Problema perete interior

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2343

    #16
    Răspuns la: Problema perete interior

    Faceti dumneavoastra, un sort la partea de sus (et. 3), sau daca nu va permit vecinii il faceti spargand izolatia intre et. 2 si et.3.

    Comentariu

    • mirceaknap
      Living Legend
      • 05.mar.2011
      • 1417

      #17
      Răspuns la: Problema perete interior

      Din ce am inteles,-dvs aveti probleme datorita faptului ca vecini dvs au termoizolat fatada cladiri dar nu au facut cea ce trebuia sa faca , anume protectia impotriva infiltratiilor.
      Rezolvarea problemei dumneavoastra se poate face prin:
      Reclamatie catre administratia blocului.
      Cereti vecinilor care v-au creat probleme , rezolvarea lor.
      (Are 5000 datorie la intretinere,dar are bani sa izoleze pe afara apartamentul)
      Obligatia constructorului cat si a beneficiarului unei lucrari este de a nu aduce prejudicii de nici un fel vecinilor sau altor persoane.

      Comentariu

      • IonutzCta
        Incepator
        • 21.iul.2009
        • 5

        #18
        Răspuns la: Problema perete interior

        Multumesc pt indicatii, o sa vorbesc cu niste alpinisti sa puna un sort intre mine si vecinul. Cred ca este solutia cea mai avantajoasa pt mine si care nu imi creaza deranj la interior.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15093

          #19
          Răspuns la: Problema perete interior

          Daca apa se prelinge prin spatele placilor va fi destul de greu de gasit exact zona pe unde circula apa. De asemenea, o hidorizolare interioara nu poate fi 100% sigura pentru ca apa isi va croi drum pe unde gaseste locul favorabil si la un moment dat se va muta zona de infiltrare. Poate fi un noroc daca nu va ajunge din nou la interior.
          Taierea termoizolatiei exterioare si etansarea perfecta deasupra planseului poate fi realizata dar va fi dificil de realizat.

          Comentariu

          • cypryus
            Incepator
            • 17.nov.2014
            • 2

            #20
            Răspuns la: Problema perete interior

            In dormitor in ultimele luni am o mare problema.., eu nu sunt fumator si nici sotia insa in dormitor foarte des se simte miros foarte rau de fum de tigara mai exact un miros de ala de o scrumuiera plina cu tigari stinse umede , este foarte deranjant datorita ca noi nu fumam.m;am interesat la vecinul de la partier el nu fumeaza si nici sotia lui , cel de deasupra nici el mai ramane vecinul din perete cu noi care intradevar e un fumator inrait si are dormitorul exact in acelasi perete cu dormitorul nostru si e un fumator inrait pt ca il auzim cu tusea lui inconfundabila de la tigari cred!! Ma intreb cum e posibil?banuiesc ca peretele comun e cel care trimite acest miros in dormitorul nostru pentru ca altfel nu vad excplicatia.Ma gandesc serios sa izolez acel perete cu o izolatie de 5 cm poate,poate scap de acest miros foarte aiurea. Va rog ajutati'ma cu un sfat.

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6889

              #21
              Răspuns la: Problema perete interior

              Undeva aveti o fisura sau o gaura in perete. Constructia este pe cadre de beton sau pe placi prefabricate din beton ? Coloana de incalzire este comuna cu vecinul ?
              Cu stima.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15093

                #22
                Răspuns la: Problema perete interior

                Este o cale de comunicatie deschisa intre cele doua camere,apartamente. Poate fi orice, o doza electrica ce comunica intre cele doua camere, o teava, un spatiu gol acoeprit doar sueprficial la nivelul imbinarilor peretilor etc.
                O etansare a peretelui, chiar si prin izolarea termica poate fi de mare ajutor. Izolatia ajuta si la obtinerea unei imbuntatirii din punct de vedere fonic. Peretele respectiv se poate izola cu vata minerala cu bariera de vapori si gipscarton pe profile metalice.

                Comentariu

                Procesare...