Mucegai parchet laminat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ciris
    Incepator
    • 25.iun.2007
    • 14

    Mucegai parchet laminat

    Anul trecut am decis sa renovam apartamentul. Dand la o parte vechiul parchet (apartament comunist) dupa cum se observa in pozele 180000, respectiv 180010, mesterul a decis sa nu le scoata ci sa toarne sapa semiumeda peste desi ii propusesem autonivelanta. Cei de la parchet au venit si au inspectat calitatea sapei la insistentele mele (stiind cum arata) si desi au zis ca e nevoie sa se astupe gaurile si denivelarile (in acest dormitor aveam o gaura de 7 cm pe care in prealabil am astupat-o cu adeziv de gresie si faianta, am mai facut reparatii cu adeziv dupa cum se vede in poza DSCF2471 iar diferente de nivel se observa in poza DSCF2472.JPG) au montat totusi parchetul de 12,3 mm (click simplu) pe un suport de placi verzi de 6 mm). Cu timpul in zona geamului poza IMG_20131227_121328 placile au inceput sa se "deplaseze" vizibil . Oricum cand calcam pe placi se simtea ca se lasau la imbinarea pe latime (tind sa cred ca are sistemul de imbinare doar pe lungime). E de prisos sa zic ca cei de la parchet dau vine pe sapa (inclusiv mester) iar respectivul imi zice ca parchetul nu e bun ca trebuia sa mi-l monteze cu adeziv.
    In fine, dupa cateva luni vazand ca se mareste distanta intre placi am decis sa scot parchetul si atunci am observat ca incepuse sa se depuna mucega in zona geamului (in poza MG_20131227_121328 am marcat cu rosu zona erau placile atacate de mucegai). Mentionez ca in camera tavanul este fals si izolat cu vata (deasupra am un fel de uscatorie, unde mai tot timpul ar fi geamul deschis) . Am un perete pe lungime comun cu bucataria vecinei, un perete pe latime comun cu casa scarii (izolat prin placare directa cu rigips) si perete cu geamul este neizolat. Camera a fost aerisita in continuu. In pozele cu parchetul plin de mucegai se observa ca acesta nu este umflat si cand am sters o placa se vede ca inca poate fi folosita (parere mea). Mucegaiul se observa doar pe parchet nu perete sau sapa.
    Cu aceasta ocazie am turnat si o sapa autonivelanta in strat subtire. Al doilea mester, cel care a turnat-o cu ajutorul unui dreptar de 1,5 m, mi-a zis ca a incercat sa pastreze nivelul camerei si a astupat gaurile.
    Acum intrebarile mele sunt:
    - sapa este obtinuta bine si turnata corect, avand in vedere acele diferente de culoare (poza este facuta dupa 3 zile timp in care camera a fost aerisita permanent)si de nivel (poza DSCF2477- e o diferenta de aproximativ 4 mm) se va vedea o diferenta cand o remontam parchetul?
    - cu ce pot sa sterg placile de parchet ca sa nu mai apara mucegaiul sau alte solutii mai am ca sa nu ma trezesc peste cateva luni ca apare din nou?
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de ciris; 27.apr.2014, 22:07.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Răspuns la: Mucegai parchet laminat

    Cat timp s-a lasat la sucat noua sapa, inainte de a se monta parchetul?
    Faptul ca placile se lasau la imbinari inseamna ca stratul suport pe care era montat parchetul laminat, sapa, nu era suficient de plana.
    Parchetul laminat se poate monta fie cu adeziv, fie prin imbinare pe ambele laturi. Daca parchetul achizitionat era pentru lipire, este posibil sa fie o greseala. Ar fi trebuit sa scrie pe instructiunile ce insotesc parchetul.
    Mucegaiul pe zona respectiva poate fi datorat umiditatii din sapa sau altor cauze legate de peretele exterior.
    La ce etaj este apartamentul? Ce se afla sub camera respectiva?
    Culoarea este mai putin relvanta, diferenta de 4mm este cam mare in conditiile in care a fost turnata o sapa autonivelanta. Din pacate mesterul nu a stiut sa o traga suficinet de bine pentru a avea o planeitate mai buna.
    Nu aveti cu ce trata placile de parchet laminat.

