Umiditate mare in apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Umiditate mare in apartament

    Postat în original de Daniela M.
    Dezumidificatoarele chimice avand in vedere ca locuiesc la parter trebuie sa le pun pe pardoseala sau pot sa le las pe mobila la o inaltime de 70 cm ?
    Dezumidificatoarele se aseaza pe pardoseala sau la semiinaltime dar nu intr-o zona mai rece, pentru ca poate exista fenomenul de precipitare a vaporilor si umezire a zonelor pe o raza de 30-40cm (vapori incarcati cu solutia chimica din aparate).

    Comentariu

    • doru_marciuc
      Living Legend
      Expert amenajari
      • 01.oct.2012
      • 1415

      #17
      Răspuns la: Umiditate mare in apartament

      Ridicati temperatura la 23 grade, aerisiti 1 ora pe zi cu ferestrele deschise si nu rabatate ( cat timp suneti la plimbare cu micutul).

      Comentariu

      • Daniela M.
        Incepator
        • 10.oct.2014
        • 16

        #18
        Răspuns la: Umiditate mare in apartament

        Postat în original de doru_marciuc
        Ridicati temperatura la 23 grade, aerisiti 1 ora pe zi cu ferestrele deschise si nu rabatate ( cat timp suneti la plimbare cu micutul).
        Va multumesc pentru raspuns.

        Eu ridic termostatul la 23 de grade si voi aerisi in continuare , dar avand in vedere ca locuiesc la parter si inca nu am izolatie sub apartament in beci credeti ca o sa-mi mai mucegaiasca mobila.Va atasez o poza in ca se poate vedea in ce hal am gasit acum cateva zile mobila. Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20141013_001.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	184,0 KB 
ID:	618967 Dar interesant ca peretele este curat . Am aruncat pot placajul din spatele mobilei ca nu mai am sporii de mucegai. Suntem disperati mai ales ca avem un copil de un an.

        Comentariu

        • Daniela M.
          Incepator
          • 10.oct.2014
          • 16

          #19
          Răspuns la: Umiditate mare in apartament

          Postat în original de doru_marciuc
          Ridicati temperatura la 23 grade, aerisiti 1 ora pe zi cu ferestrele deschise si nu rabatate ( cat timp suneti la plimbare cu micutul).
          Va multumesc pentru raspuns.

          Eu ridic termostatul la 23 de grade si voi aerisi in continuare , dar avand in vedere ca locuiesc la parter si inca nu am izolatie sub apartament in beci credeti ca o sa-mi mai mucegaiasca mobila si voi reusisa tin umiditatea macar la 60 % Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20141013_001.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	184,0 KB 
ID:	618969.Va atasez o poza in ca se poate vedea in ce hal am gasit acum cateva zile mobila.

          Comentariu

          • doru_marciuc
            Living Legend
            Expert amenajari
            • 01.oct.2012
            • 1415

            #20
            Răspuns la: Umiditate mare in apartament

            Cu timpul, veti scapa de umezeala acumulata din renovarea apartamentului. Izolatia placii se poate face prin prinderea mecanica a placilor de polistiren. La subsol polistirenul nu va fi afectat de razele UV, in primavara se poate finaliza, aplicand stratul de tencuiala cu plasa.

            Comentariu

            • nitu_soare
              Incepator
              • 30.iun.2012
              • 16

              #21
              Răspuns la: Umiditate mare in apartament

              Petele de mucegai pulverizați-le cu clor. Pulverizate și atît. Nu spălați că in acest fel , imprastiati sporii de mucegai. Daca nu este izolatie sub apartament , foarte probabil aveti igrasie si pe pardoseala. Dati si pe pardoseala cu clor si spalati mai des.

              Comentariu

              • spik1
                Living Legend
                • 20.apr.2012
                • 2343

                #22
                Răspuns la: Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                Postat în original de Daniela M.
                Va multumesc pentru raspuns.

                Eu ridic termostatul la 23 de grade si voi aerisi in continuare , dar avand in vedere ca locuiesc la parter si inca nu am izolatie sub apartament in beci credeti ca o sa-mi mai mucegaiasca mobila.Va atasez o poza in ca se poate vedea in ce hal am gasit acum cateva zile mobila. [ATTACH=CONFIG]85768[/ATTACH] Dar interesant ca peretele este curat . Am aruncat pot placajul din spatele mobilei ca nu mai am sporii de mucegai. Suntem disperati mai ales ca avem un copil de un an.
                Asa am patit si eu, din pacate. Am scapat prin eliminarea sursei de umiditate ( izolat fundatia casei pe exterior) si in interior cu ajutorul dezumificatoarelor si aerisiri repetate. Nu mai spun de deranj si disconfort ! A, sa nu uit, doua ierni am stat cu mobila departata cam 15 cm de perete, pentru circulatia aerului. Acum vad ca nu mai este nici un semn, anul trecut deja aparea mucegaiul pe timpul asta...peretele este uscat si curat.

