Umiditate mare in apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #31
    Răspuns la: Umiditate mare in apartament

    Vata trebuia montata cu folia de alu in jos ( lipita de gips carton ) . Grosimea de 5 cm este insuficienta si va trebui sa adaugati inca minim 20 cm peste cei 5 cm .
    Pana va mutati acolo lasati , daca aveti deja geamuri montate , geamurile deschise pt ventilare .
    Dupa ce tencuielile si sapele se vor usca suficient , veti trece la finisaje , iar dupa ce totul va fi gata , nu crd ca veti mai avea probleme cu umiditatea , aerisind zilnic , cum face fiecare dintre noi .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • matea_bogdan
      Incepator
      • 03.feb.2015
      • 63

      #32
      Răspuns la: Răspuns la: Umiditate mare in apartament

      multam de raspuns. am uitat sa precizez. tencuielile, finisajele, parchetul, lavabilul sunt toate gata. de vreo 2 luni. geamurile sunt montate si lasate pe rabatant toate tot timpul.
      faptul ca a pus vata cu folia in sus...nu mai am ce face. e prea tarziu. intreberea este: unde sa mai pun cei 20 de cm suplimentari de vata? sub rigips? montantii, rigipsul si cei 5 cm de vata sunt deja montati. doar nu o sa dau jos tot rigipsul de la etaj si sa pun inca 20 cm de vata? nici nu cred ca am loc intre tavan si rigips si nici nu mi se pare fezabil. ma gandesc ca va referiti ca as puea sa pun vata deasupra, in pod. dar atunci cum fac? ca nu pot calca pe ea, s-ar distruge.
      va rog sa-mi explicati mai detaliat. multumesc
      Ultima editare de matea_bogdan; 26.iun.2015, 23:15.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        #33
        Răspuns la: Umiditate mare in apartament

        Intai ceva lamuriri : casa cu etaj si pod ? Vata de 5 cm cu folia alu in sus , este montata intre parter si etaj ? Aveti placa de beton si peste etaj ?
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • matea_bogdan
          Incepator
          • 03.feb.2015
          • 63

          #34
          Lamuriri:
          Casa este mansardata dar are si un pod destul de mic, de vreo 35-40 m2, in care nu poti sta in picioare decat pe mijloc, in rest are intre 0-1,5 m dupa forma acoperisului. Planseul intre etaj si acest pod este de beton. in camerele de la etaj, intre montantii tavanului fals de rigips si beton au pus 5 cm de vata minerala cu folia in partea de sus, spre beton.
          Repet faptul ca nici podul nici acoperisul nu sunt izolate termic in nici un fel. Am dat eu cu PROXILIN, toata astereala podului, asa cum mi s-a recomandat aici pe forum dar ala nu are nici o treaba d.p.d.v. termic.
          Cam astea ar fi "lamuririle". Daca va mai pot ajuta cu altele chiar va rog sa intrebati. Eu chiar as dori parerea dvs pt ca meseriasii mei au pareri diferite si nu stiu dupa care sa ma iau si pe cine sa mai intreb.
          Multumesc inca o data.
          O zi buna va doresc

          Ar mai fi si intrebarea daca merita dezumidificatorul care scoate 25l de apa pe zi, pe care sa-l cumpar si sa-l pun la etaj
          Ultima editare de Gemini; 27.iun.2015, 12:51.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6701

            #35
            Răspuns la: Umiditate mare in apartament

            Vata a fost montata gresit sub structura de gips carton , acuma nu mai aveti ce face
            In pod , peste planseul de la etaj , va trebui sa montati termoizolatia din vata minerala minim 30 cm pe toata suprafata .Daca planseul dintre etaj si pod este din lemn si nu este placa de beton , atunci inainte de a aseza termoizolatia trebuie sa montati o folie . Binenteles ar trebui ca folia sa fie imediat dupa gips carton ( daca asa vor fi facute tavanele ) iar daca tavanul este deja facut , atunci se va monta folia sub viitoarea termoizolatie .
            Puteti achizitiona dezumidificatorul pt a elimina umezeala in exces , dar odata ce casa va fi incalzita , nu va mai fi de folos = parerea mea .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #36
              Răspuns la: Umiditate mare in apartament

              Tot ce puteti face pe acel planseul din beton, pe care s-a montat gresit vata cu bariera de vapori, este sa adaugati izolatie suplimentara in pod. In aces fel se poate ridica temperatura placii din beton si se diminueaza riscul de aparitie al condensului pe bariera de vapori montata gresit. Daca nu ati etansat bariera de vapori bine, acest risc este mult diminuat si este posibil sa nu aveti probleme. Daca aceste probleme or sa apara in cativa ani, atunci sigur o sa desfaceti tavanele. Pana atunci mai este si sa speram ca nu va fi cazul.

