Umiditate mare in apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Daniela M.
    Incepator
    • 10.oct.2014
    • 16

    #46
    Răspuns la: Umiditate mare in apartament

    Buna ziua,

    Desi nu am intrat de mult timp pe site, mi-am facut timp sa va multumesc tuturor celor care m-ati ajutat cu sfaturi pentru umiditatea mare in apartament, am rezolvat problema prin izolarea tavanului din beci sub tot apartamentul nostru si la fel si soclul blocului , si am cumparat calorifere mai mari in camere . Doar facand aceste lucruri am scapat de mucegai, igrasie si umiditate foarte mare in apartament. Noi stam la Parter , bloc din beton. De la o umiditate de 70 -85% am reusit sa reducem la 45 %. zi - noapte. Acum suntem multumiti de apartamentul nostru. Nici in casa nu mai miroase urat.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #47
      Răspuns la: Umiditate mare in apartament

      Ne bucuram pentru ca sunteti multumita de efectul lucrarilor de izolare. Va multumim pentru ca ati gasit ragazul sa ne spuneti rezultatul obtinut.

      Comentariu

      • matea_bogdan
        Incepator
        • 03.feb.2015
        • 62

        #48
        salut. am cam citit pe aici cam cum e cu umiditatea, la mine acasa e ok desi e casa noua. am intre 38-50%. cu 4 plante mari in ghiveci si acvariu de 200 l neacoperit. Usuc rufe numai in casa, intr=-o camera speciala dar cu usa deschisa.La un amic de-al meu insa, casa este din 1968, refacuta acum 5 ani cu polistiren de 10, tripane, pod izolat cu extrudat de 5. are 2 plante - lamai si ficus pe care le uda o data pe saptamana. umiditatea e cam de 60-65 la suta. Mie nu mi se pare asa mare. doar ca la geamurile care inchid terasa (sunt multe, dispuse pe vreo 4-5 m lungime), face un condens cand e frig afara de se scurge apa pe ele, apoi pe parchet...care evident se umfla. Doar la geamurile care nu sunt langa calorifere se intampla asta. Temperatura in casa este de 22 de grade care iar mie se pare suficient. Intrebarea: de unde dracu vine atata apa? casa e veche, nu usuca rufe in casa, plante putine. Sa fie din shapa? a pus shapa de 8 cm acum 4 ani peste care parchet. sa fie elevatia casei prea mica si sa se infilreze de afara? elevatia am inteles ca e undeva la 45-50 cm ceea ce mie mi se pare f putin. casa e toata din caramida "tesuta" cum era pe vremae aia. altceva nu ma mai duce capul ce ar putea fi. alte idei? eu i-am zis sa-si ia un dezumidificator competent . dar asta elimina efectul nu cauza. ideea e ca sotia lui e gravida si ma gandeam ca pt un copil mic...s-ar putea sa nu fie chiar ok.ce ziceti?
        Ultima editare de Gemini; 10.feb.2016, 18:45.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #49
          Răspuns la: Umiditate mare in apartament

          Atat timp cat umiditatea este in ntervalul 40-60% nu va genera probleme de sanatate.
          Acele deschideri mari ale suprafetelor vitrate sunt o problema pentru ca ele nu izoleaza tocmai corect si pierderile termice sunt relevante. In aceste zone, nu va fi o temperatura de 22°C si de aici pana la aparitia condensului nu este decat un pas.
          Dezumidificatorul poate ajuta dar nu intotdeauna rezolva problema.
          Exista case predispuse la umiditate prin insasi sistemul constructiv si case mai "aerisite" care nu sunt asa sensibile. O casa din boltari de beton este predispusa la senzatia de umezeala si oricat o izolam va fi o senzatie de rece si condens. O casa din lemn masiv va fi in schimb calda, fara suprafete care sa radieze senzatia de rece etc.
          Sistemul de incalzire poate sa nu faca fata sau sa fie dimensionat mai putin bine, funtionarea discontinua si cu ecart mare de temperatura nu este tocmai in regula.
          Ceva foto de la zonele cu pricina exista?

