Taiere canale (santuri) in beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    Taiere canale (santuri) in beton

    Noi electricienii,cam stim ce inseamna o insalatie electrica ( făcută cum trebuie ma refer) la un blocurile comuniste, şi asta din punct de vedere al dificultăţii de a face canale pt tub prin beton
    Înainte ma chinuiam să sparg treseele(puneam tub nu o abuream cu firele direct in zid), zgomot de percuţie şi implicit probleme cu vecinii,auz slabit,cu timpul dureri de încheieturi la mîini,fisuri de care unii propietari îşi dădeau sema şi-mi era jenă,praf înghiţit la greu, etc.
    De ceva timp am cunoscut diverşi tipi care taie cu freză speciala şanţuri exact cît tubul,nu se fisurează nimic, nu afectează rezistenţa pereţilor, nu deranj la vecini, merge repede,curat, fără praf(ma refer la cei cu scule profi,cu aspirator special,dedicat),adîncimea canalului e constantă si se poate folosi tub fix,etc.
    Am lucrat cu mai mulţi,( ma refer in Timisoara )dar cel cu care lucrez chiar sunt multumit deoarece are scula profi de taiat santuri si de taiat locurile pt doze, nu face praf (unii mai faceau praf din neglijenta sau nu aveau scule bune),imi curata canalele si locurile de doza dupa taiere
    Practic acum sunt pe bune electrician DOMN,mai mare dragul sa pui tub in canal taiat,intra exact,nici nu mai trebuie sa-l prind, prind numai dozele. apropo de doze ,imi taie locurile mai largi ,sa am toleranţa sa nu cumva sa ma chinui si sa imi pierd timpul.
    Ca si bani e ok in sensul ca imi face partea grea de munca si din total bani de manopera ce iau de la proprietar lui îi dau cam un sfert
    Electrician domn si cu 3 sferturi din bani eu zic ca e bine.(Poate citeste pe aici si imi urca pretul )
    Acum e drept, mai sunt si electricieni mai lacomi care vor tot si se pun frate pe spart(obisnuinta a 2-a natură) si dupa vreo 20 ani au incheituri butucanoase de la vibratii,plamini betonati si multa experienta. Din pacate e cam tirziu sa incerce si alte variante
    Orcum ar fi, spor la lucru de calitate
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Răspuns la: Taiere canale( santuri,caneluri) in beton

    Echipamentul se numeste freza pentru canelat si se foloseste de ceva ani in domeniul traseelor electrice. Avantajele sunt productivitatea mare, canalele executate perfect si posibilitatea de aspirare a prafului mai eficienta. Exista si solutii cu debitare sub jet de apa pentru racire si preluare praf.
    Va rog pe viitor inainte de a deschide un subiect sa folositi si functia "Cautare" pentru ca in 80% dintre cazuri exista deja un topic in care se discuta despre acelasi lucru.
    Fișiere Atașate
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1395

      #3
      Răspuns la: Taiere canale( santuri,caneluri) in beton

      Scuze, o sa fiu mai atent. Cit despre freza din imagine e varianta hoby. tipul ce ma ajuta cu taiatul are ceva deosebit.nici nu am vazut la noi de vinzare. De fapt ce e important ca taie curat si bine. Spor la lucru de calitate
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #4
        Răspuns la: Taiere canale( santuri,caneluri) in beton

        Postat în original de Temelye
        [...] tipul ce ma ajuta cu taiatul are ceva deosebit. nici nu am vazut la noi de vinzare. [...]
        N-ați putea posta cîteva poze relevante?
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Răspuns la: Taiere canale( santuri,caneluri) in beton

          Este o poza luata la intamplare dupa net. Asteptam sa vedem scula profi de care povestiti.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            #6
            Răspuns la: Taiere canale( santuri,caneluri) in beton

            Postat în original de Consultant electrice
            ... Asteptam sa vedem scula profi de care povestiti.
            Cred ca este strict secret
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1395