                Comentariu

                • Daniela M.
                  Incepator
                  • 10.oct.2014
                  • 16

                  #23
                  Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                  Postat în original de nitu_soare
                  Petele de mucegai pulverizați-le cu clor. Pulverizate și atît. Nu spălați că in acest fel , imprastiati sporii de mucegai. Daca nu este izolatie sub apartament , foarte probabil aveti igrasie si pe pardoseala. Dati si pe pardoseala cu clor si spalati mai des.
                  Am aruncat tot pfl-ul si l-am inlocuit cu placaj nou. Am indepartat mai mult mobila de perete cam la 15cm. Credeti ca am mucegai si sub parchetul laminat? In luna august l-am montat.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    #24
                    Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                    Este putin probabil sa aveti mucegai sub parchet. Peretele se curata cu solutii antimucegai, de exemplu cu Ceresit Stop Mucegaiului.Se pulverizeaza produsul, se lasa sa actioneze minim 10 minute mai ales daca temperatura acestuia este mai scazuta. Ulterior se sterge cu o laveta textila sau perie.

                    Comentariu

                    • Florin ENACHE
                      Incepator
                      • 14.apr.2015
                      • 15

                      #25
                      Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                      rezolvare - placile "minune" care regleaza umiditatea si temperatura, create special pentru astfel de situatii.
                      desi izolat la exterior se pare ca peretele ramane RECE - deci este izolat insuficient. In acelasi timp polistirenul montat impiedica circularea vaporilor si astfel, mai ales in spatele mobilelor foarte apropiate de perete aerul nu mai circula. Asadar umiditatea e mult mai prezenta si dezvolta mucegai

                      Comentariu

                      • mirceaknap
                        Living Legend
                        • 05.mar.2011
                        • 1417

                        #26
                        Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                        Domnule Enache,nu stiu cat ati citit din regulamentul forumului,dar va sfatuiesc sa incetati sa va faceti recla pe topicuri cre nu sunt destinate acestui lucru.
                        Riscati sa fiti exclus.
                        Oricum sunt sigur ca va fi sters acel link de catre administratorul forumului..
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • Mesterul a-z
                          Incepator
                          • 06.apr.2015
                          • 10

                          #27
                          Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                          Eu locuiesc la etajul 1, dar sub apartament e casa scarii si ghena, rezultand aceeasi problema cu mucegaiul. Problema nu e de la planseul peste subsol, cei 5 cm de polistiren sunt suficienti, problema e peretele care se continua in subsol... Va recomand izolarea acelui perete cu un polistiren chiar si de 2cm, dar inainte de a face acest lucru, puneti provizoriu placi de polistiren intre perete si mobila, faceti practic un panou din placi de polistiren si lipiti din nou mobila de perete. Dupa cateva luni verificati starea mobilei si a peretelui, daca totul e ok (nu apare mucegai pe suprafata peretelui), se poate placa definitiv peretele. Sub apartament, in subsol nu cred ca se poate face mare lucru, iar costurile ar fi mult mai mari.
                          Camerele sunt mici si odata cu montarea ferestrelor tip termopan aerul nu mai circula, iar umiditatea se acumuleaza. O camera de 14mp contine 35 mc aer, care la o temperatura de 20 grade poate retine 17g/mc x 35mc = 600g apa, tinanad cont ca umiditatea e deja peste 50%, pentru a ajunge la saturatie si condens e nevoie doar de 300g apa.
                          Surse de vapori de apa :
                          - respiratia - aduce un surplus de vapori de apa in incapere de cca. 1-2 litri pe zi;
                          - gatitul - poate aduce un surplus de vapori de apa in incapere de cca. 2 litri pe zi (intr-o gospodarie de 4 persoane);
                          - baia, spalatul rufelor, udatul florilor etc. - aduc un surplus vapori de apa in incapere de cca.3 litri (intr-o gospodarie de 4 persoane).