          Comentariu

          • matea_bogdan
            Incepator
            • 03.feb.2015
            • 62

            #50
            Răspuns la: Umiditate mare in apartament

            Merci de raspuns.
            O sa ma duc saptamana aviatoare pe la el si sper sa nu uit sa fac si poze. La capatul opus , la mine la birou e umiditate 15% si stau 8 ore zilnic acolo. Afecteaza nasol sanatatea?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #51
              Răspuns la: Umiditate mare in apartament

              O umiditate mica este deasemenea nerecomandata. Amplasati un umidificator, un vas cu apa care sa creasca umiditatea din aer. Aveti un aer prea uscat in acea zona.

              Comentariu

              • florianvasile
                Incepator
                • 19.ian.2016
                • 58

                #52
                Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                Postat în original de matea_bogdan
                am discutat cu un om din asta care amenajeaza interioare la case, apoi am citit tot topicul asta si am ramas cu o nedumeire.
                dar sa prezint situatia mai intai. casa e noua, o sa ma mut in ea in septembrie. a stat o iarna fara ferestre, dar am facut greseala sa pun folie de plastic in geamuri. cand ma duceam acolo era fleasca pe folie. si un pic pe pereti, pe langa ea. am facut interiorul lunile astea si am izolat plafonul de la etaj, pe sub rigipsul pe care l-am pus, cu vata minerala de 5 cm care are in partea de sus (spre pod) o folie de aluminiu. meseriasul mi-a zis ca umezeala o sa treaca prin rigips, se duce in vata si ramane acolo pt ca prin aluminiu nu mai trece. si vata absoarbe umezeala si se face cocoloase in timp. mie mi se pare logic si de bun simt ce zice. etajul are 75 mp. ce sa fac?
                m-am gandit la un dezumidificator electric mai mare (de vreo 1500 de lei) care cica dezumidifica 80-90 mp. e ok? sau sa iau pt fiecare camera? o fi mai bun un sistem din ala de ventilatie? dar stiu ca e cam scump.
                daca nu rezolv sa imi bag gaze si ma incalzesc in prima iarna electric (calorifere, invertoare) astea ajuta ca usuca aerul?
                sunt cam multe intrebari dar as vrea sa stiu ce sa fac pentru ca , peste trei saptamani o sa am o junioara si o sa aiba...2 luni si ceva cand ma mut in casa. si nu as vrea sa risc.
                mi-au mai zis unii sa pun un extrudat si in pod, pe placa. ajuta la ceva? mentionez ca acoperisul nu e izolat cu nimic. e lindab asa cum l-au pus ei.
                multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri
                buna ziua
                am sa incerc sa raspund la citeva din intrebarile comune !
                CU CIT IZOLATI MAI BINE LOCUINTA .....IZOLATI SI UMIDITATEA
                la dv. este un caz mai aparte pentru ca inca nu s-a uscat betonul va recomand pentru un timp dezumidificator electric pina se usuca bine peretii !
                dar dupa aceea trebuie sa intelegem cu totii ca :
                cu cit izolam mai bine pereti ...ferestre ....usi ...etc avem nevoie de mai multa ventilatie daca se poate si cu recuperare de caldura este bine pentru buzunarul nostru ....dar oricum avem nevoie de aer curat pentru a ne mentine sanatatea .... CU CIT AERISIM MAI BINE CU ATIT SCADE UMIDITATEA ....DISPARE MUCEGAIUL.... SI NE IMBUNATATIM SANATATEA.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  #53
                  Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                  Postat în original de florianvasile
                  buna ziua

                  CU CIT IZOLATI MAI BINE LOCUINTA .....IZOLATI SI UMIDITATEA
                  Exista adevar in vorbele dvs., dar nu este unul singur sau nu absolut, din pacate pentru noi toti. La fel de bine putem spune ca "cu cat izolati mai bine cu atat nu mai exista posibilitatea de formare condens ... si nu numai".
                  Totul trebuie privit ca un tot unitar, puse in balanta toate aspectele si gasita o cale adecvata pentru un confort bun, costuri moderate etc.
                  Constatam de multe ori ca efectele unor greseli de proiectare sau executie se simt ulterior, atunci cand va fi mult mai greu de indreptat anumite lucruri.

