Taiere canale (santuri) in beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1382

    Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

    Find Romani ( a se intelege venituri nu la nivelul celor de afara) multi sunt interesati de discuri diamantate ieftine care sa taie cait de cit. Daca pina acum parca Sternul avea cel mai bun raport pret-calitate, de ceva timp au aparut niste chinezarii care se pare ca taie mai bine ca Sternul si sunt la un pret comparabil. Spre ex un Stern de 125mm e undeva la 20 lei iar chinezismul de care vb e 35 de lei, dar are cam 65% mai mult diamant, deci in final cam tot pe acolo e. O sa atasez ceva imagini cu discul diamantat chinezesc de care vorbeam.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0480.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	215,4 KB 
ID:	626621Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0481.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	194,1 KB 
ID:	626622Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0482.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	235,8 KB 
ID:	626623
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1382

      Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

      Pt cei interesati de aspiratoarele aferente sculelor pt. taiat santuri in pereti, unul din cele mai folosite pe plaiurile mioritice este Bosch GAS 50. Pt optimizare duza de cauciuc din capatul furtunului ar trebui schimbata deoarece limiteaza mult debitul de aer. Ideal ar fi alt furtun cu totul,cu un diametru mai mare.
      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0485.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	212,2 KB 
ID:	626625Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0486.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	172,9 KB 
ID:	626626
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1382

        Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

        Ca si in alte orase din tara,si in Timisoara se pun centrale termice la greu. Unii clienti mai exigenti ( in general femei ) doresc tevile de cupru bagate in perete. La casa merge dar la bloc e mai greu. Daca totusi clienta doreste neaparat mascate, ar fi varianta cu pat cablu aparent sau cu masaca ornamentala aparenta. Daca totusi le vrea in beton, varianta cea mai rapida ,curata si nedistructiva ramine cea cu canale taiate cu freza dar folosind teava nu mai groasa de 18, aceasta insemnind o adincime de taiere de 2,2-2,5 cm. Urmatoarea teava find de 22, deja e cam mult pt a fi incastrata in beton. Instaltorii,in general, cind li-se cere asa ceva, ii ia durerea de cap.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • bassu
          Membru Marcant
          • 25.nov.2008
          • 475

          Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

          Degeaba ai furtunul mai mare daca stutul ala de la gnf sau ce masina de taiat ai este mic. Sunt sigur ca aia au calculat debitul de aer la gas 50. Eu am gas 25 si e ok.

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1382

            Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

            Postat în original de bassu
            Degeaba ai furtunul mai mare daca stutul ala de la gnf sau ce masina de taiat ai este mic. Sunt sigur ca aia au calculat debitul de aer la gas 50. Eu am gas 25 si e ok.
            Da-mi voie sa te contrazic. Caderea de debit/presiune a aerului pe un furtun este in principal compusa din raportul sectiune/lungime. Mai intra si alte chestii in calcul dar astea 2 sunt principale.
            Chiar daca stutul e mai ingust e mai ingust pe o lungime de 3-4cm si nu pe 300-400 cm cit are un furtun pt freza de taiat caneluri in pereti sau ziduri. Si la o adica ce ma retine sa maresc diametrul stutului? E drept poate garantia in cazul unei scule noi dar in cazul uneia second, o pot optimiza cum imi doreste sufletelul.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1382

              Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

              Si mai e un aspect care am uitat sa-l specific cind am spus de duza de la furtunul aspiratorului. In general,aceasta intra in stutul sculei, nu peste ea,de unde rezulta o diferenta de diametru semnificativa intre stutul furtunului si stutul sculei. Eu folosesc varianta in care stutul furtunului imi vine peste cel al sculei pt a cistiga cit mai mult diametru posibil si implicit un debit mai mare de aer care duce la un procent mare de absorbtie al prafului.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1382

                Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                Inca un pont care poate fi interesant pt cei ce taie canale in beton de bloc ar fi ca in cazul in care intilnesc un beton f. tare din 'ala albastru-gri, sa nu taie din prima la adincimea necesara ci in 2-3 etape de adincime, mai toate frezele avind adincimea reglabila. Spun aceasta deoarece o cunostinta a inchiriat freza si aspirator, (din Leroy Merlin daca imi amintesc bine) a cumparat discuri bunicele si totusi dupa citiva metri de canal nu a mai mers, plus ca freza avea motorul incins, in apartament find cald bine. Adevarat, pare plictisitor sa mergi de 2-3 ori pe acelasi canal, dar nu omori scula si reusesti sa tai. Daca reglezi adincimea mare din prima, la beton de bloc sunt sanse sa nu reusesti. De fapt, taierile profesionale de beton nu se fac din prima la adicimea maxima ci din mai multe treceri succesive pina se ajunge la adincimea dorita.
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • bassu
                  Membru Marcant
                  • 25.nov.2008
                  • 475

