Arcade si forme geometrice la exterior cu ARMATURA DE NERVOMETAL

Adună
Acest topic este închis
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #31
    Răspuns la: Arcade si forme geometrice la exterior cu ARMATURA DE NERVOMETAL

    Nu e vorba de explicatii , este vorba de o experienta cu produsul respectiv , astept sa lucrati cu el si apoi sa veniti cu niste concluzii : se lucreaza mai usor ( desi e mai scump ) etc . Altfel e doar o vorba in vant
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • emanuelguzu
      Living Legend
      • 30.oct.2013
      • 1027

      #32
      nu doresc sa dau nume de firma pe internet,am patit una foarte grava...am publicat o poza pe un site de la o lucrare cu un muncitor fara manasuri si casca...si cu greu am scoso la capat..nu e de joaca.

      sa revenim la subiect...arcade cu armatura de nervometal...mai scump dar la o arcada de 2 mp chiar nu se face nici un fel de economie..poate o economie dar foarte mica raportat la o suprafata asa mica,in schimb compenseaza cu manopera mai ieftina si mai rapida,si o tehnologie la indemana oricui,sa incercat o prezentare de arcada cu rapiz..dar fara succes,prea complicat si greu de tecuit sau imposibil.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #33
        Răspuns la: Răspuns la: Arcade si forme geometrice la exterior cu ARMATURA DE NERVOME

        Postat în original de emanuelguzu
        ....
        ,sa incercat o prezentare de arcada cu rapiz..dar fara succes,prea complicat si greu de tecuit sau imposibil.
        Chiar dimpotriva !
        D-le emanuelguzu , nu reusesti sa prostesti pe nimeni nici pe acest topic !
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2343

          #34
          Răspuns la: Arcade si forme geometrice la exterior cu ARMATURA DE NERVOMETAL

          Eu nu sunt in masura sa stabilesc ce produs este bun, sau nu, in afara sudarii si aici in masura experientei mele. In celelalte domenii nu fac decat sa spun cum am facut, sau cum as face ! La fel ca si tine, prietene !

          Comentariu

          • Dosarele x
            Membru Marcant
            • 22.iul.2012
            • 552

            #35
            Răspuns la: Arcade si forme geometrice la exterior cu ARMATURA DE NERVOMETAL

            Domnule emanuelguzu
            Dvs nu stiti cum se tencuieste rabitzul pt ca nu ati vazut,asta nu inseamna ca este greu.
            Eu nu am vazut cum se tencuieste nervometalul,asta nu inseamna ca este usor.
            Foarte greu daca nu imposibil sunt niste remarci facute de dvs in necunostinta de cauza.
            Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2343

              #36
              Răspuns la: Arcade si forme geometrice la exterior cu ARMATURA DE NERVOMETAL

              Rabitzul se foloseste, la tencuit, dupa cum stiu, atunci cand suprafata de tencuit nu prezinta aderenta (lemn, pamant). Am tencuit si eu peste aceasta plasa ce se punea la tavane. Nu este usor si nici rapid, dar este o solutie. Suprafata rezultata din tehnologia cu nervometal este numai buna (dupa cum se vede) de tencuit si muult mai "plana". Nu trebuie sa confundati partea/neputinta financiara cu putinta tehnologiei.
              Consider ca s-au facut afirmatii prea "incinse" pe care le (sau ar trebui) regreta fiecare. De aceea va rog sa incetam cu vorbele usor aruncate si fiecare sa-si spuna parerea cat mai decent. Omul are ceva de vanzare, noi ne spunem parerea decent. Nu sunt avocatul nimanui, nu cred ca o sa am ocazia sa folosesc nervometal, dar daca imi va fi necesar voi opta pentru folosirea lui. Cu prima ocazie, nu am "uitat", am sa fac si proba pentru planseu. Din pacate sunt foarte ocupat si putinul timp liber il folosesc pentru refacere/relaxare....nu prea am tragere spre "betoane" !
              Hai sa fim sanatosi !

              Comentariu

              • PowerMC
                Administrator
                • 02.mai.2007
                • 2237

                #37
                Răspuns la: Arcade si forme geometrice la exterior cu ARMATURA DE NERVOMETAL

                Am inteles la ce este bun acest material si am vazut destul de putine impresii sau foto din santiere.
                Daca discutiile vor continua pe langa subiect, valabil pentru toata lumea, inchidem si acest topic.
                Este ultimul avertisment.
                Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                Community Manager MC

                Comentariu

                • emanuelguzu
                  Living Legend
                  • 30.oct.2013
                  • 1027

                  #38
                  Răspuns la: Arcade si forme geometrice la exterior cu ARMATURA DE NERVOMETAL

                  Postat în original de Dosarele x
                  Domnule emanuelguzu
                  Dvs nu stiti cum se tencuieste rabitzul pt ca nu ati vazut,asta nu inseamna ca este greu.
                  Eu nu am vazut cum se tencuieste nervometalul,asta nu inseamna ca este usor.
                  Foarte greu daca nu imposibil sunt niste remarci facute de dvs in necunostinta de cauza.
                  domnule dosarele x,eu nu inteleg cum se poate tencui o structura metalica peste care se aseaza doua randuri de rapiz? gaurile nu sunt prea mari?inteleg si stiu sistemul pentru pereti,tavane si suprafete neaderente,imaginativa o structura cu doua randuri de rapiz..cand tecuiti la mistrie,unde se duce tencuiala aplicata?doua randuri de rapiz sunt suficiente pentru a tencui o suprafata in aer precum o arcada?nu stiu tehnologia,explicati_mi dumneavoastra,credeti ca rapizul ofera rezistenta unui profil de nervometal?
                  Fișiere Atașate
                  Ultima editare de emanuelguzu; 08.iun.2014, 21:03.

