Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • intransingentul
    Membru Marcant
    • 26.iul.2012
    • 996

    #16
    Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

    Postat în original de emanuelguzu
    ipsos nu este recomandat in spatii umede sau la exterior...chiar si tratat,cautati alte variante(parerea mea)
    Postat în original de bolognesi
    Da aveti dreptate, la exterior dar si chiar la interior la un mediu umed ipsosu va avea de suferit, in timp cu multa umiditate se va sfarmita iar o metoda suta la suta de protejare nu am auzit sa fie care sa aiba roade pe un timp indelungat. Ca o paranteza cei ce fixeaza dozele de curent cu ipsos in timp pot sa confirme ca tencuiala va crapa in jurul lor iar in baie dupa ani la o bruscare mai seriasa uni au ramas cu doza in mana.
    Vad ca dialogati intre voi.
    Ce se poate folosi pt exterior?
    Vad ca nu sunteti pro ipsos,atunci pt ce?
    Datii omului o idee.
    De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

    Comentariu

    • FilipT
      Membru Marcant
      • 15.feb.2009
      • 695

      #17
      Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

      Eu am intrebat de armare, deoarece am avut ocazia sa vad un mester ce facea asemenea profile decorative din ipsos pt interior, si le arma cu plasa de fibra de sticla, sa nu fisureze pana le monta. Poate exista o solutie care adaugata la ipsos sa il faca rezistent la apa....

      Comentariu

      • bambucea
        Membru Marcant
        • 13.iun.2014
        • 313

        #18
        Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

        Postat în original de bratosin
        Am nevoie de 20 bucati. Am apucat deja sa torn 10. De asemenea, timpul ma preseaza. Nu pot astepta o uscare atat de indelungata, in conditiile in care utilizez o singura matrita. Din ipsos, in cca 3 ore (timpul disponibil zilnic) realizez 2 bucati. Mai mult, ipsosul, alaturi de teracota, reprezinta materialu folosit acum cca. 100 de ani si nu numai, la realizarea stucaturilor de interior si exterior. Atata vreme cat sunt foarte multe case inca nerestaurate, avand deci ornamentatia initiala, zic eu ca nu am motive sa-mi fac probleme. In plus, am mari indoieli ca voi apuca sa vad cum s-au comportat consolele mele peste 40-50 de ani si cu atat mai putin peste 100
        In concluzie, tratamentul ipsosului pentru a rezista intemperiilor este ceea ce ma intereseaza.
        Multumesc tuturor.
        Postat în original de emanuelguzu
        ipsos nu este recomandat in spatii umede sau la exterior...chiar si tratat,cautati alte variante(parerea mea)
        Postat în original de emanuelguzu
        am armat la interior profile de ipsos care le-am lipit tot cu ipsos...nu are relevanta armarea cu folosirea ipsosului la exterior...repet,este parerea mea,din puntul meu de vedere nu prezinta si nimeni nu poate oferi o garantie in timp a ipsolului la exterior,chiar si tratat...
        Postat în original de bolognesi
        Da aveti dreptate, la exterior dar si chiar la interior la un mediu umed ipsosu va avea de suferit, in timp cu multa umiditate se va sfarmita iar o metoda suta la suta de protejare nu am auzit sa fie care sa aiba roade pe un timp indelungat. Ca o paranteza cei ce fixeaza dozele de curent cu ipsos in timp pot sa confirme ca tencuiala va crapa in jurul lor iar in baie dupa ani la o bruscare mai seriasa uni au ramas cu doza in mana.
        @ bratosin
        Faptul ca dvs veti reusi un lucru care altora li se pare lipsit de sens (restaurarea unei fatade),este mult mai important decat orice sfat primit.
        Chiar daca formele dumneavoastra nu vor tine mult timp (50-60 ani), este un lucru de care trebuie sa fiti mandru, si care ar trebui sa fie urmat si de catre altii.
        Nu inteleg de ce lumea poate vedea doar partea negativa
        EX:
        Nu poate.
        Nu va reusi.
        Nu se descurca.

        Aratati ca se poate.
        Succes.

        Comentariu

        • bolognesi
          Incepator
          • 28.sep.2012
          • 97

          #19
          Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

          Postat în original de intransingentul
          Vad ca dialogati intre voi.
          Ce se poate folosi pt exterior?
          Vad ca nu sunteti pro ipsos,atunci pt ce?
          Datii omului o idee.
          Daca aveam o idee o spuneam, am intalnit acceasi problema acum 2 ani si am renuntat la ipsos si am folosit ciment alb, in o postare anterioara cineva a amintit de ciment si nu a fost luat in considerre deci mai mult nu am cu ce ajuta. Sper ca alte persoane care au avut acceasi problem si au remediatr situatia sa vina cu o idee.

