Taiere canale (santuri) in beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    #31
    Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

    Multumesc de raspunsuri.
    Ma gindeam si eu ca totusi Macroza nu poate merge in beton de bloc,avind in vedere principiul de taiere al genului ei de cutit(cam ca la circular cumva),dar ma puteam insela si am intrebat avind in vedere ca aveti mai multa experienta decit mine
    Freza cu discuri ramine biruitoare in cazul blocurilor din prefabricate, Macroza e pentru BCA sau tencuieli nu f dure. Probabil cutitele pt Macroza care sa mearga in chestii ceva mai tari au si pretul mai tare. Umila mea parere e ca facind un calcul de cost pe metru taiat in varianta Macroza pretul e cam dublu daca nu triplu decit varianta freza cu discuri diamantate
    NU stiu, toate cutitele pt Macroza sunt cu pastile din carburi(vidia) sau sunt si variante cu diamant?
    Poate vorbesc prostii in sensul ca tipul de cutite pentru Macroza nu exista si cu diamant,numai cu carburi(vidia) E drept, sunt destui oameni care nefind in domeniu,vb la o bere si confunda metalul inserat cu diamant cu pastillele de carburi
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1395

      #32
      Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

      Postat în original de RaspoElectric
      Si eu tot GNF 35 am si aspirator GAS 35.
      Si sunt multumit.
      Nu folosesc freza in beton.Doar zidarie.Oricum refuz din prima lucrarile la blocuri din panouri prefabricate.
      In vremurile in care foloseam Einhel sau alte natii de masini luate de la rsui din piata,foloseam un aspirator tip exhaustor de la Argis,
      cu sac de hartie.Si-a facut treaba.
      In porotherm o folosesc doar daca e tencuit peretele.
      GNF 35 utilizeaza discuri de 150 mm.
      E relativ usoara si foarte performanta.
      Cu respect ... Ovi

      Domnul Ovi, inteleg ca va enerveaza instalatiile la blocurile din prefabricate si le refuzati. Ar fi o varianta care poate ar impaca si clientul care va solicita(si care refuzindu-l nu-i pica bine stiind ca sunteti meserias bun) si pe dumneavoastra sa nu va mincati nervii si sculele cu betonul armat de bloc(si de ce nu sa faceti niste bani poate mai usor decit in cazul unei case)
      Sa presupunem ca e vb de un apartament cu 2 camere la care costul instalatiei complete(incuzind trasee tv si internet) e sa spunem 600 (find vorba de Bucuresti) Undeva la 150 maxim 200 v-ar costa sa vina un tip care sa taie toate trasele,dozele, sa le curete si sa va dea si strapungerile iar la final sa stringa molozul in saci. Dumneavostra strict va montati ce aveti de montat,legaturi etc,fara sa va atingeti de beton. Plus ca propietarul o sa fie multumit de cum arata iar vecinii nedisperati de zgomotul de percutie
      Nu sunt in masura sa va dau sfaturi, e numai o idee
      Daca era vb de Timisoara va puteam recomanda pe cineva,dar sunt convins ca sunt si in Bucuresti
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1395

        #33
        Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC04299.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	327,0 KB 
ID:	619332Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC04342.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	296,3 KB 
ID:	619331Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC04250.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	198,9 KB 
ID:	619330Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC04263.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	360,8 KB 
ID:	619329
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1395

          #34
          Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

          Sal. Santurile sunt taiate cu o freza buna,nu stiu cit de clar se vede in imagine ca nu sunt urme de praf.

