Hidroizolatie terasa la nivelul parterului

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cmanica
    Incepator
    • 08.mai.2012
    • 63

    Hidroizolatie terasa la nivelul parterului

    Salutare,

    Cum hidroizolez terasa din imagine?
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20140913_185437.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	215,1 KB 
ID:	639572

    Ce se vede in plan orizontal este placa, peste ea urmeaza sa se toarne sapa la nivel cu tot parterul.
    Ultimul rand de polistiren de fatada e scos (mesterii nu s-au gandit ca trebuie hidro-izolatie), si ar trebui sa vina pana la o distanta de cativa cm de placa, m-am gandit eu sa fie ingropat 2-3 cm in sapa.

    Problema este ca peretele e din caramida, deci are rosturi si e poros.

    Am cateva variante de produse:

    1) Ceresit CR90, dar pt el trebuie sa fac o "scafa" cu Ceresit CX5 (ciment rapid), asadar sa racordez cele 2 suprafete perpendiculare pe rotund -> nu prea e buna varianta, fiindca nu pot placa pana la peretele vertical si se vede urat chiar la intrare

    2) Ceresit CL50 sau CR166, care sunt cei mai flexibili hidro-izolanti de la Ceresit. Nu-mi mai trebuie acel racord.

    3) Membrana hidro-izolatoare + amorsa bituminoasa, dar face priza EPS-ul pe acea membrana?

    4) Sika Igolflex N

    Sa hidroizolez direct de pe peretele de caramida, apoi continuand pe placa? Sau plecand de peste polistiren (masa de spaclu) si peste sapa? (la ultima solutie, problema e ca sapa nu o voi turna abia cand electricianul si instalatorul termina de tras cablurile la parter, iar eu sunt in stadiul ca aproape toata casa e placata cu polistiren, urmeaza spacluirea si decorativa)

    Oricare solutie aleg, ar trebui sa prevad in acel rost dintre ultimul rand de polistiren si placa, un mastic bituminos, banda elastica? Ca sa evit sa se dilate polistirenul si sa-mi crape ca n-are unde sa se dilate.
    Aceeasi problema o am la soclul casei, va fi un rost intre profilul de inceput de la EPS si XPS-ul de pe soclu. Trebuie sa pun o banda elastica sau mastic, ceva acolo? (sau spuma pt polistiren)

    Multumesc pt ajutor,
    Cristi
    Ultima editare de Gemini; 18.sep.2014, 10:19.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Răspuns la: Hidroizolatie terasa la nivelul parterului

    Sub zidarie exista strat de separare, rupere capilaritate? Placa ce se vede este placa peste sol, turnata odata cu restul casei?
    In cazul CL50 sau CR166 trebuie sa aplicati hidroizolare si pe partea verticala, zona de racord facandu-se cu banda de etansare Ceresit CL152. Se poate utiliza si solutia Ceresit CR65. Polistirenul se poate lipi de membrana bituminoasa cu benzi de butil adezive apoi se poate turna fara probleme sapa.
    Se poate hidroizola cu solutiile enumerate la inceput, inaite de sapa, iar dupa turnarea sapei se mai poate adauga un strat ce va proteja inclusiv sapa.
    Rostul dintre soclu si fatada se va etansa inainte de spacluirea suprafetei, utilizati adeziv poliuretanic sau spuma poliuretanica.

    Comentariu

    • cmanica
      Incepator
      • 08.mai.2012
      • 63

      #3
      Răspuns la: Hidroizolatie terasa la nivelul parterului

      Postat în original de Gemini
      Sub zidarie exista strat de separare, rupere capilaritate? Placa ce se vede este placa peste sol, turnata odata cu restul casei?
      Sub primul rand de caramida este montata o membrana hidroizolatoare. Acea placa ce se vede in poza face parte din placa de peste sol - totul s-a turnat odata. NU este o placa "in casete", ci placa este ca un capac peste toata elevatia (de genul radier general). Straturile de sub placa de peste sol sunt: pamant de umplutura, aproc 30 cm de sort compactat cu un compactor, folie polietilena, extrudat de 6 sau 8 cm.

      Postat în original de Gemini
      Polistirenul se poate lipi de membrana bituminoasa cu benzi de butil adezive apoi se poate turna fara probleme sapa.
      Se poate hidroizola cu solutiile enumerate la inceput, inaite de sapa, iar dupa turnarea sapei se mai poate adauga un strat ce va proteja inclusiv sapa.
      Pt solutia membrana + amorsa => solutia de aplicare "la rece" este la fel de eficienta si de calitate ca cea "la cald"?
      Benzile astea de butil adezive - mi se pare o solutie foarte "fragila", arata ca un scotch un pic mai tzapan, dar am feelingul ca este mult inferioara adezivului de polistiren (am folosit CT82, iar in ultima parte a placarii Thermouniversal). Gresesc?
      Am inteles ca exista niste membrane care nu sunt "nisipoase", si pe care adera bine adezivul de polistiren. Exista un fel aparte de membrane si care sunt alea?

