Masa de armare pentru polistiren extrudat la tavan in subsol

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • NiK
    Incepator
    • 21.oct.2007
    • 49

    Masa de armare pentru polistiren extrudat la tavan in subsol

    Buna ziua,

    Tavanul meu este placat cu polistiren extrudat foarte neted astfel doresc sa-i fac riduri si sa trag o masa de armare peste el. Ce adeziv de polistiren extrudat imi recomandati astfel incat in timp sa nu se desprinda ? M-am gandit sa folosesc adeziv Stoflexyl sau WerkFlex 250, ce parere aveti despre aceste produse?

    Va multumesc.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6862

    #2
    Răspuns la: Masa de armare pentru polistiren extrudat la tavan in subsol

    Poti prinde in dibluri de polistiren o plasa de armare din fibra pt o mai buna aderenta
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 14969

      #3
      Răspuns la: Masa de armare pentru polistiren extrudat la tavan in subsol

      Subsolul la ce anume, casa, apartament?
      Trebuie neaparat finisat cu masa de spaclu?

      Comentariu

      • NiK
        Incepator
        • 21.oct.2007
        • 49

        #4
        Subsol la casa, am intreg subsol sub casa care vreau sa-l tencuiesc si sa finisez...

        Va atasez poze....
        Fișiere Atașate
        Ultima editare de Gemini; 10.aug.2014, 07:30.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 14969

          #5
          Răspuns la: Masa de armare pentru polistiren extrudat la tavan in subsol

          Foarte lucios polistirenul. Singura optiune pentru a avea oa derenta ceva mai buna este practicarea unor zgarieturi multiple pe intreaga suprafata a polistirenului. Adezivul este mai putin relavant dar utilizati un adeziv superior si nu unul standard.

          Comentariu

          • emanuelguzu
            Living Legend
            • 30.oct.2013
            • 1002

            #6
            Răspuns la: Masa de armare pentru polistiren extrudat la tavan in subsol

            Postat în original de Gemini
            Foarte lucios polistirenul. Singura optiune pentru a avea oa derenta ceva mai buna este practicarea unor zgarieturi multiple pe intreaga suprafata a polistirenului. Adezivul este mai putin relavant dar utilizati un adeziv superior si nu unul standard.
            Exista in comert resina seciala pentru aderenta mortarelor si gleturilor ,important este ca polistirenul sa fie bine prins in tavan.

            Comentariu

            • mirceaknap
              Living Legend
              • 05.mar.2011
              • 1408

              #7
              Răspuns la: Masa de armare pentru polistiren extrudat la tavan in subsol

              Postat în original de emanuelguzu
              Exista in comert resina seciala pentru aderenta mortarelor si gleturilor ,important este ca polistirenul sa fie bine prins in tavan.
              RASINA.
              nu exista resina
              Inainte de a trimite un text corectati greselile de scriere.

              Comentariu

              • Scifficus
                Membru Marcant
                • 23.iun.2013
                • 858

                #8
                Răspuns la: Masa de armare pentru polistiren extrudat la tavan in subsol

                Grund. Ai ca optiune, ce recomand in urma experientei proprii, de la Baumit SuperGrund rapid sau de la Murexim Supergrund D4.

                Comentariu

                • emanuelguzu
                  Living Legend
                  • 30.oct.2013
                  • 1002

                  #9
                  Postat în original de mirceaknap
                  RASINA.
                  nu exista resina
                  Inainte de a trimite un text corectati greselile de scriere.
                  Da corect,multumesc de critica...ce ne_am face fara voi...
                  Domnule NIK,cautati in magazine,daca nu gasiti,faceti comanda pe internet,resina despre care vorbesc este un lapte alb,se aplica cu bidineaua pe tavanul de polistiren sau pe orice suprafata nederenta la mortare sau gleturi,se lasa la uscat 1 ora,daca nu gasiti,va fac eu comanda din Spania.

                  Sika top 50 resina de unire ,dupa aplicare laptele alb devine incolor,dupa uscare e foarte lipicios,are si un pret pe masura...dar e foarte bun,5 l /60 euro ,consum 0,125-0,150 kg/m2.


                  Cate ideii imi da acest forum...am sa ma interesez daca se comercializeaza in Romania.

