Izolare casa din BCA 40 cm

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tiptil111
    Incepator
    • 01.aug.2014
    • 19

    Izolare casa din BCA 40 cm

    Dupa cum spun si in titlu am o nedumerire referitor la pasul urmator pe care trebuie sa l fac la casa mea. Am construit casa din Bca Ytong de 40 A+ si acum as dori sa stiu daca sa mai fac izolatie exterioara sau nu. Dupa ce am vorbit cu mai multe persoane parerea este impartita . Din punct de vedere al costurilor din cate am inteles daca aleg sa izolez cu polistiren costu e aproximativ acelasi cu tencuiala care oricum trebuie data daca nu izolez . Astept parerile voastre sau daca mai aveti nevoie de informatii . Va multumesc!!!
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: izolaarea unei case din BCA 40 cm

    Cazul meu particular : aceeasi situatie casa din BCA Ytong de 40 , am facut tencuiala mecanizata exterior fara termosistem ( grosime max 1 cm ) , iarna peretele pe interior nu este rece ci cald - de aceea nu am mai pus termoizolatie exterioara . Parerea mea este ca nu trebuie termoizolatie la peretele ytong de 40 ci mai degraba trebuie ales cu grija materialele pt suprafata vitrata - un tripan ar fi ideal insa depinde si de buget .
    Costul tencuieli mecanizate este mai mic decat cu termosistem ( minim 10 cm ) .
    Ultima editare de coby; 01.aug.2014, 10:00.
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • tiptil111
      Incepator
      • 01.aug.2014
      • 19

      #3
      Răspuns la: izolaarea unei case din BCA 40 cm

      geamurile o sa fie tripan de la qfort deci cred ca partea aceasta am rezolvato. Din punct de vedere al calitatii bca-ului de a atrage umiditatea sper sa nu am probleme daca nu izolez cu polistiren scuze daca pun intrebari stupide dar poate ma puteti ajuta voi. Eu ma gandeam sa pun de 5 nu de 10 ca asa ajung la 50 cm perete )

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #4
        Răspuns la: Izolare casa din BCA 40 cm

        Orice perete acumuleaza umiditate daca este expus , daca este tencuit exterior si aplicata vopseaua lavabila siliconica/silicatica nu mai absoarbe umiditate din exterior , la fel si la interior . 5 cm de polistiren sunt inutili dupa mine la grosimea de 40 a ytongului . Pt confort termic sporit atentia in acest caz trebuie orientata la termoizolarea pardoselii si tavanului , intru cat peretii sunt ok .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • tiptil111
          Incepator
          • 01.aug.2014
          • 19

          #5
          Răspuns la: Izolare casa din BCA 40 cm

          la etaj am placa turnata si sub ea am pus extrudat de 3 cm plus izolarea care o sa fie in podul mansardabil din vata de 10 cm cel putin

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            #6
            Răspuns la: Izolare casa din BCA 40 cm

            Casa are 2 nivele ? Peste placa de beton este spatiu locuibil ?
            Puteti posta niste poze ?
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • tiptil111
              Incepator
              • 01.aug.2014
              • 19

              #7
              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20140502_182030.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	287,8 KB 
ID:	617571

              Aici era cand turnam placa peste parter eu am turnat placa si peste etaj iar in podul mansardabil ramane un spatiu de circa 40 m2 pe care il pot folosi la o inaltime acceptabila

              dupa cum vedeti vecinul meu are o bolta in dreapta si as dori sa stiu cum sa fac sa micsorez cat mai mult efectul finisajelor asupra boltei lui

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20140611_161043.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	407,5 KB 
ID:	617572 aici e placa de sus izolata
              Ultima editare de Gemini; 01.aug.2014, 12:10.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                #8
                Răspuns la: Izolare casa din BCA 40 cm

                Postat în original de tiptil111
                [ATTACH=CONFIG]84860[/ATTACH]


                dupa cum vedeti vecinul meu are o bolta in dreapta si as dori sa stiu cum sa fac sa micsorez cat mai mult efectul finisajelor asupra boltei lui
                La ce va referiti ?
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • bogdanfnf`
                  Membru Marcant
                  • 26.dec.2007
                  • 630

                  #9
                  Răspuns la: Izolare casa din BCA 40 cm

                  Cu izolarea structurilor de beton cum procedati ? Chiar daca aveti BCA de 40 care nu ar necesita izolare aveti : stalpi , centura , placa , placa elevatie , balcon , etc . Zone destul de multe unde sunt punti termice !!

