Tencuiala decorativa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • f0rdiesel
    Membru
    • 04.mar.2012
    • 114

    Tencuiala decorativa

    Buna dimineata.
    Vreau sa-mi tremin casa pe exterior si trebuie sa ma orientez la o tencuiala decorativa (scoarta de copac).
    In momentul de fata casa este izolata cu polistiren de 10cm Caparol, EPS 80, plasa de armare de145 si 160g/m2, masa de spaclu- Thermouniversal.
    La o luna de la teminarea izolarii pe exterior am mai dat inca o mana de thermouniversal pt a creste rezistenta mecanica. La acest stadiu casa se afla din vara 2013.
    Acum trebuie sa o decorez....
    M-am interesat in zona de decorative, la magaziunul "ala mare albastru" unde au danke, oskar...si la un alt depozit care lucreaza doar cu decorativa de la Caparol.
    Cei la care am gasit decorativa de la Caparol, dupa ce mi-am ales o nuanta, mi-au facut si un pret/galeata de 25kg.
    Cea acrilica iese undeva la 197ron/galeata, cea siliconica este 320ron/galeata.
    Se merita decorativa siliconica de la Caparol in detrimentul altora? Ce alti producatori mai imi puteti recomanda? Ati lucrat cu danke, cum se prezinta dupa cativa ani?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Răspuns la: Tencuiala decorativa

    Va pot recomanda gama de tencuieli decorative Ceresit. Ar trebui sa existe si in magazinul cel mare si albastru. Nu este obligatoriu sa utilziati o tencuiala siliconica.
    Cat de expusa este casa, tinand cont de amplasarea fata de surse de poluare?
    Tencuiala decorativa de baza este cea acrilica, in mod normal nu ar trebui sa fie o problema ca aceasta sa reziste fara probleme pe fatada.
    Tencuielile acrilice Ceresit CT 63 si CT 64 sunt pentru varianta scoarta de copac.
    Ultima editare de Gemini; 12.mai.2014, 16:41.

    Comentariu

    • f0rdiesel
      Membru
      • 04.mar.2012
      • 114

      #3
      Răspuns la: Tencuiala decorativa

      Fatada de nord a casei , este expusa vantului; asadar fatada va fi lovita de ploaie/zapada mai tot timpul cand bate vantul; Multumesc.

      Comentariu

      • Stefan_D
        Incepator
        • 03.iul.2013
        • 75

        #4
        Răspuns la: Tencuiala decorativa

        Am vazut astazi in "magazinul verde" din Chitila tencuiala decorativa marca Impact. Mi s-a parut dubios de ieftina. Pretul unei galeti de 25 kg este de 58 ron. Erau expuse si 2-3 placi date cu acea tencuiala decorativa si nu aratau rau. Totusi pretul este cel putin la jumatate fata de restul prodesolor similare. A lucrat cineva cu aceasta decorativa? Stiti cu se prezinta in timp?
        La pret bun mai erau si decorativele marca Sticky. Despre aceasta marca stie cineva ceva?
        Ultima editare de Stefan_D; 31.mai.2014, 10:40.

        Comentariu

        • nita_victor
          Incepator
          • 16.iun.2013
          • 50

          #5
          Răspuns la: Tencuiala decorativa

          buna ziua,
          am si eu niste nelamuriri legate de o decorativa. am finalizat termoizolatia la casa anul trecut prin august - polistiren, dibluri, plasa, si 2 maini de adeziv deasupra, una intinsa si cea de la suprafata driscuita.
          in martie am dat decorativa. am dat un strat de fassadengrund si apoi decorativa aplast, la galeata, colorata, acrilica.
          observ 2 lucruri care ma nelinistesc - pe ici pe colo, pe unde inca mai lucreaza probabil casa - la imbinarea baziilor cu peretii - s-au desprins mici bucatele din decorativa - mici granule cam cat un bob de grau pe care le-am gasit cazute - cateva in cele 3 luni de cand am dat tencuiala. observ in acelasi timp ca tencuiala nu este pe cat de dura mi-am inchipuit eu. adica de pe la colturi de ferestre de exemplu, pot desprinde cu putina forta mici bucatele din tencuiala, si apoi le pot sfarama usor intre degete. am dat la apartament tencuiala edelputz minerala, si aceea se facuse extrem de dura. acestea acrilice sunt mai moi, sau este o problema ? multumesc.
          Ultima editare de nita_victor; 04.iun.2014, 07:35.

