Curatare tevi scurgere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2342

    Curatare tevi scurgere

    Cum, cu ce se curata tevile de scurgere de acele depuneri ?
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Curatare tevi scurgere

    Cu jet cu presiune merge cel mai bine ; eu asa am facut la teava de la bucatarie dupa ce am demontat sifonul de la chiuveta . Inainte puneam ceva solutii din comert dar se duceau pe apa sambetei fara nici un rezultat .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1551

      #3
      Răspuns la: Curatare tevi scurgere

      Cu apa calda si pe cat posibil cu ceva presiune. Depunerile sunt cauzate pe de o parte de rugozitatea interioara cat si de deversarea solidelor in apa uzata. De regula nu trebuie sa evacuati solide ci sa le opriti la nivel de sita scurgere chiuveta/lavoar.

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2342

        #4
        Răspuns la: Curatare tevi scurgere

        Sita se foloseste, se formeaza o pasta gri-negricioasa de pana la 2-3 mm pe teava

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1551

          #5
          Răspuns la: Curatare tevi scurgere

          Din ce material sunt tevile si ce regim de folosire au?

          Comentariu

          • provilla
            Membru Marcant
            • 23.mar.2010
            • 682

            #6
            Răspuns la: Curatare tevi scurgere

            soda caustica fulgi la 5 ron kg dizolvata in apa , cu 2-3 kg rezolvi toata casa , depunetle sunt de la grasimi si grasimile se dizolva foarte bine cu soda caustica .
            toarna lichidul rezultat din dizolvarea sodei , care atunci cand o dizolvi , incearca sa ramana cat mai concentrata solutia ( putina apa ) ....... lasa cateva ore sa dizolve soda grasimile , da drumul la robinet pentru cateva minute sa se spele instalatia ......
            Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2342

              #7
              Răspuns la: Curatare tevi scurgere

              Tevile sunt ...nu stiu exact ce material ...cumparate de la magazinul de specialitate . Adica sunt, cred, din plastic, polietilena, sunt gri, la culoare si au diametrul de 50 mm, iar lungimea nu depaseste 1 m. Am 3 tevi, una la bucatarie, la baie si o mai pun si pe cea de scurgere de la dus. A si mai este si cea de la sifonul de pardoseala, ce ramane cateodata fara apa nu stiu de ce...cred ca se formeaza un anumit vacuum, cu toate ca am aerisire la capat de coloana (exclus evaporarea).Am teava de 110 de la un capat la altul, iar aceste trei- patru de 50 mm sunt dispuse pe o lungime de 2,5ml (perete comun baie-bucatarie).Dupa 4 m (ma refer la teava de 110) este un cot la 90 de grade , facut din doua coturi de 45 grade, apoi urmeaza 30 m (un canal la mijloc) pana la canalul de la poarta. Dupa o interventie la vasul de wc am observat ca teava de 110 este curata, spre deosebire de cele de 50 mm.
              Acum, intreb cum isi face acea solutie pe baza de soda caustica efectul...din trecere, sau cum ? Sau fiind mai groasa se prelinge, mai mult, pe peretii tevilor ?!

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                #8
                Răspuns la: Curatare tevi scurgere

                Probabil ca ti trebuie vreo 50 L de soda sa tot curga ca sa mature mizeria
                Cel mai bine , schimbati tevile direct ( daca puteti ) nu costa un capat de lume cred ca e mai ieftin decat procedeul cu soda sau alte minunatii .

                P.S. tuburile flexibile de la chiuvete baie/ bucatarie eu le schimb cu totul dupa 1 an ( ca mi si scarba sa le curat ) , la 11 lei cat e unul chiar nu e o problema.
                Ultima editare de coby; 22.iun.2014, 23:07.
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2342

                  #9
                  Răspuns la: Curatare tevi scurgere

                  Pai, nu este vorba de sifon , sau tuburi flexibile , ci de tevile de 50 ce sunt in perete si coboara la teava de 110. Ramane varianta, propusa de tine , cu jet de apa. Am sa adaptez un manson din cauciuc, sa nu stropesc prin casa la stutul cu apa sub presiune !

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    #10
                    Răspuns la: Curatare tevi scurgere

                    Atunci spor la curatat ! Asteptam totusi o parere la final de operatiune
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • mx81
                      Membru Marcant
                      • 21.ian.2006
                      • 322

                      #11
                      Răspuns la: Curatare tevi scurgere

                      Exista accesoriu la pompele de inalta presiune (Karcher , dar merge si alte pompe ) special pentru spalat / desfundat tevi . Pompele se gasesc in comert (pentru spalat auto sau prin curte ) accesoriu ceva mai greu pe la magazinele de bricolaj si cam la pretul pompei .

                      Comentariu

                      Procesare...