                  Deci ?

                  Comentariu

                  • tiptil111
                    Incepator
                    • 01.aug.2014
                    • 19

                    #10
                    Răspuns la: Izolare casa din BCA 40 cm

                    izolarea acestora se face prin taierea bca - ului 10 cm in dreptul stalpului si centurilor iar acolo voi veni cu izolatie multipor sau polistiren in functie de bugetul din acel moment

                    Comentariu

                    • tiptil111
                      Incepator
                      • 01.aug.2014
                      • 19

                      #11
                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20140405_092600.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	565,7 KB 
ID:	617580
                      Aici puteti vedea cum se face decuparea Bca-ului pentru a izola un stalp asa se face si la centura

                      ma gandeam la o varianta de finisare pe partea cu vecinul care sa nu il afecteze foarte mult( vedeti in prima poza ca in partea din dreapta este o bolta

                      Postat în original de coby
                      La ce va referiti ?
                      ma gandeam la o varianta de finisare pe partea cu vecinul care sa nu il afecteze foarte mult( vedeti in prima poza ca in partea din dreapta este o bolta
                      Ultima editare de Gemini; 04.aug.2014, 11:22.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15093

                        #12
                        Răspuns la: Izolare casa din BCA 40 cm

                        Din punct de vedere al rezistentei termice a peretilor, exclusiv suprafetele vitrate si structura din beton, valoarea data de cei 40cm de BCA este suficienta si se incadreaza in prevederile normative. Nu aveti de ce sa va faceti griji pentru umezeala peretilor pentru ca nu va exista pe zona de BCA.
                        Datorita structurii masive din beton, pe aceste zone va trebui izolatie si aceasta se poate face cu minim 10cm de polistiren. Daca ramane neizolata, poate duce la probleme pe timp de iarna si se vor resimti aceste zone mai reci.

                        Comentariu

                        • tiptil111
                          Incepator
                          • 01.aug.2014
                          • 19

                          #13
                          Răspuns la: Izolare casa din BCA 40 cm

                          Postat în original de Gemini
                          Din punct de vedere al rezistentei termice a peretilor, exclusiv suprafetele vitrate si structura din beton, valoarea data de cei 40cm de BCA este suficienta si se incadreaza in prevederile normative. Nu aveti de ce sa va faceti griji pentru umezeala peretilor pentru ca nu va exista pe zona de BCA.
                          Datorita structurii masive din beton, pe aceste zone va trebui izolatie si aceasta se poate face cu minim 10cm de polistiren. Daca ramane neizolata, poate duce la probleme pe timp de iarna si se vor resimti aceste zone mai reci.
                          Va multumesc pentru raspuns. Izolatia pe stalp se va face exact cum spune si producatorul ytong.

                          Comentariu

                          • cheluakame
                            Living Legend
                            • 27.oct.2012
                            • 2390

                            #14
                            Răspuns la: Izolare casa din BCA 40 cm

                            Conform unei simulari a punctului de roua, la temperaturi exterioare sub +10*C, condensul va aparea in zona tencuielii exterioare, si va inainta in zidul de BCA odata cu scaderea temperaturii.

                            In cazul izolarii cu EPS, condensul va aparea in structura polistirenului.
                            In cazul izolarii cu vata minerala pentru fatade, condensul nu mai apare in structura peretilor, aceasta fiind varianta cea mai indicata, insa este si cea mai scumpa.
                            iTermice --- Sursa ta de caldura

                            Comentariu

                            • bogdanfnf`
                              Membru Marcant
                              • 26.dec.2007
                              • 630

                              #15
                              Răspuns la: Izolare casa din BCA 40 cm

                              Postat în original de tiptil111
                              izolarea acestora se face prin taierea bca - ului 10 cm in dreptul stalpului si centurilor iar acolo voi veni cu izolatie multipor sau polistiren in functie de bugetul din acel moment

                              Perfect ! Am crezut ca o ziditi normal , cu elementele structurale de beton la vedere !

                              Comentariu

                              Procesare...