Planuri, costuri casa 2014, etape

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #91
    Răspuns la: Planuri, costuri casa 2014, etape

    Postat în original de emanuelguzu
    Ceausescu si inca vreo 2 miilioane de mosi mai aveti FAIMA asta a lui Ceausescu.
    Pe vremea acea se faceau constructii si existau foarte buni meseriasi in domeniu, din pacate generatia ta educata de profa de muzica habar nu au de meserie.
    Cu stima.

    Comentariu

    • Cenia
      Incepator
      • 28.ian.2014
      • 26

      #92
      Răspuns la: Planuri, costuri casa 2014, etape

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	741,3 KB 
ID:	619081Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	631,3 KB 
ID:	619082Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	606,1 KB 
ID:	619083
      Topicul meu e ruinat. Cine o sa mai aiba rabdare sa citeasca epopeea discutiilor in contradictoriu?
      Vroiam sa pun poze dupa ce sunt scoase cofrajele. Desi e octombrie, spuneam ca au lucrat rapid si serios.
      Asta ce pot zice eu de la mare departare. Dar privesc partea plina a paharului.
      Cheltuieli neprevazute au fost cu gazul. Am crezut ca o fi la anul. Nimeni nu a putut sa imi spuna cit costa casa, chiar cind am avut planurile. Pina la rosu am avut un pret estimativ.
      Ce se intimpla daca ploua dupa ce se toarna betonul? Cica in Anglia cum se lucreaza?
      Am fost sfatuiti cu 2 metode de izolatie : cu vata minerala la exterior si alta metoda ar fi cu rigips si vata la interior.
      Intrebare: ce e mai bun? Cred ca romanii ar trebui intrebati ce e mai bun pentru tine?
      Ne intereseaza confortul si izolatie buna chiar daca costa in plus, economisesti la facturi ulterior.

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2107

        #93
        Răspuns la: Planuri, costuri casa 2014, etape

        Specific romanilor.
        Ridicam intai zidurile si apoi turnam structura de rezistenta.
        Traiasca DOREII si GIGEII autohtoni.

        Izolati la exterior, cu vata sau polistiren.
        Vata bazaltica este cea mai buna. Costa si trebuie sa gasiti meseriasi priceputi care sa o monteze.
        Cei pe care ii aveti nu cred ca stiu asta.

        Comentariu

        • poolonik
          Membru marcant
          • 18.nov.2006
          • 349

          #94
          Răspuns la: Planuri, costuri casa 2014, etape

          De ce considerati ca este gresit ca intai sa fie ridicata zidaria si dupa turnati stalpii ? Chiar daca daca este structura in cadre ,zic eu, ca tot mai bine sa fie ridicata intai zidaria, in acest fel se pot monta asizele anticutremur care leaga peretii de stalpi, asa peretii nu sunt legati de nimic si se pot deplasa diferit fata de restul casei la un cutremur.
          Eu am vrut sa plachez cu vata la exterior pe peretele curb dar intr-un final am ales tot polistiren. Teama mea cea mai mare au fost eventualele infiltratii de apa. Un glaf rost realizat, o imbinare la colt prost etansata, o fisura pe perete, poate a fost data o gaura in perete ca sa prinzi ceva( poate chiar sistemul pluvial) si se infiltreaza apa pe acolo in cativa ani o sa apara probleme. Pe de alta parte vata izoleaza fonic mai bine, rezistenta la foc, cica ar lasa sa respire peretii.
          Pe alta parte cu vata in interior si rigips. Intai trebuie sa permita spatiul interior sa pierdeti 10-15cm pe fiecare latura a peretelui, sa va impacati cu ideea ca toti peretii sunt din rigips si sa ganditi dinainte unde prindeti corpuri de mobila suspendate. Unii zic ca si inertia peretilor conteaza. In cazul in care este izolata prin interior nu mai exista inertie a peretilor.
          Dupa cum se vede toate variantele au plusuri si minusuri , nu este usor sa faci o alegere.
          Ultima editare de poolonik; 23.oct.2014, 11:52.

          Comentariu

          • fanero
            Living Legend
            • 02.aug.2008
            • 2107

            #95
            Răspuns la: Răspuns la: Planuri, costuri casa 2014, etape

            Postat în original de poolonik
            De ce considerati ca este gresit ca intai sa fie ridicata zidaria si dupa turnati stalpii ?
            Pentru ca stalpii drepti rezista mai bine la cutremur fata de stalpii "zimtati" care rezulta la turnarea dupa zidirea zidurilor.

            Postat în original de poolonik
            Chiar daca daca este structura in cadre ,zic eu, ca tot mai bine sa fie ridicata intai zidaria, in acest fel se pot monta asizele anticutremur care leaga peretii de stalpi, asa peretii nu sunt legati de nimic si se pot deplasa diferit fata de restul casei la un cutremur
            Asta este si ideea.
            La un cutremur sa cada intai peretii, iar structura de rezistenta "sa ramana in picioare".