                  Comentariu

                  • florianvasile
                    Incepator
                    • 19.ian.2016
                    • 58

                    #54
                    Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                    Postat în original de Gemini
                    Exista adevar in vorbele dvs., dar nu este unul singur sau nu absolut, din pacate pentru noi toti. La fel de bine putem spune ca "cu cat izolati mai bine cu atat nu mai exista posibilitatea de formare condens ... si nu numai".
                    Totul trebuie privit ca un tot unitar, puse in balanta toate aspectele si gasita o cale adecvata pentru un confort bun, costuri moderate etc.
                    Constatam de multe ori ca efectele unor greseli de proiectare sau executie se simt ulterior, atunci cand va fi mult mai greu de indreptat anumite lucruri.
                    totul se poate indrepta repara ... este adevarat nu intotdeauna este usor !
                    daca montati ventilatoare care sa scoata aerul viciat si umed si sa introduca aer curat in incaperi nu veti mai avea nici condens si nici mucegai ... iar dv. veti fi mai sanatosi !

                    Comentariu

                    • doru_marciuc
                      Living Legend
                      Expert amenajari
                      • 01.oct.2012
                      • 1409

                      #55
                      Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                      Postat în original de florianvasile
                      totul se poate indrepta repara ... este adevarat nu intotdeauna este usor !
                      daca montati ventilatoare care sa scoata aerul viciat si umed si sa introduca aer curat in incaperi nu veti mai avea nici condens si nici mucegai ... iar dv. veti fi mai sanatosi !
                      Ne vom întoarce de unde am plecat, doar dacă va mai fi cale. Încrâncenarea pentru economie cu orice preț, nu este întâmplătoare. Mai există, după părerea mea un echilibru foarte fragil, care va exploda în momentul în care vom cere să respirăm aer curat, după ce tot noi l-am stricat, la prețiosul lor sfat. Natura are răbdare să regleze și asta în felul ei, că Dumnezeu pare să se fi plictisit de minciunile noastre.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        #56
                        Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                        Natura regleaza, noi ne adaptam cat reusim, transformarile pot fi reversibile sau nu, democratie este democratie etc.
                        Din acest punct este greu de dus discutia mai departe.

                        Comentariu

                        • florianvasile
                          Incepator
                          • 19.ian.2016
                          • 58

                          #57
                          Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                          a fel de bine putem spune ca "cu cat izolati mai bine cu atat nu mai exista posibilitatea de formare condens ... si nu numai". ..
                          aici este greseala mare a noastra credem cu tarie ca daca izolam bine nu se formeaza condens !....... aveti dreptate daca nu locuim acolo .... dar daca locuim respiram deci eliminam apa ...transpiram deci eliminam apa iar aceasta apa din atmosfera cum atinge suprafete reci se condenseaza !nu mai spun daca avem si citeva plante in incapere ori preparam mincare !

                          Comentariu

                          • doru_marciuc
                            Living Legend
                            Expert amenajari
                            • 01.oct.2012
                            • 1409

                            #58
                            Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                            Postat în original de florianvasile
                            a fel de bine putem spune ca "cu cat izolati mai bine cu atat nu mai exista posibilitatea de formare condens ... si nu numai". ..
                            aici este greseala mare a noastra credem cu tarie ca daca izolam bine nu se formeaza condens !....... aveti dreptate daca nu locuim acolo .... dar daca locuim respiram deci eliminam apa ...transpiram deci eliminam apa iar aceasta apa din atmosfera cum atinge suprafete reci se condenseaza !nu mai spun daca avem si citeva plante in incapere ori preparam mincare !