                  Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                  Indiferent de ce ar fi, din pacate, tot chestiile de calitate conteaza. Azi, am vrut sa incerc si eu din nou sa ajung acolo de unde plecasem atunci cand mi-am luat freza (GNF 35CA). Adica, am folosit din nou Bosch-ul "Expert for concrete". Ce e al Cezarului e al Cezarului. Si freza merge altfel. Nu trebuie sa mai treci de trei ori pentru o bucata amarata de beton. Am folosit si cred ca voi folosi Stern-ul pe freza cealalta. Este bun dar iti trebuie rabdare. Am incercat foarte multe variante dar trebuie sa recunosc ca exista solutii si exista alternative.

                  Ma bate gandul sa-mi cumpar o Macroza. Are cca 650-700 de euro. Plus "discul" care este cca 35-45 euro. Din demonstratii, am vazut ca se descurca in porotherm ori acolo pierzi destul de mult timp. In beton, nu merge. Deci, acolo ramane tot freza. Voi ati incercat scula asta (Macroza) ?

                  Comentariu

                  • Temelye
                    Living Legend
                    • 23.apr.2014
                    • 1382

                    Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                    Postat în original de bassu

                    Ma bate gandul sa-mi cumpar o Macroza. Are cca 650-700 de euro. Plus "discul" care este cca 35-45 euro. Din demonstratii, am vazut ca se descurca in porotherm ori acolo pierzi destul de mult timp. In beton, nu merge. Deci, acolo ramane tot freza. Voi ati incercat scula asta (Macroza) ?
                    Marea problema la Macroza si altele de genul ei este principiul cutitului care are pastile de carbura (vidia) si nu puncte de diamanat ca discurile diamantate. In demonstratii arata bine deoarece cutitul e nou,muchiile find taioase. Dupa citiva metri de canal incepe sa se schimbe treaba si nu mai taie asa bine. Dupa inca niste metri nu mai taie ci mai mult rup. (cind se uzeaza suficient, asa vibreaza ca ai impresia ca iti sare in cap) Si daca taiand poroterm mai prinzi ceva beton scurs prin el ai sanse sa rupi vreun dinte de la cutit. Vb in cazul taierii in poroterm, in BCA sau tencuiala cu var si nisip merge orcum. Freza cu discuri taie tot timpul pina se gata discurile iar faptul ca ramine mijlocul nu e o problema, se da jos usor numai cu o surubelnita dreapta mai mare. Dupa parerea mea nu merita de nici o culoare frezele de canal cu cutit gen circular, cu dinti din carbura si e pacat sa dai banii si te convingi de asta pe propria piele. Eventual cineva care are o scula de acest gen, daca e sincer cred ca poate confirma ce spun. Sau, pt a nu fi pierderea atit de mare poti incerca varianta second. La un moment dat, cu ceva timp in urma vindea cineva Hilti pe principiul Macrozei cu vreo 200 euro si nu aratau prea uzate (vindea 2 buc)
                    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                    Comentariu

                    • bassu
                      Membru Marcant
                      • 25.nov.2008
                      • 475

                      Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                      Eu am vazut la lucru Macroza anul trecut si mi s-a parut fantastica. Nu am putut sa ii cer acelui muncitor sa-mi dea si mie "o tura" freza deoarece eram cu altceva pe santierul ala. De vibrat, vibreaza cand o bagi si cand treci peste rosturi. In rest, este aproape lina. Eu am freza pe acelasi principiu si am o viteza buna la BCA - cca 15 secunde pe metru liniar ceea ce este destul de bine. Dar si la BCA, cand trec prin rosturi, ma zgaltie. Dupa o oarecare uzura dintii aia se ascut asa ca asta cu tocitul nu ar fi o problema. Macroza este firma care a produs prima asa ceva si ei au si propriile cutite. Care sunt in functie de duritatea materialului cu care lucrezi. In rest, astept parerile celor care au "experimentat cu asa ceva. Oricum, din ce am constatat pana acuma , se pare ca tot freza ramane "regina" la beton.
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • Temelye
                        Living Legend
                        • 23.apr.2014
                        • 1382