                          Cum au recomandat si ceilalti colegi de pe forum, incercati sa aerisiti mai des, o alta solutie pentru a mai reduce din umezeala si a reimprospata permanent aerul este forarea unei gauri in peretele exterior si montarea unei grile de aerisire.

                          Comentariu

                          • Daniela M.
                            Incepator
                            • 10.oct.2014
                            • 16

                            #28
                            Va multumesc pentru raspuns.
                            Problema cu mucegaiul am rezolvat-o partial din octombrie 2014 de cand am achizitionat 4 dezumidificatoare chimice + aerisit de 3 ori pe zi , am reusit sa mentin o umiditate de 45 % -50%. Caldura a fost toata iarna la 23 grade, atunci am avut umiditate 40 %.
                            In toamna aveam 75 -80 -85 % umiditate in apartament. Am luat hotararea cu sotul sa izolam subsolul si soclul blocului + peretele ce da in exterior in casa scarilor la camera copilului in aceasta vara cand vom fi in concediu.
                            Ce ne-a socat pe noi a fost ca toata mobila din casa a fost mucegaita dar peretii nu au fost .

                            Postat în original de Daniela M.
                            Va multumesc pentru raspuns.
                            Problema cu mucegaiul am rezolvat-o partial din octombrie 2014 de cand am achizitionat 4 dezumidificatoare chimice + aerisit de 3 ori pe zi , am reusit sa mentin o umiditate de 45 % -50%. Caldura a fost toata iarna la 23 grade, atunci am avut umiditate 40 %.
                            In toamna aveam 75 -80 -85 % umiditate in apartament. Am luat hotararea cu sotul sa izolam subsolul si soclul blocului + peretele ce da in exterior in casa scarilor la camera copilului in aceasta vara cand vom fi in concediu.
                            Ce ne-a socat pe noi a fost ca toata mobila din casa a fost mucegaita dar peretii nu au fost .

                            Doresc sa precizez ca am schimbat tot pfl-ul mucegait de pe mobila din toate camerele cu placaj din lemn masiv. Sper din toata inima ca toamna aceasta sa nu am am probleme .
                            Ultima editare de Gemini; 26.apr.2015, 06:03.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15056

                              #29
                              Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                              Mibilierul mucegaieste primul pentru ca lemnul sau produsele ce contin lemn sunt primele sensibile la umiditate. Absorb cuusurinta umiditatea si daca aceasta se mentine, in conditii de suprafete recii in zonele limitrofe, apare si condensul.

                              Comentariu

                              • matea_bogdan
                                Incepator
                                • 03.feb.2015
                                • 62

                                #30
                                Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                                am discutat cu un om din asta care amenajeaza interioare la case, apoi am citit tot topicul asta si am ramas cu o nedumeire.
                                dar sa prezint situatia mai intai. casa e noua, o sa ma mut in ea in septembrie. a stat o iarna fara ferestre, dar am facut greseala sa pun folie de plastic in geamuri. cand ma duceam acolo era fleasca pe folie. si un pic pe pereti, pe langa ea. am facut interiorul lunile astea si am izolat plafonul de la etaj, pe sub rigipsul pe care l-am pus, cu vata minerala de 5 cm care are in partea de sus (spre pod) o folie de aluminiu. meseriasul mi-a zis ca umezeala o sa treaca prin rigips, se duce in vata si ramane acolo pt ca prin aluminiu nu mai trece. si vata absoarbe umezeala si se face cocoloase in timp. mie mi se pare logic si de bun simt ce zice. etajul are 75 mp. ce sa fac?
                                m-am gandit la un dezumidificator electric mai mare (de vreo 1500 de lei) care cica dezumidifica 80-90 mp. e ok? sau sa iau pt fiecare camera? o fi mai bun un sistem din ala de ventilatie? dar stiu ca e cam scump.
                                daca nu rezolv sa imi bag gaze si ma incalzesc in prima iarna electric (calorifere, invertoare) astea ajuta ca usuca aerul?
                                sunt cam multe intrebari dar as vrea sa stiu ce sa fac pentru ca , peste trei saptamani o sa am o junioara si o sa aiba...2 luni si ceva cand ma mut in casa. si nu as vrea sa risc.
                                mi-au mai zis unii sa pun un extrudat si in pod, pe placa. ajuta la ceva? mentionez ca acoperisul nu e izolat cu nimic. e lindab asa cum l-au pus ei.
                                multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri

                                Comentariu

                                Procesare...