          Comentariu

          • intransingentul
            Membru Marcant
            • 26.iul.2012
            • 996

            #20
            Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

            Postat în original de bolognesi
            Daca aveam o idee o spuneam,
            Dar de discutat ai discutat.
            Cu cine ai discutat?
            Cu initiatorul topicului?
            De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

            Comentariu

            • bolognesi
              Incepator
              • 28.sep.2012
              • 97

              #21
              Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

              Postat în original de intransingentul
              Din ciment nu le puteti turna?
              Poate sunt eu cretin su tampit dar intrebarea vine de la dumneavoastra, mai joseste si un raspunsTeoretic, se pot turna si din ciment. Practic, pana acum nu am turnat in ciment si nu cunosc tehnologia. Banuiesc ca cimentul se foloseste in amestec cu var, nisip etc. timpul de intarire la ciment este mult mai mare comparativ cu ipsosul, ceea ce pentru mine este un dezavantaj. Am o singura matrita si nu am timp sa astept.
              Ulterior se vopsesc, evident, cu lavabil de exterior, presupun ca siliconic.
              M-am gandit la rasina epoxidica, dar m-am mai gandit ca aceasta va crea o suprafata lucioasa la care, ulterior, nu va mai adera un eventual tinci, adeziv, vopsea lavabila.
              Cunosc solutia cu ornamentele din polistiren, avand la suprafata un strat de adeziv, praf de piatra, sau ce o fi acela. Ideea este ca am vazut astfel de ornamente montate in urma cu 2-3 ani si am fost dezamagit. Nu au rezistenta mecanica buna, fiind vulneraile la tot felul de chestiuni precum grindina, crengile cazute si in special la vandalism. In plus, ceea ce am observat la profilele din polistiren, crapa la imbinari. Nu in ultimul rand, mie nu-mi place polistirenul si nu inteleg nici motivul pentru care, in situatia cand in alte tari se adopta solutii mult mai bune, inclusiv in Germania, tara de unde am imprumutat acest tip de termosistem, noi continuam indarjiti cu polistiren. In fine, ideea este ca incerc sa fac o casa nu butaforie de studio cinematografic
              Va multumesc pentru raspunsuri. Domnul nu a fost incantat de idee deci ce mai era de spus.

              Comentariu

              • intransingentul
                Membru Marcant
                • 26.iul.2012
                • 996

                #22
                Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

                Postat în original de bolognesi
                Poate sunt eu cretin su tampit
                Nu domnule, eu nu am zis, poate dta?

                Domnul nu a fost incantat de idee deci ce mai era de spus.
                Mai astepta si alte idei, nu discutii inutile ca ale voastre.


                Cred ca nu ai citit semnatura mea.
                De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                Comentariu

                • emanuelguzu
                  Living Legend
                  • 30.oct.2013
                  • 1000

                  #23
                  Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

                  Vad ca lumea de pe acest forum vrea sa primeasca doar raspunsuri favorabile,DECI:faceti matrite de ipsos...veti reusi,este foarte bine..le tratati le vopsiti...se poate imposibilul pentru 1 an..o sa aveti o fatada frumoasa 1 an,aveti grija apoi sa semnalizati trotuarul...multumit domnule bratosin? cum sa va recomand eu ipsos la exterior?daca vreti faceti...dar trebuie sa stiti si sa tineti cont si de durabilitatea lucrari...asta daca nu vreti doar sa o renovati si sa o vindeti..sau din alte motive.

                  Comentariu

                  • intransingentul
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2012
                    • 996

                    #24
                    Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

                    Postat în original de emanuelguzu
                    Vad ca lumea de pe acest forum vrea sa primeasca doar raspunsuri favorabile,DECI:faceti matrite de ipsos...veti reusi,este foarte bine..le tratati le vopsiti...se poate imposibilul pentru 1 an..o sa aveti o fatada frumoasa 1 an,aveti grija apoi sa semnalizati trotuarul...multumit domnule bratosin? cum sa va recomand eu ipsos la exterior?daca vreti faceti...dar trebuie sa stiti si sa tineti cont si de durabilitatea lucrari...asta daca nu vreti doar sa o renovati si sa o vindeti..sau din alte motive.
                    Chiar te rog sa dai o solutie.
                    Eu am dat ciment.
                    Ca nu esti de acord cu ipsos am inteles.
                    Dar cu ce crezi ca se poate face si cum?
                    De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                    Comentariu

                    • Ornament.ro
                      Incepator
                      • 14.oct.2014
                      • 1

                      #25
                      Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

                      Domnule bolognesi , ne bucura enorm sa vedem ca mai sunt persoane in tara asta care vor sa readuca identitatea arhitecturala la suprafata si aleg sa refaca cladireile vechi in loc sa le darame si sa construiasca case fara forma si fara aspect. Speram sa nu venim cu un raspuns intarziat , iar daca nu mai este de actualitate pentru dumeavoastra, va interesa pe altcineva care este intr-o ipostaza identica cu a dumneavoastra.