          Spor la lucru de calitate
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1395

            #35
            Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC04342.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	296,3 KB 
ID:	619336Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC04345.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	281,5 KB 
ID:	619337Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC04336.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	305,5 KB 
ID:	619335[ATTACH]86343[/ATTACH]Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC04303.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	334,8 KB 
ID:	619333
            Fișiere Atașate
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1395

              #36
              Sal. In legatura cu unele afirmatii cum ca discurile diamantate sunt cam la fel, indiferent de pret, nu sunt reale. Una e sa tai din cind in cind citiva metri de canal in beton si cu totul altceva e sa tai sute de metri lunar sau chiar saptaminal. Atunci vezi diferenta. Vezi cam cit te doare spatele,daca ai reusit sa distrugi o freza complet sau numai partea mecanica,cam cit ai taiat cu un disc si in ce ritm,cit te-ai chinuit si lista ar putea continua dar nu vreau sa devin plictisitor.
              Intr-un fel situatia poate fi comparata cu cineva care face zilnic mobila dar care lucraza cu un acu. gen Asist cu acumulatori NI_MH si altul cu un acu Makita cu acumulatori LI_ION, usor, fiabil etc. Ambii fac mobila, dar in timp o sa se vada diferenta pe multe fronturi.
              E drept, destui din cei ce taiau canale in pereti au abandonat si au trecut pe gauri de hota, e mai rentabil, mai putine complicatii, si in primul rind mai usor.Dar inca mai sunt destui,unii care au la activ kilometri buni de caneluri prin zid si ei pot spune mai bine ce inseamna pe termen lung sa tai cu discuri proaste. Nu sunt absurd, traim totusi in zona modesta a Europei, nu ne putem permite sa lucram cu discuri de top la 200 Euro/buc. dar undeva la 200 lei iei un disc bun. Poti lua si la 50 lei din piata dar diferenta se va duce pe alte fronturi

              Ma refer la un disc de 230 mm pt freza mare, discurile mai mici sunt mai ieftine

              Spre ex. un disc gen 50 lei are grosimea stratului diamantat 3,2mm iar un disc de calitate 2,6mm, sunt si altele mai subtiri dar trebuie sa tai f atent.De obicei cele f subtiri sunt pe masini de taiat fixe, cu masa. La prima vedere nu pare mare brinza, dar se simt cei 0,6mm. Mai sunt si alte diferente, poate suna ciudat dar discurile de top sunt mai silentioase. Toate aceste chestii aparent marunte puse cap la cap fac o suma care nu poate fi trecuta cu vederea,dar din cauza banilor ne mai chinuim putin asta e.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • Paulorossi
                Membru
                • 24.aug.2010
                • 272

                #37
                Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                De regula grosimea unui disc profesional de 125 mm dedicat debitarilor in beton/asfalt este de 2,2 mm.Sunt si variante la 1,6 parca la hilti dar pretul este undeva la 150-200 euro/buc.Sunt speciale pt masina de taiat,au vidia buna si e cu ventilatie.Acea diferenta de grosime creste foarte mult eficienta deoarece rezistenta la inaintare/frecare este mult mai mica si se pot face metri mai multi de santuri.Dat fiind faptul ca sunt putini care au de mult de lucru,doar ei isi permit asemenea discuri.Per total insa,daca se face un calcul in ani se castiga daca se iau discuri calitative