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              #96
              Răspuns la: Planuri, costuri casa 2014, etape

              Eu as zice ca intai se ridica zidaria apoi se cofreaza si se toarna stalpii odata cu centurile buiandrugii si placa . Eu asa am facut .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • poolonik
                Membru marcant
                • 18.nov.2006
                • 349

                #97
                Răspuns la: Răspuns la: Planuri, costuri casa 2014, etape

                Postat în original de fanero
                Asta este si ideea.
                La un cutremur sa cada intai peretii, iar structura de rezistenta "sa ramana in picioare".
                Si nu ar fi mai ideal sa nu cada nimic ? Am citit destule discutii cu strepi vs fara strepi, cred ca s-a ajuns la un consens strepii mari nu ajuta cu nimic, doar beton mort. Dar totusi asizele sunt lasate cu sange de moarte de multi proiectanti. In acest caz doar zidaria si dupa stalpii se pot face.

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #98
                  Răspuns la: Răspuns la: Planuri, costuri casa 2014, etape

                  Postat în original de Cenia
                  Ce se intimpla daca ploua dupa ce se toarna betonul? Cica in Anglia cum se lucreaza?
                  Am fost sfatuiti cu 2 metode de izolatie : cu vata minerala la exterior si alta metoda ar fi cu rigips si vata la interior.
                  Intrebare: ce e mai bun?
                  Deobicei nu torni beton cand se anunta ploaie dar daca ploua dupa turnarea betonului iei imediat masuri ca apa de ploaie sa nu iti spele betonul. Ca daca spala apa betonul se obtine un beton cu calitati foarte slabe. Sa iti raspund la a doua intrebare: O buna termoizolare obtii cu polistiren expandat de minim 8 cm grosime pe exterior iar pe interior minim 5 cm grosime de vata de sticla.
                  Ceva mi-a atras atentia, nu sunt prea subtiri zidurile exteriore ? Ar trebui sa aibe un minim 35 cm dar parca sunt de 25-30 cm.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #99
                    Răspuns la: Planuri, costuri casa 2014, etape

                    Postat în original de fanero
                    Ridicam intai zidurile si apoi turnam structura de rezistenta.
                    Asa se si face cu conditia ca betonul din structura de rezistenta sa se vibreze. Daca constructia este pe cadre din beton alta este situatia. Depinde de proiect.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2298

                      Răspuns la: Răspuns la: Planuri, costuri casa 2014, etape

                      Postat în original de Cenia
                      Am fost sfatuiti cu 2 metode de izolatie : cu vata minerala la exterior si alta metoda ar fi cu rigips si vata la interior.
                      Termoizolatia se aplica pe exterior si are 3 scopuri:
                      - Scoaterea punctului de inghet (0*C) din structura solida a peretelui
                      - Scoaterea punctului de roua (condensare) din structura solida a peretelui
                      - Scaderea pierderilor termice prin structura peretelui

                      O termoizolatie interioara poate asigura doar ultimele 2 puncte, pe cand una exterioara bine aleasa le poate asigura pe toate 3.

                      Daca aveti posibilitate financiara, folositi vata minerala (pentru fatade tencuite sau ventilate, depinde de finisajul casei).
                      Daca nu, alegeti cel putin 10 cm EPS (eu as recomanda minim 15 cm).
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Planuri, costuri casa 2014, etape

                        Cea mai buna termoizolare a peretilor este cea facuta atat pe interior cat si pe exterior.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2298

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Planuri, costuri casa 2014, etape

                          Postat în original de Maestrul Max
                          Cea mai buna termoizolare a peretilor este cea facuta atat pe interior cat si pe exterior.
                          Intr-adevar, o termoizolatie interioara (pe langa cea exterioara) va asigura un alt confort interior, eliminand astfel senzatia de "raceala" peretilor. Insa, o astfel de termoizolatie ridica probleme la migratia vaporilor, ducand de multe ori la o umiditatea interioara mai ridicata ce trebuie eliminata prin aerisiri mai dese sau sisteme speciale.
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            Răspuns la: Planuri, costuri casa 2014, etape

                            Poti sa controlezi migrarea vaporilor de apa in asa fel incat sa nu afecteze calitatea termoizolatiei. O simpla bariera de vapori poate sa faca minuni, binenteles daca este montata corect.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2298

                              Răspuns la: Planuri, costuri casa 2014, etape

                              Sunt total de acord, insa nu de acest lucru discutam, ci, despre umiditatea interioara. Existand o bariera de vapori, vaporii vor ramane "captivi" in incapere.

                              Pentru eliminare va fi nevoie de aerisire mai deasa, astfel ce se castiga prin termoizolarea interioara, se pierde prin aerisire.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • Razvan B.
                                Incepator
                                • 31.mar.2009
                                • 53

                                Răspuns la: Planuri, costuri casa 2014, etape

                                O cladire eficienta energetic are nevoie de ventilare mecanica cu recuperare de caldura !

                                Comentariu

                                Procesare...