Tencuiala decorativa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2491

    #16
    Răspuns la: Tencuiala decorativa

    Postat în original de ambiente
    asta este problema la majoritatea firmelor de construcții, nu se respectă termeni,factori și calitatea
    Si atunci dati dvs. solutia.
    Ca eu am mai dat o firma afara din curte.

    Comentariu

    • ambiente
      Membru
      • 15.mai.2014
      • 258

      #17
      Răspuns la: Tencuiala decorativa

      in momentul in care ești responsabil de o lucrare trebuie să ai in vizor toate problemele. cel mai important este contractul pe care il inchei cu clientul,ceea ce in ziua de astăzi puține persoane fac acest lucru. deci pentru o liniste sufletească in acel contract trebuie să se specifice mai multe clauze in care atât clientul cât si executantul trebuie să fie protejați.
      indiferent de lucrarea care trebuie făcută ,are timpul ei.interioarele ,de exemplu sunt toate sunt legate intre ele. electriciști ,șapele,tavanele...exterioarele se pot face dat depinde foarte mult de temperatură ploaie, soare...
      după cum spuneam toate aceste lucruri trebuiesc specificate in contract , cu penalități.
      Postat în original de fanero
      Si atunci dati dvs. solutia.
      Ca eu am mai dat o firma afara din curte.

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2491

        #18
        Răspuns la: Tencuiala decorativa

        Postat în original de ambiente
        după cum spuneam toate aceste lucruri trebuiesc specificate in contract, cu penalități.
        Si la sfarsit executantul isi ia sculele si pleaca, iar clientul il da in judecata si castiga.
        Si ce daca. Capitalul subscris al firmei este 200 lei.
        Iar patronul isi inregistreaza o fima noua, fara datorii.
        Traim in Romania si suntem mandrii de asta.

        Hai sa fim seriosi.
        Nu gasesti o firma care sa accepte si sa semneze un astfel de contract.
        Ca si beneficiari suntem la mila patronilor de firme de constructii.

        Dar poluam topical cu discutii inutile.
        Am cumparat tenduiala decorativa de la YAYA.
        O sa o dea meseriasii cand o sa-i vina vremea si functie de vreme.
        Nu au timp sa astepte pana la toamna.
        O sa procedez asa cum spunea Stefan_D.
        Numai de bine.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #19
          Răspuns la: Tencuiala decorativa

          In plus, pe cat posibil lucrati sub prelata montata pe schela daca avem soare pe fatada respectiva. Lucrul dimineata si dupa ora 16 de dorit atat pentru o lucrare de calitate cat si pentru protectia muncitorilor, in cazul temperaturilor mai ridicate.

          Comentariu

          • fanero
            Living Legend
            • 02.aug.2008
            • 2491

            #20
            Răspuns la: Tencuiala decorativa

            @Gemini
            Multumesc si pentru aceste sfaturi.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #21
              Răspuns la: Tencuiala decorativa

              Cand aplicati tencuiala decorativa, asteptam impresii despre calitatea ei dat fiind faptul ca probabil o sa optati pentru cea mentionata anterior si nu avem referinte practice.

              Comentariu

              • Stefan_D
                Incepator
                • 03.iul.2013
                • 75

                #22
                In aceasta dimineata am dat primele doua fatede ale casei cu tencuiala decorativa Kema (mai exact Kematerm PL-G). As vrea sa va spun si voua parerea mea despre aceasta tencuiala: are o putere de acoperire foarte buna, nu se vad "bobite" negre sau albe dupa aplicare (desi cand am desfacut o galeata care avea o nuanta deschisa mi-a cazut fata ca am vazut "bobite" negre prin ea). Se intinde foarte bine peste termosistem daca este aplicata corect (dimineata la prima si pe umbra). Sincer am fost foarte sceptic cand am citit in fisa tehnica faptul ca acopera 2.8 kg/mp la o granulatie de 2 mm, dar sa stiti ca nu e departe de adevar. La mine pe una din fatade care are cca 90 mp au intrat cam 10 galeti de 25 kg. Daca iei in calcul si faptul ca exista si niste mici pierderi ce spun ei e destul de aproape de adevar. In plus nici meseriasii nu mai lucrasera pana azi cu Kema si au fost placut surprinsi.
                Ca sa fiu sincer pana la capat inainte de a lua decizi asupra tencuielii decorative m-am consultat cu un prieten care e la curent cu tot ce inseamna materiale de constructii si care e foarte transant din punct de vedere al calitatii. Omul mi-a spus clar:"pt mine nu exista decat Baumit. Am testat multe, dar nici una nu se ridica la nivelul Baumit", iar eu l-am intrebat ce stie despre Kema; de la el am aflat ca sunt din acelasi trust si ca tencuiala Kema este marca premium. Cand i-am spus ca am
                gasit-o la cca 110 ron/galeata de 25 kg (pretul poate sa difere in funtie de nuanta) el mi-a spus sa nu mai stau pe ganduri si sa o folosesc.
                Sper sa va ajute parea mea si sper sa nu fiu sanctionat pentru reclama.
                Ultima editare de Gemini; 15.iun.2014, 19:18.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  #23
                  Răspuns la: Tencuiala decorativa

                  Ma bucur sa aud astfel de impresii.
                  Puteti sa postati foto cu fatada tencuita, pe umed si pe uscat?

                  Comentariu

                  • Stefan_D
                    Incepator
                    • 03.iul.2013
                    • 75

                    #24
                    Răspuns la: Tencuiala decorativa

                    Din pacate acum am vazut rugamintea dumneavoastra. In acest moment nu mai pot sa postez decat cu fatada uscata . Daca ajuta pe cineva va rog sa imi spuneti.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      #25
                      Răspuns la: Tencuiala decorativa

                      Postati foto cu fatada finalizata, cel putin sa vedem aspectul general si poate detaliu cu textura. Multumim.