    Comentariu

    • ciris
      Incepator
      • 25.iun.2007
      • 14

      #3
      Răspuns la: Mucegai parchet laminat

      Referitor la vechea sapa, am banuit si eu ca nu este plana. Fostul mester spunea ca placile de polistiren de 6 mm vor prelua eventualele denivelari, ca parchetul nu a fost montat bine, cei de la parchet mi-au zis ca sapa nu este buna dar au montat totusi. Aceste lucruri va dati seama acuma nu mai sunt relevante caci problema a aparut. Incerc sa mai salvez ce se poate http://www.misiuneacasa.ro/forum/images/icons/icon7.png

      -noua sapa face astazi 3 zile de cand a fost pusa (vineri pe la 19-20 seara a fost turnata) si ar urma ca in seara asta sa se remonteze parchetul ...sa mai asteptam?
      -se mai pot refolosi acele placi de parchet laminat dupa ce le-am "curatat" de mucegai ?
      -camera se afla la etajul trei si dedesupt este o camera locuita;"Mentionez ca in camera tavanul este fals si izolat cu vata (deasupra am un fel de uscatorie, unde mai tot timpul ar fi geamul deschis) . Am un perete pe lungime comun cu bucataria vecinei, un perete pe latime comun cu casa scarii (izolat prin placare directa cu rigips) si perete cu geamul este neizolat. Camera a fost aerisita in continuu."

      Comentariu

      • ciris
        Incepator
        • 25.iun.2007
        • 14

        #4
        Răspuns la: Mucegai parchet laminat

        Se pare ca totusi am montat parchetul laminat dupa 4 zile; ochiometric arata mult mai bine decat fusese montat inainte si s-a aranjat mai corect, cu acele portiuni de denivelari unde daca se apasa cu piciorul se lasa putin placa;mai ramane sa fixez corespunzator plinta cu dibluri cu holsurub prin bataie intrucat cele vechi se invarteau in gol)

        Fiind ca vreau sa refac sapa semiumeda si sa torn autonivelanta in strat de minim 2 mm ca sa isi faca efectul ( se pare ca cea trasa acuma a avut <= 1 mm) cu ce as putea sa racai/razui sapa semiumeda pana la grosimea satisfactoare? (nu am dorit sa deschid alt rog subiect intrucat are legatura cu problema mea de mai sus; daca nu am procedat bine rog mutarea subiectului in categoria corespunzatoare)

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Răspuns la: Mucegai parchet laminat

          Razuirea sapei existente ar putea fi realizata insa veti face atat de mult praf incat nu imi vine sa va spun de varianta mecanizata. Exista discuri de razuire.
          Sapa trasa nu a rezolvat definitiv problema abaterilor de planeitate pentru ca nu a fost aplicata corect.
          S-a amorsat suprafata cu 24 ore inainte?

          Comentariu

          • ciris
            Incepator
            • 25.iun.2007
            • 14

            #6
            Răspuns la: Mucegai parchet laminat

            Ce metode de razuire exista:
            -manual care ar fi ?
            -mecanic am inteles ca ar fi cu polizor sau cu elicopterul de beton

            pe mine m-ar interesa sa razuiesc cam 2 mm (cat ar trebuie ptr un minim de sapa autonivelanta) intr-o camera de 15 mp.

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Răspuns la: Mucegai parchet laminat

              Eu zic ca problema mucegaiului este din alta parte si ce doriti dvs sa faceti nu merge .
              Daca ati turnat sapa pe materialul care este in poza 1 , adica acele placi de rombeton , rumegus , sau ce naiba sint , dar care tin umiditatea ...cum vreti sa scapati de mucegai ???
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Mucegai parchet laminat

                Postat în original de ciris
                Ce metode de razuire exista:
                -manual care ar fi ?
                pe mine m-ar interesa sa razuiesc cam 2 mm (cat ar trebuie ptr un minim de sapa autonivelanta) intr-o camera de 15 mp.
                Dalta lata si ciocan insa daca suprafata prelucrata este de ordimul a metrii patrati, toata camera, eu zic sa renuntati la idde pentru ca nu reusiti sa idnepartati cei 2mm. Daca ar fi o zona mica, bombata, pe 1-2mp ar mai merge.

                Comentariu

                • ciris
                  Incepator
                  • 25.iun.2007
                  • 14

                  #9
                  Răspuns la: Mucegai parchet laminat

                  multumesc, se poate inchide;

                  Comentariu

                  • dmath
                    Incepator
                    • 18.oct.2012
                    • 1

                    #10
                    Răspuns la: Mucegai parchet laminat

                    Buna, pana la urma cum ati rezolvat cu sapa turnata peste lemn ? Este OK, sau au aparut mirosuri de mucegai ? Mersi.

                    Comentariu

                    Procesare...