                  Problema rezolvata
                  Se utilizează ca amorsă (strat nou peste altul vechi) pentru peretii ,șape de nivelare, șape autonivelante, pe suprafeţe din beton vechi stabile și corect pregătite.
                  RASINA PUNTE DE ADERENTA este o emulsie folosită ca o punte de legătură între materiale pe bază de ciment sau ipsos
                  Este un produs conceput pentru a aplicarea unui nou strat peste unul vechi.
                  Inlocuitorul spritului de ciment in cazul tencuiri peste suprafete neaderente precum betonul,creaza punte de aderenta pentru polistirenul extrudat,glet,var lavabil...
                  Se vinde bidon de 1 sau 5 l.
                  Pret 45 ron /l
                  De maine seara puteti da comezi la tel: 0756 912 460 (George Petecariu)
                  LIvrarea se face prin curier cu plata ramburs la livrarea produsului,cel mai probabil peste 2 saptamani voi avea pe stoc 200l pentru inceput.
                  Rasina PUNTE DE ADERENTA se aplica doar pe suporturi stabile,curate.
                  Nu este toxica si nici inflamabila
                  Fișiere Atașate
                  Ultima editare de Gemini; 11.aug.2014, 13:49.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 14969

                    #10
                    Răspuns la: Masa de armare pentru polistiren extrudat la tavan in subsol

                    Doua specte emanuelguzu:
                    - pentru anumite lucrari erste destul de dificil de utilizat produse mai speciale, atat din punct de vedere al aprovizionarii cat si al pretului raportat la importanta lucrarii;
                    - puntea de rezistenta nu are utilizare chia rpentru polistirenul extrudat dau cel putin aceste informatii nu se regasesc in fisele tehnice.
                    Produsele mentionate de dvs. nu sunt disponibile direct in Romania. Exista totusi alte produse similare, de exemplu SikaDur 32/32LP - Punte rezistenta dar nu este aplicabil.
                    Chiar aveti idei .....
                    Ultima editare de Gemini; 11.aug.2014, 13:50.

                    Comentariu

                    • emanuelguzu
                      Living Legend
                      • 30.oct.2013
                      • 1002

                      #11
                      Rasina despre care va vorbesc este aceasta si are aderenta la orice ...ORICE suprafata,inclusiv marmura cea mai lucioasa
                      Am sunat eu personal in aceasta dimineata la un reprezentant sika din Romania,nu au si nici nu comercializeala acest produs caci este extrem de scump pentru Romania, chiar daca ar aduce sikatop50 au un dezavantaj,vand rasina doar la bidon de 5 l
                      Eu am folosit si sika,dar si alte marci de renume.
                      Eu comercializez cantitati de 1 l,dar de la alt producator
                      Chiar am ideii.. credeti ca in cazul dansului este scump 45 ron 1 l ?
                      Cu 1 l ai ajunge pentru tot tavanul,GARANTAT ca are aderenta la gletuire,tencuire,masa de spaclu...
                      Din pacate abia peste 2 saptamani va ajunge pe piata...la fel ca si Nervometal,suntem seriosi si ne onoram comenzile
                      Nu cred ca este o problema procurarea acestei resine,problema este neincredera constructorilor in produse noi pe piata Romanesca

                      Cu rasina PUNTE DE ADERENTA va pot demonstra ca tencuiesc,dau glet,plachez cu faianta pe o suprafata precum sticla,fara probleme,sa nu confundam impermeabilitatea polistirenului extrudat cu aderenta
                      Suprafata polistirenului extrudat fiind o suprafata fina,nula...asta nu inseamna ca nu poate fi finisata.
                      La momnetul potrivit am sa fac un video si am sa il prezint.
                      Cred ca este un produs bun si nu este scump pentru Romania...depinde cum gandim..e mai ieftin zgariatul polistirenului,dar nu toti alegem aceasta varianta.
                      Ultima editare de Gemini; 13.aug.2014, 10:57.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 14969

                        #12
                        Răspuns la: Masa de armare pentru polistiren extrudat la tavan in subsol

                        Mai greu de gasit produse de acest gen in cantitati mici. Un exemplu de asfel de produs, romanesc, este BETONCONTACT. Sigur nu o sa faceti mare profit din idee dar eu va doresc succes.
                        Uneori deranjul pentru utilizarea acestei solutiie ste destul demare si de aceea nu cred ca este recomandata pentru acest caz. Sigur, nu sunt impotriva ei dar asta e alegerea colegului care intampina problema.
                        Pe viitor, mi se pare mai buna varianta de utilizare a unui polistiren rugos, care sa permita o aderenta corespunzatoare a straturilor minerale.

                        Comentariu

                        Procesare...