                        Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                        Postat în original de bassu
                        Eu am vazut la lucru Macroza anul trecut si mi s-a parut fantastica. Nu am putut sa ii cer acelui muncitor sa-mi dea si mie "o tura" freza deoarece eram cu altceva pe santierul ala. De vibrat, vibreaza cand o bagi si cand treci peste rosturi. In rest, este aproape lina. Eu am freza pe acelasi principiu si am o viteza buna la BCA - cca 15 secunde pe metru liniar ceea ce este destul de bine. Dar si la BCA, cand trec prin rosturi, ma zgaltie. Dupa o oarecare uzura dintii aia se ascut asa ca asta cu tocitul nu ar fi o problema. Macroza este firma care a produs prima asa ceva si ei au si propriile cutite. Care sunt in functie de duritatea materialului cu care lucrezi. In rest, astept parerile celor care au "experimentat cu asa ceva. Oricum, din ce am constatat pana acuma , se pare ca tot freza ramane "regina" la beton.
                        Da, si eu vad la fel lucrurile, in cazul betonului freza cu discuri bune e regina, cum spuneti. Dar cele mai multe case se construiesc din poroterm iar ca duritate acesta e destul peste BCA, uneori chiar mai tare decit rosturile. Nu mai retin exact, darca parca dl Ovi a postat ceva legat de Macroza ca nu prea merge in poroterm. Cit despre viteza de taiere la freza pot afirma ca in cazul porotermului pot taia linistit un metru in 15 sec. Nu pot afirma in cit timp il si curat deorece depinde de cum pica taietura intre nervurile caramizii. Daca pica bine, mijlocul pica singur si chiar daca nu pica se curata usor, cu o simpla surubelnita.
                        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1382

                          Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                          Tot legat de faptul ca freza e regina in sensul ca poate taia orce, chiar si fier beton, recent am taiat citeva canale la un apartament de bloc din prefabricate si la unul din canale,foarte la suprafata era o bucata de fier,probabil ajunsa in beton din nimereala.( atasez o imagine)
                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0583.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	143,5 KB 
ID:	627297
                          Am simtit ca freza merge mai greu, m-am gindit ca am nimerit ceva pietre insiruite din acelea f dure. Dupa ce am taiat canalul,de curios am rupt cu surubelnita mijlocul sa vad ce era. De fapt era un fier cam de 6, pe care efectiv l-am despicat. Intreba cineva mai in spate pe forum de situatia in care se intilneste fier ce se intimpla,daca il taie. O freza buna cu discuri subtiri,de calitate,il taie lejer. Daca eu, fara prea mult efort,l-am despicat,de taiat e mult mai usor si rapid, logic. Asta nu inseamna sa se taie fierul de sustinere care e gros si e plasat cam pe la mijlocul placii in cazul peretilor (si la care orcum nu se ajunge cu freza) sau plasa de Buzau in cazul tavanelor. La tavane nici nu e prea recomndat de pus tub ci direct cablu cu 2-3 fire pt ca canalul sa fie cit mai superficial posibil.
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • Temelye
                            Living Legend
                            • 23.apr.2014
                            • 1382

                            Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                            Sal. Daca aveti nevoie de furtun aspirator profi, pt taiat, este o firma in Tirgu Mures, Apex se numeste, care vinde la metru( cam 35 lei/m). Micul dezavantaj ar fi ca diametrul interior e de 38mm, era mai ok macar un 40mm. Ca si calitate e cam ca cel de Bosch, pretu find la treime.
                            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1382

                              Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                              Pentru debit nestrangulat de aer ar mai fi varianta de furtun cu interior de 40, usor si flexibil, folosit la exhaustare. Micul dezavantaj al acestui tip de furtun consta in faptul ca are insertie metalica ( o spira de sirma subtire) si daca este calcat din greseala nu prea isi mai revine singur. Poate fi cumparat de la urmatoarea adresa; https://www.olx.ro/oferta/furtun-fle...-din-poliureta
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              • Temelye
                                Living Legend
                                • 23.apr.2014
                                • 1382

                                Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                                Sal. Sunt persoane pt care cele mai frumoase tevi si cabluri sunt cele care nu se vad. Desi nu ma ocup neaparat cu montatul de centrale termice, a fost nevoie la cineva care dorea neaparat totul ingropat, de varianta aparenta nici vb sa fie aceptata.( evident ,marea parte a instalatorilor propun varianta aparenta) Find beton nu a fost prea simplu dar nu de neexecutat. Ca idee pun ceva imagini si o sa mai postez cind va fi gata.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0585.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	127,5 KB 
ID:	627561Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0640.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	129,9 KB 
ID:	627562Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0683.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	155,1 KB 
ID:	627563Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0684.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	157,1 KB 
ID:	627564Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0712.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	128,5 KB 
ID:	627565
                                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                                Comentariu

                                Procesare...