Izolatie termica intre aragaz si mobilier pal

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sergiuj
    Incepator
    • 22.iul.2014
    • 8

    Izolatie termica intre aragaz si mobilier pal

    Buna ziua,

    Am cautat si pe internet si pe site dar nu am gasit o rezolvare acceptabila.
    Pe situl dv am regasit un singur topic: http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...zolatie-aragaz - dar fara o finalitate preciza.

    Problema sta in felul urmator:

    In bucatarie am un aragaz clasic; lipit de el este un mobilier din pal - mai exact o mobila parada de la lems. Intre mobila si aragaz e un spatiu de 5 mm. stiu ca e putin, nimeni, nici chiar instalatorii de la firma amintita nu mi-au spus ca nu e bine sa fie asa aproape. Nu prea gatim in cuptor, dar cand se gateste in cuptor - si acela e pe gaz, nu e electric, se incalzesc foarte tare sertarele care sin adiacente aragazului; asa de tare se incalzesc incat cred ca se dilata metalul din sine si holsurubui, deoarece nu se mai deschid sertarele nici cu forta; ulterior, dupa 20 ore isi revin la normal.

    Cu ce as putea izola termic spatiul dintre cele doua ?

    M-am gandit sa pun o placa de azbest - dar am inteles ca nu e bun la sanatate.

    Am mai gasit aceasta placa. Altceva ce mai imi recomandati ?





    Si ca sa nu mai deschit un nou topic... la o hota Benko care ar fi distanta minima fata de flacara de la aragaz; si acolo aceiasi mesteri l-au pus la 50 cm si desi s-a gatit doar de 3-4 ori motorul si carcara din plastic din interior s-au topit; efectiv era curs plasticul; aveam si filtre cu carbune activ, neavand iesire la exterior si am presupus ca din aceasta cauza s-a supaincalzit.
  • PROfan
    Moderator
    • 10.apr.2011
    • 662

    #2
    Răspuns la: Izolatie termica intre aragaz si mobilier pal

    Fa cumva si departeaza corpul de aragaz. Macar 25mm.

    Daca rasfoiai brosura care insoteste hota aflai distanta de la arzator la hota.
    Recomandare: Nu lasa flacara libera. Sa existe intotdeauna ceva deasupra ei.

    Comentariu

    • sergiuj
      Incepator
      • 22.iul.2014
      • 8

      #3
      Răspuns la: Izolatie termica intre aragaz si mobilier pal

      Din nefericire este intrata la fix mobila asa ca nu o pot departa.

      Im manualul hotei scrie 65 cm.

      Ce inseamna sa nu existe flacara libera ? sa fie ceva deasupra ei ? un vas ? o plita ?

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #4
        Răspuns la: Izolatie termica intre aragaz si mobilier pal

        50 cm e prea mica distanta - cu sistemul de recirculare se supraincalzeste hota - nu puteti face totusi cu evacuare afara ? Daca scrie 65 cm de ce au montat o asa jos ( 65 cm e minim in specificatii ? ) ?
        Referitor la corp distanta minima de cuptor este de 5 cm ( spatiu de ventilare ) ; puteti modifica alt corp decat cel cu sertare ca sa creeati un spatiu mai mare .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • sergiuj
          Incepator
          • 22.iul.2014
          • 8

          #5
          Răspuns la: Izolatie termica intre aragaz si mobilier pal

          O sa incerc sa sparg si sa pun hota cu evacuare afara; dar si asta va fi cam de 4 metri, ceea ce am inteles ca ingreuneaza evacuarea.

          Legat de inaltime, eu le-am spus ca e cam jos, dar mi s-a replicat ca nu conteaza; asta era in 1 decembrie 2013; din 10 decembrie nu mai am hota; am luat alta dar o tin in cutie, neavand curajul sa o montez; o sa tai din corpul de hota sa ridic hota, dar celelalta corpuri vor ramane cu 15 cm mai jos. si nu am cum sa fac alta modificari;

          La mobila de langa aragaz e un singur corp de 1m si e intrat la fix; numai daca il scot cu totul si sa fac altul; dar nu se va mai potrivi cu restul mobilei.

          Ca placa de izolatie termica ce as putea folosi ? o placa de azbest sau inlocuitor credeti ca ar rezolva problema ? Ce imi recomandati ?

