BCA Multipor de la Ytong

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mir13bis
    Incepator
    • 15.iul.2014
    • 11

    BCA Multipor de la Ytong

    A folosit cineva BCA Multipor pentru izolatie exterioara? Stiu ca pretul este mai mare ca la izolatia cu polistiren. Din ce am citit despre acest material pare a fi mai bun decat polistirenul, gandind ca in timp polistirenul sufera un proces de degradare a caracteristicilor de izolare iar unii spun ca ar creste umiditatea in timp. Ma intereseaza o izolatie a casei pe exterior si as dori mai multe informatii de la persoane care au folosit acest material pentru izolarea exterioara. Multumesc mult!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Răspuns la: BCA Multipor de la Ytong

    Produsul este destinat utilizarii la interior si nu la exterior asa cum doriti dvs.

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2298

      #3
      Răspuns la: BCA Multipor de la Ytong

      Postat în original de Mir13bis
      A folosit cineva BCA Multipor pentru izolatie exterioara? Stiu ca pretul este mai mare ca la izolatia cu polistiren. Din ce am citit despre acest material pare a fi mai bun decat polistirenul, gandind ca in timp polistirenul sufera un proces de degradare a caracteristicilor de izolare iar unii spun ca ar creste umiditatea in timp. Ma intereseaza o izolatie a casei pe exterior si as dori mai multe informatii de la persoane care au folosit acest material pentru izolarea exterioara. Multumesc mult!
      Va recomand sa verificati halele si depozitele termale vechi de cativa zeci de ani si sa vedeti cam ce proces de degradare au suferit termoizolatiile acestora.

      Degradari apar doar atunci cand nu se fac calcule afrente punctului de roua si vaporii ce migreaza prin structura peretelui ajung sa condenseze in stratul de termoizolatie, conducand astfel mai bine caldura.
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • Archimedes
        Incepator
        • 28.mar.2018
        • 30

        #4
        Răspuns la: BCA Multipor de la Ytong

        Bună ziua,
        Cu toate ca postările sunt vechi, as vrea sa menționez un aspect, plăcile MULTIPOR se folosesc atât la interior cat și la exterior. Sunt în pragul alegerii termosistemului pentru casa, dintre toate materialele găsite pe piața, am rămas cu doua dintre ele, și anume : Vata minerala bazaltica sau plăcile minerale MULTIPOR. Ofertele primite pentru un termosistem complet(placi izolatoare, adeziv, masa de șpaclu, plasa fibra și dibluri)
        -VATA MINERALA BAZALTICA 70ron/mp
        -MULTIPOR 80ron/mp
        V as fii recunoscător dacă ați putea să mi dați un sfat legat de cele doua termosisteme.
        Va mulțumesc, o zi buna!

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Răspuns la: BCA Multipor de la Ytong

          Prima optiune este vata bazaltica. Pretul de 70 lei cuprinde toate materialele necesare termosistemului pana la decorativa? Ce grosime are izolatia?

          Comentariu

          • cri88
            Incepator
            • 22.iul.2016
            • 10

            #6
            Pentru izolare la interior daca nu este posibil pe exterior ce ar fi mai bun intre multipor sau vata bazaltica? Am vazut ca multi spun ca si intre Placile multipor si perete se poate forma mucegai.Este adevarat?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #7
              De ce nu se poate termoizola pe exterior? Mucegai se poate forma in orice situatie in care se indeplinesc anumite conditii legate de umiditate, indiferent ca este vata minerala sau placile respective de multipor. Asadar,nu materialul izolator este cauza. In ce sunt realizati peretii actuali ai blocului?

              Comentariu

              • cri88
                Incepator
                • 22.iul.2016
                • 10

                #8
                Din placi de beton armat este blocul.imi trebuie autorizatie din ce stiu ca sa fac la exterior desi unii vecini au izolat fara cei drept de mai multi ani fara autorizatie mai mult ca sigur.Sigur se gaseste careva sa comenteze.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  Pentru un bloc cu minim 4 etaje este necesara autorizatia de constuire iar termosistemul se va realiza in mod unitar, nu numai pe un apartament. Da, greu traiul la bloc si executarea lucrarilor pe spatiile comune.
                  Puteti izola pe interior in sistemul cu gipscarton si vata minerala cu bariera de vapori. Grosimea izolatiei 5cm.

                  Comentariu

                  • cri88
                    Incepator
                    • 22.iul.2016
                    • 10

                    #10
                    Da e greu nici ei nu fac da nici pe tine nu te lasa.
                    Asta este primul lucru la care ma gandesc sa izolez cu gips si vata minerala isover cu sistemul vario.
                    Folia lor este cea mai buna sau este marketing? au niste preturi nesimtite .de exemplu 200 lei o banda de lipit bucatile de folie intre ele.
                    La vata ma gandeam sa fie de 7,5 cm .Distanta intre placa de gips si perete trebuie sa fie mai mica decat decat grosimea vatei banuiesc?
                    Ultima editare de cri88; 28.iun.2019, 20:18.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #11
                      Nu aveti nevoie de folia Vario in aceasta aplicatie. Puteti utiliza o bariera standard.Distanta intre perete si giscarton trebuiesa fie egala cu grosimea vatei sau putin mai mica. De exemplu pentru vata de 5cm se poate lasa distanta de 4.5-5cm. Se poate si o vata mai groasa daca aveti spatiu.

                      Comentariu

                      • cri88
                        Incepator
                        • 22.iul.2016
                        • 10

                        #12
                        Imi puteti da un exemplu de folie alternativa la cea vario? Si de ce nu este nevoie de ea? Am gasit o alternativa la hornbach firma precit , au un sistem identic cu vario si include folie, banda dublu adeziva , banda etansare folie si mastic perimetral tot pentru etansare etc.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          #13
                          Nu va este de folos o folie "inteligenta" de tip Varioa. Este utila pentru mansarde pe lemn, unde putem avea o circulatie in doua sensuri, dupa cum este sezonul rece/cald.
                          Dvs aveti nevoie de o bariera de vapori standard, sa nu permita trecerea vaporilor spre izolatie. Gasiti o folie aluminizata la orice magazin de bricolaj Imbinarile le faceti cu banda de aluminiu autoadeziva. Daca ati amintit de Horbach, gasiti folie ALUFLEX PZ, 120 lei /60mp.

                          Comentariu

                          • cri88
                            Incepator
                            • 22.iul.2016
                            • 10

                            #14
                            Am inteles,eram derutat ptr ca isover are postat un clip pe youtube cum izoleaza peretii exteriori ai unei incaperi cu sistemul vario.La folia de aluminiu ptr a fi etansa perimetral se aplica un mastic special ca la sistemul Vario?

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              #15
                              In mod normal, orice bariera de vapori se etanseaza la imbinari si perimetral, exact ca in acel clip. Nu are relevanta ca este folia Vario sau alta bariera de vapori.

                              Comentariu

                              Procesare...