Umiditate mare in apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • doru_marciuc
    Living Legend
    Expert amenajari
    • 01.oct.2012
    • 1393

    #61
    Răspuns la: Răspuns la: Umiditate mare in apartament

    Postat în original de florianvasile
    ........eu vorbeam foarte serios ...si daca vreti sa comentam .....cu cit ne spalam mai des cu atit creste umiditatea aerului ! .......poate nu am fost bine inteles am vrut sa spun ca daca nu este bine izolata locuinta confortul este scazut dar atunci cind izolam locuinta trebuie sa avem grija sa luam masuri de aerisire ....ventilare caci altfel trecem in cealalta extrema ! adica nu vom mai locui in frig...curenti de aer rece ...pereti reci si umezi mucegaiti ci vom locui la caldurica cu ...pirturi.... aer viciat........deci si eu spun la fel aveti grija sa nu treceti de la o extrema in cealalta !
    Concluzia ar fi că o casă supereficientă energetic, trebuie să vină la pachet cu un sistem supereficient de ventilare a aerului. Afară, s-au prins deja (de parcă era mare știință) și au început să schimbe normele, în cest sens. Treaba cu spălatul, refuz s-o comentez dar aș comenta treaba cu respiratul; cu cât mai puțin, cu atât mai sănătos pentru ziduri.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15118

      #62
      Răspuns la: Umiditate mare in apartament

      Sigur, nicidecum nu discutam degeaba si din toate aceste cuvinte fiecare tragem cate o concluzie sau descoperim cate o directie. Vorbim la fel de serios ca dvs., presupun ca putem trece dincolo de mesajul dvs. si sa continua anumite idei sau sa le completam.

      Comentariu

      • doru_marciuc
        Living Legend
        Expert amenajari
        • 01.oct.2012
        • 1393

        #63
        Răspuns la: Umiditate mare in apartament

        Postat în original de Gemini
        Sigur, nicidecum nu discutam degeaba si din toate aceste cuvinte fiecare tragem cate o concluzie sau descoperim cate o directie. Vorbim la fel de serios ca dvs., presupun ca putem trece dincolo de mesajul dvs. si sa continua anumite idei sau sa le completam.
        De acord! Aș duce discuția mai departe și aș întreba, ce soluții se pot da pentru locuințele construite în era Polistirenului, fără sistem de ventilare? Are cineva idee?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15118

          #64
          Răspuns la: Umiditate mare in apartament

          Mi se pare ca prea tare si usor acuzam polistirenul. Inainte de "era polistirenului" nu aveam probleme legate de condens simucegai? Casele noastre erau perfecte iar polistirenul le-a stricat echilibrul?
          Ventilatia nu este o necesitate inventata odata cu aceasta era a polistirenului, ea a fost realizata odata cu primele blocuri, atat pentru ventilarea bucatariilor cat si spatiilor de baie,prin acele ghene de ventilatie realizate mai bine sau mai putin bine.
          Acum, adaugam componenta de recuperare caldura, ceea ce este cu totul altceva si inca destul de rar intalnit.

          Comentariu

          • GeorgeGMT
            Incepator
            • 19.sep.2017
            • 16

            #65
            Răspuns la: Am umiditate mare in apartament.

            Solutia cea mai buna pentru a scapa de umiditate este sa optati pentru un sistem de ventilatie cu recuperare de caldura

            Comentariu

            • alinadanciu
              Incepator
              • 18.oct.2009
              • 12

              #66
              Răspuns la: Umiditate mare in apartament

              Buna ziua! In speranta ca cineva ma va lamuri si pe mine in legatura cu problema din apartament, voi relata pe scurt cu ce ne confruntam: locuim la parter si pe langa cele 3 camere dispunem si de o debara. Acea debara nu are nici o sursa de ventilatie. Acum cativa ani am montat parchet, fiind suprafata mica am zis sa fie cat de cat aranjat si acolo. Usa insa a cam stat inchisa si era o diferenta de vreo 4 grade fata de restul camerelor. Am scos parchetul acum 3 saptamani pentru ca mirosea a mucegai, pe pereti nu era nimic si nici pe dulapul care era in debara. Podeaua insa, e mozaic, mirosea ingrozitor. Am dat si cu bison, clor de doua ori, insa mirosul persista si acum, desi tinem usa permanent deschisa de atunci. Mai rau e ca, binenteles, mirosul se duce si in restul apartamentului. Mozaicul ala s-ar putea rade cu ceva, ma gandesc ca probabil nu ar mai mirosi?

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15118

                #67
                Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                Mozaicul este un material neabsorbant, ar trebui sa nu fie probleme daca ati splat cu clor. Daca ati utilizat solutia antimucegai in mod repetat, incercati si cu otet sau bicarbonat. Se poate adauga esenta de lavanda pentru a acoperi mirosul. probabil efectul negativ al mirosului o sa dispara in timp, dupa spalari repetate.
                Deasemenea, se poate slefui cu smirghel suprafata mozaicului pentru a indeparta orice substanta ramasa, apoi spalati cu solutiile de mai sus.

                Comentariu

                • alinadanciu
                  Incepator
                  • 18.oct.2009
                  • 12

                  #68
                  Răspuns la: Umiditate mare in apartament

                  Va multumesc pentru raspuns.

                  Comentariu

                  Procesare...