                            Un perete din zidărie sau beton, bine izolat termic, va pierde mai greu din căldură, în ideea în care cheltuim energia necesară condiționării lui. Deci este mai puțin probabil ca vaporii de apă, să condenseze și să hrănească mucegaiurile. Practic, ajungem să conservăm un aer umed și bogat în pârțuri, blocat de ferestre și uși super tehnologizate.
                            Dar să mutăm mai departe problema, adică să reciclăm pârțurile, pentru că altfel vor pierde prețioasa energie și va fi rău pentru economie. Fezabil? Probabil, atâta vreme cât adăugăm și puțin oxigen de la doză! Cât încă aerul de afară se mai poate respira după ploaie, eu deschid fereastra și chiar o las nițel crăcănată peste noapte, cu tot riscul pierderilor pentru economia mea sau a lor. De fapt, este câștig pentru mine.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              #59
                              Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                              Postat în original de florianvasile
                              a fel de bine putem spune ca "cu cat izolati mai bine cu atat nu mai exista posibilitatea de formare condens ... si nu numai". ..
                              aici este greseala mare a noastra credem cu tarie ca daca izolam bine nu se formeaza condens !....... aveti dreptate daca nu locuim acolo .... dar daca locuim respiram deci eliminam apa ...transpiram deci eliminam apa iar aceasta apa din atmosfera cum atinge suprafete reci se condenseaza !nu mai spun daca avem si citeva plante in incapere ori preparam mincare !
                              Cum excesele sunt mereu de evitat, la fel, situatiile precare aduc aceleasi rezultate negative asupra ambientului si sanatatii.
                              Nici umiditatea scazuta nu este sanatoasa, la fel cu cea ridicata cauzeaza probleme constructiilor si nu numai.
                              Sunt convins ca o casa prin care bate vantul, ca sa exegerez putin modul in care privind izolatiile si etanseitatea, este mult mai neconfortabila.
                              In functie de umiditatea casei, aveti posibilitatea de a controla modul de aerisire, sursa de incalzire/racire si ventilarea naturala sau fortata a spatiului etc.
                              Vorba aceea, transpiram ca este natural dar ne mai si spalam! Casele bine realizate, izolate si exploatate cu grija fata de aspectele prezentate anterior, sunt casele pe care ni le dorim si spre care tindem. De multe ori indreptam un perete prost hidroizolat sau cu alte probleme de proiectare si manopera, mascand totul sunt termosistem iar dezastraul e la un pas.
                              Nu doresc nimanui probleme si nu recomand excesele, dar pot spune ca povestea purcelusilor este realitate fara a ma limita la structura casei.

                              Comentariu

                              • florianvasile
                                Incepator
                                • 19.ian.2016
                                • 58

                                #60
                                Răspuns la: Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                                Postat în original de Gemini
                                Cum excesele sunt mereu de evitat, la fel, situatiile precare aduc aceleasi rezultate negative asupra ambientului si sanatatii.
                                Nici umiditatea scazuta nu este sanatoasa, la fel cu cea ridicata cauzeaza probleme constructiilor si nu numai.
                                Sunt convins ca o casa prin care bate vantul, ca sa exegerez putin modul in care privind izolatiile si etanseitatea, este mult mai neconfortabila.
                                In functie de umiditatea casei, aveti posibilitatea de a controla modul de aerisire, sursa de incalzire/racire si ventilarea naturala sau fortata a spatiului etc.
                                Vorba aceea, transpiram ca este natural dar ne mai si spalam! Casele bine realizate, izolate si exploatate cu grija fata de aspectele prezentate anterior, sunt casele pe care ni le dorim si spre care tindem. De multe ori indreptam un perete prost hidroizolat sau cu alte probleme de proiectare si manopera, mascand totul sunt termosistem iar dezastraul e la un pas.
                                Nu doresc nimanui probleme si nu recomand excesele, dar pot spune ca povestea purcelusilor este realitate fara a ma limita la structura casei.
                                ........eu vorbeam foarte serios ...si daca vreti sa comentam .....cu cit ne spalam mai des cu atit creste umiditatea aerului ! .......poate nu am fost bine inteles am vrut sa spun ca daca nu este bine izolata locuinta confortul este scazut dar atunci cind izolam locuinta trebuie sa avem grija sa luam masuri de aerisire ....ventilare caci altfel trecem in cealalta extrema ! adica nu vom mai locui in frig...curenti de aer rece ...pereti reci si umezi mucegaiti ci vom locui la caldurica cu ...pirturi.... aer viciat........deci si eu spun la fel aveti grija sa nu treceti de la o extrema in cealalta !

                                Comentariu

                                Procesare...