          Comentariu

          • fanero
            Living Legend
            • 02.aug.2008
            • 2491

            #6
            Răspuns la: Tencuiala decorativa

            Salut,
            A folosit cineva tencuiala decorativa siliconica de la YAYA?
            O gasiti aici http://www.tencuialadecorativayaya.r...mqjc3UEQPw_wcB la pretul de 66 lei / galeata de 25 kg (TVA si colorare incluse in pret).
            Din ce mi-a spus o doamna de la magazinul lor din Chiajna, tencuiala este produsa de 10 ani intr-o fabrica din Domnesti cu materie prima din Germania si Italia.
            Garanteaza culoarea 10 ani si tencuiala 30 de ani.
            Au pretul asa de mic pentru ca vand direct prin magazinele proprii, fara distribuitori.
            Ultima editare de fanero; 04.iun.2014, 10:26.

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2491

              #7
              Răspuns la: Tencuiala decorativa

              Am vizitat magazinul lor din Pantelimon. Mai au unul in Chiajna si unul in Turnu Magurele.
              Pretul pentru tencuiala decorativa siliconica cu granulatia 1,5-2mm este de 71.77 lei/galeata de 25 Kg, fara TVA. In acest pret este inclusa si colorarea.
              Decorativa de soclu este 99 lei/galeata de 25 Kg, fara TVA.
              Grundul costa 95.16 lei/galeata de 10 Kg, fara TVA (in pret este inclusa si colorarea).

              Pe panourile mostra din magazin, tencuiala nu arata rau. Au un paletar de culori diversificat.
              Vanzatorul a afirmat ca de 5 ani, de cand vinde aceasta marca, nu a avut reclamatii sau comentarii negative privind comportarea in timp a produsului.
              Pentru mine, este o varianta de luat in seama. Pot beneficia si de transport gratuit (locatia casei se afla in apropierea traseului lor de distributie).

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #8
                Răspuns la: Tencuiala decorativa

                Postat în original de Stefan_D
                Am vazut astazi in "magazinul verde" din Chitila tencuiala decorativa marca Impact. Mi s-a parut dubios de ieftina. Pretul unei galeti de 25 kg este de 58 ron. Erau expuse si 2-3 placi date cu acea tencuiala decorativa si nu aratau rau. Totusi pretul este cel putin la jumatate fata de restul prodesolor similare. A lucrat cineva cu aceasta decorativa? Stiti cu se prezinta in timp??
                Pretul este unul care sa atraga atentia asupra unei calitati suficient de bune a produsului. Singura garantie este o experienta similara, cu o vechime suficienta, sa spunem minim 3-5 ani. Daca aveti o astfel de exemplificare practica, nu vad sa fie vreo problema.
                Postat în original de nita_victor
                am si eu niste nelamuriri legate de o decorativa. am finalizat termoizolatia la casa anul trecut prin august - polistiren, dibluri, plasa, si 2 maini de adeziv deasupra, una intinsa si cea de la suprafata driscuita. in martie am dat decorativa. am dat un strat de fassadengrund si apoi decorativa aplast, la galeata, colorata, acrilica.
                observ 2 lucruri care ma nelinistesc - pe ici pe colo, pe unde inca mai lucreaza probabil casa - la imbinarea baziilor cu peretii - s-au desprins mici bucatele din decorativa - mici granule cam cat un bob de grau pe care le-am gasit cazute - cateva in cele 3 luni de cand am dat tencuiala. observ in acelasi timp ca tencuiala nu este pe cat de dura mi-am inchipuit eu. adica de pe la colturi de ferestre de exemplu, pot desprinde cu putina forta mici bucatele din tencuiala, si apoi le pot sfarama usor intre degete. am dat la apartament tencuiala edelputz minerala, si aceea se facuse extrem de dura. acestea acrilice sunt mai moi, sau este o problema ? multumesc.
                Calitatea tencuielilor decorative, aderenta la stratul suport si modul de aplicare sunt factori ce influenteaza durabilitatea lucrarii. Indiferent de tipul tencuielii decorative, ea nu trebuie sa cada de pe perete asa usor.

                Postat în original de fanero
                Am vizitat magazinul lor din Pantelimon. Mai au unul in Chiajna si unul in Turnu Magurele.
                Pretul pentru tencuiala decorativa siliconica cu granulatia 1,5-2mm este de 71.77 lei/galeata de 25 Kg, fara TVA. In acest pret este inclusa si colorarea.
                Decorativa de soclu este 99 lei/galeata de 25 Kg, fara TVA.Grundul costa 95.16 lei/galeata de 10 Kg, fara TVA (in pret este inclusa si colorarea).
                Cereti o referinta cu o vechime mai mare, 3-5 ani si incercati sa vedeti lucrarea. Alte garantii pot fi de prisos daca va multumesc ceea ce vedeti in acea referinta. Paletarele nu sunt intotdeauna relevante, fiind realizate la cea mai buna calitate si in conditii de laborator.

