 cm, oricum asa am vazut ca se foloseste frecvent la blocuri.

    Comentariu

    • AndreiAndu
      Incepator
      • 06.nov.2015
      • 22

      Răspuns la: Polistirenul expandat (EPS), alegere si caracteristici

      Postat în original de teomihu
      Blocul in care locuiesc nu va intra prea curand in procesul de reabilitare termica, asa ca nu mai astept si in cel mai scurt timp vreau sa-mi fac eu singur izolarea. Incep sa ma documentez, deci mi-ar prinde bine orice informatie despre tipuri de materiale si producatori. Voi folosi un polistiren de 10 cm, oricum asa am vazut ca se foloseste frecvent la blocuri.
      Polistiren de 10 cm, varianta EPS 80 este ideala din punctul meu de vedere. EPS 80 este un foarte bun izolator termic (are conductivitatea termica mica). Eu am ales varianta Adeplast despre care am o parere foarte buna si in plus a capatat acreditare europeana pentru termosistemul sau izotherm (practic pentru toate gamele; mortarul adeziv, polistirenul si finisajele), ceea ce inseamna ca produsele lor indeplinesc toate conditiile de calitate. Eu m-am bucurat cand am vazut ca si noi romanii putem ...

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        Răspuns la: Polistirenul expandat (EPS), alegere si caracteristici

        Cu siguranta sunt mai multi producatori pe piata romaneasca si nu sunt deloc de evitat. Marile nume de pe piata au produse de calitate, dincolo de marketing existand diferente reale de calitate si de pret intre diferite produse ce le gasim in magazine sau la distribuitori. Marci verificate precum cele de la Austrotherm, Caparol, Swisspor sunt optiuni de analziat, alaturi de posibilitatile locale de aprovizionare.

        Comentariu

        • HarapAlb90
          Incepator
          • 02.nov.2015
          • 2

          Răspuns la: Polistirenul expandat (EPS), alegere si caracteristici

          Exista mai multe tipuri de polistiren, care incep de la o densitate minima - 10 KG/m3 - EPS50 - care se pot duce pana la o densitate de 26 KG/m3 (EPS 200). Cu cat este mai mare densitatea, cu atat creste eficienta termica. O sa va explic putin mai jos cum se calculeaza acest lucru.
          Conform standardelor pentru romania avem impartirea in felul urmator:
          Polistiren pentru interior:
          EPS 50 - 10 KG/m3 conductivitate termica ~0.04
          EPS 60 - 11.5 KG/m3 conductivitate termica ~0.04

          Polistiren pentru exterior:
          EPS 70 - 13 KG/m3 conductivitate termica ~0.039
          EPS 80 - 14.5 KG/m3 conductivitate termica ~0.038
          EPS 100 - 18 KG conductivitate termica ~0.036
          EPS 120 - 20.5 KG/m3 conductivitate termica ~0.034
          EPS 150 - 23 KG/m3 conductivitate termica ~0.033
          EPS 200 - 26 KG/m3 conductivitate termica ~0.032

          Mai exista si sortimentul de grafitat care este mai scump dar mai eficient:
          EPS 80GR - 15.00 KG/m3 conductivitate termica ~0.032
          EPS 100GR - 18.00 KG/m3 conductivitate termica ~0.030

          Achizitionarea polistirenului se face deobicei prin baxuri de polistiren. Nu va recomand sa va luati dupa eticheta producatorilor deoarece aceste pot fi false uneori. Pe o eticheta poate scrie ca EPS-ul pe care il cumparati este EPS 80 (14.5KG/m3) dar poate nu are densitatea respectiva.
          Puteti verifica acest lucru printr-un calcul foarte simplu.
          Mergeti in magazin si rugati un om de acolo sa va cantareasca un bax de polistiren. Dupa ce il cantariti, luati greutatea acestuia si il inmultiti cu 4.
          Un bax de EPS 80 trebuie sa aiba 3.625 KG.
          Calculul se face in felul urmator deoarece un bax de polistiren are intre 0.24 si 0.25 m3 (depinde de grosimea placilor).

          Eu va recomand sa cantariti mai multe baxuri de la un brand sa va asigurati ca normele sunt respectate si nu sunteti furati din buzunarul vostru!

          Sper ca am reusit sa va ajut in alegerea polistirenului corect.

          PS: Sper sa nu se supere moderatorii ca am facut un "repost", dar poate oamenii nu citesc fiecare topic.

          Comentariu

          • AskAsk
            Incepator
            • 23.nov.2015
            • 8

            Răspuns la: Polistirenul expandat (EPS), alegere si caracteristici

            Am parcurs atatea informatii, dar tot mi-e greu sa aleg materielele. Poate e pe aici cineva care si-a izolat de curand casa si spune ce materiale a folosit; care a cantarit baxurile, a pus in lucru materialele... eu lucrez deocamdata la interior, asa ca in curand urmeaza exteriorul

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              Răspuns la: Polistirenul expandat (EPS), alegere si caracteristici

              Aveti timp pana la primavara sa analizati ofertele de pe piata, acum neputandu-se realiza placari exterioare in conditii de calitate. Cu siguranta vor fi cateva optiuni ce merita comparate, in functie de ce va ofera distribuitorii in zona dvs.

              Comentariu

              • danielH
                Incepator
                • 21.oct.2015
                • 22

                Răspuns la: Polistirenul expandat (EPS), alegere si caracteristici

                Postat în original de AskAsk
                Am parcurs atatea informatii, dar tot mi-e greu sa aleg materielele. Poate e pe aici cineva care si-a izolat de curand casa si spune ce materiale a folosit; care a cantarit baxurile, a pus in lucru materialele... eu lucrez deocamdata la interior, asa ca in curand urmeaza exteriorul
                Indicat at fi sa luati tot termosistemul de la o firma producatoare pentru ca materialele sa fie compatibile, ca important este sa le si produca nu doar sa le comercializeze

                Comentariu

                • OrAndrei
                  Incepator
                  • 10.aug.2015
                  • 32

                  Răspuns la: Polistirenul expandat (EPS), alegere si caracteristici

                  Eu luai polistiren expandat EPS 80 de 10 cm, cantarit la magazin 1 bax de la Adeplast 3,65 kg, 0,25 mc

                  Comentariu

                  Procesare...