statie ecologica de epurare a apei reziduale

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_op
    Incepator
    • 27.mai.2006
    • 5

    statie ecologica de epurare a apei reziduale

    Buna,
    Tocmai imi construiesc o casa (d+p+m) intr-o zona fara canalizare, ma gandeam sa renunt la ideea unei fose septice si sa folosesc o statie de epurare. Calculele arata ca e mai scumpa (statia de epurare) dar in timp e mai ieftina si mai comoda. Avantajele mi-au fost prezentate de firma care le comercializeaza insa as dori sa stiu parerea celor care le si folosesc.
    O foloseste cineva? au probleme si de ce natura?
    Multumesc
  • mx81
    Membru Marcant
    • 21.ian.2006
    • 322

    #2
    Cred ca te-ai gindit la o statie de tip biologic . Are ceva probleme :
    1. Afara de statia ce o cumperi trebuie si un bazin intermediar de racire a apei menajere .
    2. Va trebui sa folosesti doar detergenti biodegradabili pentru ca altfel distrugi bacreriile din statie . Si asta duce la un cost suplimentar si de duce ideea de amortizare a investitiei .

    Comentariu

    • stupar
      Incepator
      • 28.iun.2006
      • 1

      #3
      statii de epurare

      caut o solutie tehnica de compromis intre fosa septica simpla si statia de epurare.
      Adica 2sau 3 bazine cu plase de separare cu decantoare care sa fie golite o data pe an iarna in gradina .reziduurile sa fie folosite in loc de ingrasamint .totul sa fie ieftin doarpentru o singura familie.

      Comentariu

      • florind
        Incepator
        • 14.iul.2006
        • 13

        #4
        Re: statii de epurare

        Postat în original de stupar
        caut o solutie tehnica de compromis intre fosa septica simpla si statia de epurare.
        Adica 2sau 3 bazine cu plase de separare cu decantoare care sa fie golite o data pe an iarna in gradina .reziduurile sa fie folosite in loc de ingrasamint .totul sa fie ieftin doarpentru o singura familie.

        Comentariu

        • iapost
          Incepator
          • 31.aug.2006
          • 44

          #5
          Re: statii de epurare

          Postat în original de stupar
          caut o solutie tehnica de compromis intre fosa septica simpla si statia de epurare.
          Adica 2sau 3 bazine cu plase de separare cu decantoare care sa fie golite o data pe an iarna in gradina .reziduurile sa fie folosite in loc de ingrasamint .totul sa fie ieftin doarpentru o singura familie.
          Daca intre timp ati gasit solutia, va rog spuneti-o aici; cred ca sunt multi interesati, printre care si eu.
          .
          Pe scurt, eu as vrea o fosa septica, usor si ieftin de intretinut si evident, pe care sa nu fie nevoie sa o vitanjezi din 2 in 2 luni.
          .
          De asemenea as vrea sa-i rog pe cei care au statii de epurare sau fose septice, sa ne spuna cat de multumiti/nemultumiti sunt de ele.
          .
          Va multumesc tuturor,

          Comentariu

          Procesare...