                      Acum 100 de ani elementele de fatada se faceau din piatra sculptata, din tencuiala ( un amestec de ciment, var stins, si nisip) sau din ipsos.

                      Ipsosul la acea vreme se dizolva cu clei de oase (nu cu apa), dupa care era fiert in sau de oaie, pentru a inchide porii si a deveni impermeabil. Acesta retea s-a deovedit a fi cea mai fiabila, sunt elemente care au rezistat si inca mai rezista dupa 100 de ani.

                      Daca doriti ca elementela sa va reziste cu succes le puteti turna din ipsos dizolvat cu apa ( cleiul de oase nu se mai fabrica), cu conditia ca dupa ce le montati pe fatada sa le tratati cu niste solutii speciale. Aceste solutii la care fac referie le gasiti la cei de la Caparol. Sunt 3 solutii cu care trebuiesc tratate acele elemente: 1. amorsa, 2. Grund. 3.impermeabilizant. Dupa care le puteti vopsi, varui etc. si garantat vor rezista.

                      Pentru sceptici: Ipsosul se dizolva complet doar daca sta scufundat in apa permanent cel putin 1 saptamana, chiar si mai mult, ceea ce nu e cazul fatadelor. Sa ne amintim ca stucatura din ipsos va trebui udata din abundenta pentru a face priza cu materialul de lipire.

                      Alta varianta ar fi, intradevar, cimentul. Si aici aveti 2 variante:

                      1. Amestec de ciment gri si nisip fin , culoarea finala va fi gri.
                      2. Amestec de ciment alb si praf de marmura, in proportie de 1 cu 3, culoarea finala va fi un alb mat.

                      In ambele cazuri daca doriti sa folositi armatura , sa nu folositi decat armatura zincata pentru a nu rugini.
                      Daca nu va permite timpul la prepararea masei de ciment se pot folosi niste acceleratori de intarire care accelereaza acest proces. Alta varianta ar fi ca dupa ce turnati cimentul, cand s-a intarit un pic ( cam 5-6 ore de la turnare), se poate scoate din matrita de silicon pe un suport tare, si se va lasa acolo forma sa se intareasca.

                      Iar varianta "moderna" care inca nu si-a demonstrat fiabilitatea peste trecerea anilor sunt materialele compozite, gen rasina epoxidica, si polistirenul.

                      Sa nu ne inteleaga cineva gresit , nu avem nimic impotriva polistirenului, dar polistirenul si ornamentele din rasina epoxidica au aparut in urma crearii decorurilor de cinematografie care nu trebuiau sa fie rezistente. La fel sunt deacord cu aceste elemente in locurile unde se va schimba des decorul, gen magazine, hoteluri sau restaurante. In locurile unde se doreste ca aceste elemnte sa fi intregi si peste 100 de ani ar trebui folosite materialele clasice.

                      Sunt curios daca ornamentele, statuile si coloanele de la Muzeul Louvre ar fi fost din polistiren, mai aveam ce vizita astazi?

                      Va dorim toate cele bune si spor la turnare.

                      Comentariu

                      • smeagle
                        Membru Marcant
                        • 15.ian.2013
                        • 550

                        #26
                        Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

                        eu am turnat niste caramizi decorative si din ipsos si din ciment , le-am vopsit , m-am jucat cu ele sa vad cum se comporta fiecare , concluzia a fost ca impsosul se face praf afara , eu l-am lasat in ploaie , cimentul in schimb dupa ce s-a intarit el bine abia reuseam sa le rup si erau subtiri (5mm) , foloseam ca reteta 2:1 cu nisip si mai puneam un plastifiant care se gaseste sub forma de pulbere si se dizolva in apa , apa cred ca poti sa-l pui si la ipsos , ca am adaugat in unele probe nisip si in ipsos 1:1 si se comprta foarte bine , iar cimentul il scoteam din forma in 1-2 zile altfel se rupeau muchiile (dar eu am forme rigide) ...

                        Comentariu

                        Procesare...