Izolare fonicã la bloc

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ValiT
    Incepator
    • 21.aug.2014
    • 3

    Izolare fonicã la bloc

    Salutare,

    Locuiesc intr-un bloc de prin 1960+, intr-un apartament de 2 camere (semidecomandat).
    Am avut niste probleme cu vecinul de jos si am rãmas cu stres din cauza asta si am decis sã schimb parchetul care este teribil de vechi (probabil de când este apartamentul).

    Zgomotul care a deranjat (/ deranjeazã) este produs de tropãitul si sãriturile (de la diferite inãltimi) ale celor douã pisici pe care le am dar si de scârtâitul parchetului vechi (poate si de mersul apãsat, cine stie...)

    Mã refer la douã camere:

    - sufragerie - 16.33 mp

    - dormitor - 11.46 mp

    Deocamndatã, am scos parchetul (din dormitor) si ce era sub el (era bãtut in cuie pe niste plãci de lemn - ca un caroiaj in 2 straturi + moloz pe post de umpluturã (bãnuiesc)).

    A rãmas un gol cam de 10-12 cm.

    Intrebarea ar fi: care este cea mai bunã (si mai rapidã, de preferat) solutie in acest caz ?

    Urmãresc o izolare fonicã cât mai bunã si aducerea la nivel cu holul (unde este pusã gresie) intr-un timp cât mai scurt (in dormitor nu ar fi o problemã timpul dar in sufragerie da, din moment ce este un apartament semidecomandat, in cazul in care ar fi necesar un timp mare de uscare al sapei / adezivului etc.).

    As pune gresie sau parchet (de preferat parchet).

    Multumesc,
    Vali
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Răspuns la: Izolare fonicã la bloc

    Este recomandat ca pentru refacerea pardoselii utilizand si material izoaltor pentru zgomotul de impact. se preteaza foarte bine placile de izolatie dedicate, placi rigide din vata de sticla sau placi din vata bazaltica. in cazul celor de sticla, doua straturi de minim 2cm fiecare vor fi acoperitte de o sapa de egalizare armata.
    Este posibila si varianta de egalizare cu strat de OSB insa va trebuie o grosime mai mare pentru aceste placi.
    va trebui sa asteptatiuscarea sapei pentru acoperire ulterioara dar poate fi circulata, evident cu neplacerea aspectului.
    Vedeti discutille si exemplul din topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...-Dala-flotanta

    Comentariu

    • ValiT
      Incepator
      • 21.aug.2014
      • 3

      #3
      Răspuns la: Izolare fonicã la bloc

      Multumesc pentru reply si imi cer scuze pentru rãspunsul intârziat.

      Pânã la urmã am ales cea mai rapidã metodã:

      1 x strat de 5 cm (polistiren extrudat)
      1 x strat de 3 cm (polistiren extrudat)
      2 x strat 2.2 cm OSB
      1 x strat 5 mm (izolatie parchet - niste placi verzi)
      1 x strat 8 mm parchet laminat

      In afarã de faptul cã a iesit putin mai inalt fatã de hol, cã intr-un loc scârtâie si cã flambeazã usor, sunt destul de multumit.

      Cred cã micile probleme se datoreazã faptului cã planseul nu a fost perfect drept (primul strat de plãci de lemn era prins de bucãtele de lemn care erau lipite cu smoala care nu s-a luat.. se spãrgea in bucãtele si am lãsat-o asa).

      In sufragerie este la fel ca inainte si aici as vrea sã fac cum mi-ati recomandat dar acele plãci Isover sunt foarte scumpe (Vata sticla TDPS 20 (8,64mp) - 395 lei x 4 pachete= 1580 lei doar vata).
      Aveti idee care este gradul de presare al unui strat de vatã de 20mm ? Dacã pun 2 straturi x 20mm dupã care 5 cm de sapã cu cât as rãmâne in final, ~ 7 cm ?
      Alternative sunt ?

      Si o intrebare legatã de sapã, nu este prea grea ?
      Pentru 5 cm de sapã la 16.5 mp ar intra in jur de 55 de saci (30 kg / sac), 1650 de kg... ("Consum specific: circa 2.0 kg / mp la fiecare mm grosime").
      Posibil sa zic o prostie, nu mã pricep, de asta intreb.

      Multumesc.

      P.S. In cazul in care pun vatã mai este nevoie sã curãt acea somala care se sparge in bucãtele mici ?
      Dacã da, cu ce se poate curãta ? Cu o masina pt. debravurat sapa si beton ?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        Răspuns la: Izolare fonicã la bloc

        Scartaitul poate fi de la stratul suport sau de la cele doua straturi de polistiren extrudat. Tasarea placilor de izolare pardoseala este minora, nesemnificativa. Alternativa este cu rigle de lemn, izolatie intre rigle, separare rigle fata de strat suport cu elemente elastice, inchidere cu placi de OSB. Nu se vor pierde cei 2cm precizati de dvs. Sapa nu pune in pericol structura planseului, acesta este capabil sa preia incarcarile.
        Nu trebuie neaparat curatat stratul suport daca se adauga vata insa numai daca nu deranjeaza proeminentele masive. Nu exista vreo sapa sub acest strat de smoala?

        Comentariu

        • ValiT
          Incepator
          • 21.aug.2014
          • 3

          #5
          Răspuns la: Izolare fonicã la bloc

          "Nu exista vreo sapa sub acest strat de smoala?" - Cred cã este direct planseul (in unele locuri se vedeau capetele acelor bare de fier). Atasez pozele pe care le-am fãcut atunci.
          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	243,7 KB 
ID:	618747
          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	140,0 KB 
ID:	618748
          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	176,2 KB 
ID:	618749

          La un astfel de gol ce ce dimensiuni ale riglelor de lemn ar fi potrivite ?
          Izolatia dintre rigle poate fi si din polistiren extrudat ?
          Acele elemente elastice, ce sunt mai exact ?

          Dau un exemplu:
          Elemente elastice (? grosime)
          Rigle/grinzi de 6x6 cm (din 50 in 50 cm) (conteazã lunigmea ?)
          6 cm de polistiren extrudat intre ele
          OSB de 2/2.2 cm inchidere
          5 mm de izolatie parchet (acele plãci verzi)
          8 mm parchet laminat

          Ar fi ok asa ?

          Multumesc.
          Ultima editare de ValiT; 18.sep.2014, 13:25.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6868

            #6
            Răspuns la: Izolare fonicã la bloc

            Cu conditia ca acele rigle sa le prindeti mecanic de placa de beton ( holtzsuruburi si dibluri ) din 40 in 40 cm .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #7
              Răspuns la: Izolare fonicã la bloc

              Dimensiunea riglelor se alege in functie de spatiul disponibil, tinand cont de straturile ce se aseaza peste acestea, pana la nivelul final al pardoselii. Din spatiul total scadeti grosimea finisajului si a inchiderii cu OSB si va rezulta inaltimea riglelor. Izolatia dintre rigle poate fi si din polistiren extrudat.
              Sub rigle se pot aseza benzi de cauciuc de citiva mm grosime, pentru ruperea contactului cu planseul.
              Lungimea riglelor nu este relevanta, se pot imbina dupa cum este nevoie. Pot fi rigle si de 5cm inaltime, cu izolatie corespuzantoare acestora
              In rest este in regula.

              Comentariu

              Procesare...