Taiere canale (santuri) in beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • intransingentul
    Living Legend
    • 26.iul.2012
    • 1008

    Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

    Postat în original de fanero
    Ar mai fi de clarificat cateva aspecte:
    Prizele pot fi montate sub tencuiala?
    Gaurile pentru dozele de legatura afecteaza structura de rezistenta?
    Prizele pot fi montate sub tencuiala,dar sa nu intrati in partea acea de beton a zidului mai mult de 1,5 cm.
    Gaurile pt doze trebuiesc pozitionate in asa fel incat sa nu afectati armatura peretelui in nici un fel.
    Cam greu.
    Totusi posibil,daca luati in considerare placarea cu faianta, si mai ales alegerea dozelor de legatura.
    De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

      Postat în original de mbostangiu
      .......
      - ce se intampla daca apare umezeala sau apa
      - ce se intampla daca se zgarie superficial peretele in zona cu banda respectiva
      - cum reactioneaza banda la suprasarcina sau scurtcircuit
      - cum reactioneaza gletul daca se incalzeste banda
      - cum arata peretele reparat ca in clipurile de pe youtube
      - ce se intampla cand zugravesti
      .....
      Dilemele tale sint lipsite de legatura cu subiectul sau au explicatia in video .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • mbostangiu
        Membru marcant
        • 31.dec.2011
        • 595

        Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

        Postat în original de Mircea G
        Dilemele tale sint lipsite de legatura cu subiectul sau au explicatia in video .
        Nu am nici o dilema. Sunt certitudini exprimate astfel incat sa va dati seama ca produsul respectiv are o aplicabilitate foarte redusa. In continuare nici nu vreau sa ma gandesc ce va rezulta dupa ce intervine in ecuatia asta si implacabilul Dorel.
        “Quality means doing it right when no one is looking.”

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

          Asa este , putind face circuite de 3x2,5 iti dai seama ce aplicabilitate redusa are !>
          Am inteles , nu este pt tine . Pt tine avem in poza .
          Fișiere Atașate
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • mbostangiu
            Membru marcant
            • 31.dec.2011
            • 595

            Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

            Putem continua discutia daca doriti, insa cu ceva argumente tehnic. Ma retrag daca discutia devine "la misto" pentru ca deviem de la subiect.
            “Quality means doing it right when no one is looking.”

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1387

              Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

              Nu sunt prea batrin dar am vazut destule probleme create de panglica cu aluminiu numita inteng, utilizata din plin de comunisti, din motive de economie, in special la blocurile din prefabricate. Ca electrician as fi in avantaj sa laud intengul dar ca om as fi nitelus trombonist. Asa ca pe bune, daca mi-as face casa, nu as baga inteng, chiar daca tipurile actuale sunt de cupru si sunt superioare calitativ variantei comuniste din aluminiu. ( firul din mijloc, pamintarea, era totusi din cupru)
              Ultima editare de Temelye; 30.dec.2017, 23:58.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • fanero
                Living Legend
                • 02.aug.2008
                • 2107

                Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                Multumesc tuturor pentru pareri/sfaturi/sugestii si solutii tehnice.

                Ca sa nu afectez structura de rezistenta a blocului si sa evit taierea de santuri in beton voi folosi cablu YDYP 3X2.5 sau INTENC 3x2,5.
                Prizele vor fi montate sub tencuiala.
                Trecerea de la un perete la altul va fi facuta pe sub gresie.

                Renovarea bucatariei va incepe in aprilie 2018.
                Voi pune foto cu extinderea instalatiei electrice.