                Comentariu

                • Stefan_D
                  Incepator
                  • 03.iul.2013
                  • 75

                  #9
                  Răspuns la: Tencuiala decorativa

                  Desi sunt pe ultima suta de metrii inaintea achizitionarii tencuielii totusi intreb si aici: ce parere aveti despre tencuiala decorativa Kema (Kematerm PL-G)?
                  Daca as primi un raspuns pana maine dimineata ar fi perfect (maine vreau sa ma duc sa imi aleg nuantele de pe paletar).
                  Multumesc anticipat.

                  Comentariu

                  • ambiente
                    Membru
                    • 15.mai.2014
                    • 254

                    #10
                    Răspuns la: Tencuiala decorativa

                    bună seara. nu sunt sigur dacă ar trebui să faceți decorativa la aceste temperaturi. de obicei eu o fac primăvara și toamna. mai bine zis până la 10 grade celsius.există riscul ca in momentul in care meseriași fac decorativa, să se usuce prea repede, și să nu se poată fețui bine. in momentul in care o să se usuce, soarele o să scoată la iveală toate imperfecțiunile. despre decorativa kema nu vă pot spune nimic.

                    Comentariu

                    • Stefan_D
                      Incepator
                      • 03.iul.2013
                      • 75

                      #11
                      Răspuns la: Tencuiala decorativa

                      Stiu aceste aspecte, dar din pacate vremea a fost neprielnica in aceasta primavara. O sa dau cele 4 fatade, pe rand, dimineata intre orele 5:00 si 8:00, incepand de la vest catre est, astfel incat tencuiala sa fie cat mai ferita de soare. Oricum saptamana asta este exclus sa o dau pentru ca e vreme ploioasa si ricul sa fie spalata e foarte mare. Va multumesc pentru atentionari.
                      Daca e cineva care a lucrat sau care stie ceva despre Kema as fi recunoscator daca ar scrie parerile sale aici.
                      Ultima editare de Stefan_D; 05.iun.2014, 21:35.

                      Comentariu

                      • fanero
                        Living Legend
                        • 02.aug.2008
                        • 2491

                        #12
                        Răspuns la: Tencuiala decorativa

                        Postat în original de ambiente
                        de obicei eu o fac primăvara și toamna
                        Si in restul anului nu se mai finiseaza cu tencuiala decorativa?
                        Ce fac cei care termina casele in iunie, iulie sau august?

                        Comentariu

                        • ambiente
                          Membru
                          • 15.mai.2014
                          • 254

                          #13
                          Răspuns la: Tencuiala decorativa

                          Cel mai bine ar fi să aștepte până in toamnă.nu cred că este cineva interesat să arunce bani pe fereastră

                          Comentariu

                          • fanero
                            Living Legend
                            • 02.aug.2008
                            • 2491

                            #14
                            Răspuns la: Tencuiala decorativa

                            Postat în original de ambiente
                            Cel mai bine ar fi să aștepte până in toamnă.nu cred că este cineva interesat să arunce bani pe fereastră
                            Puteti sa-mi spuneti si mie de ce?
                            Credeti ca constructorul "o sa fie asa de dragut" sa amane aceste lucrari pana la toamna si sa nu isi primeasca banii.
                            Mai ales daca ai un contract pentru executia casei la cheie.

                            In fisa tehnica a produsului apar urmatoarele:
                            "RECOMANDARI SI CONDITII DE APLICARE:
                            Evitati aplicarea pe suporturi expuse la soare sau foarte calde sau daca temperatura mediului ambiant sau a suportului este mai mica de 5°C sau mai mare de 35°C.
                            Vopseaua decorativa structurata trebuie protejata de precipitatiile atmosferice in primele zile de la aplicarea produsului pana la uscarea completa a acestuia (timpul de uscare variaza in functie de temperatura si umiditatea mediului ambiant). Se recomanda ca aplicarea produsului pe o anumita suprafata sa fie continua, pentru a evita aparitia imbinarilor, iar produsul sa fie din acelasi lot.
                            Se aplica numai pe suprafete uscate avand o temperatura superioara punctului de roua cu 3°C. Nu se lucreaza in conditii de temperaturi foarte ridicate, sub directa influenta a razelor soarelui, vand puternic, ceata, umiditate ridicata, ploaie sau pericol de inghet. Pot aparea diferente de culoare fata de catalog si in functie de loturile de materii prime. Asigurati-va ca ati cumparat cantitatea necesara."

                            Comentariu

                            • ambiente
                              Membru
                              • 15.mai.2014
                              • 254

                              #15
                              Răspuns la: Tencuiala decorativa

                              domnu fanero ar trebui să ințelegeți că este o locuința și nu un garaj... construcția unei case la cheie se execută in cele mai bune condiții .asta este problema la majoritatea firmelor de construcții, nu se respectă termeni,factori și calitatea. ne mai interebăm de ce avem toate aceste probleme.

                              Comentariu

                              Procesare...