Bransament drum servitute

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alecumatei
    Incepator
    • 14.aug.2014
    • 2

    Bransament drum servitute

    As dori sfatul pentru o situatie destul de neplacuta in care ma aflu. Povestea e mai lunga insa cu riscul de a va plicitsi cred ca e important sa cunoasteti toate detaliile.
    Acum cativa ani cand am inceput constructia unui duplex impreuna cu fratele meu in zona respectiva eram cativa proprietari care am contribuit la construirea unei conducte cu apa.
    O partea a acestei conducte era pe un drum public deci urma sa faca parte din reteaua publica si o parte pe un drum de servitute (5 utilizatori din - 2 dintre acestia fiind eu si fatele meu). La vremea respectiva lucrurile se faceau rapid si daca vroiai sa te bransezi dadeai banu' altfel ramaneai pe dinafara, astfel ca am platit insa nu avem nici un act de la firma care a construit conducta nici noi nici ceilalti vecini de pe drumul de servitute.

    Contractul de alimentare cu apa pentru cei barnsati la conducta de pe drumul de servitute a fost incheiat pe numele unui dintre propritari Dl. X care s-a mutat acolo printre primii, iar restul aveam contoare in fata casei si ii plateam lui apa.
    Intre timp Dl. X a cumparat proprietatea unuia din ceilalti 3 vecini care au contribuit la conducta de pe drumul de servitute si a inceput sa ne faca "mizerii" celorlalti (mie, fratelui meu si inca unui vecin Y) zicand ca de fapt noi consumam mai mult si el trebuie sa plateasca si pentru noi samd.
    Eu si fratele meu nu am locuit niciodata acolo nefiind din Bucuresti si mergeam doar ocazional deci consumul nostru era practic foarte mic. Ne-am oferit sa preluam noi contractul de la Dl. X insa nu a fost de acord. Pana la urma vecinul Y a cedat nervos si a fost de acord sa isi faca un nou bransament la caminul de la strada si sa isi traga o alta conducta. Dl. X si-a construit o piscina pe una din proprietati si avea nevoie de o conducta cu diametru si capacitate cat mai mare cum era cazul acestei conducte comune si a inceput sa ne ameninte ca ne deconecteaza de la conducta (eu si fratele meu avand duplexul situat ultimul pe drumul de servitute chiar dupa cele 2 proprietati ale dlui X).
    Acum 18 luni, profitand de faptul ca eu si fratele meu nu locuiam la proprietatea respectiva Dl. X, fara a ne consulta in prealabil si fara a avea acordul nostru a facut o cerere de bransament la ApaNova in numele nostru si a tras 1 conducta (alaturi de cea a vecinului Y) pana la un anumit punct al drumului de servitute de unde nu a trecut mai departe fiindca vecinul Y nu era de acord sa se strice asfaltul din fata casei lui (desi e drum de servitute). Astfel intr-o buna zi eu si fratele meu ne-am pomenit ca trebuie sa achitam barnsamentul care a fost facut in numele nostru de catre dl. X.
    Am facut o sesizare la ApaNova explicandu-le ce s-a intamplat si am cerut sa fie desfiintat bransamentul insa ulterior mi s-a spus de unul din angajatii apa Nova de la serviciul relatii clienti caruia i-am explicat situatia si temerea ca Dl. X ne va deconecta de la conducta comuna, ca dl. X nu poate sa faca asa ceva si ca oricum daca nu exista consum pe bransamentul respectiv nu am de ce sa imi fac probleme. Pana la urma am fost de acord si am semnat contractul de bransament si "furnizare" a apei desi conducta nu era finalizata.
    Acum 1 luna am primit prima factura de la ApaNova pentru alimentare cu apa si am ramas cu gura cascata! eu nu am dus conducta mai departe si nu am conectat-o la instalatia de apa a duplexului. Nu imi ramane decat sa banuiesc ca dl. X a trecut la fapte si ne-a deconectat de la conducta comuna, si a legat acea conducta adusa de el care nu cunosc daca ineplineste cerintle tehnice pentru alimentarea a 2 locuinte cu etaj, daca lucrarea este facuta corect dpdv tehnic (adincime samad). Problema cea mai mare insa este ca nu stiu pe unde a dus conducta pe ultima portiune intrucat pe drumul de servitute in fata casei vecinului care nu a vrut sa i se sparga asfaltul sigur nu a facut-o, foarte posibil ca trecut-o pe alta proprietate (e un teren viran langa drumul de servitute care apartine altcuiva). In plus nu stiu daca nu cumva din aceasi conducta nu se mai alimenteaza si altii.

    Cei de la Apa Nova nu stiu daca se baga find drum de servitute, ce solutii avem? Noi nu avem bani sa mai platim inca o data conducta de apa (am platit deja cateva mii de euro la vremea respectiva pentru 2 utilizatori la conducta comuna care acum dl X o foloseste singur nestanjenit de nimeni).
    Va multumesc
    Ultima editare de alecumatei; 14.aug.2014, 23:12.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Bransament drum servitute

    Cel mai bine va adresati unui avocat specializat pe probleme de acest gen . Va trebui facuta o " reconstruire " a proiectului conductei de apa pt ca acesta sigur nu exista si apoi dupa ce strangeti dovezile prin care sa demonstrati ca d-l X a depus o cerere in numele vostru facand uz de fals in acte ( caci nu exista vreo semnatura a dvs pe cererea respectiva ) , copie dupa cererea respectiva depusa la ApaNova ( avocatul va face rost de aceste documente ) , il actionati in tribunal urmand ca dauna sa fie platita integral de acesta + cheltuieli de judecata + eventuale daune ( oricum e caz penal si poate ajunge unde trebuie ! ) .
    P.S. Totul este sa nu lasati de la dvs nimic si sa l pedepsiti pe cale legala asa cum merita acest gen de " oameni "
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • alecumatei
      Incepator
      • 14.aug.2014
      • 2

      #3
      Răspuns la: Bransament drum servitute

      Va multumesc!

      Comentariu

      • Lucka
        Incepator
        • 24.nov.2015
        • 2

        #4
        Răspuns la: Bransament drum servitute

        Si eu sunt intr-o situatie similara . Ce valoare are prima factura ? Ati verificat contorul ?
        Situatia mea : drum de servitute , mai multi proprietari , contract pe numele unuia dintre proprietari .
        Prima factura: 5000 lei. A 2-a 1400 pt servicii . Ceilalti proprietari (doar o familie s-a conectat ) au spus ca trebuie sa platim in parti egale factura , desi nu s-a consumat nimic sau aproape nimic . Eu nu am facut bransamentul - deci am consumat ZERO .
        De aceea sunt curios daca ati verificat contorul la instalare si apoi dupa primirea facturii .
        Multumesc !

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6865

          #5
          Răspuns la: Bransament drum servitute

          Contor ( apometru ) la intrarea pe fiecare proprietate ati montat ? De unde stiti cu certitudine ca nu a folosit altcineva apa ?
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • Lucka
            Incepator
            • 24.nov.2015
            • 2

            #6
            Răspuns la: Bransament drum servitute

            Perioada de facturare a fost scurta . Imposibil pentru a se consuma apa de 5000 lei . Doar o familie s-a bransat (fara piscina ) .

            Comentariu

            Procesare...