Piesa misterioasa la boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6886

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Piesa misterioasa la boiler

    Postat în original de DeCasa
    Poate am omis sa spun de la inceput ca instalatia mea nu este tipica, adica nu e o centrala de tip instant. Este o centrala care nu stie sa functioneze decat cu un boiler. Este un model Ariston Clas Evo System de 28 FF. Iar boilerul e cu dubla serpentina fiindca am de gand sa-i montez anul viitor un panou solar pentru apa calda.
    Cum ii zice la boiler sa vad schita de montaj deoarece sunt ferm convins ca acei gigei or legat gresit boilerul.
    Cu stima.

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6452

      #17
      Răspuns la: Răspuns la: Piesa misterioasa la boiler

      Postat în original de Maestrul Max
      [...] sunt ferm convins ca acei gigei or legat gresit boilerul.
      Cei drept, pozele nu sînt revelatoare pentru acest aspect. Ce anume ți-a atras atenția?
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6886

        #18
        Răspuns la: Piesa misterioasa la boiler

        Salut Radu. Pai de ce sa pui vas de expansiune pe conducta de apa rece ? Cred ca acea conducta e returul de la instalatia de incalzire care incalzeste serpentina din boiler si daca e returul de la instalatia de incalzire robinetul acela de siguranta nu se monteaza acolo. Vroiam sa vad ce scrie pe boiler, unde sunt marcate legaturile.
        Cu stima.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6452

          #19
          Răspuns la: Piesa misterioasa la boiler

          Postat în original de Maestrul Max
          Salut Radu. Pai de ce sa pui vas de expansiune pe conducta de apa rece? [...]
          Salut Feri. Vasul de expansiune deservește boilerul (preia dilatările apei din el). În general, se montează pe intrarea apei în boiler (deci pe apa rece), pe motiv de temperatură mai redusă decît cea de pe ieșire.

          Boilerul este un produs Eldom. Senzorul de temperatură l-au amplasat mai neobișnuit, dar dacă au făcut corecțiile de rigoare, merge și așa.
          Fișiere Atașate
          Ultima editare de RaduCA; 24.oct.2014, 06:48.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6886

            #20
            Răspuns la: Piesa misterioasa la boiler

            Ei vezi Radu, piesa acea tocmai asta are rolul sa protejeze boilerul. Consider ca vasul de expansiune este inutil daca se monteaza pe intrarea de apa rece consum boiler, de stricat nu strica e o protectie suplimentara a boilerului. Decat sa pierzi garantia oferita de producator mai bine il montezi, ca la producator nu-i pasa cat cheltuiesti ci sa nu pateasca ceva produsul lui.
            Fișiere Atașate
            Ultima editare de Maestrul Max; 24.oct.2014, 09:29.
            Cu stima.

            Comentariu

            • DeCasa
              Membru
              • 09.mar.2008
              • 158

              #21
              Răspuns la: Piesa misterioasa la boiler

              Îmi cer scuze pentru că nu am răspuns la timp. Întradevăr este un boiler Eldom cu dublă serpentină, însă e din tablă la exterior, nu ca cel din imagine. În rest e cam la fel.
              Este bine montată piesa, aceea e intrarea la apă rece (așa scrie și pe eticheta din dreptul ei). Dacă era returul nu s-ar fi încălzit boilerul. Am verificat totul și funcționează. Am apă caldă!

              Cât despre vasul de expansiune nu stiu ce sa spun, nu ma pricep. Am vazut doar ca in schema boilerului asa trebuie montat, pe intrarea la apa rece. Ma gandesc ca atat instalatorul, cat si inginerul care a proiectat schema, stiu mai bine decat mine ce trebuie facut.

              Multumesc pentru ajutor si sfaturi tuturor.

              Comentariu

              • Ovi Ovidiu
                Incepator
                • 22.dec.2017
                • 2

                #22
                Răspuns la: Răspuns la: Piesa misterioasa la boiler

                Bună ziua, sunt nou aici și aș avea o întrebare: am găsit la un bolier pe gaz, pe țeava care merge la duș, supapa de siguranță montată ca în poză.
                E corect montată? Mai are rost dacă e pe țeava de duș?
                Vă mulțumesc.
                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20171222_110511.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	175,8 KB 
ID:	629329

                Comentariu

                • emanu
                  Membru marcant
                  • 06.oct.2008
                  • 504

                  #23
                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Piesa misterioasa la boiler

                  este desi este montata ciudat precum o supapa de siguranta de centrala! Supapele de boiler contin de fapt o supapa de sens si o supapa de presiune, care deschide la o anumita presiune! Cele de boiler sunt piese de trecere intercalate in circuitul de alimentare al boilerului pe cand supapele de centrala sunt piese de capat! Tu ai o supapa de boiler montata ca o supapa de centrala! E neobisnuit dar lucreaza si asa

                  Comentariu

                  • Ovi Ovidiu
                    Incepator
                    • 22.dec.2017
                    • 2

                    #24
                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Piesa misterioasa la boiler

                    Postat în original de emanu
                    E neobisnuit dar lucreaza si asa
                    Mulțumesc, era ciudat sensul săgeții.
                    Și faptul că e pusă pe țeava de duș, adică, fără presiune.

                    Comentariu

                    Procesare...