Problema masina tuns iarba

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ionuttrif
    Membru
    • 18.aug.2008
    • 148

    #16
    Răspuns la: Problema masina tuns iarba

    M-am uitat cu atentie la aparat si sigur nu are nici un surub pentru debitul de benzina.
    Am sa revin si cu poze si cu informatia legata de numarul de ture, dar face multe, in jur de 20. Cand se inneaca, ce ar trebui sa fac ? Sa strang mai tare (= mai putin aer) sau sa il mai desurubez (= mai mult aer ?)
    De obicei il strangeam de tot si il slabeam pe urma 6-7 ture. Pe urma daca mergea prost mai slabeam si mai mult...

    Comentariu

    • sisica_si
      Membru Marcant
      • 19.dec.2013
      • 937

      #17
      Răspuns la: Problema masina tuns iarba

      Sa ii dai ai mult aer, fara aer nu va merge, se va opri inecata.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #18
        Răspuns la: Problema masina tuns iarba

        Ce mai puteti incerca : cand se manifesta problema cu mersul sacadat scoateti filtru de aer cu totul si vedeti ce se intampla , apoi daca nu merge rotund puteti optura partial / total gaura de admisie aer pana cand motorul functioneaza normal si atunci - daca se reuseste functionarea normala , stiti ca filtrul nu este bun ( chiar daca e nou ) ; ele sunt cu diferite densitati ( cazuri similare la scutere ) . O alta cauza poate fi cuiul poantou din carburator - el are 3- 4 pozitii de reglaj si se poate modifica pozitia acestuia ( datorita unor uzuri ) .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • ionuttrif
          Membru
          • 18.aug.2008
          • 148

          #19
          Răspuns la: Problema masina tuns iarba

          Sambata a sa fac toate probele si pozele, dar logic nu ar trebui sa fie filtrul de aer. Daca ar fi probleme cu filtrul, ar trebui sa am de la inceput probleme cu functionarea si nu dupa 15-20 min (dupa ce se incalzeste)

          Am revenit cu informatiile mai concrete si cu poze:

          1. Am desfacut bujia, si era toata neagra si plina de fum, evident asta e problema (sau una din probleme). Am curatat-o bine si am folosit masina cca 10 minute fara probleme (nu am avut timp sa o folosec mai mult , doar azi am sa incerc sa tund din nou toata iarba)
          2. Am pus si o poza cu surubul de reglaj aer, nu exista alt surub dupa cum se poate observa si in poza. Cu surubul strans complet am putut sa il desfiletez 16 ture, am folosit masina cu el desfacut 10 ture.
          3. Am folosit aceiasi benzina de 100 de data trecuta, nu imi este pana la urma clar daca trebuie folosit maxim 98. Poate cineva sa confirme ?

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Bujie.jpg 
Afișări:	1106 
Mărime:	483,6 KB 
ID:	617444 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Reglaj benzina.jpg 
Afișări:	1200 
Mărime:	228,6 KB 
ID:	617445

          Comentariu

          • sisica_si
            Membru Marcant
            • 19.dec.2013
            • 937

            #20
            Răspuns la: Problema masina tuns iarba

            Bujia nu este chiar asa de afumata.
            E loc de mai rau
            Distanta la electrod este ok.
            A mai facut mutre cat ai folosit-o?
            Daca a mers ok la 10 ture atunci o lasi asa, daca nu mai dai la surub pana ii gasesti pozitia buna.
            Sau poate au colegi cu scuter alta solutie.

            Comentariu

            • ionuttrif
              Membru
              • 18.aug.2008
              • 148

              #21
              Răspuns la: Problema masina tuns iarba

              Nu a mai facut mutre , dar facea probleme cu cca 20 min de functionare (daca nu mai mult) si nu am folosit-o decat aproximativ 10.
              Apropo, se poate ca aceste masini sa se incalzeasca prea tare ? Am observat (poate e o coincidenta) o crestere a problemelor o data cu timpul mai cald, poate e o prostie, dar ma gandesc la toate variantele. Nu inteleg de ce, cat timp e destul de rece nu sunt probleme ; cum am mai spus, daca o las o zi iar merge bine 20 min

              Comentariu

              • sisica_si
                Membru Marcant
                • 19.dec.2013
                • 937

                #22
                Răspuns la: Problema masina tuns iarba

                Da, este posibil.
                Daca se incalzeste prea atre apar alte probleme, se ard garnituri, sar segmentii si baga ulei in piston... altele.

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6865

                  #23
                  Răspuns la: Problema masina tuns iarba

                  Eu din ce stiu si ce am folosit la masina mea de tuns iarba ( motor in 4T ) benzina de 95 cel mai des , de 98 f rar din cauza pretului ; de alimentat am luat doar de la MOL = cineva mi a spus sa nu i au de la LUK Oil ca este f proasta ; n am avut probleme decat cu filtrul de aer care momentan e un burete de bucatarie fara partea verde pe care am decupat o .
                  De verificat starea uleiului - se uzeaza rapid si nu mai face ungerea bine - eu il schimb de 3 ori pe sezon .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • ionuttrif
                    Membru
                    • 18.aug.2008
                    • 148

                    #24
                    Răspuns la: Problema masina tuns iarba

                    Din pacate nici curataul bujiei nu a avut rezultatul scontat. Din nou, dupa 20 min de utlizare s-a oprit.
                    Suspectez si benzina de 100 pe care am luat-o, am cumparat acuma benzina de 95 si am sa fac o noua proba.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6865

                      #25
                      Răspuns la: Problema masina tuns iarba

                      Goliti rezervorul de benzina de 100 si apoi verificati si filtru de aer ; daca problema persista inseamna ca setul motor are un defect ( cilindrul sau pistonul cu segmenti ) = in momentul in care se incalzeste se dilata si se gripeaza si va trebui un set nou .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • ionuttrif
                        Membru
                        • 18.aug.2008
                        • 148

                        #26
                        Răspuns la: Problema masina tuns iarba

                        Ok, incerc si asta, sper sa nu ajung la schimbari asa ample.

                        Ieri am schimbat toata benzina de 100 cu cea de 95 si masina a mers fara oprire toata curtea !
                        Ciudat pentru ca mi s-a sugerat sa cumpar benzina cat mai de calitate cu cifra octanica cat mai mare. Am sa mai supervizez un pic problema cateva tunderi, dar deocamdata aceasta se pare ca este problema.

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          #27
                          Răspuns la: Problema masina tuns iarba

                          Bine ca s a rezolvat .
                          Adevarul este ca benzina de 100 supra-incalzeste motorul , mai ales ca racirea se face pe aer la masinile de tuns iarba ( daca era pe lichid era altceva ) . Cand se recomanda benzina buna probabil ca se face referire la o benzina de 95 + ceva aditiv .
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          Procesare...