              #7
              Răspuns la: Taiere canale( santuri,caneluri) in beton

              Avind in vedere ca sunt in relatii bune cu baiatul ce-mi taie, daca i-as face o poza la masinarie(care e si modificata de el pt optimizare si din ce stiu a bagat ceva bani si timp in ea) si as pun-o pe net mai mult ca sigur relatiile ar avea mult de suferit daca ar afla.Cu ce pot ajut dar in situatia asta imi pare rau nu ma pot risca
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • raducu_ilie
                Living Legend
                • 10.apr.2008
                • 1043

                #8
                Răspuns la: Taiere canale( santuri,caneluri) in beton

                Personal, folosesc Phiolent si GNF 35CA in combinatie cu aspiratoare GAS 25. Fara "optimizare" merg fara probleme. Pentru BCA folosesc ST-67 de la Impex. Cuvintele in privinta ei sunt de prisos. https://www.youtube.com/watch?v=oT5bCG8u3G8 Din pacate merge doar in BCA. In porotherm e mai greu. Candva ma batea gandul sa imi cumpar Macroza. Nu am gasit inca distribuitori la noi in tara. Dac stie cumva cineva de existenta unui distribuitor pentru EZ-50 la noi in tara ar fi util. ( https://www.youtube.com/watch?v=B4LHKT7zfks )
                Sanatate maxima si efort minim!

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Răspuns la: Taiere canale( santuri,caneluri) in beton

                  @ Temelye puteti vedea modelul si sa adaugati o poza dupa internet nu una reala cu masinaria cu pricina daca este atat de secret si exclusivist aparatul.
                  @raducu - mai mare dragul sa lucrezi cu astfel de scule.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    #10
                    Răspuns la: Taiere canale( santuri,caneluri) in beton

                    Postat în original de raducu_ilie
                    Personal, folosesc Phiolent si GNF 35CA in combinatie cu aspiratoare GAS 25. Fara "optimizare" merg fara probleme. Pentru BCA folosesc ST-67 de la Impex. Cuvintele in privinta ei sunt de prisos. https://www.youtube.com/watch?v=oT5bCG8u3G8 Din pacate merge doar in BCA. In porotherm e mai greu. Candva ma batea gandul sa imi cumpar Macroza. Nu am gasit inca distribuitori la noi in tara. Dac stie cumva cineva de existenta unui distribuitor pentru EZ-50 la noi in tara ar fi util. ( https://www.youtube.com/watch?v=B4LHKT7zfks )
                    Ce se poate folosi la beton armat, unde exista si posibilitatea intalnirii armaturilor metalice pe traseu ( lasand la o parte faptul ca acestea nu ar trebui taiate)?
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1043

                      #11
                      Răspuns la: Taiere canale( santuri,caneluri) in beton

                      @ Cherubino : GNF 35CA sau Phiolent in functie de bugetul fiecarui electrician.Consumul de discuri este destul de mare dar e mai rapida operatia decat cea prin dalturie sau gaurire. Personal, tai cu o adancime mai mica pana ajung la armaturile respective, le tai cu polidiscul si apoi continui cu freza. Cat despre taierea sau netaierea acelor armaturi discutiile sunt inca "in ceata". Unii arhitecti cu care am lucrat au spus ca indepartarea unei bucati de plasa nu afecteaza rezistenta pe cand ceilalti arunca agheazma asupra electricienilor care doar s-ar gandi sa faca asa ceva. Alternativa este data de instaltiile aplicate dar acestea sunt inca greu "inghitite" de clientii casnici. O alta controversa este cea legata de gaurirea grinzilor de beton. Unii spun ca daca dai o gaura far sa strici armatura metalica la partea superioara a grinzii nu afcetezi nimica altii sustin ca e ca la peretii armati: nu trebuie atins nimica. Sper ca cineva a elucideze probleme intr-i zi cu argumente solide.
                      Scuze daca am luat-o pe aratura!