                In rest numai de bine

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                  Postat în original de Mircea G
                  Dilemele tale sint lipsite de legatura cu subiectul sau au explicatia in video .
                  Nu, nu au explicații. Cel puțin nu problemele ridicate de colegul mbostangiu. Ce am văzut și eu acolo e o inovație care pare interesantă la prima vizionare (de fapt nici nu e prima vizionare pentru mine, că am mai văzut filmulețul cu mai mult de un an în urmă), dar care ridică, într-adevăr, niște semne de întrebare. Și prima mare suspiciune pe care o am eu este legată chiar de modul „nefericit” în care a fost realizat clipul. Adică tragem un circuit dintr-o priză ca să alimentăm un corp de iluminat fix? Amestecăm un circuit de iluminat cu unul de prize și, pe deasupra, nici nu comandăm corpul de iluminat printr-un întrerupător? Sunt de părere că un producător serios de astfel de inovații n-ar permite o exemplificare atât de neglijentă a utilizării produsului său, exemplificare ce induce foarte ușor ideea de neseriozitate.
                  Și mă mai frământă o dilemă: la o casă cu necesități moderne de consum a energiei electrice (necesități care impun realizarea de circuite separate pentru mașini de spălat, aere condiționate, cuptoare sau plite electrice, ș.a.m.d.), unde ar încăpea pe pereți câte o bandă dintr-aia pentru fiecare circuit? Și dacă pe peretele respectiv, a cărui suprafață ar fi ocupată în proporție de 80% de acele benzi, trebuie montate niște corpuri de mobilier suspendate, ce ne facem?
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                    Eu o vad ca pe o solutie salvatoare in anumite cazuri, nu ca pe o solutie completa pentru o instalatie electrica. Daca alimentam un lampadar din priza aceea tot cam asta era. Exemplificarea lasa de dorit, chiar daca sa zicem acolo am putea monta un intreruptor care sa fie actionat cu telecomanda radio, sau sa fie o lumina de veghe cu senzor de crepuscul. Trebuie sa fim de acord insa ca o astfel de solutie te poate scuti de deranj pentru lumini decorative intr-un local sa zicem unde nu au fost gandite de la inceput anumite corpuri de iluminat sau poate am fost obligati de legislatie sa montam niste lampi de urgenta cu acumulator dar nu mai dorim sa spargem pereti.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                      Pentru lămpi destinate iluminatului de urgență nici vorbă să se poată utiliza această inovație. Acolo trebuie cabluri rezistente la foc introduse în tubulatură metalică sau din plastic ignifugat, cu emisii reduse de halogeni.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                        Sigur toate semnele cu "Exit" asa sunt alimentate...cred ca m-ati inteles perfect la ce fel de situatii faceam referire. Lampile respective daca sunt cu acumulatori nu mai au nevoie de alimentare daca incendiul se manifesta deja si sa zicem ca intrerupe alimentarea, iar daca exista deja foc care sa afecteze peretii si implicit panglica asta...nu cred ca mai are cine sa vada lampile chiar daca ar ramane aprinse.
                        Ultima editare de Consultant electrice; 04.ian.2018, 01:41.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • mbostangiu
                          Membru marcant
                          • 31.dec.2011
                          • 595

                          Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                          As vrea sa mentionez cateva lucruri.
                          1. In mod normal (si ma gandesc ca aici ar trebui macar sa incurajam un curs normal al lucrurilor), o instalatie electrica se executa cu respectarea unui proiect. As vrea sa cunosc electricianul autorizat care propune aceasta solutie in proiectul respectiv.
                          2. Cazurile in care are aplicabilitate banda in discutie pot fi rezolvate corect, sigur si poate chiar mai ieftin cu solutii clasice, iar lampadarul este o solutie perfecta pentru ca nu mai ai nevoie de proiect, electrician, zugraveli, dezbateri pe forum sau altele.
                          3. Avand in vedere punctual faptul ca aceasta dezbatere vine din "zona de gaz", marturisesc ca sunt invidios pe aceasta zona pentru ca este mai strict reglementata.
                          Aici nu prea apar extinderi sau modificari de instalatii facute "la zugraveala" sau la "rearanjarea mobilierului", aici daca am dat intr-o dimineata telefon la Distrigaz ca mirosea a gaz pe scara, am fost placut impresionat ca in 5 minute era echipa acolo insa ulterior m-au " binecuvantat" vecinii cateva saptamani pentru ca a fost oprit gazul toata ziua respectiva, pana cand s-au verificat (contra cost evident) instalatiile din toate apartamentele.
                          De ce ne permitem sa ne "bagam la curent" asa usor?, eu zic ca nu este suficient de strict reglementat domeniul, vedem pe youtube un filmulet si ne spunem in sinea noastra ca se poate si este evident ca nu intotdeauna suntem pregatiti sa judecam corect si in cunostinta de cauza ... ramane la final "Dumnezeu cu mila" ca marketingul ne-a spalat creierul, farmacii si carciumi sunt slava Domnului astfel incat putem fi zen acasa in timp ce vecinul de jos, nea Ilie zugrav de meserie, extinde instalatia electrica.
                          Iata cateva ratiuni pentru care eu sunt contra in aceasta chestiune, zica lumea ori si ce.
                          “Quality means doing it right when no one is looking.”

                          Comentariu

                          • Temelye
                            Living Legend
                            • 23.apr.2014
                            • 1387

                            Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                            Pt cei interesati, joi la Lidl apare in oferta freza canal f.ieftina.
                            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1387

                              Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                              Hristos a inviat! A tăiat cineva canale in beton de bloc din prefabricate cu discuri diamantate Berner? Am vb cu cineva care spunea ca si-a schimbat instalatia electrica si a fost uimit ce usor taiau meseriasii canalele cu freza. S-a uitat si a vazut ca foloseau discuri Berner. Mai multe amanunte nu stia.
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              • Temelye
                                Living Legend
                                • 23.apr.2014
                                • 1387

                                Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                                Graba strica treaba. Am taiat ceva canale in graba si am cam fortat iar rezultatul e acesta Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20180428-WA0004.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	331,7 KB 
ID:	629952
                                Partea pozitiva e ca find freza imbracata complet nu am apatit nimic. Oare cum era daca taiam "romaneste" adica cu un flex (si sa mai fi fost si fara aparatoare? )
                                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                                Comentariu

                                Procesare...