                      Comentariu

                      • nicuata
                        Incepator
                        • 03.feb.2009
                        • 64

                        #26
                        Răspuns la: Tencuiala decorativa

                        Postat în original de Stefan_D
                        Omul mi-a spus clar:"pt mine nu exista decat Baumit. Am testat multe, dar nici una nu se ridica la nivelul Baumit", iar eu l-am intrebat ce stie despre Kema; de la el am aflat ca sunt din acelasi trust si ca tencuiala Kema este marca premium. Cand i-am spus ca am
                        gasit-o la cca 110 ron/galeata de 25 kg (pretul poate sa difere in funtie de nuanta) el mi-a spus sa nu mai stau pe ganduri si sa o folosesc.
                        Sper sa va ajute parea mea si sper sa nu fiu sanctionat pentru reclama.
                        Intradevar sunt din acelasi grup, Wietersdorfer. Activez pe aceasta piata si va spun ca tencuielile Baumit au trecut testul timpului si pot spune ca sunt produse bune. Daca aveti poze cu facada finisata cu Kema va rog sa postati!

                        Comentariu

                        • radu85
                          Incepator
                          • 28.iul.2014
                          • 26

                          #27
                          Buna ziua la toti membri forumului.
                          Am o rugaminte la voi si va rog sa ma ajutati cu un sfat la problema:
                          Acum 6 ani la casa parintilor sa folosit izolatie exterioara a casei polestiren expandat, plasa si vopsea lavabila, asa au hotarat atunci.
                          Au aparut crapaturi fine tip panza de paianjen pe toata casa, pe fatada de nord sunt cateva urme de la ploaia cu gheata dar nu a rup polestirenul.
                          Vreausa sa aplic tencuiala decorativa pe toata casa.
                          Ce sfaturi i-mi dati pentru aceasta lucrare.
                          Trebuie sa frec cu smilgher fatada de stratul de var, si dupa sa aplic amorsa si tencuiala decorativa?
                          Fatada afectata de la ploaie cu gheata,trebuie sa frec cu smilgher si dupa sa aplic amorsa, adeziv pentru polestiren, amorsa si tencuiala decorativa?
                          Ce tip de tencuiala decorativa recomandati: siliconica, acrilica?Ce marca sa folosesc in pret de 150-200 lei pe galeata.
                          Casa are 2 nivele, deci suprafata mare.
                          Va multumesc.
                          Ultima editare de Gemini; 30.iul.2014, 11:15.

                          Comentariu

                          • fanero
                            Living Legend
                            • 02.aug.2008
                            • 2491

                            #28
                            Răspuns la: Tencuiala decorativa

                            Postat în original de fanero
                            Am cumparat tenduiala decorativa de la YAYA.
                            O sa o dea meseriasii cand o sa-i vina vremea si functie de vreme.
                            Nu au timp sa astepte pana la toamna.
                            O sa procedez asa cum spunea Stefan_D.
                            Postat în original de Gemini
                            Cand aplicati tencuiala decorativa, asteptam impresii despre calitatea ei dat fiind faptul ca probabil o sa optati pentru cea mentionata anterior si nu avem referinte practice.
                            Meseriasii au fost multumiti de calitatea produsului.
                            Au diluat decorativa atat cat au considerat ei, ca sa "poata fi lucrata".
                            Din ce ma pricep, pot sa va spun ca are o putere de acoperire foarte buna, nu se vad urme de adeziv.
                            Se intinde bine si uniform.
                            Se usuca relativ repede si nu am sesizat diferente de nuanta dupa uscare.
                            Atasez foto pe umed, la 1,5 ore de la aplicare si dupa 24 de ore.

                            Acum, dupa aplicare, consider ca nu am gresit cand am ales produsul, desi este din gama celor mai putin cunoscute.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              #29
                              Răspuns la: Tencuiala decorativa

                              Postat în original de radu85
                              Acum 6 ani la casa parintilor sa folosit izolatie exterioara a casei polestiren expandat, plasa si vopsea lavabila, asa au hotarat atunci.
                              Au aparut crapaturi fine tip panza de paianjen pe toata casa, pe fatada de nord sunt cateva urme de la ploaia cu gheata dar nu a rup polestirenul.
                              Vreausa sa aplic tencuiala decorativa pe toata casa.
                              Ce sfaturi i-mi dati pentru aceasta lucrare.
                              Trebuie sa frec cu smilgher fatada de stratul de var, si dupa sa aplic amorsa si tencuiala decorativa?
                              Fatada afectata de la ploaie cu gheata,trebuie sa frec cu smilgher si dupa sa aplic amorsa, adeziv pentru polestiren, amorsa si tencuiala decorativa?
                              Ce tip de tencuiala decorativa recomandati: siliconica, acrilica?Ce marca sa folosesc in pret de 150-200 lei pe galeata.
                              Fisurile sunt pe stratul de masa de spaclu armata si nu pe polistirenul expandat. Din pacate, pe stratul existent este nerecomandat sa aplicati decorativa si trebuie vazut daca nu aveti deficiente de armare a masei de spaclu. Ce tip de polistiren expandat s-a utilizat, calitate si grosime? Puteti posta cateva foto cu zonele afectate?

                              Comentariu

                              • radu85
                                Incepator
                                • 28.iul.2014
                                • 26

                                #30
                                Răspuns la: Tencuiala decorativa

                                Polestiren de 5 si in unele zone de 10 cm,nu stiu ce tip de polestiren au folosit.
                                Am sa revin cu poze., peste masa de spaclu pot da o alta mana daca aplic amorsa?
                                Multumesc.

                                Comentariu

                                Procesare...