                      @ Consultant electrice - aveti dreptate! M-am gandit ca daca doar asta stiu sa fac macar sa-mi usurez munca. Este pacat ca nu toata lumea gandeste la fel. Multi dintre colegii electricieni vad in freza un moft la fel ca si folosirea sigurantelor automate intr-un tablou.
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • Temelye
                        Living Legend
                        • 23.apr.2014
                        • 1395

                        #12
                        Răspuns la: Taiere canale( santuri,caneluri) in beton

                        Din cite stiu, intradevar la blocuri nu e indicat sa tai pe tavan deoarece armatura (plasa de Buzau)e relativ la suprafata. In cazul peretilor, in general armatura e mai adinca si nu se ajunge la ea tăind normal (cam 2,5cm adincime) Din ce am vazut, discurile diamntate de calitate nu au o problema în a tăia metal (otel,armatura) Makita are o gama f. faina de discuri,cu diamant de calitate, mult si ordonat simetric dar pretul e cam mare pt. nivelul de bani de la noi.
                        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          #13
                          Răspuns la: Taiere canale( santuri,caneluri) in beton

                          @raducu_ilie
                          Multumesc pentru lamurire. In cazul meu cred ca o sa mai treaca ceva vreme pana cand o sa ma dotez cu asa ceva, avand in vedere volumul "imens" de lucrari pe care-l am. Deocamdata sunt nevoit sa raman la solutiile "clasice".
                          In privinta taierii armaturilor, aveti perfecta dreptate, situatia este extrem de "cetoasa". Ca sa fiu sincer, de fiecare data cand am avut astfel de lucrari la pereti din beton armat, am fost nevoit sa tai armaturile pe traseele canalelor, pentru ca nu aveam alta solutie. Ce n-am taiat insa niciodata si nici n-o voi face sunt armaturile de la tavane. Acolo am ales intotdeauna solutia (extrem de grea si urata) de a sapa in spatele fiecarei armaturi intalnite pentru a face loc tubului. Nu va mai spun cat de greu este sa bagi copexul prin spatele atator armaturi.
                          Sincer nu cred ca structura de rezistenta este afectata de cateva santuri mici executate in peretii verticali. Ma gandesc ca cei care au proiectat aceste structuri s-au gandit si la posibilitatea executarii acestor operatiuni ulterioare si au supradimensionat rezistenta peretilor, a stalpilor si grinzilor de rezistenta.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1688

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale( santuri,caneluri) in beton

                            Postat în original de Temelye
                            Din cite stiu, intradevar la blocuri nu e indicat sa tai pe tavan deoarece armatura (plasa de Buzau)e relativ la suprafata. In cazul peretilor, in general armatura e mai adinca si nu se ajunge la ea tăind normal (cam 2,5cm adincime).
                            Nu neaparat. Am intalnit situatii in care, la aceeasi camera a unui apartament, un perete avea armaturile la un cm de exterior, fiind nevoit sa le tai pe toate pe traseul tubului, in timp ce la peretele adiacent n-am gasit nicio armatura, acestea fiind plasate mai in adancime, iar executia slitului a mers "ca unsa".
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1395

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale( santuri,caneluri) in beton

                              Cu ceva ani in urma am trecut cu tuburile printr-o grinda iar a doua zi a trecut proiectantul pe acolo si i-a spus proprietarului ca la primul cutremur o sa pice casa. Am avut parte de un scandal pe cinste si de atunci nu mai trec prin grinzi, urc prin planseu la 45 grade pe linga grinda apoi pe deasupra grinzii putin si apoi cobor din nou la 45 prin planseu. Asta in cazul in cazul tuburilor prinse pe planseu(tavan) ulterior find mascate de tavanul final din rigips. Daca se tencuie planseul merg prin pereti sau prin sapa de la etaj. Spor la lucru de calitate
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              Procesare...