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1395

                  #38
                  Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                  Sal. Sunt de acord cu dumneavoastra, singura obiectie ar fi ca de fapt partea care taie nu este din vidia ci este un aliaj inserat cu diamant. Aliajul acesta in general este mai moale la discurile cu care se taie chestii dure si mai tare pentru taierea materialelor mai putin dure si abrazive(tencuieli spre ex) Normal, in functie de pret,difera si calitatea,cantitatea si dispunerea diamantului in aliaj
                  Adevarat, e valabil in cazul discurilor dedicate,discurile mai ieftine sunt cumva universale,sa impace si capra si varza
                  Orcum,exista enorm de multe modele,tipuri profile, de discuri diamantate. Au fost situatii in cazul unei lucrari f mari,firma producatoare de discuri a luat mostre din materialul ce urma a fi taiat si a facut discuri optime pentru respectiva roca, piatra,etc
                  Am mai spus, eu personal sunt fascinat de varianta taiere santuri cu freza in comparatie cu varianta sa le sparg cu rotopercutanta. Nu am pus eu coada la cireasa dar am facut tot felul de modificari la diverse freze si eu cred ca am avansat ca si fiabilitate. Santurile sparte parca ma zgiriie la ochi, cele taiate ma ung la suflet si am alt chef de lucru.Apropo, ceva mai in urma sunt postari cu detalii despre modificarile ce le-am facut(principii baza, poate e cineva mai inspirat si le mai inbunatateste)
                  Un pricipiu care l-am pus de mult in practica, de care unii au ris dar care este fiabil ar fi cazul in care este nevoie totusi de spart in beton,cel mai bine se sparge cu burghiul sds de 10 sa spunem( la o rotopercutanta mica chiar cu 8 ,la cele mai mari 10-12).Vb. de sds plus nu de max. Merge mai repede, mai usor si f important masina e mai menajata decit in cazul in care se sparge cu dalta. Adevarat, la chestii moi e mai buna dalta, burghiul se infunda,normal.
                  Spor la lucru de calitate
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • kelloo
                    Incepator
                    • 13.mai.2012
                    • 45

                    #39
                    Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton


                    si asta http://www.bti.de/shop-de/product/24...vCode=Werkzeug
                    asta se foloseste in germania mai bune decit cele de la HILTI
                    Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

                    Comentariu

                    • electricman
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2009
                      • 691

                      #40
                      Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                      Interesante.
                      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                      Comentariu

                      • kelloo
                        Incepator
                        • 13.mai.2012
                        • 45

                        #41
                        Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                        Postat în original de electricman
                        Interesante.
                        si preturi pe masura....
                        Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

                        Comentariu

                        • GeorgeTrisina
                          Membru marcant
                          • 27.sep.2012
                          • 748

                          #42
                          Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                          Cine a mai facut canale cu freza si stie sa-mi spuna cam cat dureaza sapatura pt 1 m de canal?
                          Imi trebuie asta pt calcul de manopera.
                          Multumesc!

                          Comentariu

                          • kelloo
                            Incepator
                            • 13.mai.2012
                            • 45

                            #43
                            Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                            cu slitz machine max 5 minute in beton
                            in bca sau caramida......2 minute
                            cu un flex normal cu o singura pinza cam 10 minute....
                            acum depinde si de cine e in spatele masinii de taiat........
                            Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

                            Comentariu

                            • GeorgeTrisina
                              Membru marcant
                              • 27.sep.2012
                              • 748

                              #44
                              Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                              Da, ms mult.

                              Comentariu

                              • Temelye
                                Living Legend
                                • 23.apr.2014
                                • 1395

                                #45
                                Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                                Sal. Timpul e relativ ok in sensul ca poate diferi usor daca e vb de beton de bloc sau de casa, daca e carmida arsa extrem care se apropie de beton sau din cea moale
                                Dar una peste alta acestia sunt timpi maximi, peste acestia nu e sigur, numai in cazul situatiei unei scule de taiat jalnice si a discurilor luate din piata la cel mai mic pret
                                Ce mai conteaza mult mai ales la beton este faptul ca tai vertical sau orizontal
                                La orizontal consumul de disc e sensibil mai mare(in cazul unor discuri de calitate care nu sunt ieftine chiar conteaza cit tin) iar efortul si timpul de taiere sunt mai mari decit in cazul unui sant pe verticala
                                nu prea am timp de taiat prea curind acum, dar o sa incerc la prima taiere sa cronometrez
                                Cred ca in cazul ca am discuri f bune(fara laude ieftine) in beton de bloc pe vertical tai un metru la minut iar la poroterm undeva in 30 sec. Dar asta e timp de taire efectiv, pe linga e timpul mutat icolo incoace,de intretinere, de montaj demontaj,reparatii si altele care in final probabil depasesc lejer 5 min pe metru in ansamblu si de fapt timpul pe care trebuie sa iei banii este timpul total nu cel de taiere efectiva.
                                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                                Comentariu

                                Procesare...