Tron gradina

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • smariuss
    Incepator
    • 23.mar.2011
    • 38

    Tron gradina

    Buna ziua!


    Probabil ca o sa vi se para un pic cam “trasnita” aceasta idee de-a mea. Am si eu o mica gradinuta si m-am gandit sa-mi fac si eu un loc de relaxare de unde sa pot admira florile si gradina. Prin loc de relaxare inteleg un fel de “tron”, un scaun mare si comfortabil.
    Singurul loc de unde se vad toate ar fi movila de nisip. Da, am o movila de nisip, diametrul la baza 4 m, diametrul in partea de sus 1,1 m, inaltimea spre strada 1,4 m, inaltimea in partea opusa 1,6m(terenul este putin in panta).
    Scheletul tronului va fi din teava(am mai multe tevi ramase de la instalatii), iar sezutul/spatarul din scanduri, peste care va fi o perna de burete,
    Atasez niste poze cu scaune tron, pentru a vedea forma la care vreau sa ajung.
    As vrea sa aiba si suport pentru maini, deci o varianta ar fi un scaun Adirondack.
    Am uitat sa mentionez un aspect foarte important, si anume marimea, sau cum se spune mai nou, “valoarea” mea: sunt “o bucatica” mai mica, 1,94 m inaltime si 120 kg, deci scaunul trebuie sa fie rezistent.
    Pentru a asigura stabilitatea scaunului, am sa fac un cadru din patru tevi lungi de 1metru, prinse prin sudura in partea de sus cu alte tevi de 0,5 m lungime, cadrul va fi “implintat” in nisip complet.
    Cadrul se va prinde de scaun cu niste suruburi..
    Revenind la scaun, el va avea o latime de aproximativ 60 cm si o inaltime de minim 150 cm. Ideea principala ar fi sa il pot roti fie spre dreapta fie spre stanga(un sistem ca la scaunele ergonomice ar fi destul de greu de adaptat, deci ramane posibilitatea ca, cadrul pe care se prinde scaunul sa fie patrat si sa pot scoate suruburile si sa intorc scaunul)
    O varianta eco de realizare(refolosirea unor materiale existente) ar fi sa folosesc o piesa de metal de la un fost aparat de fitness, iar pentru sezut si spatar niste picioare de masa, prelucrate la dimensiunea de 65 x 4 x 4 cm. La acesta ar trebui sa-i mai fac doar picioarele. Problema e ca unghiul sezut spatar e de 90 de grade, iar eu ma gandeam ca unghiul sa fie de 120 grade.
    O alta varianta ar fi fost sa folosesc sezutul si jumatate din scandurile unui butoi pentru spatar dar am renuntat la idee pentru ca nu erau suficient de inalte si nici prelucrate pe interior cum as fi dorit.
    Si acel sezlong Lopita Bonita(insa cu structura metalica) ar fi o varianta, putin mai complicat de executat dar ar avea avantajul ca e pentru 2 persoane si nu ar mai trebui rotit.

    Sper sa-mi dati si voi cateva idei sau “imbunatatiri” ale ideilor de mai sus pentru realizarea acestui proiect.

    Marius
    Fișiere Atașate
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2342

    #2
    Răspuns la: Tron gradina

    Seara buna !
    Hai, domnule, fugi d-acilea, ca o sa rada si curcile !!!
    Nu cred ca pozitia movilei de nisip, "marimea" gradinei cu flori, gardul acela dinspre strada, din plasa, culminand cu statura dumneavoastra impozanta, va "avantajeaza" intr-o asemenea postura !
    Daca aveati acest locsor mai ascuns, mai ziceam, dar asa la strada, nu sunt convins ca puteti invinge susotelile si barfele vecinilor !
    Daca, totusi, sunteti hotarat va sfatuiesc sa dati nisipul la o parte, infigeti o teava solida in pamant, sudati un cadru rotund, cu spite, ca suport de picioare, puneti nisipul la loc si pe un pivot, rulment de presiune, puneti un scaun ce se poate roti la 360 de grade impreuna cu un suport de umbrela, ca soarele este nociv in zilele noastre !
    Doamne ... ce nebunie va fi !!!
    Cele bune !

    Comentariu

    Procesare...