                  Comentariu

                  • emanuelguzu
                    Living Legend
                    • 30.oct.2013
                    • 1027

                    #39
                    Răspuns la: Arcade si forme geometrice la exterior cu ARMATURA DE NERVOMETAL

                    astept parerea oricarei persoane care imi poate explica cum se poate tencui o arcada confectionata din 2 randuri de rapiz,fara cofrare si in aer,si ce rezistenta ofera o asemenea arcada

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6865

                      #40
                      Răspuns la: Arcade si forme geometrice la exterior cu ARMATURA DE NERVOMETAL

                      Ai uitat inca un element important ( asa cum faci de obicei matale ) : + plasa sudata !
                      Daca ti s a spus ca se practica si aceasta varianta , explicatiile ulterioare sunt de prisos ; cum crezi ca se faceau inainte de a aparea armatura dumitale miraculoasa ca doar nu era acu 15-50 ani prin Ro
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • emanuelguzu
                        Living Legend
                        • 30.oct.2013
                        • 1027

                        #41
                        Răspuns la: Răspuns la: Arcade si forme geometrice la exterior cu ARMATURA DE NERVOME

                        Postat în original de coby
                        Ai uitat inca un element important ( asa cum faci de obicei matale ) : + plasa sudata !
                        Daca ti s a spus ca se practica si aceasta varianta , explicatiile ulterioare sunt de prisos ; cum crezi ca se faceau inainte de a aparea armatura dumitale miraculoasa ca doar nu era acu 15-50 ani prin Ro
                        explica_mi si mie cum se tencuieste o plasa sudata si 2 randuri de plasa rapiz.o arcada simpla semirotunda,plasa sudata si doua randuri de rapiz,eu am explicat sistemul de arcade cu nervometal,mai scump mai simplu,rapid si sigur,explica_mi sistemul de rapiz cu aceleasi caracteristici
                        Fișiere Atașate
                        Ultima editare de emanuelguzu; 09.iun.2014, 12:51. Motiv: recorectare de la dumneavostra la PER_TU pentru anumite persoane.

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          #42
                          Răspuns la: Răspuns la: Arcade si forme geometrice la exterior cu ARMATURA DE NERVOME

                          Postat în original de Dosarele x
                          ...
                          Sa stiti ca metoda cu plasa si rabitz nu am inventato eu, se aplica de foarte mult timp si rezultatele sunt foarte bune.
                          In privinta tencuitului pe rabitz sa stiti ca nu este chiar asa de complicat.
                          emanuelguzu : va invata colegul , cum se tencuieste ( stim ca habar nu aveti de multe ... )
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • spik1
                            Living Legend
                            • 20.apr.2012
                            • 2343

                            #43
                            Răspuns la: Arcade si forme geometrice la exterior cu ARMATURA DE NERVOMETAL

                            Fara nici o alta interpretare, astept si eu sa aflu cum se face o arcada numai din tencuiala, plasa de Buzau si rabitz, fara cofrare.

                            Comentariu

                            • emanuelguzu
                              Living Legend
                              • 30.oct.2013
                              • 1027

                              #44
                              Răspuns la: Arcade si forme geometrice la exterior cu ARMATURA DE NERVOMETAL

                              Postat în original de spik1
                              Fara nici o alta interpretare, astept si eu sa aflu cum se face o arcada numai din tencuiala, plasa de Buzau si rabitz, fara cofrare.
                              si eu astept sa vad o arcada din tencuiala cu plasa de buzau si plasa de rapiz.fara cofrare...asteptam,va rog cititorilor sa nu luati in seama pe domnul COBY caci urmareste inchiderea acestui subiect,evitati si nu raspundeti la provocari va rog frumos,nici macar sa il citati...indiferenta e cea mai buna..

                              Comentariu

                              • spik1
                                Living Legend
                                • 20.apr.2012
                                • 2343

                                #45
                                Răspuns la: Arcade si forme geometrice la exterior cu ARMATURA DE NERVOMETAL

                                Postat în original de emanuelguzu
                                si eu astept sa vad o arcada din tencuiala cu plasa de buzau si plasa de rapiz.fara cofrare...asteptam,va rog cititorilor sa nu luati in seama pe domnul COBY caci urmareste inchiderea acestui subiect,evitati si nu raspundeti la provocari va rog frumos,nici macar sa il citati...indiferenta e cea mai buna..
                                Of, of... pai, dumneavoastra, emanuelguzu, ar trebui sa fiti primul care trebuie si aveti interesul de a ignora sicanele altora !
                                Si tocmai dumneavoastra tot ii bagati in seama !

                                Comentariu

                                Procesare...