      Postat în original de Gemini
      Rostul dintre soclu si fatada se va etansa inainte de spacluirea suprafetei, utilizati adeziv poliuretanic sau spuma poliuretanica.
      Pt acest scop este ok spuma poliuretanica CT84? (pe asta o folosesc acolo unde sunt rosturi intre placi) Este destul de flexibila ca sa preia o dilatatie si sa nu-mi crape decorativa? Decorativa este Ceresit CT 174, silicato-siliconica.

      Postat în original de Gemini
      In cazul CL50 sau CR166 trebuie sa aplicati hidroizolare si pe partea verticala, zona de racord facandu-se cu banda de etansare Ceresit CL152. Se poate utiliza si solutia Ceresit CR65.
      Cum trebuie aplicate CL50 sau CR166: ori direct pe caramida, ori peste polistiren? Care e mai buna pt cazul meu? Daca trebuie peste polistiren, peste masa de spaclu sau direct pe placa de polistiren?
      In plan vertical, daca izolez peste polistiren, stratul aditional de hidroizolatie ma "arunca" in afara cu decorativa cativa milimetri, suficient cat sa se vada probabil. In caz ca diferenta nu se poate scoate la spacluire. In plan orizontal, daca izolez sub sapa, cineva de la Ceresit imi spunea ca exista riscul sa iasa niste saruri din beton care sa-mi coloreze in alb finisajul etc.
      Asa ca ideal ar fi sa izolez pe verticala direct pe caramida, iar pe orizontala peste sapa. Nu stiu daca se poate.

      Multumesc.
      Ultima editare de cmanica; 18.sep.2014, 12:09. Motiv: formatare text

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Hidroizolatie terasa la nivelul parterului

        Pentru o astfel de terasa, nu este nici o problema daca se lipeste la cald sau la rece membrana butuminoasa.
        Benzile astea de butil adezive sunt suficien tde rezistente daca se aplica suficient de des, ele vor tine izolatia si stratul de finisare pe perete. Izolatia si stratul de finisare nu sunt suficient de grele pentru a pune in pericol lipitura realizata astfel.
        Membranele cu ardezie nu se utilizeaza pentru a lipi straturi noi peste ele si nu vom obtine aderenta potrivita la suprafata lor. Se utilizeaza membrana fara acoperire de protectie pe zone de soclu.
        Se poate utiliza si adezivul poliuretanic Ceresit CT84 dar este mai bine sa utilizati spuma poliuretanica Ceresit TS62 , expandeaza mai bine in rost si il umple fata de adezivul poliuretanic care doar inchide rostul, expandarea acesteia fiind minima.
        Puteti izola direct pe caramida si pe placa apoi, se poate adauga inca un strat de hidroizolare dupa ce turnati sapa. Mai mult decat atat nu este cazul sa realizati pe acea terasa.
        Dat fiind ca in acest moment va concentrati pe soclu, este suficient sa hidroizolati aceasta zona iar terasa sa o continuati mai tarziu, lasand zona de racordare suficient de mare. Daca hidroizolati si placa, exista riscul sa deteriorati lucrarea ce va fi expusa loviturilor si circulatiei.

        Comentariu

        • cmanica
          Incepator
          • 08.mai.2012
          • 63

          #5
          Răspuns la: Hidroizolatie terasa la nivelul parterului

          Multumesc pt raspuns, Gemini.
          Pana la urma am ales produsele de la Sika pentru terase, din ratiuni de cost mai scazut fata de CR166, dar mentinand calitatea, zic eu: Sika Top Seal 107 + banda la rosturi Sika Tape S.
          Fac hidroizolatia in 3 etape:
          1) direct peste caramida, 15 cm in sus, si vreo 25 cm pe orizontala pe placa (atat cat sa iasa stratul hidroizolant un pic in afara polistirenului), aplic banda la colturi.
          2) Dupa ce plachez cu polistiren (sapa inca neturnata) mai aplic un strat pe verticala de vreo 20 cm (cat este grosimea sapei + plinta de gresie) si ma racordez cu stratul de pe placa anterior aplicat. La rostul dintre polistiren si sapa va fi aplicata o banda de dilatatie care se monteaza cand se toarna sapele.
          3) etapa finala este dupa ce torn sapa: aplic hidroizolatia pe toata suprafata terasei peste sapa si urc pe polistiren cat va fi plinta gresiei. Cand se aplica decorativa, aplic o banda de mascare in dreptul plintei (pe acei 10 cm in sus). Aplic la colturi banda Sika Tape S.

          Suna bine?

          Pentru soclul casei, voi merge pe Ceresit CR 90 care are un cost mai scazut decat Sika Igolflex N.
          La rostul dintre profilul de inceput al polistirenului de fatada si extrudatul de pe soclu, mi s-a mai sugerat Ceresit FT 101. Este mai bun sau mai prost decat TS 62?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #6
            Răspuns la: Hidroizolatie terasa la nivelul parterului

            Este in regula solutia detaliata la care v-ati gandit.
            Ceresit TS62 este o spuma poliuretanica si se poate aplica pentru umplerea rostului dintre profilul de soclu si izolatia soclului, inainte de a finisa zona. Ceresit FT101 este un etansant si adeziv, aplicabil in cordon subtire, inainte sau dupa finisare. Varianta economica este cu spuma poliuretanica dar depinde si cat este marimea rostului.

            Comentariu

            Procesare...