              Comentariu

              • matea_bogdan
                Incepator
                • 03.feb.2015
                • 63

                #37
                Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                am inteles. izolez in pod. intrebari :
                1. pun vata minerala tot din aia cu bariera de vapori?
                2. de cati cm?
                3. ce pun peste ea sa pot circula prin pod ulterior? osb?
                multumesc de rapunsuri

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6701

                  #38
                  Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                  In pod se face caroiaj din lemn , in acest caroiaj se monteaza o folie bariera de vapori , folia de aluminiu de la vata de ex , apoi strat de vata in total de minim 30 cm ( vi s a spus de mai multe ori grosimea ... ) , apoi peste caroiajul de lemn se poate bate scandura , astfel sa se poata circula in acel pod
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • insolventul
                    Membru
                    • 26.iul.2012
                    • 236

                    #39
                    Răspuns la: Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                    Postat în original de coby
                    va trebui sa montati termoizolatia din vata minerala minim 30 cm
                    Postat în original de coby
                    apoi strat de vata in total de minim 30 cm ( vi s a spus de mai multe ori grosimea ... )
                    Postat în original de coby
                    va trebui sa adaugati inca minim 20 cm peste cei 5 cm .
                    Nu credeti ca ar trebui sa va hotarati in privinta grosimi de termoizolatie.
                    Nu de alta dar 20+5 nu da 30.
                    Sau, lasati pe altii care sunt mai priceputi la matematica, sau tin minte ultimile postari (cel putin in felul asta nu te contrazici singur).
                    20+5=30
                    Raspuns corect: trei zeci de ceva!
                    ßà fïë yq?
                    Ultima editare de insolventul; 28.iun.2015, 01:38.

                    Comentariu

                    • matea_bogdan
                      Incepator
                      • 03.feb.2015
                      • 63

                      #40
                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                      Va multumesc pt raspunsuri. Dl. Coby, Am citit de prima data si am inteles ca trebuie sa pun cei 25-30 de cm de vata minerala dar am intrebat din nou pt ca am vazut ca nu ati citit postul meu nr. 34 in care explic clar ca planseul dintre etaj si pod este de beton ceea ce m-a facut sa cred ca de aia ziceti sa pun 30 cm pt ca planseul este de lemn dar m-am gandit ca poate la beton e altfel. in al doilea rand am zis ca poate nu strica o a doua parere...
                      voiam sa va mai intreb daca as putea sa pun un extrudat de 5 cm peste care sa vin cu un osb(care mi-a ramas de la o magazie) pt ca daca pun 30 cm de vata peste care caroiaj de lemn nu cred ca mai pot intra in pod decat in patru labe...
                      va multumesc inca o data pt lamuriri.
                      concluzia mea este ca pot considera ca nici nu exista vata de sub rigips si sa izolez podul normal, la fel cum as face-o daca nu ar fi vata . am inteles bine?
                      Ultima editare de matea_bogdan; 28.iun.2015, 09:23.

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6701

                        #41
                        Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                        Mi a scapat faptul ca este planseu de beton intre etaj si pod , mea culpa .
                        Da se pune extrudat pe placa de beton insa tot trebuie facut caroiaj de lemn pe care vine prins osb ul care il aveti .
                        Daca se poate o sugestie : ar fi utila o vopsea lavabila nepermisiva la vapori pe tavanul de la etaj care sa tina cumva rolul de bariera vapori .
                        Ultima editare de coby; 28.iun.2015, 09:42.
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • matea_bogdan
                          Incepator
                          • 03.feb.2015
                          • 63

                          #42
                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                          Super ideea cu lavabilul ala. Nu stiam ca exista. Banuiesc ca merge dat peste cel actual. Aveti idee de vreo marca sau ceva? Sau ma duc la un brico ceva si intreb pur si simplu?
                          Si mai e un detaliu. De fapt vata de 5 dintre rigips si planseu este cu folie din aia de aluminiu, nu e folie anticondens. Face vreo diferenta?
                          Ultima editare de matea_bogdan; 29.iun.2015, 09:51.

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6701

                            #43
                            Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                            Daca nu se considera reclama , eu am utilizat la bucatarie si baie , savana cu teflon .

                            Postat în original de matea_bogdan
                            Si mai e un detaliu. De fapt vata de 5 dintre rigips si planseu este cu folie din aia de aluminiu, nu e folie anticondens. Face vreo diferenta?
                            Cum spuneam mai devreme , daca vata era montata cu folia in jos ...
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • matea_bogdan
                              Incepator
                              • 03.feb.2015
                              • 63

                              #44
                              Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                              Tavanele sunt proaspat puse, tencuite, date cu lavabil. Omul care le- a montat e inca la mine dar mi- e rusine de el sa- l pun sa dea totul jos. Dau cu o savanah din asta, pun 5 cm de extrudat in pod, osb peste el. Imi iau un dezumidificator competent si..
                              Sper sa nu fie probleme.
                              Multumesc dl. Coby. Ma duc sa ma apuc de treaba ca am.vb destul.
                              O zi buna va doresc

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6701

                                #45
                                Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                                Aveti grija sa amorsati din nou suprafata inainte de a da cu noul lavabil caci este posibil sa nu fie compatibil ( nu stiu ) .
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...