          Multumesc.

          Comentariu

          • PROfan
            Moderator
            • 10.apr.2011
            • 662

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Izolatie termica intre aragaz si mobilier pal

            Fa niște poze. Vorba cuiva, fac cât 1000 de cuvinte. Poate dacă vizualizam avem șanse sa găsim soluții viabile.

            Comentariu

            • sisica_si
              Membru Marcant
              • 19.dec.2013
              • 937

              #7
              Răspuns la: Izolatie termica intre aragaz si mobilier pal

              La hota poti reface corpul in care este integrata, daca este si il faci mai mic cu 15-20 cm.
              Acei Dorei care ti-au pus hota la 50 cm ar trebui sa iti cumpere alta.
              Sa fie probleme la evacuare pune tubulatura mai mare decat iesirea hotei.
              Exemplu iesite de 10 cm tubulatura de 12 cm.
              Asta sa nu fie fortat notorul.

              Dar aragazul nu poate fi mutat mai aproape de perete exterior?
              Asa scapi si de izolat si ai un traseu mai scurt la evacuare, evacuare care va arta cam nasol pe distanta aia.
              In golul ramas poti lua un corp asemanator de 50 sau 60 cm cat are aragazul.

              Comentariu

              • Galaxy
                Membru
                • 21.dec.2012
                • 263

                #8
                Re: Izolatie termica intre aragaz si mobilier pal

                Si pluta izoleaza bine. Exista foi de pluta de 5-10 mm grosime pe care poti sa le pui acolo.

                Comentariu

                • manead
                  Incepator
                  • 01.nov.2007
                  • 52

                  #9
                  Răspuns la: Izolatie termica intre aragaz si mobilier pal

                  Buna ziua,

                  As avea nevoie si eu de o solutie dapentru un mobilier cu front din MDF.
                  A ineput sa se exfolieze in dreptul cuptorului:

                  Multumesc,
                  Dan
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • catalin gramada
                    Incepator
                    • 06.mai.2006
                    • 93

                    #10
                    Răspuns la: Izolatie termica intre aragaz si mobilier pal

                    Salut. incearca sa faci un spatiu minim de ventilatie intre cuptor si mobilier, chiar si 1 cm e mai bine decat nimic.Spatiul asta dintre cuptor si mobilier trebuie sa comunice cu exteriorul, de preferat de la baza spre top, dar presupunand ca cuptorul e incorporat macar de la baza spre spate. Ideea e sa dai posibilitatea crearii unui tiraj de aer cat mai generos posibil. Pe zonele expuse de mobilier am facut un scut din placa de pluta de 3mm pe care am lipit banda lata de 10 cm de aluminiu autoadeziv. Placa de pluta am fixat-o de mobilier cu banda dublu adeziva. La mine a mers dar am avut spatiu intre cuptor si mobila de cca 1,5 cm. Daca tabla se incinge excesiv merita sa desfaci si cuptorul sa vezi daca poti reface izolatia in caz ca e facuta de mantuiala. Eu am refacut cu placa tip isoplan de 4 mm si vata minerala cu folie de Al
                    Ultima editare de catalin gramada; 14.iul.2017, 10:39.

                    Comentariu

                    • catalin gramada
                      Incepator
                      • 06.mai.2006
                      • 93

                      #11
                      Răspuns la: Izolatie termica intre aragaz si mobilier pal

                      Daca ai cumparat bucataria integrala de la acelasi furnizor eu as trimite inapoi sa o schimbe. Nu are voie sa se intample asa ceva. Daca ai cumparat mobila si cuptorul separat de la furnizori diferiti nu prea mai ai ce face trebuie sa gasesti o solutie sa repari

                      Comentariu

                      • catalin gramada
                        Incepator
                        • 06.mai.2006
                        • 93

                        #12
                        Răspuns la: Izolatie termica intre aragaz si mobilier pal

                        Daca reusesti sa izolezi cuptorul foarte bine e posibil sa gasesti si ceva folii de protectie prin magazine. Eu nu am gasit decat pentru radiatoare de incalzire ,pe suport de polistiren sau neopren. Daca pui asa ceva in contact cu zona fierbinte a cuptorului nu cred sa reziste. Aveau ceva specificatii ca suporta expunere la 60*C max.

                        Comentariu

                        Procesare...