Taiere canale (santuri) in beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1382

    Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

    Alt aspect important sunt discurile diamantate. Dintre cele ieftine, de departe cele mai bune sunt Jianningurile. Daca le gasiti in zona dvs, luati-le si va garantez ca veti vedea ca sunt altceva comparativ cu restul care se situeaza la pret comparabil.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • V0L0
      Incepator
      • 12.mar.2017
      • 3

      Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

      Jianning nu am vazut pe la noi inca dar momentan am cele 2 discuri cu care a venit freza si odata cu ea am luat inca 4 discuri turbo tot de la Parkside , a fost un fel de promotie , vre-o 16 lei setul. Sper sa imi ajunga pt pentru vre-o 18-20 m de canal in tencuiala cat am masurat eu pentru bucatarie.
      Intre timp m-am mai gandit putin si daca tot fac o investitie intr-un aspirator, atunci sa cumpar un Karcher WD3 la 270 de lei acum in Dedeman . Am vazut ca doar acea priza pt unelte nu o are fata de Karcher WD3-P dar care este pe la 420 lei . M-am gandit ca daca dau 160 pe cel de la Paxton si se arde voi fi nevoit ori sa imi iau alt aspirator ori sa inghit praf dupa aia . Cel putin WD3 am citit ca este testat si rezista , plus ca in viitor il voi putea folosi in miniatelierul meu sau prin curte. Asa ca pt 110 lei diferenta inclin spre Karcher WD3 .
      Ultima editare de V0L0; 25.mar.2017, 23:31.

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1382

        Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

        Da, nu se pune problema sa nu tina 6 discuri 20m de canal, chestia e daca vor taia, mai ales daca tencuiala e tare. Alt aspect al discurilor Parkside in afara calitatii f.slabe este dimensiunea, freza find pt 125, iar ce ati luat dvs ma gindesc ca sunt 115mm, in final diferenta find o adincime de canal mica dar nu e drama, mai rectificati pe fundul canalului cu un burghiu sds de 12 sau 14 bagat in rotoperctanta pusa pe percutie nu pe gaurire cum ar putea intelege cineva.Cit despre Karcher, e net superior Paxtonului, merita diferenta de cost.
        Ultima editare de Temelye; 26.mar.2017, 00:29.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1382

          Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

          Zilele trecute am facut la cineva instalatia electrica si proprietarul vazind cit de curat si elegant se taie canalele si locurile de doza, m-a rugat sa ii tai contra-cost masaca din baie, pe care vroia sa o sparga. Era constient ca find din beton armat nu se va sparge chiar usor si find un tip simtit, evita din tot ce se poate sa isi puna vecinii in cap din cauza zgomotului. Am masurat grosimea si findca se incadra in discul ce il aveam pe freza mare si care era cam uzat, i-am facut un pret bun. Faza tare e ca m-am intepat singurla evaluare deoarece nu am desfacut capacul metalic care se vede sus in iamagini, sau pe cel de jos ci am masurat cu ruleta prin gaura prin care iesea fosta teava de la toaleta. Culmea, tocmai acolo era cea mai subtire tencuiala, cam 0,5 cm, in rest find intre 2,5-3cm, cit sa nu ajung sa tai armatura care era situata inspre partea interioara a placii din care era turnata masca. Dupa ce am taiat si am incercat sa scot placile mi-am dat seama de ce nu ies. Am incercat sa dau jos tencuiala,era tare si prinsa bine. Asa ca in loc sa rezolv rapid si elagant, am muncit triplu, am facut ceva mizerie si a durat timp cel putin dublu, trebuind totusi sa dau jos tencuiala ca sa imi ajunga discul sa taie armaturile.Evident, costul a ramas la fel, vina era a mea. Concuzia, verificati bine inainte de a spune un pret.
          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0886.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	125,2 KB 
ID:	628140 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0887.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	127,0 KB 
ID:	628141
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1687

            Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

            Temelye,
            Zilele trecute m-am gandit la tine si la sculele tale de taiat canale. Imi ziceam "ce bine ar fi daca s-ar gasi si la mine in zona un astfel de meserias", in conditiile in care eu am fost nevoit sa refuz o lucrare de refacere a instalatiei electrice la un apartament cu 4 camere. Motivul a foat acela ca, din cauza unor probleme de sanatate la coloana lombara, eu nu mai pot sa fac slituri in pereti cu rotopercutorul iar cei 2-3 amici care ma ajuta in astfel de situatii n-au fost disponibili. Ce bine era daca as fi avut posibilitatea sa chem pe cineva ca tine sa-mi faca sliturile cu freza.
            Acum o sa anticipez o posibila intrebare a ta, "de ce nu-ti cumperi echipamentele si sa le manevreze amicii care te ajuta de obicei"? Raspunsu e simplu: la cat de "multe" lucrari de acest gen am, nu este rentabila investitia. Dar ar fi rentabil sa inchiriez scula cu tot cu meserias, daca i-as gasi in apropiere.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1382

              Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

              Postat în original de Cherubino
              Temelye,
              Zilele trecute m-am gandit la tine si la sculele tale de taiat canale. Imi ziceam "ce bine ar fi daca s-ar gasi si la mine in zona un astfel de meserias", in conditiile in care eu am fost nevoit sa refuz o lucrare de refacere a instalatiei electrice la un apartament cu 4 camere. Motivul a foat acela ca, din cauza unor probleme de sanatate la coloana lombara, eu nu mai pot sa fac slituri in pereti cu rotopercutorul iar cei 2-3 amici care ma ajuta in astfel de situatii n-au fost disponibili. Ce bine era daca as fi avut posibilitatea sa chem pe cineva ca tine sa-mi faca sliturile cu freza.
              Acum o sa anticipez o posibila intrebare a ta, "de ce nu-ti cumperi echipamentele si sa le manevreze amicii care te ajuta de obicei"? Raspunsu e simplu: la cat de "multe" lucrari de acest gen am, nu este rentabila investitia. Dar ar fi rentabil sa inchiriez scula cu tot cu meserias, daca i-as gasi in apropiere.
              Inteleg perfect. Totusi, trebuie sa fie prin zona vreun electrician care sa aiba scule si sa fie dispus sa taie canalele si locurile de doza la un pret rezonabil. Ca sa vina cineva din alt oras, de la distanta mai maricica, nu iti e rentabil nici tie nici lui, varianta optima e cineva daca nu din oras, macar din apropiere. Sucess!
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1687

                Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                Postat în original de Temelye
                Sucess!
                Multumesc, asemenea si tie.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1382

                  Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                  Sunt si firme care taie beton dar in mediul industrial, dar nu taie canale in mediul casnic, nu li -se merita, si ca sa le fie rentabil, pretul ar fi prea mare pentru o lucrare normala. Nu mai tin minte exact pretul, dar in Bucuresti erau ceva firme care taiau si canale. A fost si in Timisoara o firma dar au scos taiatul de canale din activitate. Orcum, daca ai timp sa cauti pe net, iti poti face o idee mai concreta decit mine.
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1687

                    Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                    N-are rost sa caut pe net, stiu sigur ca in zona mea (cel putin deocamdata) nu se ocupa nimeni cu taiatul canalelor in pereti cu freza. Am vorbit si cu 2 cunostinte care sunt in domeniu. Primul dintre ei, un inginer de la o firma autorizata ANRE, mi-a spus ca ei nu sparg pereti la lucrarile de inlocuire a instalatiilor electrice vechi, ci introduc instalatiile noi in compartimentari de gipscarton. Daca beneficiarul nu este de acord cu acest tip de proiect, atunci se refuza lucrarea (intr-un fel sunt de acord cu acest tip de abordare, avand in vedere ca, daca e sa respectam strict normativul, in planseele din beton armat este strict interzisa practicarea oricarui fel de canale fara acordul proiectantului sau macar a unui structurist). Prin urmare, o astfel de freza este o investitie inutila pentru ei. Tot de la respectivul inginer stiu si faptul ca nici celelalte firme autorizate din zona (sunt doar vreo cateva) nu au in dotare freze pentru canale.
                    Al doilea cunoscut, electrician autorizat ANRE organizat juridic ca PFA, mi-a spus ca nici el nu are asa ceva, intrucat si el refuza din start lucrarile de acest gen la constructiile din plansee prefabricate din beton armat iar la alte tipuri de zidarie apeleaza pentru slituri la ajutorul unor cunoscuti care au lucrat in mina si care, prin urmare, sunt "cu toti muschii la purtator".
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • spyros
                      Incepator
                      • 12.mar.2011
                      • 9

                      Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                      @ TEMELYE cat ai cerut ptr taiat acea nisa, daca nu i secret si eventual poti sa mi spui cat iei ptr taiat canale ptr tuburi de 18 20 , doar taiat ,poti si prin pm.
                      Multumesc

                      Comentariu

                      • spyros
                        Incepator
                        • 12.mar.2011
                        • 9

                        Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                        @ TEMELYE cat ai cerut ptr taiat acea nisa, daca nu i secret si eventual poti sa mi spui cat iei ptr taiat canale ptr tuburi de 18 20 , doar taiat ,poti si prin pm.
                        Multumesc

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1382

                          Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                          @ Cherubino Da in plansee ( tavane) nu e ok de taiat canale nici cu freza nici sparte cy rotopercutanta. In peretu e cu totul alceva, nu e o problema.
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1687

                            Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                            Legal nu este voie nici la pereți, pentru că în cazul panourilor prefabricate din beton armat întregul panou este considerat structură de rezistență. Acuma în practică nu-i atât de tragic...
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1382

                              Postat în original de spyros
                              @ TEMELYE cat ai cerut ptr taiat acea nisa, daca nu i secret si eventual poti sa mi spui cat iei ptr taiat canale ptr tuburi de 18 20 , doar taiat ,poti si prin pm.
                              Multumesc
                              pretul real tine de mai multe variabile, spre ex. daca pune rigips pe tavane si synt numai coboriri e una iar daca sunt si trasee orizontale e alta. Ca sa fiu etic, o sa va dau mai multe amanunte pe pm.

                              Postat în original de Cherubino
                              Legal nu este voie nici la pereți, pentru că în cazul panourilor prefabricate din beton armat întregul panou este considerat structură de rezistență. Acuma în practică nu-i atât de tragic...
                              Da, teoretic nu trebuie atins nimic practic un canal pt tub de 16 nu cred ca afecteaza in vreun fel un perete. Un tavan da, no coment.
                              Ultima editare de Consultant electrice; 19.apr.2017, 17:57.
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              • spyros
                                Incepator
                                • 12.mar.2011
                                • 9

                                Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                                Multumesc de info .
                                Sarbatori fericite tuturor.

                                Comentariu

                                Procesare...